Kdo kupuje americké akcie?

Autor článku: 22. 7. 2014

Americké akcie vytrvale rostou. K tomu aby rostly, musí je někdo nakupovat. Zde vzniká otázka – kdo americké akcie ve skutečnosti kupuje? Velcí investoři? Drobní investoři?

První graf z dílny Bank of America Merill Lynch ukazuje hrubé rozdělení nákupů amerických akcií.

Podle tohoto grafu prodávají hedge fondy a institucionální investoři, nakupují drobní investoři. To samo o sobě by signalizovalo přesun akcií ze „silných“ do „roztřesených“ rukou. Budiž.

Ale podle následujících údajů ani „roztřesené ruce“ v reálu nenakupují.

Vždyť v roce 2009 byl příliv a odliv prostředků do podílových fondů zhruba vyrovnaný.  Počínaje rokem 2010 prostředky z fondů rok cop rok odtékají. Jak mohou drobní investoři nakupovat, když prostředky z podílových fondů odtékají? O tolik se přece nezvyšuje objem investorů individuálně obchodujících na vlastní účet na burze.

Něco zde nehraje, kategorie „retail“ pravděpodobně ukrývá i jiný typ investorů, než jenom drobné investory. Takovéto zkreslování dat zavání problémy…

 

Výroční analýza pro rok 2014

 

Výběr článků určených předplatitelům

 

 

Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:

Štítky: ,

Komentáře

 • Libri napsal:

  Napadá mě, zda nemohou být ještě nákupčími také centrální banky, ale ty bych logicky hledal pod institucionálníma investorama- jenže co je podle cinknutých statististických údajů ještě logické?

 • diego004 napsal:

  Libri: mozna je to podobne jako rekordni nakupce US obligaci - Belgie :-)

 • Něco ano, ale ne tolik. Pokud ano, určitě nejsou "retail".

 • diego: přesně

 • Zavacky napsal:

  Dajte ešte nejaké tipy. Mohlo by také niečo robiť Rusko? Toľko rezerv zrejme nemajú. Mohla by to byť Čína? Jej rezervy sú vhodnejšie na hodvábnu cestu a podobne vhodne umiestnené rezervy. p.s. A čo sa už zistilo o tom Belgicku?

 • Oracle napsal:

  @ Závacký A čo tak spätný nákup akcií? Veď firmy nie sú inštitúcie a ZIRP resp. takmer 0 úrokové sadzby im to umožňujú. To by ale znamenalo 2 problémy resp. nebezpečenstvá: -keď ZIRP skončí mnoho veľkých firiem skrachuje alebo bude donútených k novým emisiám; -keď firmy nebudú mať na splácanie pôžičiek ani pri 0 úrokových sadzbách a budú musieť ukončiť spätný nákup či by museli emitovať nové akcie. Obe tieto problémy by mali rovnaký dopad, prepad indexov a na tom nič nemení ani fakt, že tu sú HFT algoritmy lebo podľa mojich informácií objem obchodovaných akcií klesá. - Čína Rusko teraz buď kupujú všetko čo má reálnu hodnotu t.j. vojenskú techniku, vzácne kovy, firmy s know-how, prístup k surovinám, poľnohospodársku pôdu atď nehovoriac o tom, že investujú do infraštrukturálnych projektov, takže burzové indexy sú na poslednom priečinku ich záujmov.

 • Oracle napsal:

  A ešte 1 vec môže dostať dole indexy, a tým je koniec väčšiny programov na spätný nákup.

 • K tomu ale nedojde

 • Oracle napsal:

  @ Dvořák Akože k ukončeniu spätných nákupov, skôr či neskôr skončia, buď dôjdu peniaze alebo akcie či dôjde k výmene predstavenstva, tí starí odídu s tučnými bonusmi a noví zas môžu hádať ako zaplatia dlhy, lebo tieto spätné nákupy sú hlavne o tučných bonusoch riaditeľov. - Turecko, člen NATO pridáva sa na stranu proti-dolárovej aliancie: https://www.zerohedge.com/news/2014-07-22/turkish-pm-cuts-ties-us-mulls-de-dollarization-russia -veci sa dejú a naberajú rýchlosť.

 • K ukončení zpětných nákupu.

 • Pet napsal:

  souhlasím, Oracle některé věci hrne předčasně, ale zpětný odkup akcií je velkým motorem posledních 2 let. Začalo to hromaděním hotovosti, které neustává a korporace počítali s klasickým průběhem po krizi - nutnosti zapojit do obnovy ekonomiky privátní kapitál na investice ve formě snížení daní - v USA jsou nuceni tento model posunout - USD musí nejdříve oslabit, aby se zvedla realná inflace a hodnota USD dramaticky poklesla - firmy toho využijí a skupují své akcie, provádí akvizice dokud je za co - ukončení QE nebude nahrazeno SWIFT operací a začne problém - nedostatek USD v třetím světě, snížená spotřeba v Evropě i USA - růst inflace nad 3% v rozvinutém a 5-10% v druhém světě, ve třetím je to stejně jedno. Firmy začnou vydávat nové akcie a svět se postupně srovná s přerodem konzumní společnosti na jinou - zatím nepojmenovanou, media budou mít o čem psát, konspirační teorie budou pokračovat a věřím, že se při troše štěstí dočkám něčeho zajímavého.

 • Koudak napsal:

  Souhlasím s těmi zpětnými odkupy. Spousta firem sedí na penězích a nemají je moc do čeho nasypat, tak si aspoň udrží lepší hodnotu. Vzpomeňme na Apple - ten by bez vlastních nákupů musel být dávno někde jinde, navzdory provedenému splitu (i když akcie se drží na vysokých hodnotách).

 • Komentář k dividendám a zpětným odkupům jsem připravil na zítřek

Napsat komentář