Kdo kupuje americké obligace?

dollar

Jedna evropská země se vrhla na americké obligace. Tou zemí je Belgie, která loni nakoupila americké obligace za více než 60 milard dolarů (to je částka srovnatelná s nákupy Japonska a téměř zhruba poloviční proti nákupům Číny). Belgie tak navýšila objem amerických obligací ve svém držení o téměř polovinu.

Mezi největšími vlastníky obligací zůstávají stále země BRICS (celkem za 1,8 biliónu dolarů), vede Čína s více než 1,3 biliónem dolarů, Brazílie drží 250 miliard, Rusko 140, Indie 65 miliard a JAR jich drží za pouhých 12 miliard dolarů.

Musím přiznat, že mě nákupy Belgie překvapily a nemá pro ně vysvětlení. Pokud někoho nějaké zdůvodnění, uvítám ho v komentářích.

 

 

Výroční analýza pro rok 2014

 

Prozatím 3 články s největším počtem přečtení v roce 2014

Kde mají Švédové své zlato

Kanada už není ekonomickým zázrakem?

Sears holding – analýza akcie

 

 

Slevy na serveru proinvestory platné do konce ledna

Komentáře
 1. Oracle napsal:

  Napadli ma dve odpovede, ktoré smrdia po „konšpiračných teóriách“ (vzhľadom na to čo sa deje, ani nemusia byť teóriou, ale faktom):
  -plnia rozkaz, prišiel rozkaz od pánov z FED-u ktorá sa musí plniť (väčšina šéfov centrálnych bánk je buď bývalým zamestnancom Goldman-Sachs alebo inak prekádrovaný viď šéf ČNB);
  -Belgicko je vydierané, keď nekúpite dlhopisy v určitej „hodnote“ dostanete naspäť svoje zlato, inak budete v podobnej situácií ako Nemecko (o hodnote nemôže byť ani reč, tie cenné papiere nemajú ani hodnotu toho papiera na ktoré sú vytlačené).
  Ja osobne sa prikláňam k tomu prvému.

 2. Sid napsal:

  Důvod je zřejmý. Valonové chtěli kupovat francouzské dluhopisy a Vlámové zase německé. Neshodli se a logickým kompromisem je tedy nákup amerických 🙂

 3. VoDo napsal:

  USD bude posilovat oproti ostatním měnám, takže bezpečná investice.

 4. Jan Dvořák napsal:

  Pokud půjdou měny ke dnu, tak dolar asi jako poslední.

 5. Oracle napsal:

  @VoDo: Bezpečné, dokedy?
  Dovtedy kým BRICS nepovie, že strčte si svoje USD tam, kde Slnko nesvieti.
  Môžem to povedať na základe týchto vecí:
  -BRICS + pár krajín už nepoužíva USD vo vzájomných obchodoch;
  -najväčší obchodný partneri BRICS nie je USA, ale členské krajiny a EU;
  -BRICS má zdroje a produkčné kapacity, Čína má Nemecké a Americké technológie, a Rusko zas svoje a Nemecké technológie;
  -BRICS má problémy so svojimi menami (ktoré sú tlačené) alebo so svojimi bankami budú riešiť tlačením svojej meny a aby kúpna sila týchto mien nepoklesla nižšie potopia USD;
  -Čínske menové swapy budú využívať aj iné krajiny (určite je na to dohoda);
  -USA naštval Izrael a Saudskú kráľovskú rodinu.

  Zaujímavé to začne byť po 7.2.2014, vtedy je totiž debata o Americkom dlhovom strope, niekedy po Olympiádach v Soči (alebo ku jej konci) krajiny BRICS môžu urobiť spoločné vyhlásenie kde bude asi toto:
  „Na základe posledných udalostí sme došli k záveru, že USA je nedôveryhodný partner tak v obchode ako aj v medzinárodnej politike, a preto vláda USA a USD stratila našu dôveru. Preto rezervy USD nahradíme [doplňte si to podľa svojho gusta].“ Do tej doby Rusi, Indovia a Číňania budú kupovať zlato, striebro a iné nefinančné aktíva (firmy, továrne, pôdu, bane, banské práva atď) a keď nebude už čo kúpiť, pustia USD k vode, pričom Saudská Arábia a ostatné krajiny OPEC budú donútený okolnosťami (masívny predaj USD a dolárových aktív) k pripojeniu na nový systém. Pričom USA okrem atómovej vojny veľa nezmôže, samozrejme aj krajiny BRICS to odnesú, ale tie dopady budú miernejšie ako pre USA a ostatné západné krajiny (následný rýchly kolaps mien a bankového systému EU, USA a Japonska je isté).
  Viem zatiaľ to pôsobí dojmom šialenej reči s logikou od paranoika.
  PS: Asi to dám do nasledujúceho článku.

 6. Jan Dvořák napsal:

  sem s článkem 🙂

 7. Lime napsal:

  A nesmíme zapomínat, že vrcholí pokus o státní převrat na Ukrajině: Zkušené tajné služby realizují známý scénář. Podivné vraždy, podivní mrtví. Začala přípravná fáze války o Rusko? Co by znamenala občanská válka na Ukrajině? Zkuste si odpovědět sami…

 8. Lime napsal:

  Jen taková hloupá připomínka. Ukrajina leží v Evropě. Co by se asi dělo, kdyby došlo na „Syrský scénář“.

 9. Jan Dvořák napsal:

  Vlny uprchlíků bych nechtěl vidět…

 10. Lime napsal:

  Dnes má do Kyjeva přijít vysoká komisařka EU pro zahraniční politiku a bezpečnost Catherine Ashtonová a rovněž speciální delegace z 12 europoslanců, informují média.
  Europoslanci, kteří zůstanou v Kyjevě do 30. ledna, plánují schůzky s představiteli mocenských orgánů, opozice a účastníky protestních akcí s cílem nalezení východiska z politické krize.

  Zatím prohlásil bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili v interview pro americké novináře, že v Kyjevě začala první geopolitická revoluce XXI století.“ Podle jeho mínění jde o nadnárodní událost.

 11. VoDo napsal:

  Do Čech to nedojde a když tak až bude všude hotovo a bude jasný na kterou stranu se přidat! A pak zase remcat, jako po staletí.

 12. Lime napsal:

  VoDo – Strany jsou dávno pro Čechy vybrány. EU, USA – NATO.
  To, že se nynější ukrajinská vláda přimkla k Rusku se z hlediska USA a EU neodpouští. Je v tom více, než-li boj o změnu vládnutí. Z hlediska velmocí se jedná o další mocenský boj. Suroviny, celkový vliv, geopolitika, vojenská strategie. Ale možná, to tak vidím jen já. Kéž bych se mýlil.

  zajímavý článek zde:
  https://czech.ruvr.ru/2014_01_28/Situace-na-Ukrajine-otaleni-znamena-zanik/

  Zde: https://www.czechfreepress.cz/evropa/vrcholi-pokus-o-statni-prevrat-na-ukrajine-zkusene-tajne-sluzby-realizuji-znamy-scenar-podivne-vrazdy-podivni-mrtvi-zacala-pripravna-faze-valky-o-rusko.html

 13. Lime napsal:

  VoDo Do čech to nedojde….

  Designovaný premiér Bohuslav Sobotka potom již nyní vyzývá ke společnému postupu s Maďarskem, Polskem a Slovenskem; otřesy na Ukrajině totiž podle něj zasáhnou celou střední Evropu.

  Ale zatím klídek , probíhají jednání mezi Ruskem a EU. Snad by pomohly předčasné volby…

 14. Vilem Vrzala napsal:

  VoDo Měna která je emitována pomocí neukončitelného QE představuje extrémní riziko a je pravým opakem bezpečné investice.

 15. Lime napsal:

  Omlouvám se, že odbočuji, ale článek k tématu Ukrajiny. Pro ty , které to zajímá a nebo si myslí, že nás se to netýká.
  Vidím to podobně jako autor./ Více se k tématu Ukrajina nebudu vyjadřovat./ Stojí to za přečtení.

  https://euportal.parlamentnilisty.cz/PrintArticle/11530-analytik-varoval-pred-moznou-valkou-v-evrope-zasahla-by-pry-i-cesko.aspx

 16. Vilem Vrzala napsal:

  Co se týče mezinárodní situace, připadá mi nejzajímavější válka v sunnitské provincii Anbar v Iráku.

  Je to bojiště Saudů a Iránu. Saudové platí ISIL a Irán pomáhá šiítské vládě v Baghdádu (stejně jako Damašku). V širším pozadí stojí za Iránem proti Saudům Rusové, kterým vadí petrodolary směřující na Kavkaz.

  Dobytí Baghdádu ISILem a rozpad Iráku by byl ukázkovou černou labutí. Potenciální velká mela.

 17. Jan Dvořák napsal:

  Saúdská Arábie i Írán prochází významným vývojem. K oběma těmto zemím mám na příští týden připraveny komentáře.

  Souhlasím, s V. Vrzalou – Rusko je důležitý faktor u obou zemí.

 18. cipinek napsal:

  USA is doing down:-))):
  Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v prosinci nečekaně klesly
  Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech se v prosinci nečekaně propadly o 4,3 %, což je nejvíce od července 2013. Čekal se nárůst o 1,8 % po listopadových 2,6 % (revidováno z +3,4 %). Po očištění o dopravní zakázky objednávek ubylo o 1,6 % (odhad: +0,6 %, v listopadu +0,1 % revidováno z +1,2 %). Bez armádních zakázek a letadel dokonce -3,7 % (odhad: +0,3 %, v listopadu +2,7 % revidováno z +4,1 %), dodávky se snížily o 0,2 %, přestože se očekával 0,1% růst.

 19. lulinak napsal:

  trhy je potreba zkorigovat, tak se proste zacinaji vydavat cisla, ktere to budou podporovat, on temto virtualnim cislum jeste fakt nekdo priklada jakoukoliv vahu?!? vzdyt je to komicka hra, a pokud cisla prestanou (i pres veskerou snahu) vypadat hezky, tak se proste zmeni metodika, a hned vypadaji tak jak maji

 20. Lime napsal:

  OPTERON

  Zpráva: Zdravím, jak jsem slíbil tak činím. Knihu od Don Miguel Ruiz – Čtyři Dohody, jsem právě dočetl.

  Vynikající kniha k zamyšlení. Duchovní literatury jsem přečetl mnoho, ale tato kniha svou jednoduchostí, praktičností a moudrostí je na špici pomyslného žebříčku. Díky za doporučení, nelituji, že jsem si ji pořídil.

 21. Jakub.Hutak napsal:

  K Ukrajině,.. ono se to možná vyřeší velmi rychle

  Ukrajinská vláda padla, prezident Janukovyč ustupuje

  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/325823-ukrajinska-vlada-padla-prezident-janukovyc-ustupuje.html

 22. Lime napsal:

  Jakub.Hutak – tomu nevěřím, západní oblast je pro spojení EU, východní pro spojení s Ruskem. Když odstoupí prezident a vládu převezme opozice, vzbouří se východní část Ukrajiny a budeme na stejném místě kde se nacházíme nyní jen v opačném gardu. Na podporu východní oblasti se chystají demonstrace v Rusku na 31.1.

  Dobře celou situaci popisuje bloger zde:https://www.zvedavec.org/komentare/2014/01/5823-janukovicuv-posledni-krok-by-mohl-ucinit-rozdeleni-ukrajiny-nevyhnutelnym.htm

 23. Lime napsal:

  Mnozí vidí černou labuť v Číně, jiní v Brazílii, další v Indii. A vidíte, možná to bude právě Ukrajina.
  To co je pod svícnem je zpravidla přehlíženo. Nezapomeňte že Ukrajina se nacházela před bankrotem a Rusko tomu zabránilo finanční injekcí.
  EU Ukrajině neposkytlo dobré podmínky…

 24. Jakub.Hutak napsal:

  Lime:
  Já jsem vždy spíše optimista… a zdá se, že se to teď má spíše chuť vyřešit – černé scénáře nechávám pro Oracla 😀 – (myslím to v dobrém)

 25. Lime napsal:

  Jakub.Hutak – OK, netřeba dělat závěry. Uvidíme co přinesou příští dny. Jisté je, že Rusko jen tak Ukrajinu ze svého vlivu nepustí. Možná budou Ukrajiny dvě. Ruská a EU. No na takové úvahy je času dost. Počítám, že to bude delší proces.

 26. Lime napsal:

  Dění na Ukrajině se dostalo na přetřes během summitu EU-Rusko. Reportér Hospodářských novin Marek Hudema z Bruselu hlásí, že jednání bylo „nezvykle ostré“.

 27. one2free napsal:

  Tak to musíte vidět!
  Tříminutové video o Benovi 🙂
  https://www.hiddensecretsofmoney.com/blog/Bernankes_True_Legacy

 28. Vilem Vrzala napsal:

  Mimochodem, příští týden opět White House drcne do dluhového stropu. Vymyslí republikáni něco, nebo vše skončí stejným fiaskem jako posledně?

 29. Toxic napsal:

  Vilem Vrzala: Opět se domluví. Teď jen otázka zda dluhový strop o něco zvýší nebo jestli ho úplně zruší..

 30. Vilem Vrzala napsal:

  Zrušit dluhový strop? To už by mohli rovnou zrušit Kongres. Povolování dluhu je jeho první a nejvýznamnější pravomoc. Dluh už je dost vysoký na to, aby vzbuzoval pochyby investorů. Jaký to bude signál, pokud se protrhnou hráze a dluh bude pokračovat v nekontrolovaném růstu? Vždyť už dnes je obsluha dluhu a běžný chod státu životně závislý na kvantitativním uvolňování. QE je tím pádem NEUKONČITELNÉ!

 31. VoDo napsal:

  QE omezují tak jak bylo naplánováno.

 32. Vilem Vrzala napsal:

  VoDo Exit strategy nastínil Ben Bernanke už tuším začátkem roku 2010. Výsledkem je, že následovalo QE2, operace TWIST a QE 3. K exitu tedy nikdy nedošlo a Vrtulníkář Ben nyní oznámil, že QE 3 (největší tištění peněz v dějinách planety) pokračuje tempem 65 miliard dolarů měsíčně. To je děsivé.

Přidat komentář