Odpuštění dluhů Řecku – opravdu takové, jak se zdá?

Greek crash

Včera byla uzavřena dohod a další pomoci Řecku. Titulky hlásají odpuštění poloviny dluhů Řecku. Nenechte se zmást, seškrtání dluhů je menší, než to podle titulků vypadá.

Banky odpustí Řecku polovinu dluhů, to ano.  Podle titulků by to mohlo vypadat, že zadluženost Řecka klesne na polovinu. Jenomže to není pravda. Proč? Protože nikdo jiný své pohledávky vůči Řecku neseškrtal. Zadluženost Řecka podle různých výpočtů klesne ani ne o 30 %.

Celá tato dohoda nese s sebou 2 velké otazníky:

 • Lze tuto dohodu považovat za „Credit Event“ nebo ne? Pokud ano, bude mít obrovský dopad na trh s CDS. Názory jsou protichůdné a dojít k jednotnému závěru zřejmě nebude vůbec jednoduché
 • Proč se části pohledávek vzdávají jenom banky? Proč podobně nepostupují i další věřitelé?

Odpověď na první otázku bude spíše technického rázu. Pokud si dobře pamatuji. Tak agentura Standard & Poors již před časem tvrdila, žě  odpuštění části dluhů by bylo považováno u jejich strany za „Credit Event“.

Odpověď na druhou otázku je čistě politická. Moc by mě zajímalo, proč dluhy odpouští jenom banky, proč podobně nepostupuje např. Mezinárodní měnový fond, Evropská centrální banka, vlády věřitelských zemí a další věřitelé.

 

Další vybrané články:

 

3 nejčtenější články na serveru:

 

 

Komentáře
 1. Miroslav Piták napsal:

  Docela by mě zajímalo pozadí takovéto dohody značně nevýhodně pro banky.
  Slíbili jim za to něco na oplátku ? Nebo naopak je tvrdě postrašily tím, že když nyní neodepíší 50% nominální hodnoty řeckých dluhopisů, které drží ve svých portfoliích, tak mohou v blízké budoucnosti přijít o vše?

 2. VoDo napsal:

  Kdo ridi trhy? Kdyz to vezmu logicky tak tech 50% bude nekde chybet, soudruzi rikaj ze v bankach, banky jsou vyraznej hrac na burzach, proc to teda leti nahoru? Ne ze bych to necekal, ale neni to zvraceny? Vetsina bank bude ve ztrate, kazdej to vi, a jede se UP!

 3. Jan Dvořák napsal:

  Akcie UP, zlato DOWN…
  Banky budou muset navyšovat kapitál, tedy ředit…
  No nic, ono se to za nějaký den uklidní

 4. Toxic napsal:

  Kdy myslite, ze us indexy udelaji nove 3yr high? Pristi tyden nebo az ten dalsi? Tipuju do konce roku dow 13500, sap 1400 a nasdaq 2900 🙂

 5. VoDo napsal:

  Toxic, bez QE tomu moc neverim, ale v roce 2036 bude DJ30 na 140 000, to ti muzu rict uz ted 🙂

 6. Toxic napsal:

  Tak v roce 2036 tady uz treba nebudu, tak nevim.. Ale ted si myslim, ze trhy porostou jako po oznameni prvniho QE, banky maji na rekapitalizaci pres pul roku, takze si myslim, ze do dubna, kvetna polezeme nahoru. A pak by mohlo prijit QE3..

Přidat komentář