Nesolventní společnost přišla o likviditu, jaké jsou další scénáře? PPT bude mít napilno…

Tento článek měl původně vyjít dnes jako první placený. Vzhledem k mimořádnosti situace, ke které se vyjadřuje, jsem se nakonec rozhodl ho nechat volně přístupný. 

 

Solventní firma může jít ke dnu, když má nedostatek likvidity. Nesolventní firma s dostatkem likvidity může ještě nějaký čas přežít. Která z těchto dvou situací je bližší dnešní situaci Spojených států? Jaké mají Spojené státy možnosti, pokud se republikáni a demokraté nedohodnou?

Toto je bitva o všechno, o budoucnost Spojených států, k tomu na domácí scéně. Přitom v létě 2011 k takovým dramatům nedocházelo.

Spojené státy dosáhly nejhorší možné kombinace. Nesolventní společnost (v roční ztrátě podle US GAAP 6,6 biliónu dolarů) přišla o svoji likviditu. V kroku jedna je nutné řešit jejich likviditu. V kroku 2 musí ihned vzápětí řešit jejich solventnost, které je navíc omezena zákonem.

Problém solventnosti Spojených států je třeba vyřešit do poloviny října.  Pokud ten vyřešen nebude, je případné vyřešení likvidity (platební neschopnosti) Spojených států k ničemu. Z čeho budou platit, když si nebudou moci půjčit?

Bude moci pomoct Fed? Nebude. Fed sice kupuje měsíčně státní obligace za 85 miliard dolarů – a hodlá v tom prozatím pokračovat – ale nemá jaké obligace kupovat. Nekupuje je od vlády, ale na trhu.  Za období leden – srpen 2013 se nákupy vládních obligací Fedem převýšily čistou hodnotu vydaných amerických obligací za stejné období. Navíc Fed svými QEXX léčí výhradně likviditu Spojených států a jejich finančního systému, nikoliv jeho solventnost.

Solventnost Spojených států navíc vyjde rázem mnohem horší, pokud se přejde od jednoduchého účetnictví k podvojnému (deficit rozpočtového roku končícího loni v říjnu se zvedá z částky 1,1 biliónu USD na částku 6,6 biliónů dolarů). Zadluženost měřená US GAAP dosahuje zhruba desetinásobku hodnoty zadlužení měřené „klasickým“ způsobem.

 

Jaké tedy mají Spojené státy možnosti, pokud nedojde k dohodě a ke zvýšení limitu zadlužení?

Klasický default – tomuto scénáři nevěřím.

Prezident využije 14 dodatku ústavy Spojených států a vláda bude financována a vydávat peníze výhradně na základě prezidentských výnosů (executive orders).

Budou hrazeny jen aktuálně splatné výdaje a dluhy, americká vláda bude fungovat „tak napůl“.  Z americké ekonomiky se stane ekonomiky typu „cash and carry“.

Zahraniční investoři se začnou masívně zbavovat amerických bondů, jejich ceny půjdou ke dnu, úroky poletí vzhůru. Poptávka po amerických bondech vymizí.

 

Plunge Protection Team vytvořený prezidentem Reaganem opět zřejmě přijde (možná už vzhledem k minimální reakci ceny drahých kovů přišel) ke slovu. Zvláště při posledním scénáři.

Tagy:
Komentáře
 1. Toxic napsal:

  Oni se dohodnou, na to vemte jed, toto je jen divadlo pro voliče..

 2. lulinak napsal:

  ano komedie v US vesele pokracuje, ale co je dulezitejsi je toto 🙂

  https://www.novinky.cz/koktejl/315155-na-jezere-u-rokycan-se-usadila-cerna-labut.html

 3. Oracle napsal:

  V jednom svojom videu Gregory Mannarino hovorí o tom, že USA sú v technickom defaulte a drží ich nad vodou len FED nákupom dlhopisov americkej vlády, pretože Japonsko a Čína nielenže nekupuje ich dlhopisy, ale aj ich predáva.

  Asi v tomto: https://www.youtube.com/watch?v=_DV_spnJkiE

 4. Jan Altman napsal:

  Oni se samozřejmě dohodnou. Dluhový strop navýší, omezení QE odloží.
  Proč by si přestali půjčovat, když jim ostatní půjčujou? Proč by přestali tisknout, k čemu by jim jinak ta monopolní tiskárna na světovou rezervní měnu byla? Proč by si nepůjčovali, když ten dluh při nejhorším koupí FED za čerstvě natištěné papírky?
  Mají jinou možnost? Chtějí jinou možnost, jiný princip fungování, jiné monetární uspořádání? Proč by?

  Existuje jediný důvod, kvůli kterému by NEODŠLO k dohodě o naýšení stropu a v důsledku toho k nějakým problémům, či dokonce dafaultu. A ten důvod je navýsost konspirační: tedy že se chtějí NEDOHODNOUT, že to celé je jen divadlo s dávno dohodnutým vyústěním. Chystají default (doufají, že uškodí více Číně a Rusku, než jim, protože oni z toho vyjdou očištěni od dluhu a naopak Rusko a Čína přijdou o rezervy). Tedy předpoklad, že už je dohodnutá měnová reforma, zavedení nějakého nového dolaru či amera či bankoru, že už mají dohodu se Saudama&Co, že budou ropu prodávat výhradně za tuto novou měnu a že maji odladěnou protiraketovou obranu, kdyby si to Rusko a Čína nechtěly nechat líbit.

  Ale to mi přijde jako opravdu velká spekulace. A hlavně to neodpovídá psychologickému profilu politiků, pro které je daleko přirozenější přístup extend&pretend, než nějaké radikální kroky.

 5. cipinek napsal:

  Zdravím,
  proč se teď nezobrazuje za názvem článku počet komentářů v diskuzi, když se chci podívat, jestli tam jsou nějaké nové komentáře, tak musím celý článek rozkliknout a pak se podívat, jestli tam nějaké nové komentáře jsou. Toto je trapné, abych musel celý článek rozklikávat, je to kvůli reklamě, aby bylo více kliků na článek a tudíž falešná vyšší sledovanost stránek? Předtím jsem najel na domovskou stránku a zkontroloval počet komentářů u jednotlivých článků, které jsem si pamatoval. Požaduji okamžitou nápravu do předchozího stavu.:-)

 6. Jan Dvořák napsal:

  Na nápravě se pracuje… Čtenost (počet otevření navýšený tím samým čtenářem) jednotlivých článků, speciálně mých, nemá na nic vliv.
  Počet komentářů tam zase bude, nebojte.

 7. Lucif napsal:

  Jan Altman: presne. Je to dopredu pripravene divadielko.

 8. Libri napsal:

  Jan Altman:
  také si myslím, že nemají důvod tento systém okrádající celý svět dobrovolně ukončovat. Mají dvě možnosti: držet to až na krev, dokud to nedojede samospádem anebo převzetím aktivity číňanama a rusama (např. vytvořením komoditní měny – ne nutně podložené zlatem, ale taky třeba). K tomu si myslím, že by byli hloupí , kdyby čekali až to praskne a neměli tento okamžik pod svoji kontrolou. Za mnohem pravděpodobnější vidím, že to co možná nejpozději,ale přece jen sami shodí , jen tak si totiž uchovají aktivní pozici a dokonce na kolapsu ještě vydělají (ne teda všichni prostí amíci, to dá rozum) – k tomu není ani potřeba příliš velká fantazie jak se dá napakovat, když budu vědět, že dolar půjde do kytek. Pro mě je jen největším rébusem, jak tento okamžik včas odhadnout. Jak píše Oracle, pokud číňani přestali kupovat US bondy, nemusí to být zase tak za dlouho. Koneckonců velkou depresi spustili v minulém století taky vědomě, jen v novinách nechali psát pisálky, jaký to byl pro celý svět šok a tragédie. Stejně tak jsem si jistý, že to co publikují republikáni či demokraté v tisku, že jsou hlavní důvody nedohody, je jenom taškařice pro diváky. Ti co drží v rukou peněžní toky, mají nějakou obamacare či vyrovnanou fiskální politiku vlády úplně na háku. Teď mě napadá, že US vládu již mají desítky let v dluhové pasti, nicméně tato hra může taky brzy přestat fungovat a i to by mohl být důvod s touto hrou přestat. Jaký má věřitel hotovostní tok v řádu stovek % od nesolventního dlužníka? Není pak lepší změnit pravidla hry? Ožebračí střadatele, vládě smáznou dluhy a s novou měnou se jede zase od nuly: jen si půjčujte nové penízky, my si jich vytvoříme zase dost 🙂

 9. lulinak napsal:

  Ono je potreba se v poslednich mnoha letech v souvislosti s trhy spis obecne podivat co vlastne umely divadylko nebylo, obavam se ze uz dlouho jsme na trzich nevideli nic co ma realny zaklad, o fundamentu ani nemluve. A tenhle teatr bude pokracovat i nadale a bude IMHO dale a dale gradovat, a proc by to nemohlo trvat dalsich 5-10 let? muze, a mozna i bude, opravdu si nemyslim ze doslo strelivo, budeme jeste valit bulvy, jake nove kreativni strelivo se jeste vynaleze…

 10. Zavacky napsal:

  Je zrejmé, že diskutujúci sú presvedčení o pokračovaní zachraňovania finančného systému. Iná možnosť neexistuje.
  Pridám ešte jedno zdôvodnenie. Keby niekto rozhodol nepokračovať v zachraňovaní, ako by svetová verejnosť prijala dôsledky takéhoto kroku? Koľko ľudí by chápalo skutočnú príčinu takýchto dôsledkov? A kto by na seba zobral takúto zodpovednosť?
  Ani psychologicky a sociologicky neexistuje iná cesta. Kocky boli hodené už dávno.

 11. ricmund napsal:

  Vypadá to, že tohle vážně nemůže mít žádný bezbolestný konec. Mam se odstěhovat do Ruska nebo do Číny?

 12. Oracle napsal:

  Šaráda či už s USD alebo uzavretie vlády bude pokračovať, tá 1. vec z jednoduchého dôvodu, keby urobili menovú reformu tak za nové peniaze nekúpia nič od BRICS a od ostatných štátov, nehovoriac o tom, že čo by to vyvolalo doma. Tá 2. vec je odvedenie pozornosti neviem od čoho, asi niečoho vážnejšieho ako je krach vlády USA-možno ide o krach trhu s US dlhopismi: https://usawatchdog.com/systems-are-breaking-in-treasury-bond-market-dr-jim-willie/

  Ricmund buď Rusko, alebo Texas (aby ste sa príliš nevytrčali z davu): https://investmentwatchblog.com/why-texas-will-survive-the-soon-collapse-of-america/

  -pôvodný reportáž je z Russia Today
  -tak ako tento: https://www.youtube.com/watch?v=iqKkERp-ias

 13. Lime napsal:

  Tak nám vypadává spojení, proto 2x odkaz

 14. Lime napsal:

  Koukněte na vystoupení Rona Paula k tématu US krize. Bankrot?
  Zde – Video : https://www.vlastnihlavou.cz/

 15. rj1 napsal:

  Lime: v clanku na patrii chybi 3. bankrot – 1971. Pan nixon
  tehdy „docasne pozastavil“ smenitelnost dolaru za zlato,
  porusil tak jednostranne smluvni zavazek z bretton-woods. O funkcnosti BW systemu si muzeme myslet cokoliv, ale USA jsou ve faktickem bankrotu od te doby.

 16. lulinak napsal:

  sice toto neni zadny clanek pro mistni vyznavace katastrofy a kolapsu, ale nasel jsem odvahu ho sem dat, Kohouta ctu uz velmi velmi dlouho a zatim byl vzdy jako jeden z mala nejbliz naslednemu skutecnemu vyvoji, asi nekouka kazdy den na katastroficke platky a zustava mu v mozku vic mista pro bezny optimismus…. 🙂

  https://www.finmag.cz/cs/finmag/investice/kolaps-spojenych-statu-a-beh-se-stadem/

 17. diego004 napsal:

  ad scenar 3 – vlada pojede na pul

  https://zo.trimbroker.com/financne-analyzy/Defaultu-nikto-neveri-20131007

  – je to mesicne 80mil. plateb ve 3 ruznych systemech, ktere obsahujici desitky dalsich
  – ze se to da ridit? tomu veri prozatim jen Kongres 🙂
  – jinak defaultu nikdo neveri…9 dni do konce, Obamio si mele porad tu svou, tak uvidime…(rekl slepy) 🙂

 18. rj1 napsal:

  2 poznamky k clanku na finmagu:

  1.pokud nekdo hleda dukazy pro sva tvrzeni, najde jich vzdy dost – plati bez rozdilu jak pro katastrofisty, tak nenapravitelne optimisty.
  Clanek pana Kohouta je navic dost povrchni.

  2. jako drtiva vetsina vsech dnesnich analytiku z nejakeho zahadneho duvodu stadovite prehlizi nicivou roli dluhu a penezni inflace.

  pohled na vyvoj americke ekonomiky jinyma ocima:

  https://www.financialsense.com/contributors/daniel-amerman/leaked-imf-report-shows-dangers-u-s-economy

 19. diego004 napsal:

  rj1? presne tak, tak povrchni a zavadejici clanek bych od Kohouta necekal
  – Obama se tolik nezadluzuje, proto bude schodek USA do 4 let na 25 bio 🙂
  – grafy do banksteru Wells Fargo nema ani cenu komentovat – takovych jsou tisice …

 20. Oracle napsal:

  Ktokoľvek tvrdí, že kvôli uzavretej americkej vláde skolabuje americká ekonomika podľa mňa to buď v hlave nemá v poriadku, alebo klame. Čo sa týka výdajov Obama resp. jeho administratíva vôbec nešetrí (sýrsky „rebeli“ dostávajú svoje peniaze) a väčšina vládnych funkcií funguje uzavreli sa len múzeá, národné parky, monumenty atď.

  Sú 2 veci čoho sa máme obávať:
  -veci spomínané v interview s Dr. Jim Willie-link je hore;
  -a nestabilita na trhoch: https://www.zerohedge.com/news/2013-10-07/what-happened-last-2-times-ipos-were-outperforming-market-much -inými slovami niekde je veľká (americká) bublina pred prasknutím (US-T-bonds, banky? ).

 21. Zavacky napsal:

  Pán Kohout sa vyjadruje k burzovým pohybom. K systémovým a dlhodobým tendenciám sa vyjadruje len povrchne a s odmietaním kolapsu. Nikdy ale podrobnejšie nepopísal mechanizmy, ktoré by mali kolapsu predísť. Jeho vyjadrenia na túto tému preto nemôžu byť smerodatné.
  Čo sa týka bublín, som presvedčený, že jedna z najrizikovejších bublín rastie v obligáciách, v ktorých sú zamiešané toxické, ale aj nové hypotéky. Tento výkup FEDom pokračuje, pričom splátky hypoték viaznu stále viac a to aj napriek ich refinancovaniu.
  Zrýchľujúce sa nafukovanie likvidity musí nevyhnutne niekde vytvárať bubliny a to dokonca aj pri stagnácii a úpadku. Raz teda musí dôjsť k roztrhnutiu týchto protichodných vývojových pohybov.

 22. Mario napsal:

  Kritizovat tu Pavla Kohouta, oblíbence Okamury a Svobodných (to je ale nelogický co?), to chce odvahu.

  Každopádně platit necelých 6.000USD za roční předplatné tohoto serveru, to chce opravdu velkou afinitu ke zdejším konspiračním názorovým proudům:). Doufám, že tu bude majitel serveru také zobrazovat počet předplatitelů:)).

 23. lulinak napsal:

  QE bude pokracovat IMHO nadale, pod ruznymi nazvy, a je uplne jedno kdo bude v FEDu, uz se tezko rozpoznava kdo je jen loutka… cili az bude vyhlaseno QE39 budeme v klidu krmit na lavicce holuby 🙂

 24. Zavacky napsal:

  Pre Oracle.
  Ten link je zaujímavý. Mňa by ale ešte viac zaujímalo, kto tie akcie kupuje, keď „hviezdy“ trhu predávajú. Nemáte k tomu nejaké spoľahlivé zdroje informácií?

 25. Jan Dvořák napsal:

  Mario, docela by mě zajímalo, kde jste vzal těch 6000 USD.

 26. Miroslav Piták napsal:

  Honzo, máš to uvedeno zde:
  https://proinvestory.cz/membership-account/membership-levels

  Určitě tam mělo být uvedeno Kč, ale celé je to v angičtině

 27. Miroslav Piták napsal:

  Mimochodem kam vůbec zmizelo forum?

 28. Mario napsal:

  Jan Dvořák:
  Když se přihlásím, vybafne na mě obrazovka s jednotlivými částkami za předplatné podle doby předplatného. Mimo jiné:
  1Y předplatné – Platba převodem $5950.00

 29. Oracle napsal:

  Pán Závacký, typujem väčší blbec (bigger fool).

 30. cipinek napsal:

  Někteří si říkají i jinak, třeba investoři, kteří ředí pozice, které nakoupili na vrcholu.:-)))

 31. Jan Dvořák napsal:

  Mario, máte pravdu, omlouvám se. Systém přepsal Kč na USD… Opravím.

 32. Leonvigild napsal:

  Zdar Oracle chci napsat komentář k tomu tvýmu poslednímu článku-chlape víš , co mě mate? píšeš kolaps je tu konec září, října.Něco ti povím bavíme se od 2010 že kolaps je za dveřmi a zatím v naší firmě se investuje, nabíraj lidi, všichni v poho… až to tady zavřou tak ti uvěřím že je tady kolaps-máš logický články ale realita je furt jiná, kdy teda m\yslíš že se to přelije do realitya i lidi co na to kašlou budou čumět jak puci?

 33. Oracle napsal:

  Leonvigild som rád, že mi predpoveď na september nevyšiel, budem tiež rád, že nielen na tento mesiac, ale na tento rok my to nevyjde a kolaps sa naplno prejaví až po Veľkej Noci.

 34. Oracle napsal:

  Povedal to George Soros: “You had a financial crisis where the market did actually collapse, but it was kept alive by the authorities. People don’t realize that the system has actually collapsed.”

  -zdroj Bloomberg: https://www.bloomberg.com/news/2011-10-06/soros-says-europe-u-s-turmoil-reminds-him-of-soviet-collapse.html

Přidat komentář