Válka v Mali – za vším hledej zlato

Autor článku: 29. 1. 2013

Válka v Mali a francouzská intervence se občas dostanou do zpravodajství v České republice. Jako důvod se vždy uvádějí „problémy“ s islamisty. Proč se ale Francie o toto území ak zajímá? Jako téměř vždy, jde o peníze.

Ačkoliv je Mali chudá země na pokraji Sahary, jsou v ní bohatá ložiska zlata a dalších minerálů, zejména hliníku, železné rudy, fosfátů a průmyslových kovů. K tomu je třeba přičíst další prostory čekající na pořádný geologický průzkum. Vláda Mali v 90. letech minulého století reformovala geologický zákon, těžba zlata se pak v následujících dvou desetiletích zvedla více než desetinásobně, bylo vydáno cca 150 těžařských licencí. To je pravý důvod francouzské intervence.

K tomu přičtěme, že do roku 2020 má Francie vrátit Německu 374 tun zlata, Spojené Státy 300 tun.  A kolik zlata lze v tomto termínu získat z Mali? Zhruba 500-600 tun. Tím by Francie vyřešila kde vzít zlato ke vrácení, a ještě by zbyla velká část i na Spojené státy a jimi vracené zlato.

Dost velký důvod k intervenci…

 

 

 

Výroční analýza 2013

Pohled na penzijní reformu


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

Štítky: , ,

Komentáře

  • fellow napsal:

    Jak dlouho trvá plné rozjetí dolu na zlato? Vyřešení pronájmu/odkoupení pozemků, dovoz technologie, atd. Pokud mají čas jen 7 let, tak to aby pohli.

  • Jan Dvořák napsal:

    Doly byly funkční. U většiny jde tedy o obnovení těžby. To stíhají. Pokud by to bylo včetně průzkumu "od nuly", tam by to měli na knop, souhlasím.

  • cmotta napsal:

    jojo byvaly Avion Gold, s tym som si uzil srandy zazracne sa mi podarilo spriemerovat poziciu par tyzdnov pred akvizicnou ponukou Endeavour Mining...

Napsat komentář