Kdo další drží triumfy v ruce?

V dnešní době se mluví o řadě zemí. O kom se ale mluví vzhledem k vývoji relativně málo, je Saúdská Arábie. O Saúdské Arábii se mluví jen v případě, že vylétne cena ropy a řada lidí k ní vzhlíží jako k zemi, schopné korigovat ceny ropy. To je ale vše. Její vliv na oblasti mimo cenu ropy je výrazně podceňován.

Saúdská Arábie je zemí, která si nyní může do určité míry diktovat podmínky. Pokud by Saúdská Arábie začala vyžadovat jinou měnu než dolar, má to dolar spočítané. Současný dolar totiž stojí na dohodě Spojených států a Saúdské Arábie z roku 1973, že Saúdská Arábie bude prodávat ropu výhradně za dolar. K této dohodě pak o dva roky později přistoupila celá OPEC a od té doby se petrodolar stal globálním standardem.

Že Saúdská Arábie kroky směrem od dolaru podniká, není nic tajného – o společné rafinérii s Čínou jsem psal již koncem ledna. Pokud vypořádání dodávek z této rafinérie (a možná nejen z této) půjde mimo dolary (a podle mě to lze předpokládat), bude to jen další hřebíček do rakve petrodolaru.

Na druhou stranu, Saúdové se jako menšinový kmen drží u moci jen díky podpoře Spojených států.

Zde to jsou šachy na nejvyšší úrovni. Která země má dlouhodobě nejlepší šachisty světa? Rusko. Proto pozor i na něj.

 

 

Hledáme nejlepší články čtenářů:


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

Další vybrané články:

 

Komentáře

Přidat komentář