Nemůže být rok 2012 pro investory lepší, než se obávají?

stock_analysis

Možná, ale speciálně jen pro některé.

Strach z dalšího vývoje je prakticky všudypřítomný. Ani já to nevidím nijak optimisticky, na rizika se zaměřím ve své výroční analýze. Pro předvánoční příspěvek ale trocha optimismu neuškodí.

O čem svědčí třeba statistiky googlu? O tom, že počet vyhledávání fráze “Crash 2012” vzrostl za poslední rok na dvacetinásobek. I další fráze se slovem „crash“ zaznamenaly výrazný nárůst.

Navíc, podívejme se na krize posledních 15 let. Cyklus se moc nelišil. Asijská krize 1997, ruská krize 1998… centrální banky vrhly na trh peníze a panika se obrátila v růst. Výsledkem byla technologická bublina. Její splasknutí a další vlna peněz se přetavily v nemovitostní bublinu.

Čeká nás něco podobného? Tento přístup neřeší podstatu problému, pouze odsouvá, ale investoři by s touto alternativou měli pracovat.

Kdo věří v (alespoň dočasný) úspěch záchranářských operací, měl by hledat sektor nové bubliny. Vzhledem k rozsahu záchranářských operací bude nová bublina nesrovnatelně větší s těmi předcházejícími.

Já sázím na drahé kovy, i když v příštím roce těžko budou ve fázi bubliny.

Kde vidíte potenciální bublinu vy?

 

 

10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

Další vybrané články:

Komentáře
 1. cmotta napsal:

  v takomto pripade by asi striebro robilo zazraky
  tipol by som, ze este agro otoci vyvoj buduci rok
  mozno budeme prekvapeni a zase to budu technologie – bio, nano – ale to skor v dlhodobejsom horizonte a nakoniec stavka aj na prasknutie bubliny – us bonds – aj to raz musi prist… 🙂

 2. VoDo napsal:

  Neni treba v neco verit, staci se obcas kouknout na tuto casovou linku 🙂
  https://amalgamator.co.uk/Documents/timeline.bmp

 3. VoDo napsal:

  yslim ze moc prostoru dolu neni, pri nejcernejsim scenari to vidim na DJ30 nekde kolem 8500, a SP500 kolem 900. Je strasne moc penez v systemu a novy stale prichazeji. Co budou efropsky banky delat s tim pul bilionem? No investujou to na thru, tim ho vytahnou nahoru, pak cast prodaj, a ukazou svetu jaky jsou to odbornici ze umej casovat trh a rozdelej si po zasluhach desitky milionu na odmenach, jakobysme to neznali.

 4. Miroslav Piták napsal:

  S ohledem na vážný stav bankovního sektoru banky s penězi půjčenými od ECB nemusí vůbec nic dělat, budou je potřebovat na posílení vlastní likvidity a na splácení vlastních dlouhodobých závazků – dluhopisů, které jim budou expirovat. Refinancování na trhu pokud by vůbec bylo možné by určitě bylo drahé, takže budou nuceni využít jakoukoliv pomocnou ruku ECB.

 5. Kolda napsal:

  Amalgamátor je pěkný. Překvapuje mne, že počátek období „Debt to GDP Levels at Limits“ klade až na rok 2030. Se mi zdá, že to už máme na krku. Autor je asi přesvědčen, že centrální banky mají páru ještě na 20 let.

 6. Kolda napsal:

  Bublina v drahých kovech by byl průser. Zatím mají drahé kovy důvěru a po případném kolapsu světových financí je možný přechod na nějakou formu zlatého standardu nebo na freegold (fofoa).
  Ale po prasknutí bubliny v drahých kovech by to bylo pasé a zbývá už jen celosvětová soco-fašo totalita.

 7. Jan Dvořák napsal:

  Na 20 let nemají centrální banky páru ani náhodou…

  Řečeno jinak: dávám centrálním bankám pár měsíců, max. rok

 8. Jan Dvořák napsal:

  Bublina v drahých kovech je podle mě nevyhnutelná. Nyní ale do ní máme ještě hóódně daleko.

 9. Miroslav Piták napsal:

  Ono je pouze Honzo otázka při jaké ceně můžeme kurz zlata označit za bublinu. Vše bude záležet na tom jak se bude měnit (růst) základní množství peněz v ekonomice, klidně se může stát, že zlato bude stát 10 000 USD/EUR/CHF/GBP a stále nebudeme moc označit cenu zlata za bublinu.

 10. Jan Dvořák napsal:

  Opravdová zlatá horečka bude vrcholit, až se lidé budou v diskusích na internetu chlubit, kde ještě sehnali pár gramů zlata.
  To bude signál bubliny.

 11. kubik napsal:

  Během měsíců(10-20?) asi ropa Brent na 163 usd,DJ index přes 14000,EUR/USD k 1,6.Je to bublina?Nevím proč to tak asi bude,ale grafy mě to pořád kreslí,nyní ještě 3 měsíce bude cca přešlapování na místě.Drahé kovy půjdou dál nahoru,dostáváme se do konečné křivky paraboly kde to směřuje k nekonečnu,ale za bublinu v klasickém slova smyslu to nepovažuji,protože nepraskne tak aby se z ní stala zpět kapka vody s mydlem.

 12. Jan Dvořák napsal:

  ropa na 160 bublina vůbec být nemusí. Bublina vzniká psychologií. Pokud to bude podloženo fundamenty, tak ani zlato na X tis USD nemusí být bublina.

 13. VoDo napsal:

  Podle historie bu mela bublina na komoditach vrcholit 2013-2014 a kolem 2016 by mel zacit dalsi 18 let dlouhej bull market na akciich. Nerikam ze to tak bude, ale zatim to k tomu smeruje. Na zlatej standard neverim, politici si nevezmou moznost tvorit tak jak chteji oni, spis bych to videl na vetsi regulaci, v americe to k tomu uz smeruje viz posledni zakon kde se z uzemi USA stalo bitevni pole a armada muze cokoliv. Myslim, ze nafukovani bubliny penez muze pokracovat jeste nekolik let, a ano odnesou to ovcane, ale to odnesou tak jako tak. Na vetsi zmenu si asi budeme muset pockat az dospeje generace ktera se ted rodi, ktera zjisti ze bude muset zivit vsechny ty co nemakali a sedeli v kanclech s bicnic skolama 🙂 Kdo je mladej radim jdi na geologii!
  Ja osobne jsem dospel k DJ30/Gold ratio ze se setkaj kolem 8500, ale netusim kolik bude stat rohlik ci mliko a kolik bude prumernej plat a kolik bude stat dolar.

 14. plukin napsal:

  Dalsi bublina? Otazka za miliony! 🙂
  Mno Armstrong predpovidal ze se bublina vytori v akciich a myslim, ze to zatim nezmenil..takze to zatim vidim na indexy (2-3 roky) teprve pak bubla v drahych kovech. Vice napovi „close“ koncem roku..

 15. Jan Dvořák napsal:

  Spoustu dat o dlouhodobých cyklech akcií najdete na https://www.crestmontresearch.com/stock-market/

Přidat komentář