Míří svět ke konci volného obchodu?

O to, že něco takového není bohužel nereálné, jsem psal již dříve. Neříkám, že by to bylo prospěšné, protože na volném obchodu několika posledních desetileté byl postaven ekonomický růst až do finanční krize z roku 2008. Minulý týden došlo v této oblasti k dalšímu posunu.  O co jde?

Jde o to, že prezident Trump podepsal memorandum nařizující vyšetřování, zda dovoz oceli (zejména čínské) do Spojených států neodporuje dobrým obchodním mravům (zejména používání dumpingových cen). Maximální doba na vyšetřování je 9 měsíců zde by mělo být vše hotovo od dvou měsíců.

Donald Trump se tak snaží plnit jeden ze svých předvolebních slibů – zajištění pracovních míst v průmyslových oblastech. Není se mi co divit, vždyť import oceli z Číny pokrývá čtvrtinu spotřeby oceli v USA.

Tady však nejde jenom o ocel. Jde o samotnou změnu přístupu Spojených států k volnému obchodu. Podobný postup nelze do budoucna vyloučit ani u dalších odvětví. Jenom to nelze udělat vše naráz. Sotva se Spojení státy vrátí k politice izolace, ale určitá míra tam je možná.  

Něco takového se sotva obejde bez odvetných opatření. Nám nezbývá než doufat, že se neroztočí smrtící spirála. Vždyť Česká republika exportuje drtivou většinu zdejší produkce (i když jde často o subdodávky mateřským společnostem v zahraničí). Tady by totiž stačilo, aby byly postiženy tyto firmy na úrovni centrály a postihlo by to i místní producenty.

 

 

Komentáře

Přidat komentář