Kdy opustí Řecko eurozónu?

Greek crash

Rating Řecka spadl na CCC, je na pokraji bankrotu. Tříleté dluhopisy vynáši přes 28% p.a.

Podle mě není dlouhodobě udržitelné, aby země na pokraji bankrotu měla společnou měnu třeba s Německem nebo Rakouskem.

 

Tagy:
Komentáře
 1. VoDo napsal:

  Je to tezky, vetsina lidi co maj aspon pul mozku by recko nechali padnout uz zacatkem roku 2010 a tech 100miliard by se nalilo do bank. Takhle po roce politickej ovaci tu mame +100milird v cerny dire, a stoji se pred rozhodnutim jestli to oddalit o dalsich par mesicu s dalsima +130miliardama. Ja bych si vsadil na oddaleni. Politici jsou …. vsude stejny.

 2. Miroslav Piták napsal:

  No pokud bychom nechali padnout Řecko, zažili bychom kuriozní situaci – krach centrální banky. Nevím, jestli se to už někdy v minulosti stalo, aby centrální banka zkrachovala. ECB by s největší pravděpodobností nezkrachovala, ale bylo by určitě nutné ji rekapitalizovat.

 3. Jan Dvořák napsal:

  VoDo – souhlas. Jenže oni zřejmě nevěřili, že situace je až tak moc špatná.

  Piti, ECB by určitě byla v takovém případě rekapitalizována.

 4. Amigac napsal:

  No já bych to spíš než jako černou díru viděl na díru „červí“.

  Dluhopisy nesou 28% = skoro třetina té částky je za rok u držitelů dluhopisů. A nejsou náhodou těmi držiteli německé a francouzké banky? A když banka někde pěkně vidělá, tak se třeba i pěkně odmění. Já myslím, že politici zas tak blbý nejsou (alespoň z pohledu své vlastní peněženky;))

 5. Jan Dvořák napsal:

  Akorát, že výnos 28% z toho mají investoři, kteří koupí dluhopisy TEĎ. Banky, které je nakoupily před rokem, akorát trpí kapitálovými ztrátami.

 6. velkamedvedice napsal:

  Tak Honzajs,že by nevěřili,že je situace tak hrozná?To mohl někdo netušit?o)Zajímávé jsou akvizice Kelnera do Řecka.

 7. VoDo napsal:

  Vy chytrejsi, reknete mi co to udela z ceskou korunou a ekonomikou? Euroslechta bude dal tisknout ojra, to uz je jasny, oni euro nedaj, protoze to je politicky detatko a politici se prece nepletou, stejne tak nedaj recko, protoze to je taky jejich detako (EMU) a prej kdyz ho vykopnou tak dalsi na rade je portugalsko, irsko. Takze podle me to bude podle toho prislovi se dzbanem, ucho se utrhne az pristi rok a to nejspis kvuli necemu (cti zaminka) co politici nemohli ovlivnit (evropsky 9/11). Jak to ovlivni cesko? Koruna nahoru, ale dlouhodobe? Ja mam cim dal tim vetsi pocit ze je tady mega sance na to bejt neco jako svycari (stabilni ekonomika, dobra pro investice, ukazka toho jak se to ma delat), ale bohuzel kalouskove to nejspis zmrvej. Italove jsou podle me v pohode ti maj zlata ze se vykoupej, amici taky, protoze ti zase zabavej to evropsky co je unich uskladneny (6000tun?), evropa to ma blbeeeee. Mame jedinecnou sanci vratit Ceskejm zemim slavu stredoveku 🙂 Ale nemame Karla

 8. plukin napsal:

  vm: v takovych chvilich se slusne vydelava, takze pokud muze a umi si spocitat pro a proti, jeho plus.

 9. Jan Dvořák napsal:

  Já bych to shrnul asi takto : co je dobré pro Německo, je dobré pro ČR. Změna HPD Německa o 1% má za důsledek změnu HDP ČR o 0,5%. Závislost je velká. S evropským zlatem v USA to nemusí být tak horký. V poseldních měsísích jsem četl několikrát o jeho stahování do Evropy. Navím ale, v jakém stadiu to je teď.

 10. Miroslav Piták napsal:

  To Vodo
  Vzhledem k tomu, jak jsme moc závislý na exportu a navíc v cyklických odvětvích, tak kolaps západních ekonomik by se přes nás prohnal jak tornádo, které nenechá kámen na kameni.

 11. Jan Dvořák napsal:

  Pro upřesnění: Na export jde VÍCE NEŽ 80% naší produkce

Přidat komentář