Minulý týden – Čína a USA – status quo?

Autor článku: 21. 3. 2016

Co se na trzích dělo minulý týden?

 

  Stav na začátku Stav na konci Změna
S&P 500 2022,11 2049,58 +1,36%
Zlato 1250,1 1255,0 +0,39%
Ropa Brent 40,39 41,02 +2,01%

 

Předminulý týden akciové trhy měřené indexem S&P500 díky pátečnímu růstu prorazily hodnotu 2.000 bodů a v minulém týdnu v tomto růstu pokračovaly. Během týdne se hodnota indexu S&P 500 zvedla o více než 25 bodů.

Zlato v poslední době kolísá. Akciové trhy v pátek rostly, zlato proti tomu v pátek o 20 dolarů kleslo. Takže zakončilo týden na úrovni 1250 dolarů za unci.

Cena ropy během týdne sice zpomalila svůj růst, ale přesto posílila o další více než 2 % (v minulých Díky tomu se po dlouhé době cena ropy brent udržela nad hranicí 40 dolarů za barel.

 

Čína a USA – status quo?

Jaká může být souvislost mezi čínskými operacemi na trhu zlata a na devizových trzích? Velká. Silný dolar pomáhá Číně na dvou frontách najednou – silný dolar a nízká cena zlata.

Silný dolar drží na uzdě americkou inflaci, což přispívá k vysokým cenám amerických obligací. To je to, co Čína, která je ve velkém množství stále drží, potřebuje. Potřebuje nepřijít o uložené peníze a pomalu je rozpouštět. Zároveň silný dolar drží na uzdě cenu zlata, které Čína dlouhodobě systematicky nakupuje a pravděpodobně v tom hodlá pokračovat i do budoucna.

Současný status quo tak vlastně vyhovuje jak Číně, tak Spojeným státům. Jestli je tomu skutečně tak, sotva budeme svědky skokových ceny zlata o sto nebo více dolarů za den. To by byl signál nedůvěry v trhy. Ale pomalý dlouhodobější růst ceny zlata by mohl klidně pokračovat.

 

 

 

webinar

 

Štítky: , , , , ,

Komentáře

  • Petr Gejdos napsal:

    USA to může vyhovovat jedině tak, že "...aspoň ještě chvíli !! ať to vydrží..." Kdežto Čína - ale i Rusko a vlastně BRICS - realizují prosto-jednoduchou myšlenku: "SKUTEČNÝ TRH" Což bude spočívat v tom, že fiat prachy budou de facto anulovány a rozhodující část světa přejde alespoň načas na jediné "platidlo" - a sice ZLATO ! Všem spekulantům sklapne. (Pozor - neukazuju na nikoho prstem !!)

  • lulinak napsal:

    A neda si pokoj a neda.... Pravdepodobne jsi po dovolene, a pln sily :-) Kolapsum samozrejme trikrat zdar, uz to potrebuje zuchnout jako prase drbani, ale obavam se ze zaporne urokove sazby apod. tuto hru zase o nejaky patek prodlouzi. Aneb nad kreativitou centralnich bankeru a politiku nam bude i nadale padat brada, cili nic noveho uz asi sest let, jak ten cekaci cas leti....

  • Petr Gejdos napsal:

    Pane lulinak ! Nezoufejte ... dočkáte se brzy. Použiji zdánlivou vulgaritu . Jedno lidové rčení říká, že "...z hovna bič neukroutíš, jestli ale přesto ano - nezapráskáš s ním !!" Vy takoví ale si zcela evidentně myslíte, že z hovna se biče zcela běžně kroutit dají a dokonce očekáváte, že se takovými biči dá práskat do (skoro)nekonečna. Takový drobný "uzlík na myšlení" - pane lulinaku.

Napsat komentář