Kdo kupuje americké obligace?

Autor článku: 28. 1. 2014

Jedna evropská země se vrhla na americké obligace. Tou zemí je Belgie, která loni nakoupila americké obligace za více než 60 milard dolarů (to je částka srovnatelná s nákupy Japonska a téměř zhruba poloviční proti nákupům Číny). Belgie tak navýšila objem amerických obligací ve svém držení o téměř polovinu.

Mezi největšími vlastníky obligací zůstávají stále země BRICS (celkem za 1,8 biliónu dolarů), vede Čína s více než 1,3 biliónem dolarů, Brazílie drží 250 miliard, Rusko 140, Indie 65 miliard a JAR jich drží za pouhých 12 miliard dolarů.

Musím přiznat, že mě nákupy Belgie překvapily a nemá pro ně vysvětlení. Pokud někoho nějaké zdůvodnění, uvítám ho v komentářích.

 

 

Výroční analýza pro rok 2014

 

Prozatím 3 články s největším počtem přečtení v roce 2014

Kde mají Švédové své zlato

Kanada už není ekonomickým zázrakem?

Sears holding – analýza akcie

 

 

Slevy na serveru proinvestory platné do konce ledna

Štítky: ,

Komentáře

 • Oracle napsal:

  Napadli ma dve odpovede, ktoré smrdia po "konšpiračných teóriách" (vzhľadom na to čo sa deje, ani nemusia byť teóriou, ale faktom): -plnia rozkaz, prišiel rozkaz od pánov z FED-u ktorá sa musí plniť (väčšina šéfov centrálnych bánk je buď bývalým zamestnancom Goldman-Sachs alebo inak prekádrovaný viď šéf ČNB); -Belgicko je vydierané, keď nekúpite dlhopisy v určitej "hodnote" dostanete naspäť svoje zlato, inak budete v podobnej situácií ako Nemecko (o hodnote nemôže byť ani reč, tie cenné papiere nemajú ani hodnotu toho papiera na ktoré sú vytlačené). Ja osobne sa prikláňam k tomu prvému.

 • Sid napsal:

  Důvod je zřejmý. Valonové chtěli kupovat francouzské dluhopisy a Vlámové zase německé. Neshodli se a logickým kompromisem je tedy nákup amerických :)

 • VoDo napsal:

  USD bude posilovat oproti ostatním měnám, takže bezpečná investice.

 • Jan Dvořák napsal:

  Pokud půjdou měny ke dnu, tak dolar asi jako poslední.

 • Oracle napsal:

  @VoDo: Bezpečné, dokedy? Dovtedy kým BRICS nepovie, že strčte si svoje USD tam, kde Slnko nesvieti. Môžem to povedať na základe týchto vecí: -BRICS + pár krajín už nepoužíva USD vo vzájomných obchodoch; -najväčší obchodný partneri BRICS nie je USA, ale členské krajiny a EU; -BRICS má zdroje a produkčné kapacity, Čína má Nemecké a Americké technológie, a Rusko zas svoje a Nemecké technológie; -BRICS má problémy so svojimi menami (ktoré sú tlačené) alebo so svojimi bankami budú riešiť tlačením svojej meny a aby kúpna sila týchto mien nepoklesla nižšie potopia USD; -Čínske menové swapy budú využívať aj iné krajiny (určite je na to dohoda); -USA naštval Izrael a Saudskú kráľovskú rodinu. Zaujímavé to začne byť po 7.2.2014, vtedy je totiž debata o Americkom dlhovom strope, niekedy po Olympiádach v Soči (alebo ku jej konci) krajiny BRICS môžu urobiť spoločné vyhlásenie kde bude asi toto: "Na základe posledných udalostí sme došli k záveru, že USA je nedôveryhodný partner tak v obchode ako aj v medzinárodnej politike, a preto vláda USA a USD stratila našu dôveru. Preto rezervy USD nahradíme [doplňte si to podľa svojho gusta]." Do tej doby Rusi, Indovia a Číňania budú kupovať zlato, striebro a iné nefinančné aktíva (firmy, továrne, pôdu, bane, banské práva atď) a keď nebude už čo kúpiť, pustia USD k vode, pričom Saudská Arábia a ostatné krajiny OPEC budú donútený okolnosťami (masívny predaj USD a dolárových aktív) k pripojeniu na nový systém. Pričom USA okrem atómovej vojny veľa nezmôže, samozrejme aj krajiny BRICS to odnesú, ale tie dopady budú miernejšie ako pre USA a ostatné západné krajiny (následný rýchly kolaps mien a bankového systému EU, USA a Japonska je isté). Viem zatiaľ to pôsobí dojmom šialenej reči s logikou od paranoika. PS: Asi to dám do nasledujúceho článku.

 • Jan Dvořák napsal:

  sem s článkem :-)

 • Lime napsal:

  A nesmíme zapomínat, že vrcholí pokus o státní převrat na Ukrajině: Zkušené tajné služby realizují známý scénář. Podivné vraždy, podivní mrtví. Začala přípravná fáze války o Rusko? Co by znamenala občanská válka na Ukrajině? Zkuste si odpovědět sami...

 • Lime napsal:

  Jen taková hloupá připomínka. Ukrajina leží v Evropě. Co by se asi dělo, kdyby došlo na "Syrský scénář".

 • Jan Dvořák napsal:

  Vlny uprchlíků bych nechtěl vidět...

 • Lime napsal:

  Dnes má do Kyjeva přijít vysoká komisařka EU pro zahraniční politiku a bezpečnost Catherine Ashtonová a rovněž speciální delegace z 12 europoslanců, informují média. Europoslanci, kteří zůstanou v Kyjevě do 30. ledna, plánují schůzky s představiteli mocenských orgánů, opozice a účastníky protestních akcí s cílem nalezení východiska z politické krize. Zatím prohlásil bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili v interview pro americké novináře, že v Kyjevě začala první geopolitická revoluce XXI století.“ Podle jeho mínění jde o nadnárodní událost.

 • VoDo napsal:

  Do Čech to nedojde a když tak až bude všude hotovo a bude jasný na kterou stranu se přidat! A pak zase remcat, jako po staletí.

 • Lime napsal:

  VoDo - Strany jsou dávno pro Čechy vybrány. EU, USA - NATO. To, že se nynější ukrajinská vláda přimkla k Rusku se z hlediska USA a EU neodpouští. Je v tom více, než-li boj o změnu vládnutí. Z hlediska velmocí se jedná o další mocenský boj. Suroviny, celkový vliv, geopolitika, vojenská strategie. Ale možná, to tak vidím jen já. Kéž bych se mýlil. zajímavý článek zde: https://czech.ruvr.ru/2014_01_28/Situace-na-Ukrajine-otaleni-znamena-zanik/ Zde: https://www.czechfreepress.cz/evropa/vrcholi-pokus-o-statni-prevrat-na-ukrajine-zkusene-tajne-sluzby-realizuji-znamy-scenar-podivne-vrazdy-podivni-mrtvi-zacala-pripravna-faze-valky-o-rusko.html

 • Lime napsal:

  VoDo Do čech to nedojde.... Designovaný premiér Bohuslav Sobotka potom již nyní vyzývá ke společnému postupu s Maďarskem, Polskem a Slovenskem; otřesy na Ukrajině totiž podle něj zasáhnou celou střední Evropu. Ale zatím klídek , probíhají jednání mezi Ruskem a EU. Snad by pomohly předčasné volby...

 • Vilem Vrzala napsal:

  VoDo Měna která je emitována pomocí neukončitelného QE představuje extrémní riziko a je pravým opakem bezpečné investice.

 • Lime napsal:

  Omlouvám se, že odbočuji, ale článek k tématu Ukrajiny. Pro ty , které to zajímá a nebo si myslí, že nás se to netýká. Vidím to podobně jako autor./ Více se k tématu Ukrajina nebudu vyjadřovat./ Stojí to za přečtení. https://euportal.parlamentnilisty.cz/PrintArticle/11530-analytik-varoval-pred-moznou-valkou-v-evrope-zasahla-by-pry-i-cesko.aspx

 • Vilem Vrzala napsal:

  Co se týče mezinárodní situace, připadá mi nejzajímavější válka v sunnitské provincii Anbar v Iráku. Je to bojiště Saudů a Iránu. Saudové platí ISIL a Irán pomáhá šiítské vládě v Baghdádu (stejně jako Damašku). V širším pozadí stojí za Iránem proti Saudům Rusové, kterým vadí petrodolary směřující na Kavkaz. Dobytí Baghdádu ISILem a rozpad Iráku by byl ukázkovou černou labutí. Potenciální velká mela.

 • Jan Dvořák napsal:

  Saúdská Arábie i Írán prochází významným vývojem. K oběma těmto zemím mám na příští týden připraveny komentáře. Souhlasím, s V. Vrzalou - Rusko je důležitý faktor u obou zemí.

 • cipinek napsal:

  USA is doing down:-))): Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v prosinci nečekaně klesly Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech se v prosinci nečekaně propadly o 4,3 %, což je nejvíce od července 2013. Čekal se nárůst o 1,8 % po listopadových 2,6 % (revidováno z +3,4 %). Po očištění o dopravní zakázky objednávek ubylo o 1,6 % (odhad: +0,6 %, v listopadu +0,1 % revidováno z +1,2 %). Bez armádních zakázek a letadel dokonce -3,7 % (odhad: +0,3 %, v listopadu +2,7 % revidováno z +4,1 %), dodávky se snížily o 0,2 %, přestože se očekával 0,1% růst.

 • lulinak napsal:

  trhy je potreba zkorigovat, tak se proste zacinaji vydavat cisla, ktere to budou podporovat, on temto virtualnim cislum jeste fakt nekdo priklada jakoukoliv vahu?!? vzdyt je to komicka hra, a pokud cisla prestanou (i pres veskerou snahu) vypadat hezky, tak se proste zmeni metodika, a hned vypadaji tak jak maji

 • Lime napsal:

  OPTERON Zpráva: Zdravím, jak jsem slíbil tak činím. Knihu od Don Miguel Ruiz – Čtyři Dohody, jsem právě dočetl. Vynikající kniha k zamyšlení. Duchovní literatury jsem přečetl mnoho, ale tato kniha svou jednoduchostí, praktičností a moudrostí je na špici pomyslného žebříčku. Díky za doporučení, nelituji, že jsem si ji pořídil.

 • Jakub.Hutak napsal:

  K Ukrajině,.. ono se to možná vyřeší velmi rychle Ukrajinská vláda padla, prezident Janukovyč ustupuje https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/325823-ukrajinska-vlada-padla-prezident-janukovyc-ustupuje.html

 • Lime napsal:

  Jakub.Hutak - tomu nevěřím, západní oblast je pro spojení EU, východní pro spojení s Ruskem. Když odstoupí prezident a vládu převezme opozice, vzbouří se východní část Ukrajiny a budeme na stejném místě kde se nacházíme nyní jen v opačném gardu. Na podporu východní oblasti se chystají demonstrace v Rusku na 31.1. Dobře celou situaci popisuje bloger zde:https://www.zvedavec.org/komentare/2014/01/5823-janukovicuv-posledni-krok-by-mohl-ucinit-rozdeleni-ukrajiny-nevyhnutelnym.htm

 • Lime napsal:

  Mnozí vidí černou labuť v Číně, jiní v Brazílii, další v Indii. A vidíte, možná to bude právě Ukrajina. To co je pod svícnem je zpravidla přehlíženo. Nezapomeňte že Ukrajina se nacházela před bankrotem a Rusko tomu zabránilo finanční injekcí. EU Ukrajině neposkytlo dobré podmínky...

 • Jakub.Hutak napsal:

  Lime: Já jsem vždy spíše optimista… a zdá se, že se to teď má spíše chuť vyřešit – černé scénáře nechávám pro Oracla :D – (myslím to v dobrém)

 • Lime napsal:

  Jakub.Hutak - OK, netřeba dělat závěry. Uvidíme co přinesou příští dny. Jisté je, že Rusko jen tak Ukrajinu ze svého vlivu nepustí. Možná budou Ukrajiny dvě. Ruská a EU. No na takové úvahy je času dost. Počítám, že to bude delší proces.

 • Lime napsal:

  Dění na Ukrajině se dostalo na přetřes během summitu EU-Rusko. Reportér Hospodářských novin Marek Hudema z Bruselu hlásí, že jednání bylo "nezvykle ostré".

 • one2free napsal:

  Tak to musíte vidět! Tříminutové video o Benovi :-) https://www.hiddensecretsofmoney.com/blog/Bernankes_True_Legacy

 • Vilem Vrzala napsal:

  Mimochodem, příští týden opět White House drcne do dluhového stropu. Vymyslí republikáni něco, nebo vše skončí stejným fiaskem jako posledně?

 • Toxic napsal:

  Vilem Vrzala: Opět se domluví. Teď jen otázka zda dluhový strop o něco zvýší nebo jestli ho úplně zruší..

 • Vilem Vrzala napsal:

  Zrušit dluhový strop? To už by mohli rovnou zrušit Kongres. Povolování dluhu je jeho první a nejvýznamnější pravomoc. Dluh už je dost vysoký na to, aby vzbuzoval pochyby investorů. Jaký to bude signál, pokud se protrhnou hráze a dluh bude pokračovat v nekontrolovaném růstu? Vždyť už dnes je obsluha dluhu a běžný chod státu životně závislý na kvantitativním uvolňování. QE je tím pádem NEUKONČITELNÉ!

 • VoDo napsal:

  QE omezují tak jak bylo naplánováno.

 • Vilem Vrzala napsal:

  VoDo Exit strategy nastínil Ben Bernanke už tuším začátkem roku 2010. Výsledkem je, že následovalo QE2, operace TWIST a QE 3. K exitu tedy nikdy nedošlo a Vrtulníkář Ben nyní oznámil, že QE 3 (největší tištění peněz v dějinách planety) pokračuje tempem 65 miliard dolarů měsíčně. To je děsivé.

Napsat komentář