Proč Číňané kupují americkou burzu?

Že jste nic takového nezaregistrovali? Není se moc co divit. Vždyť tato zpráva se nedostala mezi ty významnější, aby jí byla věnována větší pozornost. Sice inkriminovaná burza nepatří mezi největší ve Spojených státech, ale přesto její čínské vlastnictví může způsobit přílet šedých nebo dokonce černých labutí. Uvidíme časem.

O co přesně v tomto případě jde?

Číňané, respektive investiční společnost  Chongqing Casin Enterprise Group (která je známá svými vazbami na tamní politické vedení), koupili Chicago Stock Exchange, nákup byl obratem jednomyslně schválen vedením burzy. Podíl této burzy na objemu obchodů s akciemi ve Spojených státech je 0,5%.

Jejich cílem je burzu rozpohybovat, navýšit její podíl na obchodování s akciemi u USA.  Nikde není řešeno, že burza musí zůstat v Chicagu. Co když ji někam přesunou? Co když na ní nepovolí High Frequency Trading (HFT)? Rázem by se odlišila od NYSE a dalších velkých burz. Sice by nezískala klienty, kteří HFT preferují, ale zase by mohla získat řadu jiných. Pokud by se přesunula od Kalifornie, blíže k Silicon Valley, mohla by být pro řadu menších firem – co ještě nemají na to, aby šly na NASDAQ nebo NYSE – vstupní branou na finanční trhy.

Zároveň může být branou pro čínské firmy směrem na americké kapitálové trhy, umožnit přístup nejenom gigantům, ale i dalším společnostem.

Velmi jsem zvědav na skutečné čínské záměry s tuto burzou a na další vývoj.

Komentáře

Přidat komentář