Proč zlato nenese úroky ani dividendy?

Kilovka zlata

Množství lidí argumentuje proti zlatu tím, že nenese ani úrok ani dividendy. Zamysleli jste se někdy nad tím, PROČ tomu tak je? Proč zlato skutečně nenese ani úroky ani nevyplácí dividendy a přesto je o něj zájem?

Protože množství lidí si neuvědomuje podstatu vyplácení dividend a úroků. Dívají se na dividendy nebo úrok jako na odměnu za investici, nevidí však dividendu nebo úrok jako odměnu za podstoupené riziko. Jaké riziko? Riziko spojené s nákupem akcie, obligace, uložení peněz v bance. To vše spolu nese s sebou riziko.

U zlata toto riziko nevidí, naopak. Jinak by sotva byli ochotni platit za bezpečnostní schránky a trezory, kde by své zlato uložili.

 

Na čem stojí stávající systém? Na DŮVĚŘE.

Na důvěře lidí v papírové – nebo ještě lépe v elektronické – peníze. Proto ta snaha demonetizovat zlato v myslích lidí. proto se cena zlata vyjadřuje v dolarech nebo korunách a ne naopak (to by se vyjadřovala hodnota dolaru jako zlomek unce zlata). Nekolísala by cena zlata, ale cena dolaru, eura nebo jiné měny.

Vypadá to jako malá změna, ale není tomu tak. Zde jde o celé nastavení stávajícího globálního měnového systému.

Čím vyšší bude důvěra lidí ve zlato, čím silnější bude jeho vnímání jako peněz, tím méně budou ochotni používat jiná aktiva včetně toho, čemu dnes říkáme peníze…

Schválně, sledujte chvíli vývoj ceny zlata a hlavně komentáře v situacích růstu ceny a uvidíte jednu věc – když jeho cena poskočí vzhůru, komentátoři často uvádí, že se vyšší ceny zlata obávají centrální banky.

Proto tolik emocí kolem ceny zlata a jeho případného (ne)zavedení do měnového systému.

 

 

Komentáře

Přidat komentář