Poptávka po zlatě v poměru k HDP


Koncem listopadu vydala společnost Casey Research analýzu poptávky po zlatě, kde ji porovnávala HDP dané země. Tato analýza rozhodně stojí za pozornost. Graf vidíte zde.

Na 1. místě je Indie, druhé je Thajsko, třetí Hong Kong a čtvrtá Čína. Měřeno k HDP je čínská a hongkongská poptávka po zlatě v porovnání s Indií pouze čtvrtinová. Z vyspělých zemí je nejvyšší poptávka v Německu, kde je v porovnání s Čínou ani ne poloviční. Poptávka ve Spojených státech je v porovnání s Německem méně než desetinová a činí v poměru k HDP asi 3% čínské poptávky a méně než 1% indické.

Že na prvních místech jsou asijské země, mě nijak nepřekvapuje, jde o kulturní postoj ke zlatu. Zlato je tam historicky vnímáno jako nástroj uložení majetku.

Spíše mě překvapil ten rozdíl mezi Německem na jedné straně a Francií a Spojenými státy na straně druhé. Kdyby se poptávka po zlatě ve Spojených státech dostala na úroveň Německa, bude cena zlata zcela jinde.

Závěr? Poptávka po zlatě ve Spojených státech je zanedbatelná a značí, že zlatá bublina se ještě nerozběhla ani náhodou.

 

 

 

Pohled na penzijní reformu

Aktuální investiční trilogie:

  1. Rýsuje se nový finanční systém
  2. Volby ve Francii jako katalyzátor dalšího vývoje
  3. Devizový trh se změnil k nepoznání

Hledáme nejlepší články čtenářů:


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Komentáře
  1. Many napsal:

    Myslím že poptávka po zlatě ve Spojených státech je a i nadále bude zanedbatelná. Historická zkušenost je mnohdy zakořeněna po generace a potenciální kupci jistě dobře vědí, kdy Roosevelt zakázal soukromé vlastnictví zlata. Jak se říká: Generálové se připravují na minulou válku a ekonomové na minulou krizi.

Přidat komentář