Kroky Commerzbank a „hustota peněz“

To, že na trhu jsou záporné úrokové sazby, není nic nového. Množství investorů kupuje obligace, jen aby mělo kam uložit peníze. Commerzbank se řídí zdravým selským rozumem. Co dělá?

Prosakují informace, že Commerzbank zvažuje, že bude investovat do hotovosti.  Než aby ukládala peníze u ECB (banky u ní mají uloženo celkem přes 800 miliard euro) a ještě za to platila, raději si nechá hotovost a uloží ji do sejfu. O tom, že záporné úrokové sazby jsou problémem pro německé banky, mluvil i německý ministr financí.

Něco takového je naprosto nevídaný krokem zvláště v situaci, kdy vlády a centrální banky ve velké řadě zemí čím dál více bojují proti hotovosti. Kam by tyto peníze vůbec uložila? Hlavně musí kumulovat pětiseteurové bankovky, dokud je ECB ještě tiskne.

Co dělá tento krok ještě zajímavějším? Že akcionářem Commerzbank je i vláda, drží zhruba šestinu akcií banky.

Tady něco nehraje a ECB se k celé situaci raději odmítla vyjádřit. Bude zajímavé sledovat, jak to ovlivní finanční trhy. Může to ovlivnit spíše v delším časovém horizontu, vždyť devizové trhy se pohybují v delších trendech, než je většina obchodníků na trzích ochotna vůbec připustit.

Frustrace na trzích také může udělat svoje. Pokud budou náklady na uchování hotovosti  a s tím spojenou logistiku menší, než kolik by banky tratila na záporných úrocích, proč by to neudělala.  Jenm jsem zvědav na reakci pojišťoven. Banka navíc není limitována žádnými pravidly, kolik hotovosti může maximálně držet.

Z důvodu uskladnění jsem provedl přepočet i na „hustotu peněz“.

Jeden milión euro ve pětiseteurovkách váží zhruba 2,2 kila. Pokud se váha padesátieurovky nebude významně lišit od váhy pětiseteurovky, milión euro v padesátieurovkách bude vážit někde v rozpětí 20-25 kilo. Miliard euro v pětiseteurovkách váží cca 2,2 tuny, v padesátieurovkách už 20-25 tun. Porovnal jsem to s drahými kovy.

Miliarda dolarů ve zlatě podle cen z minulého týdne váží cca 30 kilo, ve stříbře něco málo přes dvě tuny. I to je varianta.

 

 

 

 

Komentáře
 1. alcd napsal:

  Pro úplnost informací, kolik je to palet ? Myslím že ani tuna pětiseterovek se na jednu europlaletu nevejde… Ale jinak si dovedu představit, že pár miliard se takhle uskladnit dá.

 2. Pepan napsal:

  alcd: Stoeurovka má rozměry cca 8×15 cm. Pětseteurovka je o něco větší. Pokud bychom pro jednoduchost počítali 10×20 cm (tolik to nebude) a 2000 bankovek tloušťku 20 cm, tak do kubíku by se vešlo 10x5x5=250 mil Eur = 0,25 mld.

 3. Pepan napsal:

  Ještě bych dodal, že 800 mld by zabralo cca 3200 m3, což je např. prostor 50x20x3,2 m. Otázkou je, zda by ECB byla ochotna tolik bankovek vytisknout.

 4. Pepan napsal:

  Jan Dvořák: Nevím, zda jsem Vás správně pochopil. Podle mne váží zlato v hodnotě 1 mld USD cca 24,4 tuny, stříbro cca 1790 tun. Možná jste měl na mysli jeden milion dolarů. 30 kg zlata stojí cca 30 mil CZK.

Přidat komentář