Pohled na aktuální geopolitickou situaci

Pro tento týden jsem připravil pohled „z boku“ na aktuální geopolitickou situaci. Hlavně proto, že již delší dobu okupuje v médiích čelní místa. Nezaměřím se při tom jenom na situaci na Korejském poloostrově ale na globálnější pohled, zahrnující také dění ve Spojených státech a v Evropě, včetně Ruska.

O co vlastně jde? O to, že, bohudík, Evropa i Spojené státy zažívají dlouho nevídané období řady desetiletí bez většího vojenského konfliktu. Jednoho dne to „bouchne“. Co bude záminkou, netuším. Zatím to na mne celé působí jako oťukávání, jak na ten či onen krok budou reagovat jiní. Zde nemám na mysli jenom prohlášení, ale zahrnuji sem i situaci kolem íránského jaderného programu nebo situaci v Sýrii, ale i uprchlickou vlnu od Evropy a množící se teroristické útoky v Evropě.

Prohlášení jsou čím dál silnější, už se otevřeně mluví i o válce. Mimochodem, všimli jste si, že místo slova „válka“ se již delší dobu používá výraz „vojenský konflikt“?

Na čelní místo se v podlesních dnes dostala situace v Severní Korei. Tam se zapojí do hry Spojené státy, Čína i Rusko. Tamní situace se stává čím dál méně předvídatelnou. V poslední době došlo ke zvýšení frekvence analýz a zpráv expertů ohledně odhadů jaderného arzenálu tamního režimu. Bohužel tyto odhady všeho druhu prakticky nelze ověřit. Výsledkem toho se dění v Severní Korei opakovaně dostává na titulní stánky světovým médií a čelní představitelé světových mocností jsou nuceni reagovat.

Dopadne to jako s Irákem, kde se nakonec žádné zbraně hromadného ničení nenašly? Nebo se obavy ukáží jako oprávněné? Nevím.

Proč se ale najednou Severní Korea stala prioritou? Proč právě teď? O jejím jaderném programu se ví již celá léta a testy raket probíhají víceméně s železnou pravidelností. Stejně tak o jejich vojenské síle a schopnost ohrozit Soul (což Jižní Korei nijak nezávidím).

Celé to na mě působí budováním vyjednávací pozice.

Na celé této události je zajímavá ještě jedna věc. Jak je možné, že v době tak rostoucích rizik je jihokorejský akciový index na rekordních úrovních? To nedává smysl. Jihokorejské akcie musí tlačit nahoru něco jiného.

Na další vývoj jsem opravdu zvědav

Komentáře

Přidat komentář