Pertus: Přejdou Rusko a Čína na zlatý standard – mají k tomu důvod, resp. je pro Rusko zlatý standard přínos?

Kilovka zlata

Tento článek, také soutěžní, je reakcí na ráno uveřejněný tento článek.

 

Přání bývá otcem myšlenky, ale faktem je, že zbavovat se USD a zavádět měnu na počátku klesajícího hospodářského cyklu je věc minimálně diskutabilní, v každém případě zvyšující nároky na rozpočty zúčastněných ekonomik.  V situaci fundamentálně oslabujících kursů národních měn je jakýkoliv druh revalvace smrtící ranou pro jakkoliv silnou ekonomiku.

Rusko nemá nejmenší důvod pro tuto operaci a nebude  mít ani v budoucnu a to minimálně proto, že je závislé na prodeji ropy a plynu, kde v rámci světového trhu vyrostla taková konkurence, že má co dělat aby udrželo svůj podíl v prodeji ropy (13,99% na svět. prodeji v r. 2014), z čehož plyne závěr –  snížení podílu na prodeji  = snížení příjmů do již tak dramaticky zatíženého rozpočtu. V případě plynu je známo, že Gazprom prodal letos o 15 mld. m3 méně, nicméně stále má podíl celých 14% na prodeji  celosvětového objemu. Rusko se samozřejmě snaží o navýšení prodejů – smlouva o navýšení dodávek do Turecka (za sníženou cenu), v letech  2018/2019 snad začne být realizována dodávka do Chiny, nicméně v roce 2019 končí smlouva o dodávkách plynu s Ukrajinou, což může vyústit v problémy prodejů do některých částí Evropy, resp. může snížit odběry, skrze jiné zdroje dodávek do evropských zemí.

Rusko, podle střízlivých odhadů, musí pro udržení výše těžby investovat 100 mld. USD v příštích 20-ti letech. Souhlasím s Oraclem, že tyto investice mohou přijít z Chiny, např. tak jako již China nainvestovala v roce 2013 do firmy Rosněft –  „byly podepsány kontrakty mezi ruskou státní Rosněft a čínskými státními molochy CNPC a Sinopec. Druhý jmenovaný podnik si objednal ruskou ropu v hodnotě 85 mld. USD, přičemž jako zálohu složí 20-30 % částky. Díky smlouvě s CNPC, uzavřené už v létě, o dodatečných dodávkách ropy za 270 mld. USD Rosněfť na ruku dostala 60 mld. USD“  (Patria). U financování plynovodu pro loni uzavřenou dodávku plynu není potřeba pochybovat  o zdroji a původu peněz, za které se bude stavba realizovat – z tohoto pohledu je jistě zajímavé poslouchat, jak China zachraňuje Rusko otevřením swapové linky na 24 mld. USD, s platností na 3 roky, když jde o jednoduchou ochranu investic, které China v minulosti již poskytla Rusku, nebo se k jejich poskytnutí smluvně zavázala. Už tak pro Rusko nebude výhodné přijímat slábnoucí juan, nebo dokonce svůj, ještě rychleji slábnoucí rubl a opačně, pro Chinu je to ovšem nevídaná příležitost levné investice.

Že to China nedělá zadarmo, dokumentuje styl vyjednávání v roce 2010 –   „První velký kontrakt na dodávky 300 mil. tun ropy, uzavřený v roce 2010 mezi Rosněftí a CNPC, obsahoval cenový vzorec, na jehož přesné interpretaci se strany neshodly a Rusům hrozily ztráty z nedoplatků ve výši 27 mld. USD. Při následném jednání o konečné podobě vzorce, které se táhlo přes rok, nakonec Rosněfť souhlasila se slevou 1,5 USD za barel, což mohla považovat za úspěch. Číňané totiž chtěli 10 USD za barel“.(Patria)

Jak píše Jan Dvořák – China a Rusko jsou jen konkurenti a vzájemná spolupráce je přínosem jen pro Chinu. Předpoklad, že China, nebo dokonce Indie bude masivně investovat v prostředí vysoké politické nestability (vláda a parlament nemá absolutně žádný vliv na rozhodovací a výkonné procesy, resp. veškerou pravomoc převzala jedna osoba) je prostě mylná, investor nemá jediný důvod k takto rizikové investici. Na investice jistě prostor je, ale jen do okamžiku kdy má investor možnost dosáhnout na výnos ze své investice. V současné době Rusko uzavírá smlouvy, kde se platba řeší pomocí dodávek ropy a plynu, což opět snižuje příjmy do rozpočtu a představa, že v konkurenčním prostředí nadbytku dodavatelů donutí své odběratelek nákupu „zlatého rublu“ aby jej ti použili pro platbu za dodávky energií, je podle mne jen představou, která nemá s realitou obchodu nic společného. Na druhou stranu by snad mohli noví dodavatelé (ti stávající mají podepsané smlouvy o způsobu vyrovnání) akceptovat úhradu za své dodávky ve „zlatých rublech“, ale opět – hodnota takovéto měny je a bude jistě závislá na obsahu a hodnotě zlata – to už je jednodušší platit rovnou v zlatě, neb jak zde někdo trefně poznamenal – co se stane, pokud bude někdo chtít náhradu za hromadu „zlatých rublů“ ve zlatě?

Pouze poznámka ke SWIFTU – tento způsob platby je umožněn v prostředí důvěry mezi bankami – vyvstává tedy otázka k čemu bude sloužit, když ruské banky jsou zachraňovány masivní pomocí BR a čínské banky čekají na prasknutí bubliny špatných úvěrů, ale dobře bude zaveden. Kdo jej bude využívat – Rusko ke každému státu jednotlivě. Nedokážu si představit, jak bude Írán používat ruského SWIFTU k přijmutí úhrad od evropského odběratele. Jistě může jej využít pro přijmutí platby od čínské, indické banky, ale nedělejme si iluze, že si to tyto banky pořádně nerozmyslí, neb budou považovány za nedůvěryhodné v bankovním světě, kde se ještě dlouho bude důvěra považovat za hodnotné aktivum, neboť důvěra přináší klienty – tedy komerční banky se těchto operací účastnit moc nebudou a zůstává cesta přes státní banky – zřejmě dcerky centrální banky, což může odradit privátní firmy, neb budou muset ukázat svoji obchodní politiku.

Komentáře
 1. Petr Gejdos napsal:

  citace z článku : „…Jistě může jej využít pro přijmutí platby od čínské, indické banky, ale nedělejme si iluze, že si to tyto banky pořádně nerozmyslí, neb budou považovány za nedůvěryhodné v bankovním světě, kde se ještě dlouho bude důvěra považovat za hodnotné aktivum, …“
  .
  Tak to mě docela dost pobavilo. Jistě – důvěra, to je fundament – kdysi stačilo si plácnout a bylo věcí cti obou/všech stran dohodnuté podmínky splnit. Vidíme ale něco takového v tom „důvěryhodněm US dolarovém světě“ ?? Nemůžu se tedy teatrálně řečnicky nezeptat – jakoupak asi vzbuzuje důvěru americký dolar a vůbec celý ten system v rozkladu ?? Při tom všem, co jest nám notoricky známo ??
  .
  To je pouhá setrvačnost myšlení indoktrinovaných zakonzervovaných mozků nebo propaganda. Pánové si příliš navykli na ustálená schemata, vývoj ale je aspoň pro mě jasný. V tom současném bordelu je cokoliv, co bude skutečnou důvěru umožňovat nejen mezi „těmi z Harvardu a spol. – tedy chlapci, co se spolů baví“, ale zaručeně pro všechny – tedy v tom bude cokoliv jiného než US dolar vypadat neskutečně důvěryhodně !
  .
  Jistě – Rusko a Čína samozřejmě jsou potenciální konkurenti. Ovšem pouze ve světě před mnoha roky, nebo a hlavně ve světě po mnoha rocích, kdy již US dolar bude překonaná trapná minulost. Dnes ale Rusko i Čína moc dobře ví, že v této situaci plati pro oba tyto státy ono pradávné úsloví a moudrost, že „v jednotě je síla !“ Jak pro Rusko a Čínu, tak pro všechny státy, nepatřící do „klubu vyvolených“ bude konkurenční systém určitě systémem velmi vítaným.

  USA a vlastně celý Západ se totiž již dostatečně „odkopal“ !! A osobně si myslím, že by tady nikdo neměl spoléhat na dlouhé časové období změmy. Proběhne to skokem.

  Rusko nemusí skokově a najednou ve všem zavádět nějaký „zlatý rubl“ . Může začít v omezeném rozsahu třeba jen u plateb za ropu a plyn směrem k EU. Nevím, jak to mají Rusové ve smlouvách ošetřené, ty ale stejně brzy končí. Dnešní přetlak na trhu energií je větším dílem dán manipulací, dílem nárůstem nabídky v USA vlastní ropy. O tom ale lze spekulovat, nakolik je to pouhý poker. Já se přikláním k tomu, že se tady ve velkém blufuje – jde totiž o všechno. Teď právě je zlomové období. A de facto to sem bylo nasměrováno před 3/4 rokem děním na Ukrajině. Kolaps probíhá, nikdo nechť si nic nenamlouvá. Věci již běží a zastavit už to nejde.
  .
  Jsou mi naprosto jasné námitky zdejších protagonistů toho dnešního jim tak milého bordel-systému. Zde nemám slov, vlastně jsou zbytečná. Silou zákonitého vývoje pánové zví, která bije. Pokud z toho bude válka – míněno velká světová válka se vším všudy – už nebudu mít možnost se zeptat pánů, jak se cítí, zda už tedy ví, v čem se celou dobu mýlili.

 2. Pet napsal:

  2 P.Gejdos – ono u SWIFTU nejde vůbec o USD, ale komunikaci mezi bankami, můžete to převádět na cokoliv jiného, ale návrat před dobu SWIFTU si jistě nepřejete ani Vy a pokud ano, tak tu „odsouzení hodná“ důvěru budete potřebovat 100x více. Ví to Rusko, China, Irán, Evropa, Japonsko, zkrátka vědí to všichni zúčastnění – to, že Rusko buduje vlastní centrálu pro SWIFT bude znamenat jen jedno – bo nechcou použít stávající bankovní,komunikační jazyk a využívat centrály v Evropě a USA, musí navrhnout vlastní a dohodnout se na používání s každou bankou zvlášť. Tj. banka, která bude používat ruský SWIFT, bude používat najednou 2 druhy komunikace? Prostě z praktických zkušeností plyne, že to komerční banky nemají zapotřebí a donutit je k tomuto mohou pouze v rigidně řízené společnosti, což Indie, ani China nejsou. Výsledkem bude komunikace mezi k tomu účelu zřízených bank a pak taky ruských bank se svými dceřinými společnostmi v zahraničí – nicméně i tam začne být problém v okamžiku prvního úniku dat, bo bezpečnost bankovní komunikace je jeden ze základů SWIFTU.

 3. Jan Altman napsal:

  Jednoduše řečeno:
  Rusko potřebuje prodávat ropu a plyn (jiné příjmy prakticky nemá).
  Rusko ovšem není monopolním dodavatelem, nemůže si diktovat podmínky, na trhu je dostatečně silná nabídka, která by v takovém případě Rusku snížila tržní podíl.
  Rusko potřebuje dolary.
  __________________________
  Rusko samozřejmě může přijít s tím, že bude prodávat za juany, rubly, nebo zlato.
  Prodávat za juany, kterých si Čína natiskne, kolik chce (a také to dělá a to intenzivněji, než FED) a za které nic moc po světě nejde koupit a které nejde použít ke splácení dolarových úvěrů, to nedává smysl.
  Prodávat za rubly by smysl mělo – podpořilo by to kurz rublu (ovšem stejně, jako snížení objemu tisknutí rublů). Na druhou stranu Rusko prostě potřebuje splácet dolarové úvěry a dovážet technologie ze světa a na to potřebuje USD.
  Prodávat za zlato: čemu by to pomohlo? Pokud by ČR pak kupovala ruský plyn, místo aby dala Rusku dolary, koupila by za dolary zlato, zlato dala Rusku za plyn a Rusko by prodalo zlato, protože potřebuje dolary. Nakonec by ČR to zlato za dolary kupovala od Ruska. Efekt žádný, jen komplikace, která by některé přiměla hledat jiné dodavatele.
  Prodávat aspoň část své produkce ropy za zlato by si mohl dovolit někdo, kdo tolik dolarů okamžitě nekupuje – Norové, Saudové, atd… Ale ti už to možná dělají (resp. prodávaji dolary a za ty dolary kupují zlato, akcie, dluhopisy, …), ale jen trochu, protože se mají moc dobře na to, aby měli revoluční myšlenky na změnu statu quo.
  ________________________
  Přestože tedy považuji současný fiat frakční petrodolarový světový finanční systém za prohnilý, amorální a odsouzený ke kolapsy, tak ten kolaps nepřijde tady a teď, ne kvůli Rusku, které má svých problémů plné brejle.
  ________________________
  Plus tedy nechápu, proč každý, který vidí směřování Západu směrem k úpadku, musí zároveň hned obdivovat Putina a Rusko. Když mi vadí byrokracie a socialismus Bruselu, jak z toho logicky plyne, že bych měl obdivovat bordel, zaostalost, samoděržaví, rozpínavost a zkorumpovanost Ruska?

 4. Kolda napsal:

  Když mi vadí byrokracie a socialismus Bruselu, jak z toho logicky plyne, že bych měl obdivovat bordel, zaostalost, samoděržaví, rozpínavost a zkorumpovanost Ruska?
  .
  Amen

 5. Petr Gejdos napsal:

  citace:
  „proč každý, který vidí směřování Západu směrem k úpadku, musí zároveň hned obdivovat Putina a Rusko. Když mi vadí byrokracie a socialismus Bruselu, jak z toho logicky plyne, že bych měl obdivovat bordel, zaostalost, samoděržaví, rozpínavost a zkorumpovanost Ruska?“
  .
  Já v Rusku „chvíli pobyl“, je to sice již dost dávno a bordel tam byl tedy skutečně ukrutný. Když jsem se vrátil domů, byl to pro mě šok, že mi třebas nezůstala klika dveří v ruce či že dveře nevypadly ze zdi i s futrama. Připadal jsem si doma jak na Západě. Ovšem ! Vždyť Rusko bylo vyžráno, spáleno a zbouráno a to počítám jen ve 20. století několikrát za sebou až do hlíny. Jestli máte zájem, tak já Vám třikrát po sobě vypálím dům a pak se Vám příjdu vyšklebovat, že žijete jak houmelesák a budu zvědavý na Vaše řeči.
  .
  Kupříkladu já Putina opravdu obdivuju, tady se naprosto hrdě hlásím. Mám pro to racionální důvody, které lze naprosto snadno pochopit, pokud člověk má nestranné informace a sám netrpí tím, že uvěřil vlastní přitroublé propagandě.
  .
  Pane Jan Altman !
  Já nevím, čemu věříte Vy, já nevím, koho obdivujete Vy. Ale tuším to. Obrátím tudíž pozornost zdánlivě neorganicky odtažitě k událostem ve Francii. V EU zrovna patrně jsme v bodu, který by šlo nazvat „bodem zvratu“. S dostatečným nadhledem a viděno bez emocí lze konstatovat, že atentát na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo v Paříži je moment, který zahájil fázi demontáže i posledních formálních zbytků demokracie v EU – tedy kolaps probíhá !! Stádu neinformovaných ovcí a taky těm, co uvěřili vlastní propagandě jsou tímto pod nos strkány papíry smlouvy, kde na konci je klausule „souhlasím se všemi podmínkami této smlouvy … podpis „.
  .
  Je to pokračování toho všeho, co jsme zažili v USA po 911, co viděno z nadhledu přijít prostě muselo. Už to vidím a slyším, jak nadšené ovce říkají, že slušný člověk se nemá čehokoli bát, že to není nic proti demokracii. Stále stejná písnička.
  .
  Promiňte mi trochu ostřejší formulaci – Vy tady snad náměsíčně cosi blábolíte o „…bordelu, zaostalosti, samoděržaví, rozpínavosti a zkorumpovanosti Ruska …“ a sám se radujete snad z opaku toho všeho zde v EU, zřejmě jak ta nejblbější ovce z celého davu ovcí – opět se omlouvám za jistou neomalenost. Promiňte, ale už jen z toho jsem vyrozuměl, že máte anebo zcela dětinsky naivní názory, nebo jste placený dezinformátor. Jiný výběr se mi jaksi nenabízí, když to zhrnu „do kostky“..
  .
  Až na to sám příjdete, zda jste ovce nebo propagandista – což samozřejmě bude beznadějně pozdě – budete v té době svoje názory nanejvýše šeptat schovaný pod peřinou a budete si obrazně sám sobě kopat do hlavy.
  .
  Dneska ale čekám pouze povýšené odmítnutí … do času !

 6. Hugo napsal:

  Pane Gejdoš, v mnohém lze jen souhlasit , ale je třeba si uvědomit že jsou tu i lidé kteří jsou vystavění jednostranné propagandě která v našem mainstreamu ( nejen v českém) jede nonstop, kde cenzura hlídá diskuze a názory které jsou odlišné článku nebo které uvádějí jiné zdroje kde je jiné vysvětlení jsou mazány. A opravdu není problém aby např. na aktuálně jste měl smazaných 20 účtů za dva dny.Cenzura diskuzí narostla do neuvěřitelných rozměrů. česká televize upravuje výsledky anket oblíbenosti hostů Hydepark protože si myslí že je to manipulováno hlasujícími. přiznat že diváci mají vlastní názor prostě nemůže, nechce.Svým způsobem je to informační válka. A lidé chtějí informace bez cenzury, stačí se podívat na slovensko kde si posluchači platí vlastní rádio aby tyto informace měli. Slováci se totiž potýkají se stejnými problémy jako my tu v české republice. Ale ono to bude všude stejné. giganty jako CNN a Bloomberg mají potíže protože jim pořád klesá sledovanost a stoupá odliv inzerentů. (Ale nebojte vždy se najde nějaký sponzor který díru zalátá, zvláště když médium bude propagovat to co se po něm žádá) To vše je jen důsledek neobjektivního a nevyváženého zpravodajství v posledních letech. kdyby někdo chtěl zabruslete si do archívu a poslechněte si některou z relací SV, je tam toho opravdu mraky a každý si přijde na své. Ono pak některé věci začnou sami do sebe zapadat. Hosté jako Huďo, Čalovka, Nábělek, Čuha naprosto neznámá jména v našem kraji ale budete se divit jak dokáží problém otevřeně pojmenovat, hovořit něm, reagovat na dotazy posluchačů a řeknete si. Páni. Ono totiž poslechnout si chytré a vzdělané lidi není nikdy na škodu. problém je v tom že v současné propagandě není pro tyto lidi místo.

  https://www.slobodnyvysielac.sk/archiv-relacii-podla-datumu/m5/p18

 7. spetr napsal:

  Chci jen upozornit, že funguje i česká verze https://www.svobodny-vysilac.cz/svcs/

 8. Petr Gejdos napsal:

  Pane Hugo !
  .
  Já jsem si vždycky myslel, že ty opravdu špičkově přiblblé ovce békají a perou se v Kauflandu a bojují tam o co nejnacpanější košík extra slevněných špekáčků, vyrobených z pomletých prasat vcelku, včetně kůže, kostí a střev. Udivují mě proto tady napsané některé názory, svědčící o rozšířených aktivitách těchto i zde.
  . A opravdu mě udivuje, že – jak sám píšete cituji:
  “ ..je třeba si uvědomit že jsou tu i lidé kteří jsou vystavění jednostranné propagandě která v našem mainstreamu ( nejen v českém) jede nonstop, ..“, tedy že sem do relatívně od toho čisté debaty takoví lidé najdou cestu. Co tady tito lidé hledají ? Vždyť jejich oblíbená propagandistická oblbárna přece jede nonstop v tom jejich mainstreamu.
  .
  Já na takto položenou otázku samozřejmě odpověď znám ! Oni evidentně nechtějí o ničem slušně diskutovat, oni tady dělají tu nonstop oblbárnu a propagandu. A potom se nemůžu nezeptat – není na místě se jich na to průběžně sarkasticko-ironicky ptát, pro to dělají ?? A tím je nepřímo se vší dostupnou slušností žádat, aby s tím hnusem přestali ??
  .
  Oni samozřejmě budou říkat, že to je jen jejich názor a že na názor má každý právo. Samozřejmě je to tak ! Každý má právo mít svůj názor. Ovšem to békání ovcí a hlahol propagandistů – to je naprosto nezaměnitelně průhledné. Není to tedy jejich názor, oni to jen vcelku vyčůraně za svůj názor vydávají. Dělají tady cílenou propagandu. Tedy pokud to nejsou jen ubečené ovce a to bychom si neměli nechat líbit, aby ty tady irelevantně bečely.

 9. Oracle napsal:

  @ Altman
  16% HDP Ruska je predaj ropy a plynu, ďalších 10-15% predaj ostatných surovín. Čo je zbytok? 🙂

  Pre Čínu je výhodné mať silného suseda, lebo drží na uzde horúce hlavy v „okolí“.

  Čína a Rusko svoje ekonomické systémy de facto spojili do kopy: https://www.mediafire.com/folder/fpid1fhd6nv59/China_Russia_Double_Helix

  Vlastný SWIFT, nariadením vlády sa banky dajú donútiť, ale skôr sa to udeje tak, že počkajú kým sa položí Západný bankový systém.

  Skorumpovanejší než Čína a Rusko je USA, EU a krajiny 3. sveta. V USA sú otáčajúce dvere kde vedúci úradu po odslúžení sa ocitne (zhodou okolností, ako inak) na dobre platenom miestečku v nejakej korporácií, alebo bruselský úradník H. van Rompuy za nič dostáva 3 roky asi 900 miliónov € ako poplatok za „privyknutie na nečinnosť“ (či čo), a lobing (politicky korektný názov korupcie) vo Washingtone a v Bruselu ani nespomínam. Fakt nevieme oceniť EU.

 10. Oracle napsal:

  @ článok
  Čína a Rusko zavedú zlatý štandard, ale to bude skôr vo forme bankoru, ako štátom emitovaná zlatá rezervná mena. Prečo?
  Dôvodov je mnoho, námatkovo pár:
  1) Pre krajinu je nevýhodné mať zlatú menu, zle sa odhaduje potrebná peňažná zásoba resp. naviazanosť zlata na menu: https://www.youtube.com/watch?v=hRo77vdmv5A
  2) Rezervná mena musí splniť 2 protichodné požiadavky: držať hodnotu (doma aj v zahraničí) a byť prítomné v dostatočnom objeme.
  3)Súčasný bankový systém dokáže v priebehu veľmi krátkeho času vytlačiť viac meny, než krajina má zlata, kvôli tomu Nixon zrušil zlatý štandard.
  4) Reálna ekonomika emitenta rezervnej meny musí mať dostatočný výkon.
  Atď

  Takže nový systém bude vyzerať asi takto:
  -krajiny budú obchodovať vo vlastných menách alebo v nejakej oboma krajinami používanej mene;
  -zlato bude tvoriť skutočnú rezervnú funkciu a aby sa zabezpečila likvidita, nadnárodný orgán (asi nejaká BRICS banka) bude emitovať zlaté certifikáty;
  -na zabezpečenie národných a nadnárodných platieb je potrebný nový systém, lebo SWIFT ako svoj základ US$;
  -dôjde k rozdeleniu rezervnej meny a obchodnej meny (v podstate je to spravodlivejšie ako US$ systém);
  -kto nemá zdroje, alebo ekonomiku, ani zlato a žil 2-3 desaťročia na dlh ten to fakt odskáče (napáda ma USA, VB, Francúzsko atď).

 11. Jan Altman napsal:

  Petr Gajdoš: Co se vypalování ruského domu týče, tak největší přeborníci v tom byli sami rusové. Hitler nezabil tolik rusů, co Stalin. Cílený hladomor na Ukrajině byl řádově pustošivější, než komanda SS.
  Pokud na Ukrajině a v Pobaltí Hitlera (zpočátku) vítali zcela spontánně jako osvoboditele, neměli by to rusové kritizovat, ale zamyslet se na tím, proč tomu tak bylo a co tam komunisti páchali, že pro lidi byla i zrůda typu Hitlera nadějí. A samozřejmě nejde jen o komunismus. I před ním, za cara, si tam navzájem dělali peklo. Ruskou inteligenci vždy likvidovali především rusové. Za cara i za bolševika nešlo bez bumážky cestovat z okresu do okresu. V důsledku tam jsou všichni navzájem příbuzní. K tomu hektolitry vodky a poprava každého, kdo by mohl být považován za intelektuála. Výsledkem je lid a země, který je schopen „vyrobit“ a vyvézt tak maximálně to, co vyhrabe ze země. A svalovat to za cizince, je dost přehnané.
  Takové Německo bylo po válce také totálně zničené (a Japonsko či Singapur také) – možná ještě více. A suroviny nemají. A kde jsou. O tom, že kolaps EU probíhá, o tom vůbec nepochybuju. A znovu opakuji: to, že mám silně kritický vztah k Bruselu, byrokracii, socialismu (i k demokracii jako k systému, který amorálně dovoluje jedněm hlasovat/rozhodovat o životě a majetku druhých) ale ještě neznamená, že prahnu po dubisku a samoděržaví.

  Ale vzhledem k vašim vulgaritám se vlastně divím, proč reaguju…
  Jestli tu někdo podléhá propagandě, jste to vy.
  Pokud nevidíte, kam nás „přimknutí k slovanskému dubisku“ na 40 let zavedlo (s důsledky dodnes), tak jste asi nepoučitelný. Pro vás je zřejmě vrcholem státní formy Bělorusko, Kuba či KLDR. Ale Češi jsou asi nepoučitelní. Na rozdíl od Poláků, kteří nezapomenuli ani na Katyň, ani na podraz okolo varšavského povstání.

 12. plukin napsal:

  „Ale Češi jsou asi nepoučitelní. Na rozdíl od Poláků, kteří nezapomenuli ani na Katyň, ani na podraz okolo varšavského povstání.“ Pravda je ze nas vyvoj je jinaci, nas v zasade „zklamal/zradil/prodal“ zapad (UK+FR, Mnichov 38), napadl nas zase zapad (Hitler) a eventuelne nas prodali/zradili vlastni lide (1948). Rusove nas defakto nikdy primo neposkodili, dyt i od toho Hitlera nas „osvobodili“, to ze Praha mohla byt osvobozena US par dni predtim, pssst. I v ten 1968 sem rusaky snad nakonec taky pozval nekdo z nasich „vlastnich“. Takze my de facto muzeme vinit zapad nebo nase vlastni lidi. Na vychod moc primych odkazu nevede. Vite o nejakych? Navic jsou to slovane jako my, takze vlastne kamaradi..jak bylo nejakych 50 let za komancu zduraznovano.. Potom 25let svobody kdyz lide neznali svobody si najednou mysleli ze muzou cokoliv. Dopadlo to jak to dopadlo..a na vine je kdo? No prece kapitalismus, zapad, demokracie, mamon.. To ze tady komanci pokrivili mysleni nekolika generaci, to si jen tak nekdo nespoji, dyt to bylo prece davno.. Ne kazdy umi cist mezi radky, vedouci co jej opravdu ovlivnuje v rozhodovani. Nicmene pry je v nas nejakych 6 generaci pred nami, tj. vsecko co se stalo za uplynulych 6 generaci nas muze ovlivnovat. Takze rekneme nejakych 100-150let zpet? Nic moc doba pro to byt cechem podle meho nazoru. Pro nekoho mozna off topic, jak pekne shrnul jeden diskutujici „dyt ja si jenom chci vydelat slusne penize/prilepsit si/priucit se“.. Ne nadarmo se rika, nejdrive si udelej poradek sam v sobe nez zacnes radit/pomahat ostatnim. Zvlastni je ze si vetsina mysli, ze u nich „doma“ poradek (uz) je. :)) Urcite..ale muze byt i vetsi, to se s vama klidne vsadim! Protoze to je nikdy nekoncici proces, at se to komu libi nebo ne..
  Dyt i svuj byt uklizite pravidelne.. Myslite si snad, ze i kdyz jste si udelali poradek sami v sobe, ze to je navzdy? 🙂 Nikdo nechce slyset, ze ma curbes sam v sobe, ale kdyz to ovlivnuje rozhodovani tak by to minimalne tradery a investory zajimat melo. Protoze ono to drive ci pozdeji vyplave na povrch, tak proc riskovat!?

 13. Jan Altman napsal:

  To souhlasim. Cesi byli vzdy vic „panslovani“ i socialisti, nez treba Polaci. A Rusove nam primo nevyvrazdili elitu v Katyni, nenechali nas zamerne krvacet pri povstani, atd… S nami meli praci lehci, proto nas tolik nemasili.
  Jako treba Polaky, Ukrajince, pobaltany, tatary, Madary, …

  https://neviditelnypes.lidovky.cz/glosa-banderovci-0kr-/p_zahranici.aspx?c=A150106_224156_p_zahranici_wag

  Presto nevidim duvod se z deste (Brusel) hrnout pod okap (Moskva).

 14. Pet napsal:

  2 plukin – chtěl jsem se zeptat na to jak dopadla operace na short EUR/NZD? ( snad si to pamatuju, že jsi avizoval tenhle obchod

 15. Petr Gejdos napsal:

  Pane Altmane !

  Jste naprosto čitelný. K Vám nemám co dodat – to Vy jste tady vulgární. A tedy se Vámi zabývat ani nadále nemíním. To je evidentně ztracený čas. Až budete utíkat z Ameriky, nemusíte si na mě vzpomínat, já na Vás taky vzpomínat zaručeně nebudu. Neříkám, že Vám to přeju – ale zlomyslně dodám že „lkát nad Vámi nebudu“…

  Pane plukin ! V Norimberku byli odsouzení za Katyni jiní lidé od jiného -ismu. To Vám evidentně nevadí, že ?? Já jen tak mimochodem. Pro Vás dnes banderovci jsou hrdinové boje proti zlému Putinovi – ja jen, že takové lidi vcelku lidumilně chápu – prostě pri gustu žáný dišputát, že ač jim moc nerozumím. Podraz kolem Waršavského povstání si prosím raději pořádně nastudujte ! Já jen, abyste se zbytečně neztrapňoval. Vaše čtení mezi řádky je jedním slovem „TRAPAS“.

 16. Pet napsal:

  tenhle text se bude muset připomínat ještě velmi dlouho – “Nevidieť dianie iba z jedného uhľa pohľadu a pripustiť mnohokrát nepríjemný fakt protistrany “, neboť ” To, že sa neargumentuje, ale tvrdí a následne fanaticky obhajuje jedine platný názor, je známa věc. Nikto nechce počuť odlišné argumenty nielen protivníka, ale ani priateľa.”
  – ” V mnohých prípadoch sa zdá, dnešná „viera“ je omnoho silnejšia ako tá marxisticko-leninská, že mnohí dnešní predstavitelia správneho a jediného názoru sú menej otvorení argumentom a demokratickosti než boli komunisti v 80. rokoch, omnoho viac predpojatí a prerastení nenávisťou k odlišnému.”

  Pokud se týče investic, tak následující článek jen potvrzuje můj předchozí záměr – „prodej USD/rubl nad 65,- se mi zdá jako solidní možnost, bo BR moc možností nemá a Putin jasně deklaroval, že CB má konat svižněji – takže buď intervence, nebo sazby nahoru – navíc místní prorok – tvrdí, že se rubl stabilizuje někde okolo 50-60,- USD/rubl
  čl. z dílny Patrie – Putin ve fázi popírání – Na sklonku roku 2014 vypukla v Rusku obrovská finanční krize. Světové ceny ropy klesly od poloviny června téměř o polovinu a rubl se v prosinci propadl tak, že uzavřel rok s podobným poklesem. Mezinárodní rezervy Ruska se snížily o 135 miliard dolarů a inflace dosáhla dvouciferných hodnot. A situace se bude pouze zhoršovat……. . https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2817879/putin-ve-fazi-popirani.html
  „Současná cena ropy přinutí Rusko snížit dovoz o polovinu – tento krok spolu s pokračujícím růstem inflace značně sníží životní úroveň Rusů. A když se k tomu přidá stále rozbujelejší korupce a tvrdé zmrazení likvidity, jeví se jako pravděpodobný finanční krach doprovázený poklesem výkonu o 8-10%.
  Schopnost Ruska překonat současnou strázeň závisí na mocném prezidentovi země Vladimiru Putinovi. Ten však stále není připravený jednat; dokonce se dosud tváří, že žádná krize není. Během obou svých velkých veřejných prosincových vystoupení mluvil pouze o „současné situaci“. A ve své novoroční zdravici se pochlubil anexí Krymu a úspěšnou zimní olympiádou v Soči, přičemž se pečlivě vyhnul jakékoliv zmínce o ekonomice.
  Ekonomika se však řítí volným pádem dolů a Putin se nemůže přetvařovat věčně. A až nakonec opravdu přizná realitu, bude mít jen malý manévrovací prostor.“

 17. Jan Altman napsal:

  Petr Gejdos: Pokud popirate, ze Katyn ma na svedomi NKVD, tak vam asi neni pomoci. A pokud za moralni autoritu povazujete byvaleho vysokeho dustojnika KGB (coz je podle me lidsky odpad a opora zlocinneho systemu stejne jako SD a SS), tak zkratka mame zcela jine vnimani moralky.

 18. Petr Gejdos napsal:

  Pane Pet !
  .
  Já bych ten podle Vás skoro zaručený ruský ekonomický úpadek nechal na koňovi – ten má větší hlavu. Určitě větší, než máte Vy !
  .
  Já jen, zda ty Vaše úvahy nejsou jen blahá očekávání podle „..přání je otcem myšlenky…“ Totiž, od určité velikosti ekonomiky je i v podmínkách totální izolace vždy možný tzv. „ostrovní režim“. A ruská ekonomika je na to dost veliká, aby i totální izolaci ustála s prstem v nose a levou zadní. A zatím i případná totální izolace ze strany Západu není nic více než pouze částečná izolace – stále jsou zde zadní vrátka do Číny či obecně do Asie…
  .
  Rozumím, že zde visí v luftě pokus o likvidaci ruské ekonomiky koordinovným finančním tlakem zvenčí – i já věřím, že ty vylhané stovky bilionů US dolarů ve světě jsou v tom stávajícím systemu dost mocné na takový pokus. Je to ale „dvojsečná zbraň“. V takovém případě totiž Rusko opravdu asi přejde na ostrovní režim. Paradoxně to Rusku v konečných důsledcích jen a pouze pomůže = rozvine to domácí základnu, ale Západ to zahubí – o to se s Váma klidně vsadím !! Dopad na Západ bude totiž násobně větší než na Rusko – o tom alespoň já nepochybuju ani chvíli.
  .
  Kdybyste nerozuměl, co mám na mysli – rád „dobrým slovem“ pomůžu.
  .
  Jenže k tomu stejně nedojde. Západ je silný, ale pouze v rámci vlastních pravidel na vlastním hřišti a s vlastními rozhodčími. Rusko odchodem na svoje hříště tu výhodu vyruší ! Rusko přežije i samo, Západ ale je už teď prakticky na kolenou a je pouze otázkou času, kdy bude rýt držkou zemi. Na to berte prosím ohled a nic si nenamlouvejte, že tady jsou nějaké rezervy. Je to běh o život a zaručeně dech nedojde Rusku jako prvnímu, na to má staletý trening …
  .
  Prosím, neuvažujte jen o bilionech dolarů v rukou Západu, uvažujte taky o tom, že když Rusko „chvíli“ vydrží – což zaručeně vydrží i dvě chvíle – ty biliony dolarů zničí Západ ! Já nevím, jak bych to lépe naznačil. To je asi jako když v prázdném žaludku začnou žaludeční šťávy „žrát“ žaludeční sliznice. Myslím, že Rusko těží z toho, že je podceňováno a Vy pane Pet jste toho živoucím příkladem.

 19. Petr Gejdos napsal:

  Pane Jan Altman !
  .
  Já nic nepopírám, já čtu slova Mezinárodního soudu v Norimberku. Mě udivuje ta hysterická sprostota adorantů USA a Západu obecně, jak si každý s prominutím hňup vykládá fakta podle akut ní potřeby.
  .
  Nezlobte se na mě, ale á vím dobře, že „Vy máte v ruce dva metry a měříte různě“ podle potřeby. Já to vím a byl bych rád, kdybyste to pane Altmane věděl i Vy, že já vím že i Vy to víte, ač se tváříte, že nic nevíte. Jinými slovy bych Vám to řekl spíše neslušně a to zatím nechci hrotit.

 20. Petr Gejdos napsal:

  A ještě něco, velevážený pane Jane Altmane !
  .
  Říká se „Nesuď, neb sám budeš souzen“..
  .
  Nevím, co máte na mysli slovy cituji:
  „…A pokud za moralni autoritu povazujete byvaleho vysokeho dustojnika KGB (coz je podle me lidsky odpad a opora zlocinneho systemu stejne jako SD a SS), tak zkratka mame zcela jine vnimani moralky…“
  .
  Pokud to chápu správně tak, jak to Vy myslíte, opáčím Vám ve stejném duchu ! A jsem si jistý, že oprávnění to říkat je na mé straně…
  .
  Já zde totiž (a těch příkladů mám po ruce dostatek, akorát zde na takový výčet není dostatek místa) vidím Západ = USA, který rozflákal příkladně Libyi na cucky ve jménu ochrany lidských životů. A říkám si, co Vy jste vlastně za člověka, že si dovolíte takovou až hovadsky sprostou drzost, že mi napíšete to, co jste mi napsal. Chápete vůbec sám sebe a není Vám ze sama sebe na blití ?

 21. J@ napsal:

  PPK

  Možná by bylo rozumné, podívat se na to tancování okolo trhů s devízami selským rozumem. Trh je, když někdo má zájem o něco, co jiný nabízí. Poziční rozdíl ve vzájemných výhodách a nevýhodách vztahů je tam jen v tom, kdo z nich může s uskutečněním eventuálního byznysu déle počkat a neudělat ten byznys ihned. To zaprvé. Za druhé, zatímco mnoho komodit (surovin, výrobků apod.) má svůj význam a tedy i užitkovou hodnotu pořád stejnou nebo alespoň dlouhodobou, anebo se s jejich výrobou může počkat, tak požadované množství peněz za totéž zboží se vůči jinému druhu peněz může mnohem dříve do té doby změnit. Co se ale stane, když majitel zboží řekne, „za tuhle cenu neprodám“ a počká, protože se rozhodl raději nechat zkazit zboží, než si zkazit cenu?
  Jistě se brzy dočká, protože s penězi jde jen platit a v době, „kdy se čeká“, jsou peníze fyzicky k ničemu. Ale mezitím i ten chleba se musí dřív nebo později jíst a s ropou a plynem se dřív nebo později musí alespoň zatopit, protože je zima.
  Pro byznys tedy platí, že peníze v tržních vztazích mají hodnotu JEN TEHDY, když je jejich význam a hodnota OBĚMA stranami akceptována a pro každý jednotlivý byznys dohodnutá, což dokazuje každá peněžní reforma. A byznys mezi tím může klidně fungovat jinde a s jinými zákazníky ve stylu barter zboží za zboží.
  Mezinárodně je tedy vždy ve výhodě majitel surovin a zboží a nikoliv majitel nějakých dolarových či jiných peněz. A s čím především mezinárodně obchodují Rusové? Prodávají snad jiným státům nějaké zelené papírky, anebo jim prodávají komodity?
  (BTW, peněžní reformu v roce 1953 jsem jako kluk viděl na vlastní oči. Z nakeťasených statisíců mnohým zbyl ke zrealizování pouhý zlomek během jediného dne – a to už navždy).
  https://outsidermedia.cz/hysterie-kolem-utoku-na-rubl/#comment-18510

 22. diego004 napsal:

  Jan Altman: DNFTT!

 23. Hugo napsal:

  speciálně pro Pana Altmana ale i pro ostatní nahlídnout pod pokličku historie by Vám mělo trochu pomoci, ne vždy je to tak jak je napsáno ve wikipedii, nebo jak nás to učili ve škole v minulosti nebo současnosti. Wikipedie není svobodný zdroj informací, zkuste tam přepsat nějakou historickou lež a do 30 minut Vaše změny budou vráceny do původního stavu.

  https://www.narodnisjednoceni.cz/knihovna/uskujnik-kagan-a-jeho-bek.pdf

 24. Pepan napsal:

  Jan Altman:
  Putin nenese vinu za Katyň, stejně jako Merkel nenese vinu za Hitlera. Neměly by se zavést sankce proti jistému etniku za ukřižování Ježíše?

  Petr Gejdos:
  Naprostý souhlas s Vašim příspěvkem z 23:27. Palec nahoru.

 25. plukin napsal:

  Petr Gejdos: koukam jste se docela rozvasnil, nejste nahodou rus? Tam bych aspon bral, ze jsem urazil jeho narodni hrdost. Co jsem urazil vam?
  Popirate ze Katyn neudelali rusaci? Ok, co to zabrani vychodu Polska bojujiciho s Hitlerem? To taky neni pravda? By clovek rekl ze studujete spoustu historickych pramenu, ale to tam nepisou nebo pisou svoji verzi. Je mi to fuk. Je mi taky fuk kdo opravdu byl za Katyn odsouzen. To nic nevypovida o tom kdo to opravdu udelal a ukazuje to na rusaky vice nez na nemce. Ale s vama me prestalo bavit diskutovat, neni to prinosne a nemate styl.

  Pet: eurnzd? netrejdil jsem, uprimne ani nevim ze bych to sem daval, neni to par co posledni mesice sleduju.

 26. plukin napsal:

  diego004: to jsem neznal :))

 27. diego004 napsal:

  plukin: prece od toho je tento server – rozsirovat obzory 🙂

 28. Hugo napsal:

  Plukin

  kdyby jste si prostudoval odkaz, co jsem dal v 10:25 máte tam i osoby jmenovitě kdo byl zodpovědný za Katyň i za ostatní masakry, před válkou, během války i po válce . Je tam hodně zajímavých informací,předrevoluční události v rusku, informace ohledně vraždy Stalina, otrávení Gotwalda a další informace. Mě osobně překvapila práce Žukova, vůbec jsem netušil že on byl ten který tomu všemu zatrhl tipec.

 29. Jan Altman napsal:

  Pokud nekdo byl dustojikem KGB (jako treba soudruh Putin), je to jako by byl dustojnikem SD, Gestapa ci SS.
  Pokud pan Gajdos umi pouzivat akorat sproste nadavky a obdivuje byvaleho kagebaka, vim presne, co si o nem myslet.
  Pan Gajdos ani neumi cist, protoze mi furt predhazuje, ze obdivuju a hajim politiku USA, coz neni pravda ani trochu. Ale pokud Franta rozbombarduje Lybii, mam snad pak tleskat Vasilovi, ze obsadil pulku Polska, snazil se zabrat (a kus i zabral) Finsko, zabral pobalti, zabral Krym, ukradl Podkarpatskou Rus, atd…? Jen nesvepravny omezenec musi nekoho obdivovat a kdyz to neni Franta, musi to byt Vasil. Naopak sebevedomy inteligentni clovek k nikomu vzhlizet nepotrebuje a muze klidne zit s tim, ze Franta i Vasil jsou hajzlove. Plus si tedy muze zvazit, ktery ho ohrozuje vice a akutneji.

 30. Hugo napsal:

  Pane Altman kolikrát k nám přišla válka z Ruska a kolikrát ze západu? Kolikrát se západ snažil dobít rusko v uplynulých 300 letech? Tak snad si nemyslíte že se západ změnil, západ uvažuje pořád stejně. Celý demokratický svět (kapitalismus) si myslí že je nespravedlivé že 2% obyvatel vlastní 20% nerostného bohatství.

  Tady jen perlička o zlých rusech kteří uzenmí dnešního Lotyšska koupili od švédů na věčné časy. A přitom si na to území nedělají nároky přesto jak fašisticky se lotyšsko chová k občanům ruské národnosti kteří se v lotyšsku narodili,žijí tam, platí tam daně, ale těm milionům bylo odebráno hlasovací právo. Proč neslyším křik člověka v tísni? proč není slyšet bubny demokracie? asi se to nehodí , přeci jen co je protiruské to se hodí i kdyby to bylo zvěrstvo.

  https://leva-net.webnode.cz/products/konec-lotysska-aneb-potupna-smrt-baltskeho-tygra/

 31. plukin napsal:

  Hugo: jaj, takze zidozednarske vzboureni? Oukej, nejsem tady kvuli studiu historie, ale timhle jsem zase tolik minut neztratil..

 32. Hugo napsal:

  Plukin
  ta kniha byla napsána před 45 lety tedy není to nějaká modní novinka.

 33. Pepan napsal:

  Hugo:
  Dílko „Kagan a jeho bek“ znám už pár let a myslím si, že logicky zapadá do mozaiky dějin. Jestli to tak bylo nebo ne, se nemůžeme přesvědčit. Historici to nikdy nepotvrdí, neboť jsou to děvky prodejné, které pravdu nikdy nenapíší. Musí psát na objednávku mocných, jinak by se neuživili a nepožívali vážnosti. Jenže lidé z obavy, že budou terčem posměchu, coby zastánci konspiračních teorií, raději věří historikům. Nemůžete čekat, že někdo změní názor. Lidé nejsou ochotni změnit názor ani v tak snadno dokazatelném případě jako je 11. září a raději ignorují fyzikální zákony, jen aby se nevystavili posměchu. Co teprve v případě tak ohebné oblasti jako je historie.

 34. Petr Gejdos napsal:

  Jo jo, historie je všechno možné, pouze však skoro nic o pravdě. Je třeba nad tím trochu pohloubat, by se zájemce promyslel k něčemu pravdě podobnějšímu.
  .
  Tak třeba protokoly nejmenovaných mudrců jsou dost zajímavé – ačkoliv jsou to prej falza. Hm, v Americe mají úsloví, jež se jeví být moudré. „Vypadá to jako kačena, kváká to jako kačena, nohy i peří to má jako kačena, je to tedy kačena“ – nebo tak nějak, na tom nesejde.
  .
  Já tedy nemám s těmi protokoly žádný problém ! Vím prostě, že je to výmysl a fakzifikát, ale no co tedy s tím dál ? Ono to tím ze světa nevymizelo ! Naplńuje se scenář těch protokolů ? Jedná se o „ty lidi“ ? Ano, ano…
  .
  Potom co na tom záleží, že je to vymyšlené, falzifikát ? To je, jako by falešný prorok vymyslel falešné proroctví a ono se naprosto přesně naplnilo. Bylo by to proroctví od falešného proroka a ještě samo o sobě falešné, že ? Co ale s tím uděláme tedy ? Zrušíme nějak – nevím jak – to proroctví ? Nebo zrušíme realitu ? A jak se pozná pravý prorok, ne-li podle toho, že jeho proroctví se naplní ?
  .
  Hitler byl taky prorok. V „Můj boj“ napsal skutečně pozoruhodnou vizi Evropy v prvních dekádách 3. tisíciletí poté, co Německo prohraje válku. Zajímavé, že ? Velmi zajímavé ! Už třeba jen to, že on překvapivě prorokoval zničení Německa ! Já tu knihu respektíve obě knihy četl. Není to tedy moc čtivé, na to, jak soudruh Hitler uměl poutavě řečnit, tak prostě psát moc neuměl. Je to dost tedy děs to číst. Poučné to však je velice. Ta vize Evropy počátku třetího tisíciletí se mu dokonale povedla. OPRAVDU DOKONALE !!
  .
  Co s tím ? Što machen ?
  .
  Jaký to má smysl, že se tu exhibují lidé, co na nás hrnou mainstreamové propagandistické „pravdy“, co se s realitou rozchází dokonale jak mimoběžky ? Má smysl jim to vyvracet ? Stejně se stane, co se stát musí. Nu – ono už se vlastně to podstatné děje, realita sama ten spor rozstřihne.

 35. Pepan napsal:

  Petr Gejdos:
  Myslím si, že protokoly jsou podvrh, ale na základě skutečných plánů. Je nepravděpodobné, že by se z onoho shromáždění v roce 1897, něco mohlo dostat na veřejnost. Henry Ford napsal, že ruští zajatci z rusko-japonské války (1904-1905) odvlečení do Japonska, byli školení v marxismu a pod podmínkou, že ho budou v Rusku šířit, byli propuštěni. Takže car věděl, co se na něj chystá a zřejmě nechal napsat protokoly (zveřejněny byly v roce 1910 ruským ministrem vnitra), aby dostal veřejné mínění na svou stranu a tím se zachránil. Nebylo mu to ale nic platné.
  .
  Stane se, co se má stát. Dnes už je vývoj tak daleko, že je úplně jedno, co si lidé myslí. I kdyby všichni procitli, stejně nemohou nic ovlivnit. Sebelépe míněný protest bude zase zneužit proti lidem.

 36. Petr Gejdos napsal:

  Pane Pepan !
  .
  Já bych to řekl možná přesněji takto – ty protokoly, které známe jako podvrh, ty jsou „kopií“ originálu, provedenou jako po čase nějaký zápis zpaměti. Uvedu příklad:
  Nostradamus v jednom siecles popisuje nadcházející krach finančního systému a já v této chvíli nemůžu zde citovat to siecles přesně, poněvač příslušnou knihu mám v knihovně mi teď nedostupné. Řeknu Vám část toho siecles tedy „z hlavy“ takto:
  „Simulacra zlata a stříbra ztratí na hodnotě,
  budou vržena do moře, až lidé zjistí,
  že jejich hodnota byla ukradena …“
  .
  Je to z hlavy citace, nutně tedy ne zaručeně přesná, ale na smyslu obsahu se nezměnilo nic. Tak nějak to nejspíše bude i s těmi protokoly. Mimochodem Nostradamus dnešní dobu popsal docela působivě přesně s takovými detaily a časovými nepřímými indikátory, že nad lidmi zde s maskou „keep smiling“ se můžu leda útrpně usmívat. Já tuto problematiku studuju již opravdu desítky roků a vím co vím. Všechno jako by se již stalo a pokud tedy já zvedám zde hlas proti tomu, není to s nadějí, že něco na probíhajícím kataklysma změním. Mou nadějí je to, že snad někomu pomůžu pochopit, co se děje ! A tak mu umožním = poskytnu čas uspořádat si svoji duši, aby se za sebe nemusel stydět.

 37. Pepan napsal:

  Petr Gejdos:
  Ano souhlasím, ani já si nemyslím, že by si protokoly car vymyslel. Domnívám se, že byly vytvořeny tak, že ruské tajné služby si ověřily, co z toho, co se „šušká“, má reálný základ a to se pak stalo obsahem zveřejněných protokolů. Nepovažuju přesný princip jejich vzniku za důležitý. Podstatné je, zda se naplňují a to se děje. Zajímavé např. je, že už tehdy uváděly, jak stažením peněz z oběhu způsobí krizi, což se údajně později, v době velké deprese, nevědělo. První reakcí na černý pátek bylo utažení měnové politiky, uvolnění přišlo až po několika letech krize.
  .
  Zajímalo by mne jak by mohla (podle Nostradama) být ukradena hodnota zlata. Zda tím, že nějakým přirozeným způsobem ztratí hodnotu (to by nebylo ukradení) nebo proto, že bude povinnost zlato odevzdat? Pak by ztratila hodnotu i pro ty, kteří by riskovali trest a zlato si nechali, neboť by se ho báli lidé přijímat a nebylo by proto možné za něj něco koupit.

 38. J@ napsal:

  Jeden z mála,který upozorňje na ohrožení LORO účtů a na nich uložených peněz a rezerv, novou schválenou legislativou. Valentin Katasonov o ekonomických válkách, sankcích a současné situaci. Video https://www.youtube.com/watch?v=iOVaclFIIWI

 39. Libri napsal:

  Pepan – ještě máme internet, netřeba hledat tištěný text:
  Centurie VIII./ 28 Les simulacres d´or & d´argent en(f)lez.
  Qu´ apres le rapt au feu furent iettez,
  Au de(f)couvert s(f)teins tous & troublez.
  Au marbre e(f)crits, prescripts intergetez.

  Simulacra – náhražky zlata a stříbra (peníze a akcie)
  ztratí svoji hodnotu. Po oné krádeži budou vrženy do ohně,
  tehdy až objeví, že vše je zničeno potížemi a dluhy.
  Mramorované cedule, promlčení zákonnými dotazy.

  Jako vždy se odněkud vynoří „požírači mrtvol“ snažící se zbohatnout na cizím utrpení. Banky, pojišťovny, peněžní fondy a spořitelny budou vytunelovány.
  Levně koupené potraviny budou jinde velmi draze prodávány – inflace vzroste neuvěřitelným tempem. V důsledku trvajících podvodů a hromadného okrádání těch, kteří pro tvrdou a poctivou práci nevidí do podvodů státních úředníků, se stanou peníze i všechny cenné papíry bezcenné. Po „šokové finanční léčbě“ budou peníze a „cenné papíry“ okradenými oběťmi demonstrativně páleny.
  Nikdy nebudou nalezeni viníci. Vše bude promlčeno těmi, kteří tvoří zákonné normy – nesmyslnými dotazy a interpelacemi v poslaneckých sněmovnách a senátech. Záměrně prodlužované právní vyřešení defraudací a podvodů tiše odezní ve stínu dalších přírodních pohrom a tragických katastrof.
  Neexistence solidní měny přivede k totálnímu krachu i mezinárodní obchod. Neexistence světového obchodu, rozsáhlé přírodní pohromy a nákazy, přinesou zhroucení celého finančního světa. Peníze se stanou bezcennými a jediným platidlem, vedle přímé směny zboží, bude zlato.
  Ale i jeho cena bude nevalná, neboť bude nedosažitelné nejchudšími z nejchudších. Skryto v soukromých seifech několika bankovních rodin.
  Švýcarsko se stane zemí nezaměstnaných. a něco pro Oracle:

  Centurie X./ 81
  Mis thresors, temples, citidans Hesperiques,
  Dans iceluy retire secret lieu.
  Le temple ouvrir les liens sameliques,
  Fort demoly, nef a sons, iour serail.

  Občané Hesperid skryjí poklady v chrámech,
  uvnitř onoho osamělého tajemství budou uloženy.
  Chrám uvolní okovy (pouta) vyhladovělých,
  pevnost i její (chrámová) loď demolovány, příští den klidný.

  Všeobecně se má zato, že Hesperidami jsou míněny Spojené státy, jinak také nazývané Nostradamem – zemí Orla. Jisté je i to, že pořadí veršů v této knize nemusí vůbec souhlasit se skutečnými časovými návaznostmi tak, jak své vize Nostradam napsal.
  Spojené státy zažijí pád své měny. Jediným platidlem bude zlato. Vláda nechá přepravit veškerý zlatý poklad, včetně zlata doposud deponovaného v trezorech bank, do střežených pevností. Jednoho dne se však vyhladovělí obyvatelé vzbouří a na jednu z nich zaútočí.
  Davu se skutečně podaří prolomit obranu a proniknout nejen do pevnosti, ale i k trezorům ukrývajícím zlato. Pevnost je demolována a vzbouřenci vynášející poklad se pobíjejí navzájem.
  Vládou povolané gardy zlikvidují rabování, takže další den je již klidný.
  Rozhodně dozná tragických změn i samotný obranný systém Spojených států. Na dlouhou dobu bude prakticky ochromen a neschopen odpovídající činnosti. Spojené státy budou nejvíce postižené zhroucením finančního systému a své dolarové jistoty.
  Zástupy hladovějících bezdomovců se stanou největší pohromou.

 40. Libri napsal:

  Problém veršovaných Nostradamových předpovědí spočívá v tom, že básnicky květnatý popis dějů v jeho době nepojmenovatelných (v té době neznámých) lze jen obtížně v předstihu správně interpretovat, zpětně pak lze na ně naroubovat prakticky cokoli 🙂 je to jako s analytiky na burze – dopředu vedou obecné kecy ale se znalostí pravé strany gra
  fu je jim naprosto vše jasné proč se to tak stalo 🙂

 41. Libri napsal:

  Ale co je poměrně zajímavé z poslední doby – koncem roku 2013 jsem si četl tyto předpovědí věštkyně Joy Ayyad (Předpověděla teroristický čin v chrámu v Alexandrii a smrt egyptského viceprezidenta Omara Sulejmana, zemětřesení v Íránu a uragán v USA. To všechno je zaznamenáno na její stránce ve Facebooku. Ještě předtím předpověděla, že Al-Sisi, ministr obrany, který podpořil koncem června a začátkem července hromadná vystoupení pro svržení Mursího, bude mít velkou popularitu, a stalo se tak. Říkala jsem to několik měsíců před revolucí z 30. června.) :
  HR: A co nás čeká v budoucnosti? (publikováno 5.12.2013)
  JA: Když už to říkám pro Hlas Ruska, řeknu – a říkám to poprvé – že Rusko bude mít ve světě velký vliv, větší, než Amerika a Čína. Egypt se znovu stane předákem arabských států. Egypt a Rusko vytvoří pevný svazek. Sousedé Egypta budou mít dost těžké časy. Bude druhá revoluce v Tunisku a výměna moci v Libyi. A ještě budou v našem regionu přírodní kataklyzmata. Například v Egyptě bude sněžit (pozn.pyramidy pokryl sníh 14.12.2013). Budou záplavy v Saúdské Arábii, nejspíše v Džiddě. V r. 2014 se změní mapa světa, a dotkne se to také Ruska (pozn.Krym se připojil v roce 2014). Rusko bude muset odrazit velký teroristický útok (pozn.na olympiádu v Soči se údajně připravoval nějaký teror.útok). Podaří se to díky jeho silovým strukturám a díky nějakým technologiím, o nichž zatím nevíme. A vůbec se brzy ve světě hodně změní. Všechny významné události, které předurčily začátek nové epochy, se už odehrály v r. 2013. Mnohé z těchto události jsou zatím před lidmi utajeny, později se ale o nich dozvíme. My všichni máme čekat na nové časy. Ty už nastávají.

  minimálně zajímavé, ne?

 42. Petr Gejdos napsal:

  „…Zajímalo by mne jak by mohla (podle Nostradama) být ukradena hodnota zlata. Zda tím, že nějakým přirozeným způsobem ztratí hodnotu (to by nebylo ukradení) nebo proto, že bude povinnost zlato odevzdat? Pak by ztratila hodnotu i pro ty, kteří by riskovali trest a zlato si nechali, neboť by se ho báli lidé přijímat a nebylo by proto možné za něj něco koupit…“
  .
  To jste poněkud nepřesně pochopil, pane Pepan ! Je to zcela jinak.
  .
  Nejde o krádež hodnoty zlata – to totiž ani nejde, ta je daná jedinečností zlata. Nostradamus nemluví o zlatu, ale o „simulacrum zlata“, což evidentně nutno chápat jako papirové poukázky na zlato = certifikáty. De facto totiž simulacrum zlata v době, kdy to Nostradamus psal, byly jakési strzenky či certifikáty, z nichž se vyvinuly bankocetle čili papírové peníze, jež hodnotu skutečných zlatých mincí simulovaly = simulacrum zlata… Tedy Nostradamus tím vyjádřil, že někdo bude falšovat hodnotu papírových peněz = vydávat potištěné papírky, které mají mít hodnotu ekvivalentu zlata, ale mít jí nebudou = dnešní dolary příkladně.
  .
  To proroctví je dost děsivě přesné, protože Nostradamus pro relatívně těsně předchozí období uvádí, že (a zde je to vysloveně citováno volně) „…lidé místo zlata začnou používat jako náhradu černé zlato…“ ! To muselo lidem v jeho době až do 15. srpna 1971 připadat jako naprostý nesmysl – vždyť co to je jakési černé zlato, že ? Jenže tehdy 15. srpna 1971 právě USA odstoupením od Bretton-Woodských dohod nahradily krytí US dolaru zlatem skutečným krytím US dolaru ropou = petro-dolar. To měl evidentně Nostradamus na mysli tou náhradou skutečného zlata za „černé zlato“.
  .
  Já jsem právě nalezením takových výkladů částečně načasoval a dekryptoval proroctví Nostradama, týkající se naší doby. Dnes jsme právě v tom čase, kdy se začnou naplňovat ty „nejčernější částí“ proroctví Nostradama. Velmi důležitý byl rok 2008, ten jsem časově našel pomocí zmínky Nostradama o „hrách hecatombe“, kdy Gruzinci vyvolali válku v Abchazii. Pro Nostradama, dobře znalého zvyků v době her hecatombe, že bylo naprosté tabu jakýkoliv válečný čin, toto musel být významný časový mezník a zmínil jej jako počátek krize. V tomto se nemýlím, tím jsem si prakticky jistý. Mimochodem – patrně budu nejpřesnější současný vykládač Nostradama, protože v literatuře jsem se o tom nedočetl, co jsem vybádal já.

 43. Pepan napsal:

  Petr Gejdos, Libri:
  Díky, teď už to chápu. Je to velmi zajímavé.

 44. Pepan napsal:

  Petr Gejdos:
  Nostradamem jsem se nikdy nezabýval. K proroctvím jsem skeptický. To s tím černým zlatem je ale úžasné. Kde se to dá najít?

 45. Petr Gejdos napsal:

  Pane Pepan !
  .
  Tak v tomto „já jedu ze své papírové knihovny“, takže to je marné, na to Vám prostě odkaz nedám. Jsem si ale jistý, že Vám poradí pan Libri a tím vlastně i mi ! Já se totiž částečně přestěhoval – moje knihovna „bydí“ již na nové adrese a já jsem na staré adrese. Hi hi hi, já vím, že to může vzbuzovat úsměvy v dnešní době, ale já moc k internetu důvěru nemám a jsem jaksi již postarší kus a lpím na tom, že co mám černé na bílem na papíře – to platí a to mi nikdo už nesmaže. TRedy – nejvýše mě navštíví nějaká komise a ty knihy mi zabaví.
  .
  Já mám o Nostradamovi nashromážděnou již vcelku docela knihovnu a to jen o něm. To siecles i mi dlouho vrtalo v hlavě a přitom to je prosté a jasné jak facka ! Když už jsem ale překonal jakýsi mrtvý bod, najednou se to začalo na mě sypat ! Já dostal doslova záchvaty smíchu potom, když jsem zpětně studoval všelijaké odborníky, co všechno oni vymysleli a jak jsou mimo mísu. Já ale na to přišel a to ani ne nahodou – ale vkastně náýhodou. Stačilo si přečíst jeho závěť a přemýšlet !
  .
  Nostradamus totiž to naprosto přesně a nezakryptovaně napsal, jak to dělal, v své závěti pro syna. Pod svícnem je tma, to je staráu bája ! Nostradamus totiž žádá po člověku, který mu chce rozumět, aby se naučil to, co on ! No a já to začal realizovat. Nečtu vše, nevím totiž zatím vše, co on. Mnohdy jsou moje znalosti hlubší – což mi nepomohlo, mnohdy ale ty jeho znalosti nemám a tam mi to prostě chybí.
  .
  Až se dostanu ke svým knihám, nebo pan Libri najde ty siecles, tak to tam ukážu.

 46. Pepan napsal:

  Děkuju Vám pánové Gejdos a Libri za obsáhlé a podnětné odpovědi. Mám z toho brouka v hlavě.

 47. VoDo napsal:

  V Číně bankrotují továrny, desetitisíce lidí na dlažbě, na produkování HighTech nejsou peníze a západní firmy investují u sebe. Tisíce čínských občanů utíkají jak jen to jde a nechávají za sebou zdevastovanou krajinu a miliony okradených obyčejných lidí.

 48. xmart napsal:

  Také se učím stále něco nového. Chápu, že historii píší vítězové a už mám pár knih ohledně historie na prostudování díky tomuto webu. Takže děkuji za přidání střípků do skládačky.

  Pánové Petr Gejdos a Pepan tady mluví o protokolech jistých mudrců. I tohoto tématu jsem se dotkl ve svém posledním článku „Proč se lidé bojí pravdy“ https://zlato.toje.in/pravda.html
  poslal jsem jej panu Dvořákovi ke zveřejnění, ale bohužel žádná odpověď. Chápu, že je to kontroverzní téma, ale třeba by to některým čtenářům pomohlo pochopit jisté souvislosti.

  @Petr Gejdos: zajímavé vysvětlení Nostradamova proroctví.

  Avšak Váš útok na pana Altmana na začátku této diskuse se mi zdá přehnaný. Také sice nesouhlasím s některými jeho závěry, ale pan Altman se opíral o v celku logickou argumentaci na základě logických souvislostí.
  Příjde mi logičtější a správnější cesta, kterou tady ukázal Hugo, tím, že udvedl další zdroj informací, který ukazuje opak.

  @Jan Altman: To, že byl někdo v KGB nebo u nás v KSČ ještě neznamená, že tento člověk je odpadem společnosti. V době když třeba jen nevěděl, co vše má ta organizace na svědomí a kdo ví, jak moc souhlasil s názory a činy této organizace.
  Navíc člověk také může změnit během života na některé i zásadně názor po objevení nových skutečností.
  To, že někdo pracuje např. pro NSA, FBI nebo jinou zpravodajskou službu vůbec neznamená, že to musí být špatný člověk. Mnozí až tam prozřou a pochopí, pro jaké kriminální organizace vlastně pracují.

  Naopak jim tyto zkušenosti a znalosti, jak to funguje v těchto „mafiány“ řízených organizacích, pak mohou těmto lidem pomoci v jejich další činnosti.

 49. plukin napsal:

  xmart: problem s pravdou je ten, ze vetsina lidi pravdu nedokaze poznat, protoze se ji boji. Proc? „Pravda boli“..rikas si proc? Urcite bys nasel neco co bys vedet nechtel..a pokud vazne nee, tak potom gratuluju, vitej Doma. Ale uprimne receno v takovem pripade by ten clanek vyznel pozitivneji. 😉

  Libi se mi jak Armstrong komentoval Bildenbergy a jine „tajne/zajmove“ skupiny. „Jedna vec je jestli takove skupiny se snazi o ovladnuti/manipulovani sveta ci trhu. Uplne jina vec je jestli neco takoveho je vubec mozne ci v jejich silach“. Coz podle nej neni.

  To ze v mainstreamu neni pravda neznamena ze konspirace pravdu ma.. Ale pokud vidis svet jako manipulovany a nehodlas tuhle svoji „pravdu“ zmenit..tak ti nezbyde nez svet nadale skrze tyhle bryle videt. A samozrejme pak najdes prehrsel dukazu ktere tuhle tvou pravdu podporuji..
  Jenomze to porad bude pres „zasvinene“ bryle „pravdou“ ze svet je manipulovany.

  Vem si „Veris-li ze muzes, muzes, veris-li, ze nemuzes, nemuzes. V obou pripadech mas pravdu“. Bude-li se „ja muzu“ bavit s „ja nemuzu“ nebudou si rozumet, dokud kazdej bude dokladat svoje zkusenosti a podporovat tak sve tvrzeni..oba tabory budou mit svoje „dukazy“ ktere jim budou dokazovat, ze maji pravdu a logicky se tak musi mylit ten druhej.
  Chce to odstup a vedet, jak se dohrabat k opravdove rekneme vnitrni pravde. Kterou proste vidis, citis, vnimas..proste vis.

  Cim vice tohle jeden dokaze, tim mene ma problem i s „bolestivou“ pravdou..protoze vi, ze vlastne zadna takova neexistuje a ze se tudiz neni ceho bat. A tady nejde o logiku, to je prirozena reakce organismu, ochrana pred bolesti/hledani bezpeci.

  Dokud tohohle jedinec neni schopen, pak je uplne jedno jestli cte mainstream nebo konspiraci nebo jine blogy, protoze stejne skutecnou pravdu proste nepozna, vsechno bude nahlizet svym filtrem kdy jiste „bolave pravdy“ proste zustanou skryty..
  Nebo muzes s jistotou rict, ze jsi schopen rozeznat pravdu a nepravdu? 🙂 Opravdu? Oukej, jaky je potom tvuj postoj k tomu Armstrongovu pohledu? Co kdyz je mene bolestivejsi verit, ze svet je manipulovany i kdyz blbe nez si priznat, ze manipulatori vlastne nemaji sanci manipulovat..a potom ovsem se svet riti vlastne kam? :)) To vyvola urcitou bezmocnost. Coz je pro me osobne dost neprijemne, nicmene ja skrze bezmocnost vidim a vim, ze jde jen o iluzi bezmocnosti byt dost realne se tvarici. Taky vidis skrz? Nebo co vidis? 😉

  Btw kdyz clovek dokaze pravdu poznat/citit/vnimat..tak muze cist mainstream, konspiraci ci cokoliv a vzdycky najde to co potrebuje, protoze dokaze rozlisit zrno od plev.

 50. Oracle napsal:

  @ Plukin
  Odvolávať sa na nejakú „autoritu“ bez kladenia otázok je znakom, že ste zombie/biorobot poslúchajúci autority.

 51. Oracle napsal:

  @ VoDo
  To som nie raz povedal, že hlúposť predchádzajúceho manažmentu Xiho vedenie/manažment zaplatí.

  Lenže zabudli ste položiť otázku: „Prečo čínske krachujú továrne?“
  Pretože nemôžu obsluhovať svoje dlhy, to je priami dôsledok poklesnutia ceny čo má koreň v poklesnutí dopytu po produktoch, pričom Čína je stále lacná. Z čoho logicky vyplýva, že reálna ekonomika čo živil dopyt je v ťahu napr. priemerný Američania majú kvôli Obamacare/ACA 2-3 prácu na čiastočný úväzok (ak majú prácu, lebo cca teritna t.j. 93 miliónov je bez práce) a 3 z 5 žije od výplaty k výplate, nehovoriac o tom, že bridlicové firmy prestali toľko vŕtať kvôli problémom s financovaním. Keď to pôjde ďalej, tak aj skrachujú čo sa stane s toľkými pracovnými miestami a s pracovnými miestami služieb (ľudia majú potreby) si dokáže prakticky každý domyslieť (a najhoršie časti ACA sa len chystajú prejaviť).

  Ďalšia vec pri ZIRP bankám sa neoplatí požičiavať americkým firmám do rozvoju produkčných kapacít, ale obom sa oplatí požičiavať na spätný nákup akcií, pričom to zaplatí firma a CEO dostane zaplatené dvakrát raz cez dividendy a raz z predajov akcií zamestnávateľa.

  Toľko o tom Vašom „akciové trhy stúpajú teda ekonomika je v poriadku“. 😛

 52. Oracle napsal:

  @ Libri, PG
  Nostradamus odhadol, že dejiny majú cyklický charakter, a udalosti sa odohrávajú viac menej rovnako (len komparz a scéna sa mení), a to zachytil vo svojich veršoch. Lenže dnešná doba je rýchlejšia než jeho, to znamená, že čo zapísal sa vyplňuje v niekoľkých rokoch namiesto desaťročí či stáročí.

 53. Pet napsal:

  vrátím se k tématu – je-pro-rusko-zlaty-standard-přínos? V určité době ano, v současné době ne. Rusko není schopno reagovat na propad ceny, situaci řeší devalvací měny – jak dlouho bude tento stav trvat?
  -„Analýza konzultační společnosti Wood Mackenzie říká, že i když cena severomořské ropy Brent klesne na 40 dolarů za barel, nevyplatila by se těžba pouze u 1,6 procenta současných globálních dodávek – analyzovala údaje o těžbě 2222 ropných polí po celém světě – analýza zahrnuje těžbu v celkovém objemu 75 milionů barelů za den
  – Při ceně Brentu 50 dolarů za barel je podle zprávy nezisková těžba pouze 190 000 barelů, což je asi 0,2 procenta globálních dodávek.
  – Při ceně 45 dolarů za barel je ztrátová těžba 400 000 barelů za den. To odpovídá výši 0,4 procenta dodávek.
  – Při ceně 40 dolarů za barel je neziskových 1,5 milionu barelů, tedy 1,6 procenta dodávek.“ (aktuálně.cz) Z uvedeného plyne, že cena ropy se nemusí zotavit delší dobu a devizové rezervy se tenčí, naštěstí zlato trochu roste, tak se alespoň opticky lepší stav rezerv ve zlatě – v okamžiku, kdy bude muset Rusko prodávat ( což může být do 1/2 roku )přijde na přetřes nestandardní řešení situace v Rusku

 54. xmart napsal:

  @plukin: Nesdílím názor pana Armstronga, „ze manipulatori vlastne nemaji sanci manipulovat“. Dle dostupných informací mají stále značné možnosti provádět manipulace.

  Dnes již přes 70 % obchodů je tvořeno pomocí HTF https://sgtreport.com/2012/10/nanex-investors-need-to-realize-the-machines-have-taken-over/ A pak tu máme instituce jako President’s Working Group on Financial Markets aka Exchange Stabilization Fund aka Plunge Protection Team
  https://www.zerohedge.com/news/presenting-exchange-stabilization-fund-5-parts-real-plunge-protection-team

  Navíc někteří členové elity jsou ovládáni i proti své mysly
  https://vigilantcitizen.com/hidden-knowledge/origins-and-techniques-of-monarch-mind-control/ a je ještě mnohem více velice nechutných věcí, co se dějí za oponou.

  Avšak souhlasím, že moc elity se stále zmenšuje, navíc podle dostupných informací ani tato elita není jednotná a téměř 70 % z lidí, kteří jsou na řídících místech buď vůbec netuší, čeho jsou součástí a nebo jsou udržování v hájení pozic elity strachem.
  Ty (sebe)vraždy bankéřů se nedějí jen tak, ale jsou i varováním pro ostatní, kteří by chtěli vyjít s něcím ven.

  To poslední, co elitu a systém udržuje při životě je propaganda médií, které přímo i nepřímo vlastní. Ale důvěra v mainstrémová média neustále klesá, takže vše je na dobré cestě k lepšímu systému vedený zeměni BRICS.

  Třeba ti něco říká „efekt sté opice“, takže ke značné změně stačí uvědomění a vědomá akce daleko méně než většiny populace. Někteří tvrdí, že limit, kdy se projeví efekt sté opice je odmocnina z velikosti populace, což je sice pořád dost, ale toto číslo je daleko dosažitelnější.

  Raději tade nebudeme rozebírat, jak poznat/citit/vnimat pravdu, protože to by mohlo mnohé materialisticky založené jedince značně iritovat.

 55. xmart napsal:

  @Pet a teď je otázkou, jsou-li to reálná data nebo někým dobře zaplacená dezinformace.

 56. plukin napsal:

  xmart: zvlastni, pises, ze „dle dostupnych informaci“ manipulatori tu moc maji.. Jenze kdyz si zahloubas do toho co jsem psal..tj. jak ty jako xmart vlastne poznas co je pravda? To ze je x % objemu HFT je uplne irelevantni pokud 1) je to vycucane z prstu 2) je mnohem vice ve hre nez to na co se zameri ti co dukaz pro manipulaci hledaji. Kapisto?

  Mozna to zkusim polopate, me nezajimaji tvoje odkazy dokladajici to ze ty mas pravdu. Jiste ze mas, mas svou pravdu, protoze mas svuj filter kterym nahlizis na svet. Moje otazka pro tebe zni, jestli tahle tvoje pravda je pro tebe skutecne profitabilni tj. je muj filtr sveta a informaci dostatecne cisty? A jestli tohle nahodou neni kompromitovano krapet pokrivenym pohledem..jenom proto, ze nejake veci nechces videt.
  Kapisto? 😉 Tohle nema nic spolecneho s tim, dat za pravdu mi, tohle je ciste tvoje vec, pro tve vlastni dobro. A klidne to tak neber. :)) Jinymi slovy..muzes ty verit svym zaverum? Pokud ano, super. Ale znova…videt svet jako zmanipulovanej..hmm, to mi moc svobodne nezni. A hlavne, vidis-li svet jako zmanipulovanej..jak muzes vedet, ze ta info ktere se rozhodnes verit zmanipulovana neni?! Ha! Jak muzes verit, cemu vlastne verit, je-li svet okolo zmanipulovanej? Jak sam pises „jsou to realna data nebo dobre zaplacena dezinformace?“..Je fakt super kdyz clovek vnima co sam hlasi. Mam takovej pocit jako bys to sam uplne neumel rozlisit..ale mozna se mi to jenom zda.. Nejaka Fata morgana ci co.. 😉 A ano, zde se projevuje muj vlastni „pokriveny“ pohled.
  Takze vazne vidis dostatecne pravdu? Ciste pro sve vlastni dobro, na nejakeho plukina muzes kaslat, ten se o sebe postara sam. A kdyz ne, jeho problem..
  – A mysli-li si materialisticky zalozeny jedinec ze tohle je uplne mimo tema webu..oukej. Rad se necham poucit jakym zpusobem teda navigovat „neznamo“ tj. budoucnost toho co nas ceka a co nemine a co s tim a jak poznat muzeme-li verit tem informacim ktere mame k dispozici. Citite se v tomhle nekdo dostatecne silny v kramflecich? Pridejte se!

  Oracle: „podle sebe soudim tebe“, takze s timhle tvym pohledem ja vubec zadny problem nemam. Oukej, tak jsem zombie.. :)) Zvlastni mi ale prinde, ze zatimco inspirovat se Armstrongem je spatne, tak inspirovat se Nostradamem ci jinymi „autoritami“ ma byt to prave orechove. Bud tak nebo onak, dohromady mi to k sobe nepasuje..ale na to jsem si u tebe uz zvykl. Koneckoncu ja sam vim, jak zombie kazou vodu a piji vino. :))

 57. plukin napsal:

  xmart: Ve skratce..otazky nekladu proto, ze ja potrebuju tvou odpoved. Nemusis vubec odpovidat, stejne bys odpovidal v prve rade sobe. 🙂
  Odpovedi na ty otazky se ale muzou hodit tobe.. Paklize si je nekdy rozhodnes opravdu polozit a zamyslet se nad nimi..
  Ja sam se sam nestacim divit jake jsou me odpovedi na ty same ci jine otazky..

 58. xmart napsal:

  @plukin velmi správná otázka „Jak muzes verit, cemu vlastne verit, je-li svet okolo zmanipulovanej?“ ve světě plném lží.
  Já jsem se při odpovědi na ni řídil pravidlem „za vším hledej peníze“ a získal jsem většinou velmi zajímavé a někdy i velice překvapivé odpovědi.
  Od jisté úrovně pak zjistíš, že už vůbec nejde o peníze, ale o moc, která s penězi souvisí aneb slavné „Qui Bono“

  Rád bych ti poslal jeden odkaz se shrnutím toho, oč tady reálně v této hře na planetě Zemi jde. Ale nezveřejním ti jej tady, protože některé skutečnosti mohou mnohým přijít jako jedna velká sci-fi. Máš-li však zájem ozvi se mi na můj mail john@zlato.toje.in

  Jak píšeš v jiné diskusi není důležité, co si kdo o nás myslí (ti kdo četli 4 Dohody vědí), ale na druhou stranu není důvod dávat jiným důvod, aby se ti vysmívali, jen proto, že jsi uvedl některé argumenty, na jejichž přijetí ještě nejsou plně připraveni

  Bohužel celá ta lež je tak velká, že se většina zdráhá uvěřit, že opak je pravdou. Přesně to vyjádřil Adolf Hitler:
  „Masy lidí se snadněji stanou oběťmi velké lži než nějaké malé. a ještě jeden citát od Ady: „By the skillful and sustained use of propaganda, one can make a people see even heaven as hell or an extremely wretched life as paradise.“ -volně přeloženo:
  „Dovedně prováděnou a neustálou propagandou, lze ostatní přesvědčit, že i nebe vidí, jako peklo, nebo velmi ubohý život jako ráj“ a to je přesně to co se tady již několik staletí a dá se říci, že i tisíciletí v jisté obměněné podobně neustále děje. A s nástupem médií je ta propaganda ještě daleko intenzivnější.

  Takže když mi dnes někdo dá i šílenou teorii, která však může mít značné následky pro můj život, tak ji hned neodmítnu, ale prozkoumám více zdrojů a udělám si vlatní názor. Ano přiznávám že někdy se mohu mýlit a může to být ještě úplně jinak, ale většinou jen opět do sebe zapadnou jisté střípky skládačky a pak je velká pravděpodobnost, že je taková zpráva pravdivá. A někdy přímo cítíš, že to tak je.

  Vždy se dívám, co může ten co informací přináší získat a co může ztratit a pak to také porovnávám s tím, co může získat a ztratit opačná strana, je-li to lež. Hlavně důležité je to u wistlebloverů, protože i tam může být mnoho dalších skrytých záměrů v pozadí a stává se i že jen část jejich výpovědi je pravdivá, protože nevidí souvislosti většího obrazu.

  Když se např. podíváme na svědectví Juliana Assangeho, Edwarda Snowdena nebo Stevena Greera, tak tito lidé svým vystoupením ztrácí velice mnoho, důvěru, přátele, peníze, často jim jde i o život. A moc toho nezískavají.
  Proto jim dávám větší důvěrů než druhé straně, která se nás snaží přesvedčit o opaku. Protože, ti následkem těchto odhalení mohou ztratit velmi mnoho, hlavně peníze a moc.

 59. Oracle napsal:

  @ Plukin
  Jedna vec je preberať niekoho názory bez rozmyslu a druhá je prevziať jeho informácie bez rozmyslu a tretia porozmýšľať nad jeho faktami a názorom s tým, že sa pozrie na celkový obrázok a či čiastkové informácie podporujú, vyvracajú alebo modifikujú obraz. A Vy robíte len prvú vec, nepýtate sa na „prečo, čo, a ako?“.

 60. Oracle napsal:

  @ VoDo
  Doplnenie:
  Pravda o americkej reálnej ekonomike:
  https://www.gallup.com/businessjournal/180431/american-entrepreneurship-dead-alive.aspx

 61. plukin napsal:

  xmart: zde vidim jadro pudla, „nekdy primo citis, ze to tak je.“ Protoze my proste dokazeme rozeznat pravdu a nepravdu. JENZE je v tom malinkaty zadrhel. Kdyz bude vsude cista lez..mensi lez bude znit „sladce/lehce“ bude znit jako pravda. Ale pravda to neni, porad jde o lez..ci polopravdu. A do skutecne pravdy to muze mit pekne dalo. De facto potrebujes se dobrat k ciste pravde abys mel zkusenost jak vlastne takova vypada a s tou pak porovnaval to co jsi doted jako pravdu povazoval..a budes se divit. Uz proto, ze jsme k nekterym zaverum dosli uz hodne davno a ne vsichni jsme zvykli prehodnocovat drivejsi zavery ve svetle novych zkusenosti a skutecnosti. A tohle je vnitrni hra, zadne vnejsi zdroje, dukazy, odkazy atd. Pokud ma clovek zasvinene bryle kterymi vidi svet, nejlepe udela kdyz si je vycisti nez aby hledal svet bez smouh a spiny a divil se ze vsecko okolo nejaky ty smouhy a spinu ma.. 😉

  Pokud budu mit problem s tim, ze se mi nekdo bude vysmivat, za moje nazory ci to kdo jsem..tak to chci vedet hned a nedrzim to v sobe. Jako vazne, zivot mi drive ci pozdeji tenhle „komplex“ trefi a jeste mu za to budu rad, takze cim drive to bude pryc tim lip! 8)

  Je mi celkem jedno o jakou hru tady na svete ma jit. Vidim svoje a hraju proto svoji hru, v necem mi to zatim dost hrube nejde, resp. nevedel jsem co za hru a proc jsem vlastne celou dobu hral a vysledky vypadaly podle toho, nicmene jsu uvedomelejsi a lepsim se. A pravdu vitam, protoze osvobozuje. Cista pravda, ne polopravdy a to co se jako pravdy jevi jenom proto, ze jsme je doted nezvazili dostatecne dlouho abychom oddelili zrno od plev. Neni ona ta slecna Justice zobrazovana jako bohyne vazici jedno a druhe, porovnavajici co je „lepsi/lehci“? Tohle mame kazdy v sobe, tyhle „vahy“ a je fajn je umet je pouzivat.

  Lol, ted me napadl paradox, vahy/merice na zlato pouzivame abychom odhalili jestli jde opravdu o zlato a ne o plevu, ale nazory a informace, ci vlastni drivejsi zavery akceptujeme jako dane? Nez abych je znova prevazili je-li to stale to zlato nebo nam to nejak „zkorodovalo“. Nektere zavery byvaji totiz dost prehistoricke..a my jsme uz davno nekde jinde nez jsme byli tehda. 😀

 62. plukin napsal:

  xmart: Opravuju, ze je mi jedno o jakou hru tady ma jit. To mi jedno samozrejme neni, ale v soucasnosti citim, ze mam lepsi predstavu tehle hry nez by mi ukazal ten tvuj material. Zmeni-li se to ozvu se.

 63. xmart napsal:

  @plukin: Za posledních 10 let a hlavně v posledních 5 jsem totálně přehodnotil většinu svých názorů např ohledně náboženství. Bohužel jak jsem zjistil všechna velká náboženství byla zneužita k ovládání, ale to neznamená, že je musíme zavrhovat úplně, protože pod povchem obsahují cenné pravdy.
  – A jestli máte „zasvinene bryle kterymi vidite svet“, tak si je vyčistěte 🙂
  To že se nás mnoho entit snaží ovládat, některé zjevně, většina skrytě je realitou a nemá cenu před tím zavírat oči. Spíše je vhodné prozkoumat jejich metody a naučit se jak se jejich vlivu vyvarovat a nejlépe to naučit i další kolem sebe.
  – A čím více pravdivých informací máte, tím lépe jste schopen odhalit další polopravdy a vybrat si z nich jen tu pravdivou část. Já připouštím, že věci mohou být ještě trochu, ale vím, že věci nejsou takové jak nám mainstreamová media popisují.

  “nekdy primo citis, ze to tak je.” je jen následování své intuice, která působí v souhladu s Boží prozřetelností – prostě pak víš, že tak to je.
  Neříkej mi, že to také neznáš sám při tradingu. A jestli ne, tak se dá značně pochybovat o tvé úspěšnosti jako tradera.

  Jestli těmi prehistorickými závěry míníš mé přesvedčení o drahých kovech, tak to je tvůj názor a já jej respektuji. Ale je to jeden z mála názorů, který jsem nezměnil. Věřím, stejně jako Mike Maloney, že základem prosperující společnosti jsou poctivé peníze založené na reálných hodnotách. Ať si každý vybere, za co chce směňovat.

  Také věřím že můžeme žít ve světě, kde je hojnost a nadbytek pro každého. Ale zjistil jsem, že toho bohužel nelze dosáhnout v současném finančním systému, který vytváří umělý nedostatek peněz.
  Tak následuji radu Buckminstera Fullera „Neplýtvejte svou energií ve snaze systéme opravit, raději postavte nový“. A jestli ty máš stále nějaké prehistoricke závěry, tak si je updatuj:)

 64. plukin napsal:

  xmart: Aktualizace nazoru na nabozenstvi je urcite fajn..ale v dnesni dobe se nejvice ovlivnujes ty sam, podle toho co ses naucil za celou tu dobu co zijes. Tyhle zavery jsi taky updatoval? Tj. kdo jsi, jaci jsou lide a svet okolo atd? Ci jake lidi ci svet ocekavas kvuli tomu co bylo? Co muzes, co nemuzes, co bys mel a co bys nemel?

  Schvalne jsem nepsal ktere prehistoricke zavery jsem mel na mysli, protoze bych dost mozna napsal jenom ty svoje a s tema si poradim sam. Takze to co odpovidas ty, vlastne se mnou nema moc spolecneho. Ja tvoje rozhodnuti ani tebe nezpochybnuju, ale mas-li ten pocit, tak si ho mej.
  – s tou intuici mi prijde, ze jsi to snad prilis necetl, protoze nechapu jakou to co pises ma souvislost s tim co jsem psal ja. Ja s tim naopak souhlasim a rozvinul jsem to o stupen vyse. Prijde ti snad ze neco z toho zpochybnuju? Dotklo se te snad neco z toho co jsem napsal?

  Ano, ja si to priznam..mam hodne prehistoricke zavery a jejich aktualizace probiha a jeste nejakou dobu probihat bude. Diky za peci. 🙂

 65. Pet napsal:

  2 Oracle – pravda o reálnom ruskom svetě???
  – „Koľja je automechanik pracujúci sám na seba, slobodný a silný vo svojom vlastnom svete. Všemocný a skorumpovaný štát, v snímke reprezentovaný mestskými úradníkmi, ho však postupne oberie o všetko, aj o strechu nad hlavou.

  Podobne sa dnes cíti zrejme väčšina Rusov: vo svojich politikov (s výnimkou prezidenta) stratili akúkoľvek vieru a aké-také istoty z hojných minulých rokov sa im rozpadajú pod rukami. Aj v realite za to môžu „tí hore“.
  —–v knihe Putinova kleptokracia vysvetľuje, ako si súčasný ruský prezident pred nástupom k moci koncom deväťdesiatych rokov vytvoril sieť mocných priateľov, s ktorými Rusko dodnes drží v korupčnom zajatí. Už pri rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 dokázal úzky kruh členov KGB, kde vtedy Vladimir Putin pracoval, vyviezť do zahraničia obrovské množstvo peňazí patriacich komunistickej strane. Podľa knihy sám V. Putin dokázal vo veľkom tunelovať aj verejné financie Petrohradu, kde pôsobil v deväťdesiatych rokoch na radnici ako poradca.
  —– Vysoké ceny ropy zabezpečovali, že štátne kasy boli plné a ekonomika rástla najmä vďaka úverom, často voči zahraničiu. Podobne ako Slovensko, aj Rusko pred rokom 2009 zaznamenalo až dvojciferný ročný prírastok hrubého domáceho produktu (HDP). Odvtedy sa však tento model rastu vyčerpal. Rusko v rokoch 2010 až 2013 rástlo už oveľa pomalšie a preferencie V. Putina klesali. Devízové rezervy z prebytkov zahraničného obchodu sa preto už neakumulovali, ale prejedali prostredníctvom vyšších platov, dôchodkov a výdavkov na armádu.“ https://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2015/cislo-2/putinovo-rusko-pod-palbou.html

 66. Oracle napsal:

  @ Pet
  Zaujímavé, že čerpáte z článku ktorý sa odvoláva ruský film „Leviatan“, lenže nespomína kto to režíroval a kto to financoval (ani po 5 minútovom gúglovaní som nenašiel kto financoval zvyšných 65%:https://www.rferl.org/content/russia-leviathan-slammed-culture-minister-medinsky/26796076.html ).
  – Na druhú stranu Koľja nie je LEN Ruský fenomén, korupcia v rôznych formách je zažraný aj u nás: lobing v EU parlamentoch (a u nás) alebo otáčajúce dvere v USA (a malé ryby ako ten úplatný špičkový chirurg na detskej urológie-bral úplatok za zachránenie života chlapčeka).
  Toto je zas naša realita.

  Druhá vec, ešteže Putin nezažaloval Economist (majiteľ je Rotschield-teraz už vieme odkiaľ fúka vietor) za ohováranie. 🙂

  Tretia vec, aj podľa dát OSN 16% HDP Ruska je z exportu ropy a plynu, 19% (môj odhad bol 10-15%) je export prírodného bohatstva. Čo je zvyšných 65%?
  Pričom stabilných odberateľov nájde v Ázií viac než dosť (platia viac než Európa), a za svoje suroviny a energetické uvidí viac než len (prázdny) prísľub bohatstva.
  Ešte k tomu výcuc z: https://www.awaragroup.com/upload/Awara-Study-Russian-Economy-Rus.pdf
  -Priemyselná výroba vzrástla medzi 2012-2013 o 58%.
  -Objem produkcie potravín se medzi lety 2003 – 2013 zdvojnásobil.
  -Produkcia automobilov se medzi rokmi 2003 – 2013 zdvojnásobila, pričom bola naplno obnovená modelová rada.
  -Nárast exportu bez započítania ropy a plynu je za obdobie 2000-2014 250%.
  -Podiel zisku z ropy a plynu je teraz v štátnom rozpočte jen 27,4%.
  -Celkové daňové zaťaženie v Rusku je 29,5%. (Koľko je náš,50%?)
  -Ukazovateľ produktivity práce je na úrovni 80% hodnoty západných štandardov.
  -Ruská vláda sa neopiera len o príjmy z ropy a plynu ale dôsledne investuje do všetkých sektorov ekonomiky, so zvláštnym dôrazom na letecký a kozmický priemysel, lodného odvetvia a vysokých technológií.

  Bonus: Aké ľahké je zabudnúť, že za „demokrata“ a ožrana Jelcina (zomrel na zlyhanie pečeňa) sa rozkrádal celý štát, ako u nás za Mečiara alebo za Klausa.
  Bonus2: Čo by sa dialo u nás, keby sme usporiadali olympijské hry? A ako sa rozdeľovali financie pri usporiadaní MS hokeji na Slovensku? A ako sa rozdeľuje inde vo svete?

  Rusko nie je o nič skorumpovanejšia ako EU či USA, len sa to tam deje otvorenejšie.

 67. Pet napsal:

  2 Oracle – dobré – díky za link – konečně nějaké informace, se kterými se dá nějak pracovat. Dovolil bych si udělat závěr – nikde není nic růžové a jak vyznívá Staněk – „Všechno je jinak, zpátky na stromy“ – nakonec jsou z toho opět jen klasické hospodářské cykly a celé to přesvědčování o nějaké pravdě je úplně jedno, bo cykly jsou nekonečné.

Přidat komentář