L. Pešek: Přirozené intuitivní rozhodování se

Toto je čtvrtý článek prosincového kola soutěže čtenářů.

 

V článku najdete to co považuji za důležité pro intuitivní tj. přirozeně profitabilní navigování trhy, obchodními příležitostmi a vyvážené zpracování dostupných informací s cílem umět se správně rozhodnout bez ohledu na situaci. Věnuji se také popisu vlivu stresu na jednání člověka a zmíním praktický způsob jak stresu předcházet a několik způsobů jak stres zvládat když už nastane.

 

Pro naši schopnost se umět správně rozhodnout je důležitá vyrovnanost vstupních informací a ne vnímat a vyhledávat jenom informace které potvrzují to co „chci“ a zbytek přehlížet. Tohle vede k jednostrannosti a neumožní nám vnímat celistvost situace. Na trhu existují kupci a prodejci, jedni mají svoje důvody proč koupit a druzí mají svoje důvody proč prodat. A na světě existuje dost opravdu šikovných profesionálů kteří tohle řemeslo znají skrz na skrz, jiní mají zase skvělé kontakty. A všichni chtějí vydělat. Budoucnost ukáže kteří z nich projevili lepší úsudek. Věřte si klidně na manipulaci obřích rozměrů či na naprosto jasně mluvící fundamenty, ale otázka je jestli to je skutečně pravda nebo je to jenom Vaše domněnka. Možná si teď kladete otázku je-li vůbec možné poznat čemu věřit a čemu ne.. Jde to, je to jenom otázka tréninku a zájmu. Každý z nás máme svůj vlastní 6-tý smysl, instinkt, intuici či selský rozum, chcete-li to nějak nazvat. Takže i Vy jste schopni poznat pravdu i když si toho v současné době nejste vědomi či to ani nepovažujete za možné. Vaše současné přesvědčení není zase tak důležité, je to pouze následek Vaší minulosti. A to  můžete změnit. Pro správná rozhodování se potřebujete být v kontaktu se všemi možnostmi tj. i těmi které Váš současný pohled nabourávají či úplně vyvrací.

Dá se říct, že otázka zní: „Chcete mít radši pravdu nebo vydělat/mít zisk?“

 

Proč otázka stojí takhle? V případě trhu může nastat pouze růst, pokles či pohyb do strany. Věříte-li například, že dolar je odsouzený k zániku protože xy či zlato „musí jít dříve či později nahoru“, nemůžete a nebudete vnímat, že Vás intuice varuje říkaje opak. Nebo například „Vyčkej ještě pár let, pak budeš mít slušnou šanci se dočkat, zatím je příliš mnoho sil opačného směru“. Nemůžete takovou skutečnost, tuhle „pravdu“ vnímat, protože ji vnímat nechcete, znamenalo by to, že by jste se mýlili. Navíc by to nejspíše znamenalo zjistit, že najednou máte slušnou ztrátu místo už očekávaného zisku atd. A tohle všechno je něco čeho se naše ego bojí jako čert kříže a braní se tomu zuby nehty. Představuje to totiž bolest pro náš organismus a my jsme se naučili jak se bolesti vyhýbat. Problém je, že ne každá bolest je zdraví či životu nebezpečná. Potřebujeme proto jenom aktualizovat na základě čeho se rozhodujeme a je to.

 

Jak na to?

V zásadě se dá říct, že by obchodník/investor měl očekávat neočekávané, to mu umožní být otevřen aktuálnímu vývoji situace a může sledovat jak se situace vyvíjí a přizpůsobit se.

 

Technický obchodník by měl plánovat oběma směry tj. vědět kdy ještě je trend v pořádku, a dá se spekulovat na jeho pokračování, a taky vědět kdy je trend proražen a hrozí obrat. A taky vědět kdy se trh jen tak převaluje okolo bez výrazného impulzu jedním či druhým směrem.

 

Fundamentální investor by měl ve vlastním zájmu uvažovat taky oběma směry tj. zvažovat všechny informace a svůj pohled neustále konfrontovat s novým vývojem. Protože co když současné známé fundamenty které jsou k dispozici nejsou ty které ovlivňují či budou ovlivňovat trh v budoucnosti? Existuje rčení, že trh se nehýbe na základě toho co je známo, to už je dávno v ceně, důležité je to co účastníci trhu očekávají, že se stane. Jak je možné něco takového předvídat? Nic proti těm co investují na základě fundamentu, ale jak víte, že máte všechny díly skládačky? Jak víte, že se nemýlíte? Nebude pak už zbytečně pozdě?

 

Znejistěli-li jste, skvělé, protože mi jde o to ukázat rizika jednostranného zaměření „protože to je prostě logické/jasné a jinak to být nemůže“. Řekl bych, že zvláště burza dokazuje znova a znova, že tohle nefunguje. I profesionální money manažeři by často rádi dosahovali alespoň výkonnosti trhu. Proč? Třeba proto, že většina lidí neumí zvládat své emoce, jejich emoce ovládají je..a rozhodnutí která pak takový emocemi řízený jedinec činí nemají s logickými činy nic společného. Tohle platí pro všechny. Divili jste se někdy co jste to udělali? Proč jste drželi ztrátovou pozici dávno poté co jste měli pozici uzavřít s předem danou ztrátou? Měli jste stopku v trhu a přesto jste se rozhodli ji dát pryč? A pak jenom smutně..či naštvaně koukali na 3x 4x 10x či větší ztrátu? Pak víte co s Vámi dokáží udělat Vaše emoce. Člověk jako by byl v té chvíli mimo, jako by to ani nebyl on. Neznáte-li to, nedokážete si to představit, ale tohle je to co většině obchodníků, investorů, spekulantů stojí v cestě být a zůstat ziskoví, pořád. Říká se, že největší nepřítel člověka je on sám a to je přesně ono. Slovo nepřítel mají lidé často asociované s bojem a snaží se to tak přemoci svou vůlí. Já to vidím jako nedostatek sebe-porozumění a sebe-pozornosti. Nicméně ono doslova jako by něco stálo proti nám, nám v cestě a čekalo na svou příležitost nám maximálně „zavařit“. A má to obrovskou sílu. Je proto navýsost důležité a prospěšné aby člověk věděl jak takovým situacím předcházet a jak je zvládat když už nastanou.

 

Co je k tomu potřeba?

Musíte znát sami sebe tj. musíte znát Vaše hodnoty tj. PROČ děláte to co děláte a PROČ chcete to co chcete. Mít jasno v tom co je pro Vás opravdu důležité. Jedině tak totiž budete mít jasno sami v sobě a budete kompletně na stejné lodi. Zní to zvláštně, možná Vám to přijde jako samozřejmost, ale to by pak tolik lidi nesouhlasilo, ze oni sami jsou či byli svými největší nepřáteli. Každý kdo si kdy šel za svým snem Vám to potvrdí. Někdo to měl zdánlivě jednodušší, někdo zdánlivě těžší, ale ti co uspěli, uspěli jedině proto, že ať vědomě nebo nevědomě objevili co jim prospívá a taky co jim škodí..a to co nefungovalo, omezovalo, nechali jít. Protože jenom  to co člověku skutečně hluboce vnitřně prospívá..jedině tomu má smysl věnovat svou energii a živit to v sobě. V autě taky nemáte sešlápnutou brzdu chcete-li jet. Taková jízda by byla zbytečně komplikovaná. A my fungujeme stejně.

 

Víte co je pro Vás opravdu důležité? Víte na čem Vám opravdu záleží? Umíte se vyrovnat s tím co bylo? Víte co s případnými „kostlivci ve skříni“ které najdete při tomhle výletu dovnitř sama sebe?

 

Pakliže jste zažili či zažíváte situace kdy jednáte jakoby bez rozmyslu a pak se divíte co to mělo znamenat, proč jste si nevšimli toho co je teď tak „jasně“ vidět, pak Vám tahle cesta dovnitř pomůže. Vyžaduje to chuť a dát tomu čas. Výsledky záleží jak moc upřímní k sobě dokážete být. Nicméně čím častěji dovnitř sebe takhle nahlížíte, tím více odkrýváte kdo opravdu jste a kdo nejste, takže i případná sebe-neupřímnost dlouhodobě neobstojí. Čas je na Vaší straně. A zkuste tuhle

cestu k Vaším hodnotám pojmout hravě, zvědavě, zábavně, jako když se procházíte krajinou kde jste nikdy nebyli nebo dlouho nebyli, rozhlížíte se okolo a prohlížíte si kde co je a jak to vypadá. Žádné „Najdi a znič“. Existují vážné důvody proč ve Vás je právě to co ve Vás je takže buďte na sebe hodní, chápaví a laskaví ať narazíte na cokoliv. Kultivujte v sobě schopnost přijmout cokoliv. Protože právě tahle schopnost Vám umožní zlepšit cokoliv co Vás brzdí, omezuje a komplikuje Vaši přirozenou schopnost vyváženého správného úsudku bez ohledu na to co se eventuálně děje kolem Vás. A zaskočí-li Vás trh či nějaká zpráva a zjišťujete, že panikaříte? Soustřeďte se na svůj dech, nic jiného, hlubší pomalý nádech, pomalý výdech a stále dokola, zklidní Vás to, doslova rozdýcháte stres a budete moci v klidu přemýšlet.

 

Pro inspiraci zkuste třeba 6 vteřin nádech, 2 vteřiny pauza, 6 vteřin výdech.

 

Stres/panika svírá tělo a dochází k omezení běhu kyslíku atd takže někdy pomůže spíše hluboké rychlejší dýchání z plných plic, jako třeba když se vydýcháváte po běhu či náročném cvičení.

 

Můžete se setkat s názorem, že emocím a stresu se dá vyhnout, když si nastavíte velmi malé riziko obchodu, takže můžete klidně spát. Tohle sice vypadá hezky, ale ať se Vám to líbí nebo ne, Vy jste ta nejdůležitější veličina nejen ve Vašich obchodech a investicích a proto dokud se nestaráte o svůj „vnitřek“ tj. neznáte se a vlastně nevíte co Vás jak ovlivňuje a neudržujete svůj „systém“ v nejlepší kondici, všechno ostatní je podružné. Může to vypadat, že to skvěle funguje, ale pokud se neznáte tak zbytečně riskujete, že Vás život dříve či později zaskočí. A on to s chutí udělá aby Vám ukázal kam máte pro Vaše vlastní dobro zaměřit svou pozornost. Málokomu to ovšem bylo takhle podáno, takže to bereme spíše jako ohrožení a jednáme podle toho. A ona existuje totiž spousta možností které jednoho můžou zaskočit a které jsou zdánlivě mimo naši kontrolu a které nás můžou do stres módu dostat. Euforie a účast v bublinách na špatné straně trhu jsou dalším rizikem které má stejný původ. A aby jste si dokázali uvědomit, že jednáte ve stresu (či euforii), musíte s tím mít vlastní zkušenosti a umět poznat varovné příznaky, jinak jste ve vleku událostí a ani to neuvědomíte než je po všem.

 

Můžete být sebevíce zvyklí pracovat pod stresem, ale burza a investice jsou specifické v tom, že jde přímo o Vás tj. můžete to brát příliš osobně a dále jde o peníze, které máme následkem vývoje spojeny s naším přežitím, protože bez peněz se v té naší společnosti dá žít jenom velmi těžko, spíše přežívat. A tohle vědomí, co je vlastně v sázce, v člověku dokáže vyvolat pěkné emoční tornádo kterého si dotyčný vůbec nemusí všimnout, protože není zvyklý pozorovat sám sebe, své reakce a toho co se děje v jeho těle. Nevšimne si pak varovných příznaků nebo naopak skvělých příležitostí kterých by si jinak přirozeně všiml. Možná jste si všimli, že se umíte trefit „náhodou“ když „o nic“ nejde. Jsme přirozeně intuitivní. Takže stačí rozšířit klidný „o nic nejde“ stav o „budoucnost“, „přežití“, „peníze“ a podobné důležitosti..a uvidíte jak intuitivní najednou budete. Všech možných informací je dneska k dispozici přehršel, jak ale víte, čemu či komu věřit? Rozhodnutí je na Vás samotných, protože tak utváříte svůj osud a je proto dobré vědět je-li člověk ve skvělé formě a nadále se udržovat na špici výkonnosti. Vývoj probíhá nejen v technologiích, vědách, přírodě, ale i v nás samotných a tam to naštěstí můžeme sami ovlivnit! Je na čase přestat se bát vlastní jedinečnosti a velikosti.

 

Inspiroval jsem Vás? Máte zájem a chuť být, a zůstat, špičkově naladěn pro dosahování špičkových výkonů bez ohledu na okolnosti a situace do kterých se dostanete?

 

 

Lukáš Pešek

Komentáře
 1. ludek napsal:

  Děkuji za zajímavý článek.
  Ale ono je to bolestivé. Začít pracovat na sobě a poznat jaký skutečně jsem je mnohem náročnější než svádět neúspěch na cokoliv. Všímat si svých reakcí je zpočátku nepříjemné. Přiznat, že jsem se zachoval nesprávně a ještě přemýšlet proč, vyžaduje odvahu.
  Věnovat čas takové činnosti se také jeví jako zbytečné, vždyť je toho tolik, co bych mohl dělat jiného. Vždyť já chci jen vydělat peníze!
  To že peníze jsou jenom iluze a prostředek tady všichni diskutují a někteří hledají katastrofické scénáře. To že se mohou správně rozhodnout i v jiných životních situacích, pokud na sobě budou pracovat, nevnímají, ačkoliv tu bylo na tohle téma více článků.
  Přeji všem účastníkům zdejšího fóra hodně spokojenosti a nám všem méně negativních myšlenek pro příští rok.

 2. plukin napsal:

  ludek: Diky za trefne a pritom strucne shrnuti.

Přidat komentář