Minulý týden a pár bodů na nejbližší týdny

Co se na trzích dělo minulý týden?

 

  Stav na začátku Stav na konci Změna
S&P 500 2096,07 2071,22  -1,19%
Zlato 1273,30 1298,10  +1,95%
Ropa Brent 50,54 49,17  -2,71%

 

Minulý týden akciové trhy měřeno S&P500 poklesly o přibližně o 25 bodů a vzdálila se více od hranice 2100 bodů. Pokud jde o výnosy od počátku roku, stále je index v plusu.

Zlato – jeho cena stoupla o 25 dolarů za unci, zakončilo těsně pod 1300 dolary. Během týdne se však dostala vysoce významně nad hranici 1300 dolarů, byla však velmi rychle sražena zpět.

Cena ropy Brent se vrátila zpět pod 50 dolarů za barel.

Co se týče akcií a ropy – klíčovým faktorem bude britské referendum. Od toho se bude vše odvíjet.

 

Druhá polovina června a prázdniny

Co nás čeká v nejbližších týdnech?

Jak jsem psal, událostí nejbližších dní bude referendum ve Velké Británii a (ne)setrvání v EU. Jak to dopadne, si netroufám odhadnout. Ať tak či onak, na akciových trzích se to bezpochyby projeví. Zejména, kdyby Britové hlasovali pro odchod z Evropské unie.

Jaké další události mohou během letních měsíců ovlivnit finanční trhy?

Výrazné zpomalení v Číně – už se o něm mluví delší dobu a tamní vláda dělá, co může, aby ho odvrátila. Zatím se jí daří to odsouvat, ale nemusí se to dařit do nekonečna.

Ze Spojených států může přiletět labuť z prezidentské kampaně. Třeba ohledně financování, vždyť Saúdové se přiznali, že financují pětinu kampaně Hillary Clintonové. Tak si říkám, jestli tohle není vměšování se do vnitřních záležitostí… Ale, co, ej to jejich věc.

Eurozóna nestojí na zrovna pevných pilířích, vždyť ECB v rámci repo operací neakceptuje už jenom vládní dluhopisy, Commerzbank uvažuje o hromadění hotovosti a německý desetiletý dluhopis se obchoduje se záporný výnosem.

Investoři z nějakého důvodu zvýší svoji averzi k riziku. Výnosy bondů půjdou do ještě větších mínusů. Nedůvěra mezi bankami také umí divy. Bohužel.

Co s tím? Vybírat skutečně kvalitní akcie a být ve střehu.

 

 

Komentáře

Přidat komentář