Minimální mzda a její výše

Není to dávno, co vláda schválila zvýšení minimální mzdy pro příští rok z 8500 na 9200 Kč měsíčně.  Nedivím se, že zaměstnavatelé a podnikatelé protestovali.  Protesty proti výši minimální mzdy se začínají objevovat i tam, kde jsou nároky zaměstnanců mnohem větší, než i nás. Jde o Francii.

Tlak na dosud extrémně silné výdobytky francouzských zaměstnanců začíná sílit. O co jde? Jde o návrh francouzské asociace zaměstnavatelů, zvané Medef. Podle tohoto návrhu (celkově se jednalo o více než 100 stránkový dokument) by mělo dojít k vytvoření jednoho miliónu pracovních míst v průběhu 5 let (aktuálně je ve Francii cca 3,5 miliónu nezaměstnaných).

Hlavní body návrhu jsou:

 • Zmenšení počtu státních svátků – každý státní svátek snižuje HDP o 0,5%
 • Uvolnění pravidel pro minimální mzdu – aby za splnění určitých podmínek mohly být uzavírány i smlouvy se mzdou menší
 • Zvolnit pravidla pro 35 hodinový pracovní týden, zvláště u některých společností

Návrh je načasován velmi dobře. Vždyť nedávnou se premiér vyjádřil, že Francie své podnikatele potřebuje, prezident F. Hollande, dělá, co může, aby získal podporu podnikatelů.

Návrhy se odborům samozřejmě nelíbí, dokonce ho nazvali provokací. Nelíbí se ani socialistům. Klasika, odbory a socialisté raději chrání stávající zaměstnance, a to na úkor těch, kteří zaměstnání hledají.

Uvidíme, kdo bude mít více sil. Kdyby francouzští podnikatelé prosadili alespoň něco, ze svých návrhů, bylo by to významné vítezství.

 

 

Výroční analýza pro rok 2014

 

Výběr článků určených předplatitelům

 

Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:

 

 

 

Komentáře
 1. diego004 napsal:

  QE muze skoncit, trhy ted budou poskakovat podle VE 🙂

  https://zo.trimbroker.com/financne-spravy/Zaciatok-VE–141008-2057

 2. Toxic napsal:

  Mno po včerejšku začínám trochu pochybovat, že FED stanoví vyšší sazby v příštím roce..

 3. Jan Dvořák napsal:

  Nestanoví, viz jeden z výběru Článků týdne, co budu publikovat zítra.

 4. diego004 napsal:

  Toxic: maji to zrezirovane skoro genialne, ted utahaji vsechny doslova na uvarene nudli… 🙂 slovo sem, slovo tam, priste uprava – spatne jste nas pochopili, mysleli jsme to uplne jinak ..a priste zese naopak… 🙂 a genialni na tom je, ze je to nebude stat ani vindru… 🙂

 5. DEERRICK napsal:

  stačí sledovat futures na úroky.Se podívejte do grafu,17.9.bylo zasedání FEDU,futures na úrok v roce 2017 byl na 96,9550 o den později,sám jsem ho prodal,trefil jsem lokální dno a od 18.9. to leze nahoru.Dnes je to na 97,44.Prodělávám na tom 26.000,- Kč.Ale tu potvoru podržím,zase to spadne.Mne to připadá,že někdo možná o té zápisnici,co byla zveřejněná včera,věděl dřív.Od 18.9.2014 dolar ztrácí.Zápisnice vyzněla v neprospěch dolaru.Si myslím,že úroky v USA nepůjdou hned tak nahoru.

  Horší data – akcie nahoru,lepší data akcie dolů.To je tedy žrádlo.to je jako kdyby horší tým,který prohrává,bral zlatou medaily.Trhy ovládají centrální banky.Včera nahoru,dnes dolů o 300 bodů.Nějak se jim to asi vymyká z rukou.Já už akcie jen sleduji,to nemá smysl do nich něco sypat.Stačí,když zase z FEDU někdo plácne,že úroky půjdou nahoru a trhy rychle otočí.Přesně v kontextu toho,co píšete.Verbální QE.

  3 Month Eurodollar – Dec 2017 18-12-2017 Krátká pozice 1 96,9550 97,4250 -1 197 USD -26 055

 6. woxow napsal:

  „Horší data – akcie nahoru,lepší data akcie dolů. To je tedy žrádlo.to je jako kdyby horší tým,který prohrává,bral zlatou medaily. Trhy ovládají centrální banky.“ Aby to nebylo jako ve sportce, nejprve se zjistí na co sází většina trhu, a pak se řekne opak aby si na tom někdo namastil kapsu. Ono stačí jen nějaká zpráva… která může schválně chybná nebo s překlepem v desetinné čárce a ta minuta paniky stačí na to aby se někdo vydělal miliardu. Poslední machinace ukazují, že nic není nemožné.

 7. woxow napsal:

  Překvapením by třeba bylo že ECB už nemusí devalvovat euro tištěním, protože trh ho devalvoval sám jen díky svým očekáváním a může oznámit, že v současné době je EURO na solidní hodnotě a konkurence schopné a nákupy aktiv se odkládájí o 0,5 roku. FED to takhle ano/ne/možná/už/ještě ne předvedl na ukončování QE. A dalo by se říct že to co do trhu dal, si sám díky výkyvům trhu stáhnul zpět.

 8. woxow napsal:

  Osobně jsem byl stokrát svědkem, že potřebné zprávy přišly přesně v bodě, kdy to ukazovala Technická analýza.

 9. Toxic napsal:

  Konečně na trzích není nuda. Jeden den dolů, druhej nahoru, třetí užuž se zdá že nahoru, ale zase dolů 🙂

Přidat komentář