Nedávný vývoj na ruské ekonomické scéně

Pokud jde o Rusko je v centru pozornosti ze dvou směrů. Prvním je jeho angažovanost na nestabilitě na Ukrajině, druhým jsou před pár dny odstartované zimní Olympijské hry v Soči. Pokud jde o Rusko, zasloužila by si pozornost jiná událost – konkrétně na ruském finančním trhu, a to nemluvím o tamních bankách. Jde o důležitý vývoj, kterému je věnována minimální pozornost.

Vývoj na trzích emerging markets není nijak povzbudivý(zejména v Argentině a Turecku) a promítá se i na dalších rozvojových trzích. Poslední dva týdny zrušilo Rusko obě plánované aukce dluhopisů. Proč? Rusko evidentně nechce vydat signál, že si půjčí za každou cenu.

Za prvé poslední nebyly zrovna úspěšná, prodala se přibližně jen čtvrtina nabízeného objemu obligací a Rusko se nechtělo znova blamovat.

Druhým důvodem je výše investory požadovaných úroků, které se jim zdály moc vysoké. Vždyť obligace splatné v lednu 2028 klesly 30. ledna na historické minimum a výnos se vyšplhal na 8,58%. Proto se zatím emise obligací odkládá.

Dobře na tom není ani rubl, který letos již sklesl oproti dolaru o téměř 6,5%. Tento pokles je druhý největší z měn emerging markets, hned za argentinským pesem. Tento pokles nijak neohrožuje příjmy státního rozpočtu, vždyť jeho příjmy jsou odvislé od cen ropy.

Ruskou ekonomiku je třeba zařadit mezi sledované.

Komentáře

Přidat komentář