První výstřel v měnové válce

Jak jsem psal v poslední analýze, zajímá mě názor čtenářů na první výstřel v měnové válce. Zde je můj názor. Írácká ropa za eura, jak psal Many, má něco do sebe. Zde je můj názor.

Za začátek finanční války lze podle mě považovat útok na dvojčata v New Yorku. Al Kajda si byla moc dobře vědoma, že vojensky nemá na Spojené státy nárok.  Že musí zaútočit úplně jinak.

Každá následující válka se odehrávala jinak, než ta předchozí. Strana, která bojovala podle příruček z minulé války, se nestačila divit. Pokud tedy Al Kajda chtěla zaútočit na Spojené státy, musely odlákat pozornost úplně jiným směrem. To se jim povedlo naprosto dokonale.

Co je hlavním aktivem Spojených států? Jak jsem zde na serveru již psal, je to dolar.  Útok proto mířil tímto směrem. Útoky na dvojčata uvrhly Spojené státy do dalších nechtěných válek, na jejichž financování neměli prostředky. Náklady na tyto války se koncem ledna 2012 vyšplhaly podle serveru https://costofwar.com/en/ na 1,3 biliónu dolarů. S měnou země je to jako s akciemi společnosti. Čím více je země / společnost nucena jich vydat na zajištění běžného provozu (emise akcií na krytí investičního projektu je něco jiného), tím více klesá jejich hodnota. Bankovní krizi samozřejmě spustit nemohli, ta jim však výrazně nahrála do not.

Pokud považujete tuto teorii za ztřeštěnou, schválně se podívejte na vývoj kurzu dolaru proti jiným světovým měnám či proti nejvýznamnějším surovinám (ropa, zlato). Zatím to do sebe zapadá. Až moc.

 

10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

Další vybrané články:

Komentáře
 1. stan napsal:

  Jene , myslim ,ze v podstate mas pravdu, ale vymen nazev Al Kaida za NSA a budes bliz skutecnosti

 2. Vojta napsal:

  Ataky nejrůznějších forem vůči mocenskému impériu jsou vždy kontinuální a jejich počátek lze zaznamenat vždy již s počátkem éry jeho hegemonie. Jejich charakter je potom velmi často mnohovrstvý a komplexní, což je v případě Al Kaidy více než evidentní („padni komu padni“). Samozřejmě, že takový útok poškodí i měnu napadeného. Byl to však primární cíl? Impéria vznikají, impéria zanikají, impéria se obrozují, reformují, recyklují… Důvody jsou vnitřní, vnější, dlouhodobé, náhlé, náhodné, předvídatelně příčinné,… Těžká práce i pro fundovaného historika… 🙂

 3. Profa napsal:

  No já to vidím jinak. Jedná se jednoznačně o rok 1971 kdy byl zrušen Brettonwoodský (měnový) systém ,který trval od roku 1945-1971 a byla to určitá forma zlatého standardu. Dolar nikdy nebyl žádnou světovou měnou- tou bylo zlato a protože dolar byl směnitelný za zlato v pevném poměru (35 dolarů za trojskou unci) tak všichni proto chtěli dolary tj.zlato!!!. V momentě,kdy tato vazba neexistuje a byl zaveden systém „papírových“ měn, tak obchodování v dolarech přestává mít smysl.Celý problém je umocněn tím, že dolar výrazně oslabuje- proč si tedy kupovat americké dluhopisy? Ti velcí budou obchodovat v národních měnách (Rusko,Čína, Indie, Brazílie atd.) případně zboží za zboží- ty mi pošleš ropu a já ti za to dám např. měď (Chile) či ropa za zlato (Indie) atd. Žádné strašení americkými vojáčky nepomůže – pokud USA půjde do války s Iránem, tak budou zavlečeni do nového daleko horšího Vietnamu…..s dalším poklesem dolaru
  Takže rok 1971, to další je pouze důsleded manipulací s měnou (úrokové míry, „tištění nekrytých peněz“, různé státní zásahy atd)

 4. Pepan napsal:

  Pane Dvořáku, velice rád čtu Vaše články. Tentokrát jste mne ale zklamal. Překvapuje mne, že více než 10 let po 11. září, ještě někdo věří na útok Al Kajdy. Proboha, jaképak nechtěné války? Vždyť ony náklady na války ve výši 1,3 bil USD jsou sice zátěží pro USA, ale zároveň něčím ziskem.

 5. stan napsal:

  Vlastne takovou prvni obeti hegemonie dolaru byli americaniv 30 letech minuleho stoleti, kdy bylo zakonem zakazano vlastnit investicni zlato! Tou nejvetsi obeti byli Frantici, kdy Janci okradli o 65 miliard USD ve zlate , tim ze Nixon zrusil vazbu USD -gold. A nakonec technickou poznamku k 11.9.2001. Za kazdym leticim predmetem vznika vzdusna turbulence a prosim pozorne se znovu podivejte na naraz „letadel“ do WTC a pozorujte nejaky naznak aspon minimalni turbulence ve vzniklem oblaku prachu a ohne……..kuwa zeme neomezenych moznosti!

 6. Michal K. napsal:

  Ohledně komentářů útoků – údajně Al Kaidy – 11. září 2001 v USA už skutečně nevím, zda se mám ještě jakože smát nebo už prostě jen truchlivě plakat zoufalstvím nad vymytím mozků velké části populace.
  Pro naprosto nevědomé připojuji čtyři odkazy na videa, která patrně ještě nějaký čas nenajdete v programových přehledech ČT1, ČT2, TV Nova, Prima TV….. Obrázek ať si každý udělá sám.
  https://www.youtube.com/watch?v=mwLT_8S_Tuo
  https://www.youtube.com/watch?v=x0P70CwOsgk&feature=related
  https://www.youtube.com/watch?v=6rw397VbRyM&feature=player_embedded
  https://www.youtube.com/watch?v=eAV_BUQoGBw

 7. Jan Dvořák napsal:

  kouknu, dík

 8. dvorak.milan napsal:

  Některé komentáře pod tímto článkem mě potěšily. Chtěl bych říct jedno:

  Pro každého, kdo chce lépe pochopit světové dění, ať už je to za jakýmkoli účelem (investování, lepší příprava na blízkou budoucnost, atd.), je nezbytně nutné pečlivě zkoumat, pochopit a vstřebat události 11. září. Jejich význam je zcela klíčový.

  Je to jeden z největších kamenů v mozaice dnešního světa. Dle mého názoru jde také o jednu z nejvýznamnějších událostí v našich dosavadních životech.

  Vězte, že žádná hodina, kterou studiu tohoto tématu věnujete, nepřijde ve výsledku nazmar. Ptejte se a hledejte odpovědi, stanovte si systém a jděte po tvrdých, doložených faktech.

  Spíše než odkazy na videa bych nabídl organizace:
  https://www.ae911truth.org/
  https://pilotsfor911truth.org/

 9. plukin napsal:

  Jedina sance dobrat se pravdy co se tehda opravdu stalo (a to plati vzdy) je byt u zdroje ci byt odbornik v oblasti coz tipuju ze ani jedno nejste, takze vase sance na skutecnost je miziva protoze cokoliv co ctete muze byt dezinformace. Klidne se v tom hrabejte jako sve hobby, ale k zisku z investic vam to nepomuze..a o tomhle tenhle web je. Ego si bezte hladit jinam..

 10. Jan Dvořák napsal:

  Zda se událost stala tak či onak nemá podle mě na dnešní vývoj vliv.
  Proto je pátrání dnes po tvrdých datech ohledně 11. září z mé pozice vidím jako ztrátu času.

  Raději budu věnovat čas sledování aktuálního vývoje s důrazem na makroekonomický vývoj. Podle toho se pak rozhodnu, co s investicemi.

 11. Vojta napsal:

  ->Plukin: Vcelku přesné. Pokud někdo nemá ani na to, aby se dobral alespoň k tomuto poznání, je samozřejmě jeho snaha dobrat se k pravdě o 11. září s ohledem na promarněný lidský potenciál tragikomická.
  Btw – jako vše ostatní, i tato událost je výsledkem celé řady zájmů, jejich kompromisů, náhod… Ona jediná pravda, tak jak si ji zastánci různých konspirací představují, se objevuje pouze v produkci Hollywoodu.

 12. František Sousedík napsal:

  Myslím, že počátek toho, co nás čeká nastal tehdy, když se státy dohodly na dolaru a opustily pravé peníze v iluzi, že dolar je a bude zlato. Ale, řekl bych, že jim rozumím, proč si ten dolar zvolily. Já bych to asi nechtěl rozhodovat.
  Čestné slovo, já jsem nic kolem věží neorganizoval, tudíž nevím a pochybuji, že kdy budu vědět. A klidně s tím mohu žít.
  Ovšem někteří mě svou jistotou přivádějí k přesvědčení, že se minimálně podíleli na plánech. 🙂
  Těm, co si myslí, že z těch miliard možností toho, co se mohlo stát, kápli na tu jedinou pravou, nezávidím ničeho.

 13. Otaznik napsal:

  Nemyslím si, že by útok na dvojčata byl prvním výstřelem v současné měnové válce. Nemyslím si totiž, že by ten útok byl výstřelem v měnové válce. Prvním výstřelem bylo podle mého názoru zavedení Eura.
  Útok na dvojčata považuji za útok na kapitalismus. Mimochodem, někde jsem zaznamenal, že 911 je v USA číslo na záchrannou službu 🙂

Přidat komentář