Kde je inflace?

Centrální banky napumpovaly do ekonomiky množství peněz, ale inflace nikde. Naposledy jsem se tomuto tématu věnoval loni v létě.

Tehdy jsem zakopaný pes viděl ve neustálém zpomalování rychlosti obratu peněz v ekonomice, měnová báze v hlavních ekonomikách výrazně rostla, množství objemu peněz měřené M2 a M3 rostla mnohem pomaleji, objem úvěrů např. v americké ekonomice se za posledních několik let prakticky nezměnil.

Nedávno mě zaujal komentář Douga Nolanda, který se zabýval podobným tématem. Podle něj se inflace projevuje jinak v éře tištění bankovek a jinak v éře elektronického tištění peněz. Jak?

Dřívější tištění peněz se promítalo do reálné ekonomiky, se všemi v učebnicích popisovanými důsledky (růst úrokových sazeb, oslabení měny…). S klasickou inflací si centrální banky umí ve velké míře poradit. Elektronické tištění peněz se však chová jinak.

Elektronicky tištěné peníze primárně nevstupují na trhy se zbožím, ale na finanční trhy. Výsledkem je široce vítaná a podporovaná inflace na finančních trzích (v současnosti zejména na trhu obligací, včetně junk obligací), nazývaná býčím trhem. Pokud bude tištění peněz pokračovat a investoři usoudí, že výnosy obligací jsou již na svých dnech, můžeme se dočkat přelití inflace na akciové trhy… v Japonsku se tak tomu v poslední době již děje, americké akciové trhy nemají k témuž vývoji daleko.

Dopad inflace na finančních trzích a doprovodných bublin může mít v delším časovém horizontu ještě horší než dopad klasické inflace. Jejím primárním dopadem je redistribuce bohatství a nesprávná alokace zdrojů způsobená dlouhodobě nesmyslně nízkými úrokovými sazbami, případně bublinami na finančních trzích.

Fed si je tohoto faktoru vědom – viz prohlášení B. Bernankeho, naposledy před pár dny před Kongresem Spojených států:

… is the possibility that very low interest rates, if maintained too long, could undermine financial stability. For example, investors or portfolio managers dissatisfied with low returns may „reach for yield“ by taking on more credit risk, duration risk, or leverage…

Bez pokračujícího tištění peněz proto nemají akciové trhy moc šanví na další růst. Konec QE ovlivní finanční trhy více než reálnou ekonomiku. 

Investorům proto doporučuji sledovat jakékoliv indicie v projevech představitelů Fedu signalizující posun v názorech. Poslední zápis Fedu je naprosto výmluvný. Aby nebyli najednou překvapeni.

 

 

TOP 5 letošní vybrané články


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

Komentáře
 1. Lime napsal:

  Supr článek.

  Osobně se domnívám, že tíživá situace na trhu práce v USA, bude důvodem k pokračování QE.

  Proč to Fed dělá?

  Když se sníží náklady na úvěry a banky budou mít důvod poskytovat více úvěrů, měly by firmy začít víc utrácet a investovat. To jsou podmínky, které zpravidla vedou k vyšší poptávce po práci, a tedy i ke snížení míry nezaměstnanosti. Fed přitom tentokrát explicitně uvedl, že nákupem dluhopisů cílí na tvorbu pracovních míst. Cenné papíry hodlá nakupovat tak dlouho, dokud neuvidí citelné zlepšení na trhu práce. Více na: https://zpravy.e15.cz/zahranicni/ekonomika/jak-vlastne-funguje-to-slavne-kvantitativni-uvolnovani-914790#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

 2. Oracle napsal:

  Pán Dvořák tu rozpísal to čo už je nejaký čas hovorím, peniaze z QE šli hlavne na akciové trhy tam sa prejavuje inflácia a VoDo mi nechce veriť keď tvrdím Američania nie sú z najhoršieho vonku a nie sú očistený, a celý ich rast je len ilúzia.

  Lime celé to počínanie FED-u mi pripomína kvapkanie očných kvapiek do konečníka.

 3. Lime napsal:

  Oracie souhlasím s Vámi, že USA vůbec nejsou z krize venku. Dokonce, souhlasím s Vaším předpokladem, že USA zbankrotují do 5 let. Vy o tom, píšete v článku Dozvuky Cyperskej krízy 2.0.

 4. Lime napsal:

  QE – tedy tištění peněz, pouze krizi oddaluje, ale neléčí. Lék by byl bankrot, smazání dluhů. Jenže to by znamenalo obrovské nepokoje a lavinový dominoefekt v podobě padání měn. To je můj názor.

 5. Jan Dvořák napsal:

  Jasně, QE léčí likviditu, nikoliv solventnost.

 6. VoDo napsal:

  Mému portfoliu ta iluze vyhovuje.

 7. Oracle napsal:

  VoDo je to Vaša vec, ale keď ilúzia pominie budete potrebovať veľmi účinnú a hlavne rýchlu exit stratégiu, pričom potrebujete previesť ten vysoko-inflačný zisk do reálnych komodít napr. fyzické zlato, pôda, lesy či iné aktíva čo v časoch krízy prinášajú stabilný zisk.

 8. VoDo napsal:

  Já to převedu na short pozice a budu držet celou krizi a pak to převedu na long pozice a budu držet desetiletí. A ty zmiňovaná aktiva, já jsem si třeba zjišťoval jaký podmínky jsou když člověk chce investovat do „jistot“ (někdy kolem roku 2009 kdy jsem si také myslel že bude konec světa) a rychle jsem od tohoto bláznivého nápadu utekl. Někdo si myslí že koupí pole a tím je vyřešeno a za pár let prodá se ziskem, ne tak to nefunguje.

 9. kubik napsal:

  Pole se nekupuje kvůli prodeji ale kvůli tomu,aby rodina nezdechla hlady až bude nejhůře a člověk nedejbože to pole bude muset obhospodařovat.Se ziskem se dá prodat,to ano,ale to je jako si pořezat pod sebou větev.

 10. Oracle napsal:

  VoDo keď sa rúca ekonomika krajiny v ktorom žijete posledná vec čo potrebujete robiť je hrať na cudzej burze (EU a možno aj Japonsko ešte tento rok sa potopia).

  Druhá vec je QE ako niektorí tu správne poznamenali rieši likviditu nie solventnosť, takže keď sa to rachne ekonomiku zaplaví more peňazí, takže shortovať sa oplatí pokiaľ chcete na takejto katastrofe zarobiť ale prejsť na long pozície je hlúposť, lebo úplné zotavenie po takejto katastrofe môže trvať aj 2 desaťročia (ako sa to udialo po roku 1929) a keď vypukne aj občianska vojna v danej krajine alebo obzvlášť krvavé nepokoje tak sa to môže predlžiť aj na 25-30 rokov(a to som nerátal možnosť prírodných katastrôf veľkých rozsahov typu Japonsko 2011).

  Takže keď niekto odíde z burzy tak mu odporúčam kúpiť lacné zlaté alebo strieborné šperky, dom s pozemkom v obci kde nielen že nie sú cigáni ale ani v okruhu 20 km nie je žiadna cigánska osada.
  Pokiaľ nevie pestovať potraviny a nechce opustiť mesto tak mu odporúčam kupovať trvácne potraviny, kávu, čaj, cigarety a kozmetiku (na barter sa takéto veci hodia).

  PS: Už som raz uviedol link na článok ako prežiť ekonomický kolaps od toho Argentínca.

 11. VoDo napsal:

  Pánové zjistěte si podmínky vlastnění pole a pak nám tu vykládejte jak je to výhodný. Teorie se od praxe liší, nehledě na to že když to praskne jak si mnozí přejí tak vám bude pole zabaveno ve prospěch společnosti či jeho výnosy. Já radši budu likvidní a koupím si letenku tam kde to bude bezpečný.

 12. diego004 napsal:

  Oracle: s temi ocnimi kapkami… 🙂 to si musim zapamatovat..

 13. diego004 napsal:

  EU zachranena? neee, to jen soudruzi vymysli dalsi ultra-mega-podvod, aby jeste chvili udrzeli zdani „vsechno vpoho“ 🙂

  https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2344473/cesta-pro-podporu-rustu-i-snizovani-schodku-summit-eu-bude-jednat-o-vyneti-investic-z-vypoctu-deficitu.html

 14. Jan Dvořák napsal:

  Matematické triky ale nezmění realitu

 15. Oracle napsal:

  VoDo ten Váš zárobok z burzy skôr zabaví Česká vláda (či už z vlastnej iniciatívy alebo na popud Bruselu-mimochodom môže to urobiť aj iná krajina ako Nový Zéland, Švajčiarsko, USA atď) ako to malé políčko kde si pestujete pre seba a pre svoju rodinu potraviny a budete mať pri tom šťastie, že Vám ten zisk nezožerie hyper-inflácia.

  Mimochodom kam si ráčite tú letenku na Sibír, do Švajčiarska alebo do Indie? Ide o to, že nikde nebudete v bezpečí lebo v Číne vás vyštípu, v USA môžete byť vedľajšou obeťou „boja proti domácemu terorizmu“, v Austrálií môže vás zabiť nejaká háveď alebo samotná púšť, v Južnej Amerike Vás unesú za peniaze a keď máte šťastie tak to prežijete, v sub-Saharskej Afrike viac menej to isté len tam pre zmenu z Vás uvaria obed a večeru a je to jedno či vyplatili to výkupné alebo nie, Severná Afrika a Blízky východ je nebezpečné miesto, lebo sa tam rozhoria rôzne etnické a náboženské konflikty, EU tiež nebude príjemné miesto a tie malé ostrovy zas budú hemžiť pirátmi.

 16. Oracle napsal:

  Diego, pán Dvořák už počujem ako rôzne presstitútky (bárs by som to bol ja kto vymyslel tento pojem), „experti“ a rôzny poplatný komentátori komentujú kolaps štátov a ekonomík EU výrazmi typu „nič nenasvedčoval tomuto kolapsu“, „je to blesk z jasného neba“, „nikto nepredpokladal takýto vývoj“ atď proste budú vyjadrovať svoj úžas a počudovanie.

 17. Mario napsal:

  Velké nepochopení důvodu nízké inflace z článku, dle mého názoru, jen srší.

  Od roku 2007 se v USA zvýšil objem peněz, kterej drží banky u FEDu. Ale ve formě rezervy, tedy jedná se o pasivum FEDu. Peníze v oběhu společně s těmito rezervami tvoří celkovou bilanci pasiv FEDu. Pasiva = hotovost + rezervy. Taky se tomu říká celková nabídka peněz.Jelikož se aktiva musejí rovnat pasivům, tak aktiva tvoří právě nakoupené dluhopisy na trhu FEDem. Velikost pasiv se ale řídí velikostí aktiv! A k jakýmu důsledku to vede? „Vytištěný peníze“ držej banky u FEDu a do oběhu se nedostávaj. To co roste je rozvaha FEDu. A teď to nejzajímavější. Pokud nějaký peníze odtečou z jedný banky, kde se objeví? No samozřejmě v jiný bance. Banky si ty peníze můžou vyměnit třeba tisíckrát za den, ale objem rezerv je stále stejnej. Navíc nikdo nikdy nedokázal, že existuje přímá úměra mezi rezervama a úvěrováním od bank.

  Změna velikosti celkových rezerv je tedy v kompetenci centrální banky, nikoliv jednotlivých bank. Banky můžou vyměnit rezervy za hotovost, ale prakticky to nedělají. Proč? Rozložení pasiv je totiž řízeno tím, kolik hotovosti používají firmy nebo domácnosti. Nikoliv tím, kolik peněz se skutečně vytiskne na rotačkách

 18. VoDo napsal:

  Mario: přesně tak, proto i USD roste.
  Oracle: takže tahle logika praví odstěhovat se z města na vesnici, dojíždět desítky kilometrů do města do práce či zůstat na vesnici a čekat na katastrofu. (Nehledě na problémy způsobené jen tím že na vesnici se přistěhoval měšťák). Děkuji nechci. mám aktiva na různých kontinentech, letenku kamkoliv, třeba Jižní Amerika, ale asi to nebude potřeba já kolaps neočekávám, jen další z bear marketů kdy se opět o konci světa mluvit bude a tito lidé opět propásnou příležitost levně nakoupit.

 19. Jan Dvořák napsal:

  Mario,
  pokud Vás zajímá inflace a měnové báze, psal jsem o tom zde: https://proinvestory.cz/kde-je-slibovana-inflace

  Mimochodem, odkaz na tento článek je hned v první větě 🙂

  P.S.
  Co když peníze z banky neodtečou do jiné banky, jak tvrdí standardní teorie, ale na kapitálový trh? Co se bude dít pak?

 20. rj1 napsal:

  Mario:
  male zpresneni> multiplikace menove baze fungovala spolehlive az do roku 2008 – kdy komercni banky nedrzely temer zadne dobrovolne rezervy.

  Dnes tvori “nadbytecne” rezervy vic nez polovinu menove baze, ta tak sice roste jak z vody ale na penezni zasobu (money supply) – penize v realnem “obehu” to ma maly vliv.
  Zde je vyvoj excess reserves:

  https://research.stlouisfed.org/fred2/series/EXCRESNS

  zde vyvoj menove baze:

  https://research.stlouisfed.org/fred2/series/BASENS

  cela rozvaha fedu je pak zde:

  https://www.federalreserve.gov/releases/h41/current/h41.htm#h41tab9

  – bod c. 8
  – menova baze je (v pasivech) skryta pod federal reserves notes (bankovky a mince) a deposits held by depository institutions

  Pokud vezmu soucasny stav base money (cca. 3.1 bn) a porovnam se stavem pred krachem v roce 2008 (0.8bn) a odectu soucasne “excess reserves” (1.8 bn), tak rozdil je jen nejakych 500mld… a 500 mld pro ilustraci zhruba odpovida rocnimu schodku zahranicniho obchodu USA. Teda dolarum, ktera rise vyexportuje a dostane za ne zadarmo realne zbozi z kolonii z celeho sveta.
  Centralni banky je tam hromadi v podobe US dluhopisu jako rezervy (aktiva), proti kterym vydavaji sve vlastni meny (pasiva).
  Vsechny meny sveta jsou tak poukazkou na USD a ten pouze poukazkou na zkrachovaly hypotecnin dluh – CDO a jine mortgage back securities a hlavne dluh strycka Sama.

 21. Oracle napsal:

  VoDo pokiaľ človek pozrie do histórie, stačí aj posledných sto rokov vidiek čo sa týka potravín väčšinou počas kríz a vojen bola lepšie zabezpečená ako mesto, keď k tomu priberieme že dodávky vody v dnešných časoch závisí od dodávok elektrickej energie, tak ako uloženie potravín a keď pozrieme na Argentínsky kolaps ekonomiky tak obraz je viac než pesimistický.
  Výpadky dodávok elektrickej energie, vody, plynu a benzínu spôsobilo vysoké ceny potravín a dopyt po trvanlivých potravinách (načo vám chladnička či mraznička keď nie je prúd alebo nemáte do toho čo dať) mestá následne sa menili na depresívne betónové džungle s naozaj vysokou kriminalitou.
  Takže vidiecka komunita ktorá bola potravinovo sebestačná a bez nepríjemných elementov bola v suchu.

  Že neočakávate kolaps Váš problém, pre ostatných ktorí sú ochotný načúvať poviem tieto veci:
  -asi 30% Španielov je buď bez práce alebo bez stáleho zamestnania, asi 20% má čo robiť aby neskončil na ulici alebo neskapal od hladu;
  -najväčšie španielske banky sú nesolventné (rozumej pred krachom) a držia aktíva hlavne v latinskej Amerike;
  -európsky papaláši schválili to, že „Cyperské riešenie“ sa dá použiť ako poslednú alternatívu záchrany, a berte na to jed, že sa to použije, lebo všetky ostatné alternatívy sa vyčerpali (majitelia bánk nie sú ochotný niesť zodpovednosť).

  Čo sa stane po krachu inkriminovaných bánk:
  -skrachujú aj tie španielske firmy ktoré ešte ako tak fungovali-skolabuje sa španielska ekonomika(španielska ekonomika je rádovo väčšia ako tá cyperská);
  -zavládne panika a spustí reťazovú reakciu čo položí väčšinu Európskych bánk a potopí nielen ekonomiky EU ale aj ekonomiku niekoľkých zemí latinskej Ameriky;
  -použije sa trvalý Euroval ale ani to nebude stačiť (kvôli tomu, že toľko peňazí v štátnych pokladniach neexistuje);
  -trvalý Euroval spôsobí bankrot niekoľkých zúčastnených štátov vrátane Slovenska;
  -panika potopí aj Japonskú ekonomiku;
  -vypukne celosvetový chaos najmenej zasiahnutý budú členské krajiny BRICS, Eurázijskej únie a USA (tá sa položí asi o 5 rokov neskôr v relatívne kľudnom období);
  -celosvetový chaos bude sprevádzaný krvavými nepokojmi, povstaniami, občianskymi vojnami a vojnami.

 22. VoDo napsal:

  To bude cas k nakupu ETF’s napakovanych, nenapakovanych a dividendovych, pocitam tak za dva az tri roky 🙂 Uz si delam strategii a budu drzet desetileti a pak si teprve koupim ten bunkr, kolaps ocekavam az ve ctyricatych letech. 🙂

 23. Oracle napsal:

  VoDo len aby Vás ten kolaps nezastihol so stiahnutými nohavicami.

  Musím ešte spomenúť niekoľko faktov ohľadom trvalého Eurovalu (EMS), dobre informovaný ľudia vedia že je to inštitúcia, ale málokto vie, čo to odnáša:
  -zmluva-vlastne dohoda sa nedá vypovedať;
  -zástupcovia nenesú za nič zodpovednosť, majú imunitu pokiaľ ide o dôsledky ich rozhodnutí;
  -majú právo žiadať okamžité zaplatenie záväzkov;
  -a čo je pre rádového občana EU obzvlášť dôležité môžu zhabať akýkoľvek majetok bez vyplatenia adekvátnej hodnoty.

  Čo to znamená:
  -zločinci sa zaistili dokonale z právneho hľadiska, hoci lynčujúci dav málokedy sa zaujíma o právne aspekty;
  -niekoľko štátov trvalý Euroval privedie do bankrotu nielen Slovensko ale aj Česko (pokiaľ viem stali ste sa členom EMS)+niekoľko štátov;
  -ošklbú nás škaredo, t.j. zabavia cenné papiere, certifikáty, akcie firiem a možno aj vklady pod 100 000 € fyzických osôb.

  VoDo vo svojom naivnom optimizme sa neobáva kolapsu španielskej ekonomiky a následného kolapsu globálnej ekonomiky.
  No čo už, v čas som varoval každého.

 24. VoDo napsal:

  Kdybych měl dění na světě jako zábavu tak bych taky vyhledával senzační zprávy, četl Celenteho, infowars, KWN a další. Trhy jsem začal vnímat někdy kolem roku 2000, zajímat kolem roku 2005 a aktivně od 2007, permanentní pesimismus se nevyplácí, je lepší sledovat cenu. Dneska jsem si po dlouhé době poslechl Celenteho a pořád stejná písnička, „zlato má dvě ceny, je manipulovaný, lidi kupují že mincovny nestíhají“ atd. Celente se v mých očích dvakrát zdiskreditovat, jednou když psal o současném Československu (napsal jsem mu že to neexistuje už přes dvacet let a divím se že to jako geopolitik nezaznamenal) podruhé když bylo na Václaváku protestovat asi pět tisíc odborářů tak vykládal jak v Praze protestují stovky tisíc lidí proti vládním opatřením. Vlastně třikrát, když prudil do ZIRP a že je to manipulace a za pár dní z něj vypadlo že neodolal a vzal si půjčku s tři procentním úrokem s fixací na deset let a koupil za to činžáky. Je třeba rozlišit informace od lidí kteří něco prodávají a kteří nikoliv.

 25. Oracle napsal:

  VoDo Vás nezaujímajú dôvody toho senzačného „rastu“ na amerických burzách (z Európskych zas ten optimizmus vytráca), Vy len ako decko sledujete ako ten trh rastie (to isté sa dialo v roku 1929, 2000 a 2007 a vždy to dopadlo zle). Trhy so zlatom a striebrom sa manipulujú (po škandáloch okolo LIBOR a ISDAfix by to malo byť každému jasné) a Španielsko je pred ekonomickým kolapsom a sociálnym výbuchom, čo keď sa nastane kvôli previazanosti finančného sveta položí globálnu ekonomiku pekne región po regióne.

  Vy tu zatiaľ naivne rečníte o tom ako si zarobíte a vôbec Vás nenapadne, že Vás „veľký psi“ môžu cez svojich nastrčených pajácov zbaviť nielen Vášho zisku ale aj celého majetku.

  PS: Neverte všetkému čo ČT povie, je to vždy hlasná trúba aktuálnej mocenskej kliky.

 26. VoDo napsal:

  Důvod růstu je jasný, po čtyřech letech bull trhu se přidávají i public money, jako vždy v závěrečném stadiu, noviny píší o nekonečném růstu, tudíž jsem tento týden otevřel nějaký ten short a budu koukat. Cíl korekce je kolem 1540 na SP500 tak do měsíce a asi to bude rychlé. Poté zase nahoru k maximům a možná je i překonáme, opět za pomoci public money.
  Televizi nemám.

 27. Oracle napsal:

  VoDo o tom je článok pod ktorým diskutujeme. 😉 Ono kupovať akcie bankrotárov a myslieť si, že zmenia svoje správanie a prestanú byť bankrotármi je naivné a možno aj zločinné. Na druhú stranu, vsádzať na rast SP500 nie je dobrý nápad (viem že budete robiť opak), lebo jednak celá táto situácia pripomína dotcom bublinu a jednak Moody označil dlhopisy firmy ALCOA za „junk“, ale nezmenil jeho status jeho akcií. Toľko o objektivite amerických ratingových agentúr a o prosperite amerických firiem, link: https://www.presstv.com/detail/2013/05/30/306156/moodys-downgrades-us-aluminum-giant/

  Tretia vec, dúfam že Vaša špekulácia vyjde a zarobíte, a ešte viac dúfam, že Váš zisk nezožerie inflácia alebo byrokratický aparát EU.

  Mimochodom nielen televízie ale aj noviny môžu klamať, prinajmenšom nenapísať celú pravdu, čo by mohla poškodiť práve nimi opatrovaných politických miláčikov.

 28. VoDo napsal:

  Ja akcie bankrotaru nekupuju, mimochodem i v dobe nejhlubsi krize nezmizi lidskej um, vynalezavost, nezmizi baraky ci firmy, ono i v dobe valky trhy rostly, ale je kazdyho vec jak dnesni situaci vidi, nekdo stavi bunkry jinej kupuje akcie, jinej zase kupuje zlato po desitky let az mu unikl jeden z nejvynosnejsich akciovejch trhu vubec, nekdo jinej vubec nema tuseni o deni a taky je stastnej.

 29. Oracle napsal:

  VoDo Vy nie, ale FED áno a celé to potom má dopad na akciové trhy, a to vytvára zdanie očistenia, obnovy a prosperity.
  Druhá vec je banky musia vykazovať zisk, a investície do reálnej ekonomiky z tohoto pohľadu sú málo návratné, takže sú na burze a hrajú s akciami, pričom vykazujú zisk (nakoľko je to reálny zisk neviem posúdiť, ale keď pozrieme čo sa dialo s hypotečnými derivátmi, tak veľa dôvodu k optimizmu nemám).
  Tretia vec populácia západu obzvlášť USA má obrovské dlhy a vo väčšine krajín dobre platené miesto človek nezíska.
  Takže na to aby sa presadila nejaká naozaj innovatívna technológia tak musí prejsť celý západ masívnou reštrukturalizáciou to znamená od ekonomiky, cez štátnu správu až po sociálne zabezpečenie, na to aby sa to udialo musí nastať finančný kolaps (inak tu budeme skomierať ako Japonsko 40 rokov), čo bude príjemné ako horný a dolný výplach jemne povedané.

 30. VoDo napsal:

  O trhu toho moc nevite a s tema technologiema to neni pravda, staci se kouknout jak, v dobe krize, bylo vytvoreno cely odvetvi a zamestnava desetitisice lidi po svete, ano je to ten fuj Apple, americka to firma, iOS dalo praci tisicum programatoru, z nekterych se stali milionari, vyroba prislusenstvi je dalsi oblast (ano existovalo i pred tim) to dalo vzniknout konkurenci ve forme Android a zase tisice pracovnich mist a opet Amerika to vytvorila, Facebook fenomen ktery opet zamestnava tisice lidi a programatoru (ikdyz zpusob vydelku krz reklamu nemam rad) svet se nezastavi, lidi porad vymysli nove a nove veci, akcie nejdou nahoru jen protoze TO nekdo dela, akcie jdou nahoru protoze ty firmy proste tvori a maji zisk, ano nektery se jen vezou ale to je normalka a to je jen par prikladu, pokrok je ve vsem, anglicky bych vam napsal Get a life!
  To co pisete neustale dokola se delo vzdycky, studium historie napovi. A nahore zminovana firma Alcoa, komoditni boom je pryc, komodity jsou v bear trhu tudiz to spousta firem odnese a klidne i velikan Alcoa, proc ne, Kodak taky zbankrotoval protoze se neprizpusobil trhu digitalni fotografie ikdyz sam vymyslel digitalni fotak, to je proste zivot a tak to je.
  Je to tam i napsany “ to junk status due to falling prices and slow growth in China and Europe.“
  Proste si v Alcoa mysleli ze komodity pujdou uz jen nahoru a podle toho si brali uvery a ted zjistuji ze jim stroje stoji, ci nevyplaci delat, protoze cena hliniku padla.
  Deflace jak vysita, tady je krasne videt jak komodity jdou „nikam“ po desetileti. V roce 1988 stala tuna $3500 a o 20 let pozdeji $3000, kazdy ale vi ze v roce 1988 bylo $3500 podstatne vic ne $3000 v 2008
  https://www.indexmundi.com/commodities/?commodity=aluminum&months=360 A DJ30 byl v ty dobe na 2000 dneska se da prodat za 15000.
  Mezitim padnul sovetskej blok, z ciny se stal svetovej hrac, japonsko padlo na kolena a nevstalo, nekolik valek bylo vedeno atd…

 31. Oracle napsal:

  VoDo ja som napísal, že banky tlačia ceny akcií nahor aby mohli vykazovať zisk, Vaša reakcia je mimo.
  Iste firmy ako Apple a Facebook sú inovatívne technologické a vytvárajú zisk, ale čo je podstata ich technológií, na to by sme mali pozrieť:
  -Apple inovuje rádio-asi storočná technológia, mikročip-asi 50 ročná technológia, dotyková obrazovka má tiež niekoľko desaťročí a algoritmy(programy)-tá je zas asi 2000 ročná technológia 1. zaznamenaný v Indií;
  -Facebook rôzne like-y a správy (vrátane SMS správ) sú v podstate telegramy, a samozrejme sú tu tie algoritmy čo umožňuje im to fungovanie.
  Tieto firmy neponúkajú nič revolučné len evolučné produkty, ale ich produkty sú kvalitné, to musím priznať. Na druhú stranu Google (ďalší stroj na peniaze) „digitalizoval“ knihovníka a samozrejme Zlaté stránky (čo iné je jeho vyhľadávací modul a spôsob reklamy). Na to aby sa presadila skutočne revolučná technológia musí byť jeden veľký reštart.

  Čo sa týka Alcoa, čítal som ten článok, ale jednu vec „nechápem“ ako mohli jeho dlhopisy zaradiť do kategórie „junk“ ale rating akcií ponechať? Priama logika totiž diktuje, že prinajmenšom o 1 stupeň by mala poklesnúť rating jeho akcií.

  Čo sa týka bear trhu na komoditách, tá bude trvať nejaký čas (spotreba obyvateľstva na západe-teda aj u nás klesá) bez ohľadu na nastávajúci kolaps ekonomiky.

 32. Jan Dvořák napsal:

  Pokud někoho napadají firmy s revolučními technologiemi, klidně je sem zmiňte. Zakládám téma ve fóru.

Přidat komentář