MYSLETE!

stock_analysis

Řada investorů se mě ptala, co je podle mého názoru největší chyba investorů či obchodníčků na finančních trzích a čeho se tedy mají vyvarovat.

Je to chyba, které se opakovaně dopouští velké množství investorů. Není to velikost pozice, frekvence obchodů, sázka ne jednu kartu či něco podobného. Nejsou to ani stop lossy. Je to ještě něco jiného.

O co jde? Jde o to, že investoři jsou přesvědčeni, že se něco MUSÍ stát, nebo naopak, že se něco stát NEMŮŽE. Nejsou ochotni připustit, že se mýlili (přitom nikdo není neomylný) a trvají na svém přesvědčení, i když se situace vyvíjí jinak.

Již před několika lety se psalo o bublině na dluhopisech. Proč? Protože úrokové sazby přece neměly kam klesat, nikdo nepřipustil možnost záporných úrokových sazeb. Došlo na ně a ceny obligací od té doby ještě vzrostly.

Pokud půjdeme do doby nedávné, téměř všichni přepokládali, že po krachu jednání o ropě předminulý týden MUSÍ následovat pokles její ceny. Pokles sice nastal, ale ještě tentýž den byla ceny na původních úrovních.

Trhy se krátkodobě nemusí chovat podle logiky, ani podle fundamentů. Chovají se podle na ně zadaných příkazů obchodníků a investorů. Zapomeňte na stokrát opakovanou korelaci akciových trhů s úrokovými sazbami nebo cenou ropy. Zapomeňte na to, že rostoucí zisky firem znamenají rostoucí ceny akcií (stačí, aby klesalo P/E a může to být přesně opačně). Atd atd atd.

To je historie a nikde není řečeno, že stejná korelace musí platit i v budoucnu.

Závěr? Trhy mají vždycky pravdu a každý, kdo se na nich chce pohybovat, se musí přizpůsobit a adekvátně upravit svoji strategii.

MYSLETE!

Komentáře

Přidat komentář