Která země podporuje používání hotovosti?

Ano, jistě jste četli o tom, že řada zemí omezuje používání hotovosti (hlavně severské země), ruší další vydávání velkých bankovek nejvyššího nominálu (jako pětiseteurovky), nebo mluví o rušení stodolarovek.

Přitom je na světě jedna země, která jde proti proudu. Je to vyspělá evropská země, která bude znova emitovat  bankovku s hodnotou blížící se částce 25.000 Kč. Proč to daná země dělá? Protože se snaží udržet alespoň jakés takés soukromí svých občanů.

O jakou zemi jde? Jde o Švýcarsko, které chystá v rámci nové série bankovek i emisi nové tisícifrankovky. Neruší ji. A to vše v situaci, kdy je Švýcarsko bezpochyby pod tlakem Evropské unie, aby také omezilo hodnotu svých bankovek.

Proč to Švýcarsko dělá: protože si to občané přejí. Jednoduché a prosté. Vidí v hotovosti obranu soukromí. Švýcaři používají hotovost častěji než občané jiných západoevropských zemí. Mimochodem platí hotově za šperky.

Když se zamyslím nad svým chováním, tak kdokoliv s přístupem k mým kartám uvidí, za kolik, kde a v jakých časech nakupuji.

Limit pro hotovostní transakce je nastaven na 100.000 franků. U nás přibližně desetina (270.000 korun). Návrh zákona ochraňující stávající nominální hodnoty byl dokonce již schválen kantony a nyní čeká na projednání v parlamentu.

 

Tagy:
Komentáře

Přidat komentář