Rok 2015 – pohyb finančního světa se zrychluje

dollar

 

Rok 2015 má za sebou ani ne měsíc a je jasné, že věci se uvádí do pohybu. Letošní rok bude podle mého názoru na události ještě bohatší, než rok loňský. Jsou to události ukazující rozmach globální finanční války v letošním roce. Zde je prvních pár lednových událostí.

Počátkem roku dochází ke krachu na trhu s ropou, jinak se pokles cen ropy o desítky dolarů z barel snad ani nedá nazvat.

Švýcarsko na nic nečekalo a týden před zasedáním vedení ECB zrušilo vazbu franku na euro. Frank následně posílil o cca 15% (nemluvě k šoku, kdy krátkodobý skok byl téměř 40%). Mimochodem, šéfka Mezinárodního měnového fondu se pozastavila nad tím, že nebyla o zrušení vazby franku na dolar předem informována. Toto také o něčem svědčí.

Evropská centrální banka týden po tomto kroku na svém zasedání oznámilo spuštění kvantitativního uvolňování v eurozóně. Po dobu roku a půl bude do ekonomik zemí eurozóny pumpovat 60 miliard euro měsíčně. Jasně, ECB si je vědoma systémových nedostatků evropského bankovnictví. Proto dělá, co může, aby se ekonomiky zemí eurozóny rozeběhly a banky nebyly vystaveny krizovému režimu.

Dále, Rusko nabídlo Řecku, že pokud to se odhodlá vystoupit z eurozóny, Rusko na ně přestane uplatňovat vlastní sankce a začne od něj nakupovat velké množství zemědělské produkce. Taková nabídka přišla krátce před volbami v Řecku.

22. ledna umírá Saúdskoarabský král Abdulláh, který byl jedním z největších zastánců politiky petrodolaru. O překvapení se vzhledem k jeho věku a zdravotnímu stavu nejednalo. Byla to jen otázka času. Jakou politiku však přijmou jeho další následovníci (i aktuální následník má silné zdravotní problémy), po něm lze čekat silný boj o moc, není jisté (pád tamního režimu jsem loni zmiňoval jako potenciální černou labuť). Riziko na trhu s ropou se zvýšilo. A nejen na trhu s ropou.

Toto jsou extrémně výjimečné události. Věci se uvádí do pohybu. Jde o jen předvoj událostí ve finanční válce, které mohou nastat v letošním roce. Jaké události mám na mysli? Pár jsem jich vybral:

 • * Zemětřesení na měnových trzích
 • * Bankrot Japonska
 • * Německo mění politiku

 

Zemětřesení na měnových trzích

Švýcarské události nebudou poslední událostí tohoto typu. Řada měn je totiž vázána na americký dolar – mluvím například o Hongkongském dolaru (ten je prakticky fixován na USD již více než 10 let)  či některých arabských měnách. Také čínský juan je stále relativně pevně navázán na americký dolar. Výkyvy za posledních 10 let jsou maximálně v řádu jednotek procent.

Pro další vývoj právě těchto vazeb bude závislé to, jak se budou vyvíjet úrokové sazby ve Spojených státech. Jakékoliv zvýšení sazeb bude tlačit na posílení již tak silného dolaru. Zemím, jejichž měny jsou navázány na dolar, by se posilování jejich měn nemuselo líbit a přistoupily by k odpoutání vlastních měn od dolaru.

Pokud by však Fed k již signalizovanému zvýšení sazeb nepřistoupil, může to otočit vývoj na devizových trzích.

Ať tak nebo tak, růst volatility na měnových trzích je pravděpodobný. Pokud vyhlížíte černé labutě, je měnový trh vhodným kandidátem.

 

Japonsko

Japonsko je v dlouhodobých problémech. Lidé, zvyklí žít šetrně, již řadu let odchází do důchodu a začínají ze svých úspor čerpat. Další generace již tak šetrně nežije, míra úspor klesla s 20% v minulosti na dnešní přibližně 2%.

Loni na podzim jsem doporučoval zvážit spekulaci na jeho pokles (mimochodem, tehdy byl 108 jenů za dolar, nyní 117). Ekonomika v silné recesi, zahraniční obchod v deficitu (aby ne, když obyvatelstvo přestalo spořit), kvantitativní uvolňování i po řadě let bez efektu… to nemůže skočit dobře.

Krach tak významné země zatřese globálním finančním systémem. BoJ to sotva zvládne, ECB má plné ruce práce v eurozóně, většinu operací tak ponese na svých bedrech Fed.

 

Německo mění politiku

Německo zatím dělá, co může, aby udrželo Evropskou unii a eurozónu pohromadě. Protože má však již Řecka plné zuby, „Grexitu“ však podle posledních vyjádření bránit nebudou (i když prý nemají potřebné scénáře – nevěřím…).

Nebuďme překvapeni, že Německo bude silněji než dříve prosazovat vlastní zájmy. To si ale vyžádá přehodnocení politiky kancléřky Merkelové. Pokud na to Merkelová nepřistoupí, mohla by být až donucena odstoupit z čela německé vlády.

Na první věc už Merkelová přistoupila – zdá se, že Německo začíná zásadním způsobem přehodnocovat svoji zahraniční ekonomickou politiku, včetně sankcí proti Rusku, neustupuje v takové míře tlaku Spojených států. Na setkání v Davosu kancléřka Merkelová nabídla Rusku jednání o zóně volného obchodu s EU výměnou za mír na Ukrajině. To je velký posun.

Rodící se osu Berlín – Moskva – Peking jsem v minulosti zmínil již několikrát. Vznik takové osy může dramaticky ovlivnit globální ekonomiku i politiku.

 

Výsledek? Větší kontroly pohybu nebo velký „reset“

Připravte se, že nic nebude jako dříve.

Finanční válka pokračuje, spíše se akceleruje. Výsledkem všeho se možná na světě dočkáme větších kontrol. Jde o následující typy:

 • * Větší kontroly pohybu lidí, včetně Evropy
 • * Omezení globálního volného pohybu kapitálu
 • * Kontroly 401k / IRA a podobných programů ve Spojených státech

 

Dopady takových kroků si jistě dokážeme přestavit. Bohužel.

Nebo budeme svědky globálního resetu finančního systému. Se všemi (ne)myslitelnými důsledky a dříve již (ne)komentovanými důsledky. Opět Bohužel.

Hodně štěstí všem čtenářům.

 

 

Výběr článků určených předplatitelům

 

Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:

 

E-BOOK ZDARMA
Průvodce burzou a investicemi

 • – Akcie
 • – FOREX
 • – Indexy
 • – Futures
 • – Opce a další


Ke stažení ZDE

Komentáře
 1. VoDo napsal:

  A nebo v americe vymyslej studenou fuzi a bude energie tolik kolik kdo bude potrebovat, nebo vymyslej zase nejaky produk ktery da praci milionum lidi, nebo vymyslej lek ktery umozni i starikum chodit do prace az do osmdesatky. Nebo vsechno skonci, za unci zlata si koupime cinzak na vaclavaku a budem vsem rikat ze jsme jim to rikali a pak budem v televizi oslavovani jako proroci.

 2. Petr Gejdos napsal:

  Ano !!
  .
  Jako naprosto nejdůležitější pro nás tady „vedle“ Německa vidím právě ten již zřetelný náznak posunu u orientace Německa.
  .
  Německo vždy bylo hrozbou pro anglo-saské Imperium v tom, že by úzkou spoluprácí s Ruskem vytvořilo euro-asijskou velmoc bez konkurence. To byly pravé příčiny obou světových válek. Ostatně ale první i druhá světová válka jsou součástí jednoho a téhož konfliktu a nyní nadchází doba, kdy obě světové války budou dovršeny a pokud nějací historici přežijí, bude to asi shrnuto do jednoho názvu „Velká světová válka“ nebo tak nějak.
  .
  Německo dnes totiž MUSÍ již přestat dělat mrtvého brouka. Německu totiž hrozí, že super-velmoc vznikající spojenectvím Rusko-Čína se obejde bez Německa. Německo tak definitívně ztratí i vůbec jakýkoli předpoklad „být u toho“ a toho se nutně musí bát !!
  .
  Pokud se Německu podáří se vymanit z koloniálního područí a ještě se připojit k Rusku a Číně, je pro nás v ČR jistá naděje, že i Česká republika „se sveze“ s Německem. V obráceném případě se rovněž svezeme… hmmm, nebudu říkat kam. V každém případě „se svezeme“…
  .
  Tento rok patrně bude rozhodovat. Základy byly položeny vloni a Západ poněkud podcenil vývoj. Rusko to totiž ustálo, to již dnes jde říci. Rusko není ochotné „se položit“ a Čína dobře ví, že sama to neustojí – tím je dáno vše. Kostky byly vrženy vloni. Očekávám, že frau Merkel již brzy padne. Nastává čas velkého divení se zdejších adorantů Ameriky a US dolaru…

 3. Petr Gejdos napsal:

  Pn VoDo si ještě vzpomene, co napsal a bude se možná aspoň trošku stydět, jak povrchně to vše posuzoval.

 4. vertigo napsal:

  Jedna malá labuť se už začíná klubat –

  https://czech.ruvr.ru/news/2015_01_24/Iran-se-vzdal-dolaru-1743/

  …Mezi měnami, které se budou nadále při uzavírání obchodních smluv používat je juan, euro, turecká lira, jihokorejský won, a také ruský rubl…

 5. VoDo napsal:

  PG sovětský vlaječky už jsou vyvěśeny v oknech a lampión je připraven? Z Ruska nikdy nepřišlo nic dobrýho doopravdy nechápu jak je může někdo pořád brát jako zachránce, ale co se vůbec divím určitě zase dostanete nějaký ukradený nemovitosti za službu straně a za nějaký ty informace o sousedech, že.

 6. Hugo napsal:

  Vodo ty nečaruješ ale překrucuješ historii , válka vždy přišla ze západního směru . Co tě žere? manželka ti utekla s rusem?

 7. Copter napsal:

  Volná energie nikdy nebude. V padesátých letech vymyslel v jednom Bratislavském výzkumáku systém na dobíjení Edisonových akumulátoru nabídl to soudruhům a byl odmítnout s tím že energii zadarmo socialistické ČeskoSlovensko nepotřebuje. Chlap z prototypové dílny který ten nápad realizoval to pak podomácku vyráběl jako přivýdělek známým pro svícení na chaty. Nikdo z těch co na něco přišli se nechtěl vzdát těch peněz co myslel že s toho bude mít, třeba S.Meyer nebo to byl náboženský pošuk jako objevitel Testatiky Návod by musel být zveřejněn úplný tak aby běžný kutil byl schopen to zopakovat doma v garáži. Pak by s tím korporace ani státy, které jsou největšími zloději nic nenadělali. Potom s kusem pole a nějakou havětí byste mohl žít s rodinou a přáteli tak jak by vám vyhovovalo nezávisle na systému.
  To že si Rusko idealizujem je tím, že to již poměrně dlouho a paměť většiny má sklon si pamatovat to dobré a traumata zapomenout. Kdo zažil povinnou vojenskou službu ví, že na setkání spolužáků se omílají veselé historky ,ale to jaká to byla pakárna vzpomene málokdo.
  Rus pro Čechoslováky udělal minimálně jednu dobrou věc: Zachránil nás pře vyhlazením . Adolf měl již připraveny plány na naše přesídlení do tzv. Ohňové země což by se rovnalo vyhlazení. A na to bychom neměli nikdy zapomenout, přes všechna další negativa které tu potom udělali.
  To co způsobuje že mnozí fandí rusákům je dvojí metr tzv. západu, Lidé instinktivně cítí, že to musí mít protiváhu, protože to zašlo tak daleko , že nevidí rozdíl mezi minulým nynějším režimem, vidí to emocionálně ,takže přehlíží, že mají víc volného času a že ten kdo umí máknout se má nepoměrně lépe, ale za jakou cenu ? Dalším důvodem je,že lidem došlo, že jsme kolonii stejně jako posledně jen s malinko delším vodítkem. Přičemž jejich romantické touhy a představy po převratu jsou v diametrálním rozdílu s realitou nyní V jaké měně držet svá portfolia ?
  já to vidím AUSD. Můj australský Broker ustál předchozí turbulence bez zachvění a bez mého omezování nebo zvyšovaní marží. Možná si to idealizuji , ale zdá se mi,že Austrálie bude v příštím dějství tak trochu v závětří – nebo to vidíte jinak vážení investoři ?

 8. Petr Gejdos napsal:

  Pane VoDo !
  .
  Moje životní zkušenosti jsou možná pro Vás nepochopitelné. Moje rodina byla poměrně typicky pronásledovaná komunisty, táta si svoje v Jáchymově „odpracoval“ a domů jej pustili jen zemřít. Já po světě pojezdil a poznal spoustu lidí.
  . S rozběhem a natvrdo Vám řeknu, že ti největší hajzli komunističtí, které jsem ve světě poznal, ti se používanou retorikou velmi nápadně podobali Vám. Jestli jsem se Vás dotknul nějak – velmi se omlouvám. Já ale skutečně nemám náladu na takové žvásty.

 9. Jan Dvořák napsal:

  Žádám čtenáře, aby si odpustili osobní útoky

 10. VoDo napsal:

  PG blázen neurazí.
  Copter to jsou jen dohady co by kdyby, realita je taková že po osvobození Ruskem jsme se z bohatého státu stali zaostalim vazalem.

 11. Oracle napsal:

  PG žiaľ má pravdu, sú tu len 2 veci čo za posledných 25 rokov sa zmenilo:
  -lepšia propaganda;
  -farba náteru.
  Inak musíme počúvať tie isté šedé eminencie resp. ich synátorov (odkiaľ majú Český a Slovenský oligarchovia svoj majetok, získali to v privatizáciách to viem, ale ako?) ako sme počúvali po 68.

  Čo sa týka 1948, ľudia chceli kolektivizáciu lebo 80% dospelej populácie si pamätal čo sa dialo za 1. republiky a počas vojny.
  Ale okopírovať sovietsky model v 1v1 bola buď hlúpa chyba od papalášov alebo zámer.
  Tak či onak nebrali ohľad na sociálno-kulturálne zázemie Česko-Slovenska čo sa neskôr vypomstilo.

  Čo sa týka Sovietskeho Zväzu v 20. rokoch 20. storočia (posledných dekád 19. storočia), veci sa nediali tak ako napísal Solženicin:
  https://www.youtube.com/watch?v=3wZzhu4J6Lk&x-yt-cl=84503534&x-yt-ts=1421914688

 12. Kolda napsal:

  PG je především sprosťák – doporučuje p. Altmanovi, aby nad svými názory blil, VoDo má prý rétoriku komunistických hajzlů. Divím se Honzajsi Dvořákovi, že už mu nedal ban.
  .
  Jestli je to Rusama placený troll, se nikdy nedovíme, ale už víme, že v Moskvě nevystudoval – tam si totiž za totáče tahali poměrně inteligentní lidi. Je srandovní, jak často Gejdoš napadá zdejší diskutéry za něco, co vůbec neřekli.

 13. Jackpot napsal:

  No, já napriklad na tyto stránky chodím hlavně kvůli názorům P.Gejdoše a následne diskuzi ostatních……………

 14. Oracle napsal:

  @ Kolda
  Zaujímavé, keď Američan odtrhne časť suverénneho štátu a urobí z neho svoju kolóniu (a prekladisko drog) tak je to vrchol slobody a demokracie, keď to urobí Rus, je to najväčší zločin.
  Hovorím tu o Kosovu a Južnej Osétii.

  Keď Vám vadí, že niekomu vytýka použitie dvojitého metru, tak to má väčšiu výpovednú hodnotu o vás než o dotyčnom ktorí to vytýka.

  PS: Krym zas Rusi pripojili po referende, hoci v roku 1954 ju (ožraný) Ukrajinec Chruščov neprávom pridelil Ukrajine.

 15. Chlapi klid 🙂

 16. Plsner napsal:

  Oracle, je videt, ze dejiny SSSR jste nastudoval z Youtube, proto bych na Vasem miste ne poustel do diskuse o pravosti pripojeni Krymu.

  Jinak milovnikum Ruske ekonomiky doporucuji nastehovat se na rok do zapadle vesnicky vzdalene nejakych 200km od Moskvy a pak to same 200km od Vasingtonu.
  Hned vam bude jasne s kym chcete budovat tu „Osu“, co je vam mentalne a kulturne bliz a kde je vetsi pravdepodobnost, ze neprodelate.

  Omlouvam se za cestinu.

 17. Petr Gejdos napsal:

  …to jsou jen dohady co by kdyby, realita je taková že po osvobození Ruskem jsme se z bohatého státu stali zaostalim vazalem. ..“

  Dneska jsme ovšem naprosto suverenní stát s bezprecedentně úspěšnou ekonomikou, že áááno…
  .
  Já si moc dobře pamatuju, že „na komunisty za komunistů“ nadával kdekdo včetně komunistů a v 80. létech se tím už vůbec nikdo ani nějak netajil. On to Jakeš velmi dobře vystihnul v tom projevu na Červeném Hrádku 17. července 1989, když vyslovil známou myšlenku „…že komunisti jsou sami jak kůl v plotě !“
  .
  Dneska ale si jeden začíná připadat jak v Orwellově světě 1984 . Člověk aby se bál ukázat, že někde na stromě sedí zajímavý pták, aby jej policajti hnedle nezabásli, že hajluje. Když řeknu, že Cikáni kradou – jsem senofob a rasista. Když řeknu, že Izrael bombarduje Gazu a provádí genocidu – jsem antisemita a popírač holokaustu, když řeknu, že dnes snad již jediný politik schopný reflektovat pravdu a realitu je president Miloš Zeman, jsem starý bolševík a putinovec… a mohl bych pokračovat furt dokola.
  . Do … už, sakrafix !!( patří tam nekorektní název části těla, kde se nachází konečník) Kde to jsme ? Co toto je za bordel ? Tohleto nikdo nechtěl ! Tohleto mohli chtít leda hajzli, zloději a vexláci ! Že si nějací vexláci tady mastí na neštastnýchz lidech kapsy a jsou z toho nadšení, jak jsou chytří – tak toto já za žádnou chytrost nepovažuju. na to už není sov, tady v tomto již panuje naprostá inflace stupňování síly pojmů. Lidi vám to všem spočítají – na to se spolehněte. Je to za dveřmi totiž.

  Já nevím, kde na rozumy chodí takoví, jako je VoDo, Kolda a spol. – my jsme se totiž – a to se nedá ani říci, že oklikou – dostali skutečně z louže pod okap. To, co se tady děje, to už je na blití. Naprosto se již blížíme do bodu, kdy to bouchne jak saze v komíně. A takoví, co tady pronášejí všechny ty adorační moudra na tema, jak se máme dobře, třebas jako pan vodo, Kolda a spol. ještě do toho ohníčku foukají svými – s prominutí a prostřednictvím předsedajícího – blbými kecy , tož nezlobte se na mě, ale čeho je mnoho, toho je prostě příliš.
  .
  Jedová číše se opravdu “ velmi nadějně plní“ – bude pláč a skřípění zubů, to se dá s přehledem garantovat. A já za svoji osobu kladu vinu všem těm žvanilům oportunistickým, co tady chrochtají od koryta, jak je vše fajn. Jenže není nic fajn ! Chce to pánové aspoň trošku reflexe reality.
  .
  Já se omlouvám a dobrovolně se hlásím o ban. Ale já to neumím jinak než po pravdě a podle reality ! Moc se za to omlouvám, ale starého psa nikdo nové kousky nenaučí. Jsem důchodce, prožil jsem toho dost a ne vždy bylo dobře, alenezatrpknul jsem. Ale tady některé ty kecy k tomu vedou přímo zkratkou. Já jsem si myslel, že dožiju důstojně ve svobodné demokratické a hlavně slušné zemi, ale tady toto, co se děje, to mě nakonec dovede k tomu, že nakonec i já budu říkat „zlatí komunisti !!“ Ach jo…

 18. Petr Gejdos napsal:

  Pane Plsner !
  .
  Napsal jste: „Oracle, je videt, ze dejiny SSSR jste nastudoval z Youtube, proto bych na Vasem miste ne poustel do diskuse o pravosti pripojeni Krymu.“
  .
  Tak tedy optarně potichu – Velky Bratr naslouchá – aspoň pro moje ponaučení napište Vy sám, jak to s tím Krymem je doopravdy. Poučte mě ! Já to mám nastudované nikoliv z Youtube, nýbrž z tlustých nudných knih. A přesto bych panu Oracle dal za pravdu.
  .
  Krym – pokud bychom šli na kořen věci, byl a je ruský. Že z Krymu někdo plánoval vytvořit „bolavý vřed na duši Ruska“ – to by byla jiná, kdybyste napsal – s tím bych souhlasil. Vy máte ale jiný názor – vysvětlete to tedy pro obecné ponaučení, jak to je podle Vás. Soudím, že Vy sám se do nějakých diskusí díky znalosti této problematiky můžete pustit bez směle, když panu Oracle vyčítáte, že on to má (špatně) nastudované z Youtube.

 19. Petr Gejdos napsal:

  za překlepy se omlouvám, jakýsi korektor by se uživil…

 20. Jackpot napsal:

  Pane Gejdoši, dnes si dovolím s vámi nejspíš poprve vazne nesouhlasit, a to v tomto. Napsal jste:“A já za svoji osobu kladu vinu všem těm žvanilům oportunistickým, co tady chrochtají od koryta, jak je vše fajn. Jenže není nic fajn !“ A to fakt není pravda! O dnešní době se budou děti jednou učit jako o době OBROVSKEHO BLAHOBYTU. Ted se bavím o CR potazmo celeho Západu. Máme baráky, byty, auta, dostatek potravy, kazdy – poslední dělník z Kolbenky, dokonce i nezaměstnaný na dávkách si můze dovolit jet k mori na dovolenou(i kdyz pod stan)…………..neslýchaný blahobyt. Zajímave je, ze většina si to nemyslí-oni si mysli, ze mají právo se mít lepe. Zajímave. V kontextu světoveho kotle to je samozrejmě jinak, ale chtel jsem vyjádrit svůj názor k „oportunistickemu zvanění“.

 21. Jackpot napsal:

  Ještě bych dodal, ze já děkuji za kazdý rok prozitý v blahobytu a preji si, aby tento stav vydrzel co nejdele……….. A i kdyz pujdu s výplatou na polovinu, nebo budu muset koupit male auto nebo zmenit skladbu potravy k horsimu, prestehovat se do mensiho bytu – porad to bude blahobyt.
  Zkuste se nad tím zamyslet.

 22. Jan Dvořák napsal:

  Jackpot:pod tohle se klidně podepíši

 23. VoDo napsal:

  Jackpot: pravda navic tito zapominaji kde se ten blahobyt vzal, temer vsechno co nam usnadnuje zivot je ze zapadu. Mnozi si mysli, ze se to nejak vyrobi, ze se to nejak doda, ze se to udela nejak samo. Zijeme v dobe moznosti, svobodne se kazdy muze rozhodnout co bude delat, nekdo bude dal sedet pred televizi a nadavat na svet, nekdo jinej se porozhlidne a neco se bude snazit udelat pro zlepseni zivota. Dneska neni problem letet na vikend do Parize ci jinyho mesta, driv luxus, dneska si to i duchodce muze dovolit, pokud nevysedava v hospode a neutrati pulku duchodu za chlast a za ciga.

 24. Plsner napsal:

  Jinak dovolte pane Gejdos.
  Jste investor? Do čeho? Nechápu jak můžou lidi s tak paranoidní představou o světe sázet na něco. “ Velký bratr, bolavý vřed na duši Ruska“. Čerti za rohem se Vám nezdají? Nebo sazite do lži, dohadů? Tak co tady děláte?))))
  Rétoricke otázky.

 25. VoDo napsal:

  Plsner: ceka na ufouny ktery prijedou uz v kvetnu 2014, ale pry se opozdili.

 26. Petr Gejdos napsal:

  Pane Plsner !

  Tak to tedy nevím, co si mám myslet… v tom případě, pokud pocházejí Vaše informace výhradně odtud, je historický přehled pana Oracle, získaný na Youtube asi tak o dva řády na vyšší úrovní – takřta na úrovní akademické, než ten Váš. Za pana Oracle bych si dovolil se zeptat – Vy na základě toho odkazu máte odvahu se pouštět do věcné diskuse o tomto problému ?
  .
  Pane Plsner, já tímto nezpochybňuju fundovanost pana profesora Zubova. Já oprávněně zpochybňuji přímo charakter tohoto člověka, který je schopen napsat a tvrdit právě toto, na co se odvoláváte. Vy tímto celou diskusi posouváte z roviny věcné do roviny propagandistické. K tomu Vám můžu pouze doporučit, abyste historii studoval dřív, než o ní začnete diskutovat.

 27. Hugo napsal:

  Jak vidí Krym a Ukrajinu muslimský duchovní A sorry že to sem píši, raději vládu takovýho uctívače aláha co má pět pohromadě než vládu antisociálních psychpatů totálně odtržených od reality kteří hlásanou lež považují za svoje právo na svobodu slova.

  youtu.be/xdXQHEXOwCE

  tohle video bylo i se slovenskými titulky ale už je bohužel na YT smáznuto.

  P.S. jestli jsem to sem dával tak se omlouvám

 28. Standa napsal:

  Oracle: Ne, po roce 1948 chtěli kolektivizovat pouze městští dělničtí intelektuálové. Na venkově chtěli kolektivizovat akorát bezzemci a nadšení komunisté. Naprostá většina farmářů byla proti, a až teprve deportace jejich sousedů je „přesvědčily“.

  Co se týká tématu článku: Pokud se budu držet poučky: „Nikdy nespekuluj proti centrální bance,“, tak mi z toho vychází, že právě přichází ten pravý čas nakoupit řecké dluhopisy.

 29. VoDo napsal:

  Rusko je ve spekulativním pásmu. Další odliv peněz bude následovat.

 30. Jan Dvořák napsal:

  Jo, junk od S&P není nic příjemného

 31. Libri napsal:

  A VoDo, doufám že předpokládáš že jde o spravedlivé hodnocení S&P,a o tom, že by mohlo jít o další krok finanční války ani neuvažuješ coby o konspirativní teorii, že 🙂 a jak to funguje v praxi – https://www.youtube.com/watch?v=pHqc-YgbsVg

 32. element napsal:

  Pokud někoho skutečně zajímá Krym, nejfundovanější data se dají najít na https://garassy.blog.idnes.cz/c/405942/Mytus-o-tom-jak-Chruscov-daroval-Krym-Ukrajine.html a files.csmp-csil.org/200002829…/ČSMP-Working_Paper_1_2014.pdf
  neříkám že je v tom spravedlnost a morálka ale tak funguje mezinárodní právo…

 33. element napsal:

  pardon, druhý odkaz neumím vložit, takže vygooglit: MEZINÁRODNĚPRÁVNÍ ASPEKTY VÝVOJE NA KRYMU -Veronika B
  ílková

 34. VoDo napsal:

  Libri: je me to fuk. Ja do Ruska neinvestuju a nikdy jsem to v planu nemel, jen konstatuju deni, pro investory mozna dulezita informace, pro ty ostatni duvod hledat duvody proc by kdyby mozna.

 35. VoDo napsal:

  A k ty financni valce, zatim vede USD, navzdory pisalkum co ho pohrbili uz v roce 2008, prave na jeho dne, nekteri o tom padu psali i knihy. Ano ted se tu bude psat ze jednou ten hnusnej dolar skonci, ano pro ne ale zatim jeste ne a zatim se na tom dalo a da slusne vydelat a to bez namahy.

 36. Oracle napsal:

  @ Standa V kolektíve sa veci robia ľahšie a družstvá ani pred vojnou neboli výnimkou (štatistiky z 1. republiky to dokazujú). Problém je, že „súdruhovia“ to pokašlali s tým zoštátnením.

  Sovietsky kolchoz=občina na steroidoch, v našich končinách ale občina zanikla, preto som napísal čo som napísal.

  Čo sa týka odlivu kapitálu z Ruska, cca 80% t.j. 16 miliárd toho čo „odišiel“ je splatenie pôžičiek.
  Ostatne Ruská politika je taká, že my sme sebestačný, my si to zafinancujeme.

  @ Plsner A ty nech sa odsťahuj do „blahobytnej USA“ tak niekde za polárny kruh alebo do Arizonskej púšte na samotku.

 37. Petr Gejdos napsal:

  Pane Jackpot !
  .
  Já jsem napsal :
  .
  „A já za svoji osobu kladu vinu všem těm žvanilům oportunistickým, co tady chrochtají od koryta, jak je vše fajn. Jenže není nic fajn ! Chce to pánové aspoň trošku reflexe reality.“
  .
  Já přece při této příležitosti nic nepsal o nějakém hmotném blahobytu v Cesku. Tedy Vaše reakce je lehce bezpředmětná a vlastmě mimo mísu. Česko skutečně – vzdor frflání většiny národa – patří k těm relatívně blahobytným státům – o tom ale řeč nebyla a není.
  .
  Ovšem ale ani takto čistě materiálně pojato byste pane Jackpot pravdu neměl s tím svým hodnocením. Nemůžete to přece posuzovat takto absolutně, nýbrž poměrně k tomu, jak by to být mělo, mohlo a ve skutečnosti je. To byste se totiž dopustil stejné pošetilosti, jako kdybyste chtěl tvrdit, že císař Karel IV. byl vlastně úplný bědný chudák, protože neměl automobil, nemohl koukat na obří 3D televizi, že si nemohl zaletět letadlem do Njůjorku na nákupy a podobné „vymoženosti“.
  .
  Já výrokem, že „…nic není fajn“ mínil zcela jinou ideovou rovinu. Žijeme ve světě, kde zdá se i Vy podléháte materiálnímu pohledu na svět. Vy snad nevnímáte, že vlastně takovým názorem taky prodáváte duši za jidášské groše ?
  .
  Politika Západu je zcela již zřetelně politika zlodějů a vrahů, lhářů a křiváků – o tom netřeba vést diskuse, stačí se dívat ! Je sice maskovaná propagandou jako pěče o blaho celého světa, ale jaké že to je blaho, to snad uvážlivý člověk snadno může vidět po celém světě. Copak Vy nečtete vítězství Syrizy v řeckých volbách jako vážné varování ? Vždyť ta bouře přichází a mrchožrouti stále hodují s vizí, že tak bude stále.
  .
  Já těmi oportunistickými žvanily míním všechny ty, co se ze současného a věřte mi to, že neudržitelného již marasmu Západu ještě bezostyšně radují. Lepší ilustraci lidové moudrosti, vyjádřené úslovím o řezání si pod sebou větve, na které sedí, ani snad najít nelze. Navíc – tady se musím snad jen sarkaticky smát – copak oni neví, že jsou taky jen ovce, vedené na porážku ?? Oni si myslí, že nějaké drobečky na ně zbudou z té „panské hostiny“. Možná na některé ano, ale budou z nich bídní otroci. Bídní a zatracení, proklínaní na věky za všechnu tu bídu. Nebude jinak…
  .
  Já mluvím o úplně něčem jiném, než Vy, jak čtu tu Vaši reakci, pane Jackpot.

 38. Hugo napsal:

  Pane VoDo vy myslíte že někdo se bude chtít zbavit dolaru když je levný? vážně si to myslíte? nebo je pravděpodobnější že to potáhnou tak vysoko jak jim to šrajtofle dovolí a pak ještě o fousek vejš a pak frknou. Každý chrání to svoje. Inflace skoro neexistuje ale porovnejte co jste za dolar koupil před 10 lety a co za dolar koupíte dnes. Ano inflace opravdu není, jen ty věci jsou několikrát dražší.

Přidat komentář