Odstartuje Německo short sqeeze na zlatě?

Kilovka zlata

Německo je známo jako jeden z největších vlastníků fyzického zlata na světě – kolem 3400 tun. Zlato tvoří necelé tři čtvrtiny německých devizových rezerv (o něčem takovém si Česká republika může nechat jenom snít). Dosud se mělo za to, že všechno fyzické zlato je uloženo na území Německa a je tak plně pod kontrolou Bundesbanky.

Nyní se objevily spekulace, že tomu tak nemusí být, že část zlatých rezerv je uložena mimo německé území. Tyto spekulace evidentně nejsou brány na lehkou váhu – chystá se velké prošetřování ze strany Bundestagu. Pokud se ukáže, že tomu tak není, hrozí z toho velký skandál. Nepochybně pak bude vznesen požadavek na okamžitou repatriaci veškerého zlata z ciziny. V době probíhající světové finanční války to není nic překvapivého.

V posledních dnech se mluvilo o to, že podobnou akcie chystá i Švýcarsko, tam je dokonce ve hře referendum na toto téma. Ti uvažují, že budou chtít zpět své zlato, které je fyzicky uloženo v trezorech New Yorkského Fedu – mimochodem, 98% zlata uložených loni na podzim v trezoru této pobočky Fedu je zlato vlastněno cizími centrálními bankami.

Zajímavé bude sledovat, za analogickou kontrolu provedou i další země. Věřím, že ano.

Můžete namítnout, že zlato je evidiváno v rozvahách bank a že by zde neměl být nejmenší problém.  V ideálním případě to je pravda. Jak by se ale změnilo množství zlata v rozvaze centrální banky, kdyby své zlato „leasovala“ dál? Nijak. Pořád by vykazovala zlato ve své vlastnictví, akorát by již nebylo v jejím sejfu a již by se nějakou dobu pohybovalo po trhu. Je to podobné jako s leasingem aut- zkuste si dojít do leasingové firmy a chtít vidět auta, která má leasingová firma účetně ve svém majetku. Neuvidíte je. Navíc u řady z nich je smluvně ošetřen jejich prodej, často za cenu 1000 Kč…

Dnes hrozí jedna věc. Kdyby se v ten okamžik prokázalo, že množství fyzického zlata v sejfech centrálních bank je menší,než kolik tam banky účetně mají – o této možnosti se spekuluje již řadu let –  může to vyvolat „short sqeeze“ nevídaných rozměrů. Aby Fed dostál svým závazkům, byl by totiž nucen nakoupit chybějící zlato na volném trhu, a to bez ohledu na cenu. Zvýšené náklady na nákup X tun zlata byly byly zanedbatelné oproti nákladům spojeným se ztrátou důvěry. Ztráty důvěry v „papírové peníze“ a „papírové“ instrumenty všeho druhu je totiž hlavním strašákem centrálních bank po celém světě.  Odtud je totiž jenom krok k nezvladatelné hyperinflaci ala Zimbabwe.

Že chybějící zlato v sejfech bank není nic nemožného, dokládají zkušenosti klientů vybraných švýcarských bank, kterým nabízely jejich banky před pár lety prémium 20% k ceně zlata, když místo požadavku na fyzické dodání budou akceptovat peníze. Mimochodem, krátce poté, co se tyto zprávy objevily, vzrostla cena zlata velice rychle právě o zmíněných 20%.

Pokud chcete skutečně investovat do zlata, eliminovat možnou krizi důvěry, a ne pouze spekulovat, měli byste mít zlato (či stříbro) ve svém držení, nikoliv ETF, certifikáty či podobné instrumenty.

 

 


Hledáme nejlepší články čtenářů:


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

 

 

 

Komentáře
 1. michal napsal:

  Alarmed by the BILD report, the Christian Democratic Union (CDU) member of parliament and expert on international politics Philipp Missfelder wanted to know more.

  Involved in talks at the United Nations in New York, Missfelder wants to check the part of the German gold reserves stored there at the Federal Reserve Bank.

  According to the BILD report, he is demanding the list of gold ingots from the president of the German Federal Bank, Jens Weidmann.

  Missfelder told BILD: „I was shocked. First they said there is no list. Then there were lists, but they were secret. Then they told me that inquiries endanger the trust between the German Federal Bank and the U.S. Federal Reserve.“

 2. Jan Dvořák napsal:

  přesně tak

 3. Vojta napsal:

  Jsem připraven – můžete to klidně spustit… 😀

  ->Honza Dvořák: Co takhle nějaká pěkná anketa na téma, která černá labuť usedne u zlata jako první? Krouží jich už na obloze pěkné hejno – bylo by z čeho vybírat. Alespoň by jsme se dozvěděli, jaký máme jako čtenáři tohoto webu správný odhad… 🙂

  Jinak díky za další pěkné články… 🙂

 4. michal napsal:

  nemci mali svoje zlato mimo uzemia krajiny kvoli pritomnost sovietskych vojsk vo vychodnom nemecku.
  vsetko to odstartoval hugo chavez,ktory uz svoje zlato ma doma,nemci to budu mat komplikovanejsie.neviem si predstavit akym sposobom donutia americanov vratit im ich zlato

 5. michal napsal:

  Germany will never repatriate any gold. Firstly there is no gold, only bookkeeping entries.

  In the very unlikely case any German government considered repatriation, these paper certificates would trasnmutate into dust, and there would be nothing the Germans could do about it.

  The partners in crime and evil twins Buba and FED have to keep the smoke and mirrors that the gold is there, and that it could be retrieved if need be. The whole thing is however a farce.

 6. alfaomega napsal:

  Je jedno či Nemec Američan Rus ,alebo niekto iný .Akonáhle by bankári ,alebo politici zistili že zlato chýba veľmi dobre by vedeli že to ohrozí ich válovy a moc .Urobili by všetko nemožné len aby to zatajili. Tak ako to vidíme pri záchrane Grécka a eurozóny. Same klamstvá a zaobaľovanie a odsúvanie problémov. Takže aj keby som bol rád aby k nejakej paradigme na drahých kovoch došlo po rokoch pohybovania sa v sektore PM už neverím že by to politici a bankári dovolili a práve z tohto dôvodu že im pôjde o prežitie

 7. VoDo napsal:

  Oni to nejak vyresej stejne jako se vyresil default recka, kterej vlastne default nebyl ikdyz se skrtlo pres 70% dluhu a tudiz nedoslo ke spusteni CDS, co to znamena? CDS nema smysl sledovat, politici udelaj cokoliv aby nevyslo najevo ze je to spatne, podobne to vyresej se zlatem a mozna se dozvime ze maj zlata 3x tolik nez kolik se myslelo a zlato pujde dolu, ikdyz se treba za pet let zjisti ze to byla bouda, no a? Ucel to splni.
  Spis bych se zameril na stribro to je narozdil od zlata potreba i v prumyslu.

 8. Jan Dvořák napsal:

  Komentář k Řecku mám hotov. Vyjde v noci na zítřek.

 9. Toxic napsal:

  VoDo: já myslel, že ke spuštění CDS dle ISDA došlo..

Přidat komentář