Minulý týden a Bill Gross short

Co se na trzích dělo minulý týden?

 

  Stav na začátku Stav na konci Změna
S&P 500 2052,32 2099,06 +2,28%
Zlato 1251,90 1212,80 -3,12%
Ropa Brent 48,72 49,32 +1,23%

 

Minulý týden akciové trhy měřeno S&P500 se přiblížily na dostřel hranici 2100 bodů.  Za týden nakonec akcie posílily o téměř 50 bodů. Technický pohled na akciový trh nabízí p. Vašíček.

Pokud jde o zlato, jeho cena pokračovala v propadu, za týden klesla o téměř  40 dolarů a neudržela se nad 1250 dolary. Víceméně jí projela jak nůž máslem. Za dva týdny klesla ceny zlata o cca 60 dolarů.

Cena ropy Brent pokračuje v přibližování se hranici 50 dolarů za barel. Její proražení (a closing) nad ní by bylo významným psychologickým signálem.

 

Bill Gross – short

Bill Gross – dlouhodobý správce největšího světového obligačního fondu se silně nadprůměrnou výkonností – patří mezi lidi, které sleduji. Do tohoto fondu dlouhodobě vybíral k nákupu ty nejlepší obligace. Dnes to vidí jinak.

Bill Gross je short. To je něco, jako kdyby Warren Buffett prodal všechny svoje akcie. Bilióny obligací (ano opravdu jde o „české“ bilióny) se obchodují se zápornými výnosy a podle Billa Grosse není stávající situace na obligačních trzích řešitelná standardním způsobem.  Záporné úrokové sazby má v oblibě čím dál více zemí (Japonsko, Švédkou, eurozóna…).  Navíc se záporným výnosem se obchodují i dlouhodobé obligace.

Se záporným výnosem se obchoduje 70 procent německých obligací nebo třeba polovina francouzských. Bokem se zatím zuby nehty drží Spojené státy. Přesně tohle je důvod, proč je Bill Gross short.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář