Petr Žabža, Patria Direct: Pět šokujících předpovědí pro rok 2012… verze pro otrlé

Pan Žabža píše:

Nebudu zastírat, že mě k napsání tohoto sloupku inspirovaly všechny ty (vesměs katastrofické) předpovědi událostí v roce 2012. Pokud si totiž člověk v posledním měsíci otevřel noviny nebo pustil televizi, vyvalila se na něj koňská dávka hrůz, neštěstí a nepříjemností, kterým v příštím roce půjde jenom stěží uniknout. Dovolím si však protentokrát na tento vábivě znějící „myšlenkový vlak“ nenaskočit a na oplátku nabídku několik scénářů výsostně optimistických, možná téměř utopických. Chápu – z pera autora, který je zvnějšku nejspíše vnímaný jako vytrvalý pesimista jde nejspíše o nepochopitelný intelektuální veletoč. Navzdory veřejnému obrazu se však považuji za realistu a nikoliv za programového škarohlída. Uvnitř jsem navíc bytostný optimista a tiše doufám, že navzdory všem objektivním známkám „blbnutí“ lidské populace ještě není úplně pozdě zatáhnout za záchrannou brzdu a vzít rozum do dlaní. Možná se tak během příštích dvanácti měsíců dozvíme, že:

1) Lidé pochopili, že jsou pouze jedním z osmi až devíti milionů živočišných druhů na planetě Zemi (navíc „jen“ 1,2 milionu bylo prozatím popsáno). Z tohoto úhlu pohledu je člověk přírodě jako komplexnímu ekosystému vazeb a vztahů poměrně ukradený a pokud nebudeme jako druh existovat, nic tak závažného se nestane. Jsme totiž sice jen jedna osmi-milióntina celku, prostředí kolem sebe však huntujeme poměrně úspěšně a vydáme tak za několik (tisíc) dalších druhů. A jak ukázalo japonské tsunami z března tohoto roku, příroda má v rukávu nepochybně mnoho dalších trumfů, které ještě může vytáhnout a ukázat, kdo je tady pánem.

2) Lidé pochopili, že „bezplatné finanční poradenství“ je logický protimluv. Primárním cílem jakéhokoliv finančního poradce totiž není poskytovat dlouhodobé finanční poradenství, ale vydělat si peníze. Kvalitně poskytované poradenství a spokojená klientská báze jsou jenom prostředkem, nikoliv cílem. Pokud se vám tedy někdo snaží nabulíkovat, že za jeho rady nic neplatíte, měli byste zbystřit. Jak říká jedno okřídlené přísloví – „obědy zdarma neexistují“ – a vy si můžete být jisti, že platba za radu takového poradce je umně skryta v ceně produktu, který vám prodá. A v úhrnu pak často mnohonásobně převyšuje to, co byste za jeho rady zaplatili, pokud by vám na konci setkání předložil fakturu a jeho poradenství bylo placené přímo.

 

Pokračování zde

 

 

Komentáře
 1. Ives napsal:

  Honzo, asi Vás zklamu: v roce 2012 se nesplní ani jedno z těchto pěti přání. Svět (lid) chce být klamán a také vydatně klamán jest. Toť můj skromný názor.

 2. Jan Dvořák napsal:

  Mně nejvíc pobavil ten pátý bod, i když jsem ho už viděl i kreslený 🙂

 3. VoDo napsal:

  Jen chci neco doplnit k tomu konci sveta podle kalendare. Ono se tam pravi ze bude konec jedny ery ne ze bude konec sveta tak ze vsechno umre, ci znici, ci anihiluje. Myslim ze kazdej na tomhle foru tusi ze prave probihajici udalosti nejsou jen a pouze korekci predesliho stavu, ale vetsi zmena bude nejspis nevyhnutelna. Jak jsem psal uz nekdy loni, verim ze to politici schvalne kopou na konec roku 2012 aby pak rekli, nojo mi za to nemuzem, to mayove a ted vas zachranime drazi ovcane!

 4. ricmund napsal:

  Tak na začátku jsem úplně přestal dýchat, ale ono na tom není vůbec nic optimistického je to celé ironie protože z tohohle se opravdu nestane nic ani ten citron s medem. Pokus, ale dobrý 🙂 Jinak bod číslo jedna je nevyhnutelný fakt o tom vůbec nepochybuju. Myslím, že se to nedožijeme a ani naše děti, ale dopadnem přesně jako dopadli lidé na Velikonočních ostrovech. Krásný nový rok 😉

 5. Mario napsal:

  je to jednoduchy. zadnej konec sveta. akcie zacinaji byt levne, a na kovech je zrejme bublina, ktera uz pomalu splaskava. zadne konspirace ani spekulace neobstoji

 6. plukin napsal:

  k te 5te rikal Izer vtip. Se bavi dva mayove a jeden ze „Smula, vetsi kamen nemam takze koncim rokem 2012“ a druhej rika „Mno, to v tom roce nekoho pekne vydesis!“ 😀
  4ka se me libi, s tim rozdilem, ze lide zjisti ze muzou spoustu veci zvladnout „zazracne“ sami. Nejenom co se tyce zdravi. 😉 Ala „vsecko je mozne“..
  Takze svym zpusovem se ti mayove do zmeny trefili jak to tak vypada.

Přidat komentář