Konference v Jackson Hole doznává významných proměn

Našimi médii nepovšimnutou událostí posledních dní je podle mého názoru oznámená významná proměna pravidelné konference v Jackson Hole.

Tato konference, konaná pravidelně v srpnu, v posledních letech fungovala jako místo, kde Ben Bernanke, jako hlavní řečník konference, oznamoval  hlavní budoucí roky jeho politiky. Co je letos na této konferenci nového? Ne, že by snad hlavní projekt neměla J. Yellen, ale zásadně se obměnil seznam účastníků konference.

Letošní konference začne 21. srpna a jejím hlavním tématem bude dynamika pracovního trhu.

Letos, na rozdíl od minulých let, nebyli pozváni vysocí představitelé nejvýznamnějších amerických bank, pouze s minimem výjimek.  Tito představitelé tak přišli o tuto unikátní možnost neformálního styku (a i možností ovlivňování) s čelními představiteli Fedu.

Oficiálním důvodem nepozvání těchto představitelů je to, že k dynamice pracovního trhu nemají moc co říci. Ke QE si jistě své řekli, aby pan na něm řádně vydělali…

Protože míra nezaměstnanosti je často zmiňovaným parametrem pro zvyšování úrokových sazeb, předpokládám, že načasování zvyšování sazeb bude jedním z klíčových diskutovaných témat. A věřím, že u toho centrální bankéři nechtějí mít zástupce komerčních bank…

Zda se jedná o jednorázové či dlouhodobější odstřižení komerční sféry od tohoto meetingu se ukáže za rok.

 

Komentáře

Přidat komentář