Německo se musí rozhodnout. Jinak je konec

Minulý týden poskytl bývalý italský premiér a bývalý předseda evropské komise Romano Prodi rozhovor časopisu Spiegel. Rozhovor stojí za pozornost, jeho úplné znění najdete zde.  Já jsem připravil výňatek z jeho nejzajímavějších postřehů a komentářů.

Podle něj jsou evropské bondy nutností. Dokonce by měly být garantovány vládními zlatými rezervami. Problém je podle něj v tom, že nikdo nepohlíží na eurozónu jako na celek, ale na uskupení jednotlivých zemí se společnou měnou.

Proč nikdo dnes neútočí na dolar, ale na euro? Spojené státy na tom přece nejsou o nic líp než třeba Řecko. Protože se investoři bojí jít proti Fedu. Nebojí se ale jít proti jednotlivým zemím eurozóny. Nevnímají ji jako velký celek. A to je podle něj třeba změnit. K tomu je však třeba politická vůle, hlavně Německa.

Kancléřka Merkelová bude koneckonců tím, kdo určuje pravidla. Německo se musí rozhodnout, co chce dál. (Na toto téma jsem nedávno publikoval analýzu). Podle něj se Německo nebude chtít vzdát ekonomické pozice ve světě.

Pokud jde o Itálii, tlak trhů na ní neustal ani po oznámených změnách, Itálie je totiž jedním ze slabých článků. Monti se bude snažit udělat co jen je možné. Berlusconi se jen tak nevzdá, pokusí se o návrat, i když až časem. Co je pro Itálie bolestivé je skutečnost, že čím dál více vzdělaných lidí včetně techniků odchází za prací do zahraničí. Dříve odcházeli hlavně chudí, dnes se situace změnila.

Na blížícím se summitu Evropské unie koncem týdne je nezbytné prokázat solidaritu mezi evropskými zeměmi. Jiný výsledek trhy nepřivítají nijak pozitivně. A výsledek bude podle jeho názoru záviset primárně na Německu a jeho politické vůli k řešení celé krize. A Němci se bojí, že budou těmi, kdo to celé zaplatí. Návrat k marce by vedl k jejímu posílení a následnému oslabení exportní síly Německa. Rozdělení eura, kdyby k němu skutečně došlo, by bylo obrovským otřesem pro trhy.

Nová Evropa po nějaké době bude vypadat jinak. Některé země  prohloubí jejich vzájemnou spolupráci. Evropa se rozdělí na dvou či dokonce více rychlostních skupin zemí. Dál se uvidí.

 

 

10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Další vybrané články:

 

 

Komentáře
 1. Toxic napsal:

  Dá se přes e-Brokera nějakým nástrojem spekulovat na pokles EUR vůči USD v dlouhodobějším (1rok) horizontu? V těchto instrumentech se vůbec nevyznám a do forexu na 1:100 páku jít nechci..

 2. Karel Dušek napsal:

  Podivej se na ruzna ETF https://etf.stock-encyclopedia.com/category/euro-etfs.html

  ja osobne bych sel do opci 😉

 3. Toxic napsal:

  Díky, ptal jsem se dnes i ve Fiu a také mi doporučili ERO. Ale ten ticker se skoro nehýbe, to je nanic.. Jaké opce máš na mysli?

 4. Bufet napsal:

  FXE shortovat, pokud to FIO tedy dovoli.

Přidat komentář