Komodity i přes krizi emerging ekonomik v plusu

Autor článku: 8. 2. 2014

Zatímco aktiva jako akcie ať už ve vyspělých zemích nebo na emerging market trzích v posledních týdnech zažívají zvýšenou volatilitu, tak stojí za zmínku jedna věc. A to, jak koncem roku mnoho „guru“ předpovídalo pokračování poklesu cen komodit, tak opak je doposud pravdou. A navíc tyto reálná aktiva jsou v tomto roce doposud v pluse i za situace, kdy emerging ekonomiky jsou pak jistě jejich významnými spotřebiteli, ne-li největšími (agregátně tvoří přes 50% poptávky a v posledních letech pocházel její růst výrazně odtuď). Jistě dochází ke krizi na těchto trzích a ekonomická aktivita v Ćíně měřeno indexem nákupních manažerů v průmyslu je nyní pod 50 (HSBC verze). Pohlédněme však na vývoj indexu Dow Jones UBS Commodity index v lednu:

Situace se navíc opakuje doposud v únoru a index opět posiluje. Jak je toto možné, když se poptávka vlivem ochlazení situace na rozvíjejících se trzích musela snížit? Ještě k tomu za situace, kdy americký dolar posílil v lednu oproti váženému koši šesti hlavních světových měn (dollar index) o zhruba 1%, což je pro komoditní ceny obvykle negativní, jelikož se mnoho komodit kótuje na světovýh trzích v USD a posílení americké měny tak tyto relativně zdražuje. No ono snížení poptávky po komoditách ne tak docela a navíc trh reflektuje v poslední době to, že ceny se dostaly na takovou úroveň, která způsobuje redukci nabídky. Téměř dvojnásobné množství komodit z hlavních 24 se nachází oproti rokům 2012 a 2013  ve stavu tak zvaného backwardation, kdy ceny bližších kontraktů jsou vyšší než ty s dodávkou v budoucnu, to charakterizuje těsnou situaci na trhu. Mírný nárůst komoditního indexu v lednu byl způsoben zhodnocením cen energií, mas a drahých kovů. S ohledem na polární vlnu a nejchladnější zimu za poslední dekádu v USA rostly ceny zemního plynu a také stávky v Jižní Africe vedly k posilování ceny platiny. Zde je možné počítat s jistou korekcí po odeznění těchto faktorů (ke které již dochází). Nicméně, je potřeba si uvědomit, že očekávání pokračujícího poklesu cen komodit jsou pro tento rok značná a ceny se například u průmyslových kovů dostaly již na hranici nákladů producentů. To je patrné zejména u hliníku, kde 60% firem má problém překonat náklady těžby, u niklu to je 30% společností. Omezování produkce je tedy nasnadě. Ceny jsou pro většinu producentů nad náklady naopak u mědi nebo zinku.

Kapitolu samu o sobě pak představují komodity jako jako káva o které jsme psali nedávno v rámci předpovědi jejího růstu v tomto roce. A další velmi zajímavou komoditou, která zaznamenává podobný vývoj jako americký zemní plyn je cena mléka. Podívejme se na její vývoj na burze v Chicagu, jednak u nejbižšího aktivního kontraktu a dále jako komoditní spread vůči kontraktu na konci roku v posledních měsících, klikněte na obrázek pro zvětšení:

 

Je patrná těsná situace, ať již daná omezením nabídky, či zvýšeným růstem poptávky nebo kombinací obojího. U zmíněného mléka a mléčných výrobků se jen za minulý rok zvýšila poptávka celosvětově o téměř třetinu, zejména pak tažena Čínou, severní Afrikou a Ruskem. Trh je rovněž limitován na nabídkově straně a hlavní exportéři jsou pak omezeni na čtyři regiony jako EU, Austrálie, Nový Zéland a USA. Navíc domácí produkce se v Rusku a Číně snižuje. Například v Číně se konzumace mléka a výrobků z něho za posledních sedm let zdvojnásobila, avšak produkce rostla za tuto periodu ročně tempem jen kolem 2%. Domácí výrobci jsou velmi malí a „rozkouskovaní“ a například největší z nich Modern Diary má tržní podíl pouhých 1,3%. A jelikož se očekává, že poptávka bude v následujícíh letech pokračovat v růstu tempem 10%, tak jistě bude muset dojít ke konsolidaci průmyslu nebo zvýšení importů. V tuto chvíli je domácí produkce v Číně zhruba 30% pod úrovní domácí nabídky.

Je tedy zřejmé, že se ekonomická situace v emerging ekonomikách nezastavila ve smyslu poptávky po reálných aktivech a můžeme čekat v rámci uplatnění reforem směrem k pružnějšímu tržnímu prostředí naopak k většímu tempu růstu spotřeby komodit do budoucna. Je tedy možné, že oproti předpovědím na konci roku 2013 ohledně poklesu cen komodit a pokračování růstu cen akcií uvidíme na konci roku 2014 situaci relativně opačnou. Pakliže má platit na Wall Streetu používaní rčení: „jak v lednu, tak po celý rok“, pak je toto velmi pravděpodobné.

 

 

Štítky: , , ,

Komentáře

 • Vilem Vrzala napsal:

  Žádná krize na emerging markets neexistuje.

 • Lime napsal:

  Už 4. ředitel finančních služeb nalezen mrtev, tj. „sebeusmrcení nastřelovací pistolí na hřebíky“ USA Ta ošklivá sebevražedná horečka ředitelů z průmyslu finančních služeb se zjevně zase šíří. Po smrti 2 londýnských bankéřů skokem z výšky spolu s bývalým ekonomem Fedu v US, teď hlásí Denver Post, že i Richard Talley, zakladatel a CEO American Title, byl nalezen mrtev ve svém domě v důsledku sebeusmrcení nastřelovací pistolí na hřebíky. Talleyho společnost vyšetřovali regulátoři pojištění. | Autor: Mir.Pavlíček | Vydáno 08. 02. 2014

 • Lime napsal:

  Vím, jako černá kronika, ale.... Ve Velké Británii bylo zahájeno vyšetřování krádeže osobních údajů několika tisíc klientů banky Barclays, která je jednou z největších bank v této zemi i na světě. Informaci o tom poskytl anonymní zdroj, který předložil jako důkaz USB s informacemi o dvou tisících klientů. Součástí těchto údajů jsou informace o financích, zdravotním stavu, jednání v rizikových situacích, číslo sociálního pojištění a osobní údaje. Podle slov zmíněného zdroje byly celkem odcizeny informace o 27 000 klientech Barclays, které byly posléze prodány.

 • Oracle napsal:

  @Lime: 4 riaditelia v priebehu týždňa, toto nie je epidémia samovrážd, ale séria vrážd. Asi vedeli priveľa a chceli "spievať".

 • Lime napsal:

  Oracle - Souhlasím, to musí být každému jasné.

 • VoDo napsal:

  Kolik sebevražd bylo v řadách nemocničního personálu nevíte?

 • Lime napsal:

  Obyčejných lékařů více než průměr, ale ne čtyř vysoce postavených ředitelů v jednom týdnu.

 • Oracle napsal:

  @VoDo: Aká je štatistická pravdepodobnosť toho, že 4 riaditelia finančných inštitúcií spáchajú v priebehu 1 týždňa samovraždu, 1 ku koľko miliónom?

 • Lime napsal:

  Oracle, odpovím za VoDo. Pravděpodobnost je asi taková, jako by Nulandová znovu opakovala do médií, co vyšlo na uniklé nahrávce o Ukrajině. Na uniklé nahrávce asistentka amerického ministra zahraničí pro Evropu Victoria Nulandová, poslala Evropskou unii do pr..le. Dnes všeobecně známá aféra.

 • lulinak napsal:

  pripomina mi to umelou manii obdobnou jako kdysi pri havarce princezny Diany - vsechny deniky toho byly dva mesice plne, miliony rodin po svete drzely smutek a plakaly cele noci, a to vse proc? pro pro umrti nejake pro 99 procent z nich jen virtualni figurky, kterou znali jen z clanku pisalku a v zivote ji nevideli... obdobne to je s virtualni figurkou Usamy Ladina, bylo to totez, a kdyz uz se tehle vymyledne postavicce zacala vetsina sveta smat, tak ji nechali vistualne umrit. A serie clanku o umrti virtualnich reditelu je jen pokracovani prezentace vlivu zvastu v mediich na bezne naivni ovce, ale kdyz to ovce ctou a maji pocit ze je to posouva v zivote, je to jen jejich boj... Cili ano, udajne umrti nejakych ctyr figurek je bezpochyby zcela jasnym potvrzenim, ze TO uz je na ceste... :-) lidi trochu soudnosti...

 • diego004 napsal:

  lulinak: to my tedy vysvetlete, proc by si nekdo daval praci nechat - jak Vy tvrdite virtualne - umrit 4 figurky, ktere 99,9% ovcanu nezna.. :-):-):-)

 • lulinak napsal:

  stejne jako proc si nekdo dal tu praci s vytvarenim virtualniho narazu Boeingu 767 do Pentagonu a dalsiho podobneho virtualniho zriceni do pole v Pensylvanii. Nerikam ze to neprineslo to spravne ovoce (naopak prineslo, ovce uverily tomu co jim bylo nasypano do korytka dostatecne predzvykano), rikam ze cim vetsi titulky v novinach, tim vice je ignorovat a pouzivat zdravy trozum, a to jsou dve uplne odlisne veci... :-) Cili ne, neverim na usamu Ladina, stejne jako neverim na vyse uvedene o letadlech, a stejne tak se usmivam historkam o pocatku cileneho vrazdeni chudinek bankeru, asi aby se zachranil svet (opravdu bych je tak neprecenoval...)

 • Lime napsal:

  Stejně jako mnozí uvěřili, že Bitcoin je super... Bitcoin propadl o dalších 20 %. Mt Gox odhalila prostor k podvodům 10.2.2014 14:36, aktualizováno: 10.2. 14:39 Autor: Josef Němeček, Patria Online Hodnota kybernetické měny bitcoin dnes propadla o další pětinu poté, co byla klíčová burza Mt Gox nucena kvůli technickým potížím pozastavit některé výběry. Po většinu minulého týdne bitcoin obchodoval kolem 850 dolarů, v pátek ale propadl k 680 dolarům a dnes po prohlášení Mt Gox zamířil až k 538 dolarům

 • lulinak napsal:

  ale na druhou stranu uplne chapu tento veliky hlad po jakekoliv cerne labuti, kdyz na ni nekdo zoufale ceka uz leta a leta a porad nic, tak i sebevetsi blbost jako tahle mu prinese radost do zivota, ze by to mohla byt ta prava, a on (paradoxne) zacne konecne zit... Tak uprimne drzim palce at je to ta cerna labut a ze vsech nejcernejsi :-)

 • diego004 napsal:

  lulinak: mrkl jsem do diskuze - on nekdo jen naznacil, ze pripadna - konspirativni - "vrazda" 4 bankeru by mela byt tou cernou labuti ?! ... :-) nebo ze by je zabil nejaky mainstreet Zoro? :-) - dle meho nazoru to neaspiruje ani na bobek cerne labute.. to jen velky kluci cisti rybnik ...:-)

 • VoDo napsal:

  lulinak: a to za pár měsíců začne, s velkou pravděpodobností, propad na trzích a bear market. To bude voda na mlýn všem co volají po konci světa. Budou změny? Zajisté, jako vždy když je krize, ale svět neskončí.

 • johndow napsal:

  https://zpravy.e15.cz/burzy-a-trhy/komodity/cina-je-posedla-zlatem-prodej-poprve-prekonal-tisic-tun-1059728

 • Hugo napsal:

  Bitcoin hrabal o hodně níže než 500 usd https://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user5/imageroot/2014/02/BTC%20Flash%20Crash_1.jpg

Napsat komentář