Oddlužená řecká vesnice – poupraveno

Autor článku: 31. 1. 2015

Původně vyšlo na Silvestra roku 2011, nyní vydávám znova:

 

Příběh o tom, jak se celá řecká vesnice oddlužila díky německému turistovi asi většina z vás četla. Našel jsem však upravenou verzi, přeložil jsem ji do češtiny a publikuji ji zde.

Původní verze:

Německý turista vstoupí do řeckého hotelu, dá 100 euro na rezervaci pro případ, že by nenašel nic jiného. Majitel hotelu 100 euro vezme a odnese do místního řeznictví a zaplatí svůj dluh. Řezník 100 euro odnese do vepřína a také zaplatí svůj dluh. Majitel vepřína 100 euro odnes k výrobci krmiva a také zaplatí svůj dluh. Výrobce krmiva odnese 100 euro k prostitutce a také zaplatí svůj dluh. Prostituka 100 euro odnes do hotelu a zaplatí dluh za nájem. Německý turista se vrátí, protože našel něco jiného, obdrží zpět svých 100 euro a celá vesnice je bez dluhů…

 

Upravená verze:

Jsme v zapadlé řecké vesničce, venku lije jako z konve. Doba je těžká, všichni jsou zadluženi až po uši. Německý turista vstoupí do řeckého hotelu, dá 100 euro na rezervaci pro případ, že by nenašel nic jiného a jde si prohlédnout hotel. Majitele hotelu sice nejdříve napadne, že by mohl německého turistu ubít k smrti, ale nakonec dá hostu klíče, aby si prohlédl pokoje, a strčí 100 euro do kapsy.

Sám hoteliér dluží bance 150.000 euro, které se ani nesnaží splácet, protože jeho business rok od roku klesá. Stejné bance ve městě dluží i řezník (20.000 euro) nebo majitel vepřína (60.000 euro). Stejné bance dluží 90.000 euro i výrobce krmiva. Zmiňovaná banka však dluží druhé bance ve městě také 120.000 euro, která zase má pohledávku za hospodským a která financovala mimo jiné 2 domy prostitutky na 100% hypotéku.

V tento okamžik se německý turista vrací, pokoj se mu nelíbí a požaduje zpět svých 100 euro. Hoteliér se ptá: „Jakých 100 euro?“. Německý turista hrozí, že zavolá policii. „Klidně si ji zavolejte, vede ji můj bratr“, reaguje hoteliér.

Německý turista to vzdává a odchází, chudší o 100 euro. Nikdo nic nevyprodukoval, celá vesnice i nadále vězí po uši ve svých dluzích. Akorát optimismus jejich občanů výrazně stoupl, protože její občané věří, že Němci jsou opravdu tak lehkověrní.

 

 

10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

Další vybrané články:

 

E-BOOK ZDARMA
Průvodce burzou a investicemi

 • – Akcie
 • – FOREX
 • – Indexy
 • – Futures
 • – Opce a další

Ke stažení ZDE

Štítky:

Komentáře

 • ErikTata napsal:

  Nemohl jste na Silvestra napsat něco veselého? Asi ne, asi jste optimista. :-) Tak všechno nejlepší!

 • Libri napsal:

  pěkné shrnutí: https://www.firstclass.cz/zivoty-bohatych/nejbohatsi-evropan-politika-bych-v-cele-firmy-nechtel-zdevastoval-by-mi-ji/#sthash.WSvT29vc.dpbs

 • sho napsal:

  To, že zadluženost Řecka (a nejen Řecka) je problém, je jasné:) - Teď jak z toho ven? Pokud je to vůbec možné? Osobně jsem došel k závěru, že pokud by se šikovně dělalo QE a umazávaní dluhů, tak by hudba mohla ještě chvíli hrát (což však neznamená, že se mi varianta QE líbí...) - Hlavní je, aby zůstal objem peněz +- stejný (s ohledem na rychlost oběhu peněz)... A to je možná to, na co se ECB snaží připravit. - - - Samozřejmě to je redistribuce bohatství... ale dejte si schválně otázku - Kdy tomu tak nebylo?:)

 • Oracle napsal:

  @ Libri Čo je/by mala byť deklarovaná úloha štátu? Zabezpečiť to, aby jeho občania sa mohli o seba postarať bez toho aby sa navzájom vykorisťovali. Toto samozrejme vyžaduje zdroje (ľudské, prírodné, finančné atď) a plánovanie teda aj investíciu. (Otázku kto sa má postarať o toho kto sa nedokáže o seba postarať z objektívnych dôvodov nechajme bokom-táto otázka totiž zatína do živého.) Čo dostávame za svoje peniaze? Prakticky nič, čo by sme potrebovali. :( - Prečo? "Niekto" (zámerne) nastavil systémy tak, aby papaláši investovali do svojich patrónov (financie a voľný prístup k médiám počas volieb je patronát) a nie do budúcnosti národa/štátu. A práve sme tu: https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1422579428&x-yt-cl=85114404&v=9Zim70WuPvU

Napsat komentář