O čem vypovídají akciové indexy – a proč pečlivě vybírat akcie

stock_analysis

O ničem. Divíte se?

Vždyť americké indexy jako &P 500, DJIA nebo v Evropě FTSE nebo DAX jsou hojně sledovány. Podle jejich pohybů se dovozuje „nálada“ na finančních trzích. Proč? Protože obsahují až 500 akcií a měly by tak vystihovat pohyb a náladu celého trhu. Ale FANG + MSESP  říkají něco úplně jiného.

Co je to FANG a MSESP? Tickery to nejsou (i když FANG shodou okolností ticker je), je to něco jiného. Je to uskupení firem.

FANG = Facebook, Amazon, Netflix a Google

MSESP = Microsoft, Salesforce, eBay, Starbucks a Priceline.

Důvodu problémů je nevyhovující konstrukce, např. index S&P500 je  kapitálově vážený. To znamená, že váha společnosti Apple v indexu má řádově větší váhu než pětistá akcie.

Jak skupina FANG, tak i skupina MSESP se zhodnotila v roce 2015 o více než 60%. Jenom díky tomu klesla hodnota indexu S&P500 v loňském roce o 2%. Nebýt toho, byl by pokles cca 5%. Průměrná (mediánová) akcie si tak vedla o dost hůře, než se může zdát podle indexu.

Vybírejte akcie sami, uděláte lépe. Co ale určitě neopomeňte, je zjistit si splatnost úvěrů, respektive dobu, kdy budou refinancovány.jejich úrokové náklady by mohly vyskočit nahoru.

Komentáře

Přidat komentář