Válka v Mali – za vším hledej zlato

Válka v Mali a francouzská intervence se občas dostanou do zpravodajství v České republice. Jako důvod se vždy uvádějí „problémy“ s islamisty. Proč se ale Francie o toto území ak zajímá? Jako téměř vždy, jde o peníze.

Ačkoliv je Mali chudá země na pokraji Sahary, jsou v ní bohatá ložiska zlata a dalších minerálů, zejména hliníku, železné rudy, fosfátů a průmyslových kovů. K tomu je třeba přičíst další prostory čekající na pořádný geologický průzkum. Vláda Mali v 90. letech minulého století reformovala geologický zákon, těžba zlata se pak v následujících dvou desetiletích zvedla více než desetinásobně, bylo vydáno cca 150 těžařských licencí. To je pravý důvod francouzské intervence.

K tomu přičtěme, že do roku 2020 má Francie vrátit Německu 374 tun zlata, Spojené Státy 300 tun.  A kolik zlata lze v tomto termínu získat z Mali? Zhruba 500-600 tun. Tím by Francie vyřešila kde vzít zlato ke vrácení, a ještě by zbyla velká část i na Spojené státy a jimi vracené zlato.

Dost velký důvod k intervenci…

 

 

 

Výroční analýza 2013

Pohled na penzijní reformu


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

Komentáře
 1. fellow napsal:

  Jak dlouho trvá plné rozjetí dolu na zlato? Vyřešení pronájmu/odkoupení pozemků, dovoz technologie, atd. Pokud mají čas jen 7 let, tak to aby pohli.

 2. Jan Dvořák napsal:

  Doly byly funkční. U většiny jde tedy o obnovení těžby. To stíhají.

  Pokud by to bylo včetně průzkumu „od nuly“, tam by to měli na knop, souhlasím.

 3. cmotta napsal:

  jojo
  byvaly Avion Gold, s tym som si uzil srandy
  zazracne sa mi podarilo spriemerovat poziciu par tyzdnov pred akvizicnou ponukou Endeavour Mining…

Přidat komentář