Může se Německo snažit zmenšit vliv Deutsche Bank na tamní ekonomiku?

Autor článku: 10. 3. 2014

Německo je klíčová evropská ekonomika, německé banky hrají proto velkou roli. Nyní se podívám německé banky. Co se kolem nich děje? Mohou se Bundesbanka a BAFIN bát vlivu Deutsche Bank na německou ekonomiku?  Lze elegantně cestou zmenšit vliv Bundesbanky na německou ekonomiku? Lze.

Deutsche Bank patří mezi TOP světové banky a vývoj v ní nelze brát na lehkou váhu. Deutsche Bank nedávno suspendovala několik svých top obchodníků v New Yorku. Tato suspendace následovala po řadě vyšetřování s devizovými obchody.

Deutsche bank jde po řadu let největším obchodníkem na těchto trzích, v tandemu spolu se Citibank se jejich podíl na trhu blíží jedné třetině. Deutsche Bank tuší problémy –  vytváří rezervy na právní služby, restrukturalizaci a redukci rozvahy. Kdyby se do větších problémů dostala Deutsche Bank, je ve velkých problémech velice rychle i celá německá ekonomika.

Lze nějak resistivně jednoduše zmenšit dopad případného negativního vývoje v Deutsche Bank na tamní ekonomiku. Lze. Muselo by ale dojít k jejímu rozdělení.

Má smysl Deutsche Bank rozdělit? Zdá se, že ano. A to hlavně z makroekonomickéjho pohledu Německa.

Její klasickou bankovní divizí je nyní Postbank. Uplatnění  Glass-Stegall Act by tak bylo relativně jendoduché.  Oddělili by klasickou koeční bank (Postbank) od části namočené v řadě problémů na devizových a dalších trzích (Deutsche Bank a historicky i banker Trust).

Takovéto rozdělení by v případě eskalece finanční krize mohlo mít pro Německo cenu zlata.

 

 

Výroční analýza pro rok 2014

 

Prozatím 5 článků s největším počtem přečtení v roce 2014

 

Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:

 

Štítky: , ,

Napsat komentář