Kypr zřejmě zachraňován Ruskem

Podle posledních zpráv to tak opravdu vypadá.

Nejprve kyperský parlament nepřijme podmínky záchranného balíčku od eurozóny, následně se mluví o prodej největších kyperských bank Rusku za 1 euro.

V dalším kroku hrozí Kypru bankrot. Pokud ho Kypr skutečně vyhlásí, vydá se islandskou cestou. S tím rozdílem, že jeho banky podrží Rusko. Zda je to pro fungování země lepší varianta než přijeté podmínek eurozóny se ukáže až časem. Ale je to dost možné.

Kypr se evidentně řídí příslovím – lepší hororový konec, nežli horor bez konce.

 

 

Výroční analýza 2013

Pohled na penzijní reformu


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

 

 

 

Komentáře
 1. johndow napsal:

  Vsechna prasata jsou si rovna, jen nektera jsou si rovnejsi 🙂

  Podle informací Deutsche Wirtschafts Zeitung ministři tamní vlády před víkendovým částečným zablokováním účtů v bankách přesunuly ze svých kont 4,5 mld. EUR

 2. maxik napsal:

  Tak to je trestný čin – zneužití informací v obchodním styku.

 3. Jan Dvořák napsal:

  Jasně, klasický „insider trading“

 4. johndow napsal:

  to maxik:
  Tot otazka, nemoralni? ano, ale oni neprovadeli zadny obchod, oni pouze prevedli svoje penize nekam jinam, a se svymi penezi si mohu delat co uznam za vhodne, na to se podle me zakon o insider tradingu nevztahuje

 5. VoDo napsal:

  Spíš bych se ptal kde ministři vzali miliardy.

 6. rj1 napsal:

  Rusove planuji obnovit svoji nekdejsi vojenskou silu ve Stredomori, takze „zachrana Kypru“ do toho zapada:

  https://eretz.cz/2013/03/rusko-buduje-trvale-namorni-sily-stredozemnim-mori/

  Neni jasny, co se stane s jejich jedinou stalou stredomorskou zakladnou Tartus, kterou maji „pronajatou“ od Syrie, v pripade padu soucasneho proruskeho rezimu.

 7. maxik napsal:

  Pronajatou vojenskou kapacitu maji Rusove take v pristavu Lattakija, takze v Syrii maji vojenske namorni zakladny dve. Tartus a Lattakija. Jinak snaha vojenskeho namornictva Ruske federace byla patrna behem namorniho a taktickeho cviceni vsech ruskych flotil, ktere maji vstup do svetovych mori a konalo se pocatkem unora 2013 ve Stredozemnim mori s cilem nacvicit obranu Syrie. Tohoto cviceni se ucastnily bojove lode tichomorske, baltske, severni, atlanticke a cernomorske flotily. Kaspicka flotila se nezucastnila, a to z pochopitelnych duvodu, protoze nema pristup do jinych mori. Kdo procita ruske zpravodajstvi, tak tuto skutecnost zaznamenal. Nemyslim si, ze by Rusko ztratilo zakladny v Syrii, ale spise chce do budoucna snizit nepomer sil ve svuj prospech.

 8. johndow napsal:

  Jak je videt, moderni technologie umoznuji provezt run na banku v tichosti jeste v ,,premarketu“ Po oznámení tohoto opatření bylo podle odhadů šéfa kyperské centrální banky do ciziny převedeno asi deset procent všech vkladů v bankovních domech na středomořském ostrově.

  Od začátku roku tak tamní finanční ústavy přišly podle serveru Deutsche Wirtschafts Nachrichten už o 20 miliard eur (asi 513 miliard korun).

  https://www.novinky.cz/ekonomika/296575-kypersti-politici-o-zdaneni-vedeli-v-cizine-si-ukryli-miliardy.html a co na to GC?
  https://www.youtube.com/watch?v=1mGrZCo6CA0

 9. Jan Altman napsal:

  Poslanci si ty peníze převedli do zahraničí, protože dostali echo přímo z Bruselu. Od vlastní vlády to info mít nemohli, protože kyperská vláda dopředu nevěděla, co se chystá. To naplánoval Brusel (=Berlín) a kypřany tím docela zaskočil. A Brusel=Berlín to těm poslancům řekl právě proto, aby si sami prachy stihli zachránit a neměli tak osobní motivaci hlasovat proti znárodnění.

  Co se týče Ruska, tak si nejsem jist, jestli na záchranu Kypru přistoupí. Může se to ukázat jako velké sousto. Jakmile banky otevřou, nastane run. Pak je i banka koupená za 1EUR docela drahá. A že by si Rusové za záchranu koupili místo pro vojenskou základnu? Jako že by ji postavili hned vedle té britské? To působí dost zvláštně…

 10. maxik napsal:

  Nejde o budování vojenské základny vedle britské, ale o vynikající vztahy a možnost dojednat si čerpání paliva a zásob pro vojenské lodě z Ruska zde na Kypru v jeho přístavech.

 11. Oracle napsal:

  Krok Rusov kúpiť Cyperské banky možno bolo oveľa chytrejšie než len získanie tankovacieho práva a prístup na plynové ložiská.

  Kvôli špecifickosti emitovania Rubľa (ktorá sa snáď zmení), Rusy majú jednak obrovské zásoby € a USD a jednak problémy neexistencie čisto Ruského kapitálu.
  Tým že kúpili tie skrachované banky umožní 2 veci:
  -vytvoriť si čisto Ruský kapitál, aj keby tie zmeny v ústave neprešli
  -zbaviť sa prebytočných valutových rezerv
  Dôvodom prečo je dobré pre Rusov zbaviť sa valutových rezerv je, že ECB a FED tlačí peniaze ako o život aj bez QE (zúri predsa menová vojna) a Rusy nechcú byť tí komu zostane čierny Peter. (Bankári, tí „holúbkovia naši“ si mysleli, že tie bezcenné papiere sa nevrátia do obehu, mýlili sa. 😀 )
  Myslím si že Číňania a aj Indovia budú čoskoro nasledovať Ruský príklad. V ECB a FED ešte bude veselo. 😀

 12. maxik napsal:

  Souhlasím s příspěvkem od Oracle a doplňuji ještě jednu možnost, proč by pan Michalis Sarris, kyperský ministr financí, mohl zůstávat v Moskvě poměrně dlouho. On tvrdí, že tam vyjednává lepší podmínky pro starý úvěr 2,5 mld.€ od Ruska z roku 2011 a snaží se o nový úvěr 5 mld.€.
  Napadá mě ještě varianta, že Rusko včera začalo tisknout kyperské drachmy, tak jako tisklo nedávno bankovky pro syrskou vládu prezidenta Bašára Assada. Kypr by vypálil všem eurobyrokratům rybník a ukázal by tak po prodeji největších bank Rusku, že z Bruselu a Německa nebude přijímat žádné rozkazy.

 13. Jan Altman napsal:

  Kypr nikdy neměl drachmy, měl libry (silnější, než ty Britské).

 14. Ives napsal:

  Nechci malovat čerta na zeď, ale myslím si, že Kypr se chystá vystoupit z EU (nebo minimálně z eurozóny, což s sebou ale fakticky nese i vystoupení z EU jako takové) a zavede opět buď svoji měnu – libry nebo nějakou jinou již existující, třeba ty britské libry…

 15. maxik napsal:

  Kyperské drachmy by pak lépe vyjadřovaly propad po jejich zavedení, než tomu bylo u silné kyperské libry. Pro možné vystoupení z eurozóny avšak svědčí také nově prodloužené a podezřele dlouhé „bankovní prázdniny“.

 16. diego004 napsal:

  Oracle: ad -zbaviť sa prebytočných valutových rezerv
  – mno je tu jedno velke ALE, kolik by museli Rusove do kyperskych bank nasypat, aby tam vubec neco zustalo?!
  – protoze by to byl RUN jak vysity a ty banky by se staly jen
  „prutokacem“, ktery by okamzite tekl do celeho sveta 🙂
  – museli by zavest omezeni vyberu na par Euro tydne na prezite a skoro uplny zakaz prevodu mimo Kypt
  – bez toho i za 1Euro jsou ty banky opravdu drahe…

 17. Jan Altman napsal:

  Každopádně se nám píší dějiny přímo před očima…
  Toto jednou bude dějepis. Ale 99% národa to neřeší, ČT se zmiňuje jen zcela okrajově, ve zprávách na Nově běžní Nováci vidí jen dojímavé příběhy zvířátek a černou kroniku. Pro 99% procent lidí přijde velké překvapení (zítra, za měsíc, za rok, za 5 let), samotný okamžik změny vůbec nezaregistrují a zaragistrují již jen neodvratitelné osobní důsledky (např. zmrazený bankovní účet).

 18. Sid napsal:

  … celá situace je naprosto úžasná, to se nedá vymyslet. Rusové podle mě ty banky s radostí koupí a získají tak na zlatém podnose data o svých bohatých ovečkách. To, jestli je budou sanovat je věc úplně jiná. Možná se jedná o daleko více než 60 mld €. ( Ještě poznámka: 4,5 mld € vyvedených kyperskou smetánku je naprosto neuvěřitelné číslo )
  Jsem velmi zvědav jestli Kypr vystoupí z EU – to by možná zachovalo tvář politikům, protože pokud ho bude zachraňovat Putin, tak je to totální krach politiky EU. Na druhou stranu jde o faktický rozpad EU. Navíc to je věc, která podle mě hraje do karet Rusům, ti by rozpad EU oslavili.

 19. Toxic napsal:

  Co by z toho Rusové měli, kdyby dali své přebytečné EU rezervy do kyperských bank? Vždyť by o ně hned přišli při výběru po znovuotevření bank.. To nedává smysl. Nyní by za ně mohli alespoň něco nakoupit.
  Byla by zajímavější varianta, když by tyto banky koupili a Kypr přešel na svou vlastní měnu? Netroufám si tipovat.
  Zajímavé bude, kolik odteče peněz, až Kyperské banky otevřou..

 20. Oracle napsal:

  Toxic, oni sa chcú zbaviť tých prebytočných valút (majú 100% rezervy-takže im je to prakticky jedno), kúpiť banku a potom garantovať vklady čiastočne upokojí situáciu (tie banky sú veľké len pre Cyprus), mimochodom Rusy a Číňania začali kupovať Európske firmy (napr. Ruská banka kúpila slovenský Volksbank).

  Druhá vec, rusom cyperské banky umožnia vytvoriť čisto Ruský kapitál, budú si investovať prebytočné valuty na svoj domáci trh alebo v EU.
  Pripomínam, úroková sadzba Ruskej centrálnej banky je 8%, takže brať v Rusku pôžičku je drahé, naproti tomu na Cypre je úroková sadzba centrálnej banky okolo 2%.

  Mimochodom na Cypre je veľká koncentrácia Ruského kapitálu, takže Rusy budú len ťažiť z tejto situácie v dlhodobom horizonte.

 21. Toxic napsal:

  Oracle:
  Valut se lze zbavit tím, že za ně nakoupím suroviny – měď, zlato, potraviny, stroje.. Netřeba je hned vyhazovat oknem.

  Mimochodem, s tímto článkem se ztotožňuju, žádné výstupy z EZ či EU:
  https://zpravy.kurzy.cz/348856-o-danovy-raj-menej/

 22. maxik napsal:

  Pro Oracle z 21.3.2013 13:22h. Pro zajimavost doplním, že česká část Volksbank je už také v ruských rukách a jmenuje se SBERBANK.

 23. Jan Dvořák napsal:

  Španělsko se v tichosti inspirovalo na Kypru- zavedlo daň z vkladů, i když prozatím s nulovou sazbou.

  tohle je google překlad článku ve španělštině:
  https://economia.elpais.com/economia/2013/03/19/actualidad/1363720713_602578.html

 24. johndow napsal:

  Pokud jim neotevrou ani v utery, budou muset finance zacit proudit alternativnimy kanaly (barter a cizi meny, i kdyz bez fungujiciho ebankingu si to jiz neumim moc dobre predstavit), asi to tam bude jako za valky, alkohol a cigarety se budou menit za potraviny

  https://zpravy.e15.cz/zahranicni/ekonomika/na-kypru-zacinaji-kvuli-krizi-dochazet-leky-a-benzin-967919

 25. Oracle napsal:

  Toxic, prečo by mali Rusy kupovať komodity, veď ležia sa na obrovských náleziskách, keď tak kupujú práva na dobývanie plynu a surovín, firmy, banky (celú skupinu Volksbank) atď má to väčší zmysel, tiež má veľký zmysel kúpiť tie banky (dôvody som povedal).

  Sľubom o tom, že tá Španielska daň z vkladov zostane 0%, snáď nikto neverí.

 26. diego004 napsal:

  ad Oracle napsal: 21. Březen, 2013 v 13:22
  – oni sa chcú zbaviť tých prebytočných valút

  – v kyperskych bankych „by melo“ lezet 68mld Euro
  – aktualne cekaji ve fronte uz prikazy do zahranici za 7mld Euro, cekaji na open bank a realizaci
  – takze Rusum preji hodne stesti pri „zbavovani“ se valut 🙂

 27. Oracle napsal:

  Diego myslím si že som napísal aj spôsob zbavovania sa v tom istom poste.

 28. Toxic napsal:

  Oracle:
  Rusko určitě neleží na nalezištích cukrové třtiny, kávy, palmového oleje, vzácných zemin také není nazbyt.. I když mají obrovská naleziště mnohých surovin, jedná se mi o vysvětlení, že lepší si za EUR něco koupit než je vyhodit oknem..

 29. Jan Dvořák napsal:

  Rusové se s Kyprem nedohodli.
  Takže tu máme další kolo vyjednávání…

 30. diego004 napsal:

  J.Dvorak: mno par demonstantu melo na transparentech „hands off cyprus“, takze se jim to asi splnilo 🙂

 31. johndow napsal:

  To by me zajimalo jestli uz to rikaji naplno verejne, a nebo je to jenom paka na Merklovou aby vymekla a cele to zatahla, aby se plechovka mohla kopat dal…

  Kyperská centrální banka: Návrat ke kyperské libře by znamenal značné ztráty hodnoty aktiv a vedl by k začarovanému kruhu devalvace a hyperinflace, kolaps finančího systému potom ztrátu všech vkladů.

 32. Jan Dvořák napsal:

  Tohle bude na Kypru hodně těžký víkend.
  Asi bych ho přirovnal k té, když na podzim 2008 Fed zachraňoval přes víkend AIG apod.

 33. VoDo napsal:

  Kypr ani zdaleka nedosaje dulezitosi AIG, Kypr je spis jako Bear Stearns

 34. Oracle napsal:

  Tentoraz súhlasím s VoDo, Cyprus nie je ani veľký ani dôležitý z hľadiska európskych a globálnych financií inými slovami je periféria.

 35. johndow napsal:

  nj protesty uz jsou v plnem proudu https://www.youtube.com/watch?v=uLsGui3VGlw

 36. Jan Dvořák napsal:

  Hlasování se stále odkládá, už se mluví i o 25% „zdanění“ vkladů nad 100.000 euro…

 37. johndow napsal:

  Podle agenturních zpráv kyperská centrální banka dnes oznámila, že kyperské banky se zítra opět po více jak týdnu otevřou v souladu s dříve avizovanými plány.

  Bývalý poradce Kremlu Alexandr Někrasov uvedl, že by Rusko v reakci na dohodu o pomoci Kypru, mohlo zmrazit účty německých firem na svém území.

 38. Ives napsal:

  Otevře leda ho…:-) Jsou to mistři v odkládání. Stejně nevěřím tomu, že (aspoň některým) Rusů se při pomyšlení na výši krádeže (pardon zdanění) nevaří v žilách krev a už nepřipravují revanč. Buď budeme v budoucnu svědky nějakých náhlých nevysvětlitelných nebo nešťastných úmrtí některých čelních představitelů (MMF, EU, ECB…), nebo minimálně budou z něčeho nekalého obviněni (jako tehdy DSK) nebo Rusko sáhne po ekonomických nástrojích, jak svoje peníze dostat zpátky.

Přidat komentář