Kam míří evropské sankce vůči Rusku?

Minulý týden byly oznámeny zatím asi největší sankce EU proti Rusku. Kam míří? Hlavně na finanční sektor, energetiku a zbrojní průmysl. Cílem je zatlačit na prezidenta Putina a donutit ho ke změně politiky vůči Ukrajině.

Často slýcháme – ruská ekonomika. Ale málo kdo si uvědomuje, že pokud jde po počet obyvatel, je Rusko skoro desetinové ve srovnání s Čínou. Pokud je o HDP, je srovnatelné s Itálií, i když je Rusko extrémně závislé ne komoditách – podrobnější analýza je k dispozici zde. Byla snaha, aby sankce postihly významně Rusko s minimálním dopadem na EU. Kam tedy sankce míří?

 

Finanční sektor:

Tyto sankce jsou asi nejvíce nebezpečné pro Evropskou unii či Spojené státy. Sankcemi je postižena cca třetina ruského bankovního sektoru. Pokud by se totiž ruský finanční sektor se sankcemi rychle vyrovnal a vyšlapal si jinou cestu na světové finanční trhy, ukázal by, že se banky mohou obejít i „západní“ banky a fungovat bez nich. Byl by to signál i pro jiné země, které by se mohly vydat po této vyšlapané cestě.

Sankce míří na banky s většinovým podílem státu, respektive na jejich aktivity na finančních trzích v EU. Jde o Sberbank (banku odpovídající České spořitelně u nás, i když stále s dominantním postavením na tamním trhu), VTB Bank, Gazprombank, Vněšekonombank (VEB) and Rosselchozbank. Sakce se netýkají jejich poboček v EU. Takže – u bank s pobočkami v EU (Sberbank, VTB Bank a Gazprombank ) je výsledkem nula, nula nic.

 

Zbrojní průmysl

Embargo se netýká již uzavřených kontraktů, tedy pokračují i francouzské dodávky vojenských lodí – mimochodem, Rusko podle dostupných informací nemá helikoptéry schopné efektivně spolupracovat s lodí třídy Mistral. Nabízí se tak otázky, –  k čemu je vlastně Rusko kupuje? Dokoupí i helikoptéry? Nebo je to splátka dluhu???

Moc jiných obchodů neprobíhá, sankce jsou tak spíše symbolické.

 

Energetický průmysl

Dovoz ropy a zemního plynu z Ruska nebyl omezen. Logicky, tím by EU uškodila sama sobě. Cílem jsou ruské dlouhodobé projekty průzkumu nových ložisek, hlavně dodávky nezbytných technologií.

 

Jaký to na mne celé dělá dojem?

Více řečí než skutečného efektu.

 

Výroční analýza pro rok 2014

 

Výběr článků určených předplatitelům

 

Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:

Tagy:
Komentáře
 1. Pet napsal:

  nejsem zastáncem hosp. sankcí, ale v tomto případě je uznávám, ani ne tak s ohledem na tragickou situaci v Donbasu, ale s ohledem na okupaci Krymu. Byť je to určité upozornění na odtržení Kosova od Srbska, způsob který Rusko zvolilo na Krymu je v Evropě nepřijatelný a neměl by být přijatelný ani v budoucnu, kdekoliv. To, že se EU odhodlala k uvalení sankcí je jen nutnost, že k obnově SSSR nedojde, nebo alespoň ne v formou na kterou je Rusko zvyklé. Sankce budou mít dopad přesně takový jaký, je v dnešní době snesitelný pro obě strany – a minimálně bude obě strany otravovat natolik výrazným způsobem, že budou nuceni najít východisko. Je to souboj s časem, ve kterém Rusko zatím prohrává, bo ekonomický propad se zvyšuje a spousta nezainvestovaných rublů, dolarů, eur se začne projevovat velmi brzo.

 2. Oracle napsal:

  @ Pet
  Práve to bolo EU a USA ktorí poskytli precedens vo forme Kosova Rusku (ako ste to naznačili). A o okupácií nemôže byť ani reč, lebo občania Krymu sami odhlasovali pripojenie sa k Rusku, že to nebolo v súlade s Ukrajinskou ústavou rusko to nezaujíma.

  Čo sa týka ekonomiky, Rusko zďaleka neprehráva, veľmi dobre vie, keď EU nekúpi ich suroviny a energetické nosiče, tak Čína a ostatne krajiny veľmi radi kúpia, nehovoriac o tom že Rusko a ostatné krajiny majú vlastné alebo okopírované technológie. Nehovoriac o tom, že Rusko a Čína sa chystajú poskytnúť svetu alternatívu k západným systémom, vo forme BRICS bánk aj čiastočne aj poskytli.

 3. diego004 napsal:

  videno zajimavou Oracle logikou by ani CR nemela nic namitat pokud si obcane Karlovych Varu „odhlasuji“ pripojeni k RF… 🙂 velice zajimavy nahled na vec… 🙂

 4. mimi napsal:

  Přirovnávat Karlovy Vary ke Krymu..“trochu“ z cesty, dle mého názoru.

  Pet: Přestaňte už číst ten Respekt, člověče nešťastná 🙂

 5. Pet napsal:

  2 mimi – sorry, musím zklamat – z Respektu vidím tak max. nadpis, ani nepamatuji kdy jsem viděl jejich fyzické vydání
  2 Oracle – rozumím, že máme rozdílný pohled na věc – nenechává mne klidným s jakým tichem po pěšině je anexe Krymu je v Evropě přijímána. Stejně tak nerozumím postoji státu, který má s tímto postupem 2 tragické zkušenosti, ale národ, který si neváží historie a nedokáže se z ní poučit, bude nucen snášet následky svého postoje dokud se poučit nedokáže – toto nicméně na tento web nepatří. O chaosu, který dolehne na obě strany svědčí dnešní zpráva – Ruská nízkonákladová letecká společnost Dobroljot, která od pondělí pozastavila svůj provoz kvůli sankcím Evropské unie, podepsala předběžnou dohodu o koupi 16 nových letadel od amerického výrobce Boeing. – Dobroljot je na seznamu a chce nakupovat v USA – docela vtipné, to se musí nechat – ze vznikající obchodní války nemůže profitovat nikdo – Boeing má nápadně méně objednávek než airbus a jsem zvědav jak bude reagovat Obama. Jinak představa, že Rusko prodá ropu a plyn teď, hned na jiný – obsazený trh je v dnešní době úsměvná – ano může prodat, ale za cenu která bude o 30-50% nižší ( stejně jako prodávají Kurdové nově ropu z polí nacházející se na území Iráku) – odběratel vydělá, prodávající trpí a inkasuje ztráty

 6. Oracle napsal:

  @ Pet
  Predstavte si toto:
  Rusi sa dohodnú s Čínou a Indiou, že sa stanú predajcami Ruského uhlia, plynu, ropy a surovín. Pričom schéma zhruba by bola nasledujúca:
  Rusi na papieri budú im predávať zmienené komodity a oni by predali ďalej za RMB/Yuan, za Rupiu alebo za Ruble a s Rusmi by sa delili o zisk na 50/50 či na 45/55. Toto by umožnilo daným krajinám nielen bohato zarobiť ale aj oplatiť aj to poníženie čo im Západ spôsobil za posledných 100-200 rokov. 🙂
  Vzhľadom na to, že India chystá podobnú dohodu s Ruskom akú má Čína, tento scenár by mohol byť reálny.

  Ďalšia vec, prišla Ruská odpoveď na Západné sankcie: https://www.zerohedge.com/news/2014-08-06/russian-retaliation-putin-orders-ban-all-food-imports-sanctioning-countries-year
  – Francúzi a ostatné poľnohospodárske štáty z EU a USA sa určite „potešili“, keď sa o tom dopočuli. 😀

 7. DEERRICK napsal:

  Si položte otázku.Kdo to začal?Kde je primární příčina celého konfliktu?Já bych řekl,že to začali v Kyjevě.Takže ukazovat na Rusko může jen osoba,která moc velký přehled nemá a už vůbec neumí dávat různé události do logicky navazujícího řetězce událostí majících původ primárním konfliktu.Hlasoval by snad Krym o připojení k Rusku,kdyby Ukrajina normálně fungovala?Takže bych poprosil osoby přirovnávající hlasování v Karlových Varech o připojení k Rusko o rozumnou odpověď.Ne že zalezete do zemjanek a nic nenapíšete.

  Podle mne jsou v USA v prdeli.Mají dluhy,tisknou jak o život a úroky zvyšovat nemohou.Stačí jen zmínka o zvýšených úrocích a akcie padají dolů jako kámen hozený do vzduchu.Je to boj o dolar.S chutí bych ty šmejdy nakopal do zadku a nic bych jim neprodal.Až tohle pochopí ještě víc lidí,dolar padne.Když se bavím s lidmi,tak jich čím dál víc chápe,že USA jsou stát,který může za většinu válek,co byly od II.sv.války.Chtěl bych vidět ty kecali,co tady přirovnávají Karlovy Vary ke Krymu,až by jim přišel povolávací rozkaz do armády a měli by jít bojovat proti rusům za americké zájmy.By se posrali strachy.Já osobně bych odmítl a poslal bych je do prdele.I za cenu kriminálu.Nebudu bojovat za americký šmejdy.

  https://skutecnosti.cz/znehodnocene-penize-to-je-oc-tu-bezi-resenim-muze-byt-i-valka/

 8. mimi napsal:

  DEERRICK: Souhlas. Jen bych doplnil: zajímavý je, jak se z těchhle lidí stanou fanatičtí obhájcové lidských práv kdykoliv se Rusko uprdne..můžou se zbláznit! Každej den na netu napíšou minimálně 10 protiruskejch příspěvků, producírujou se s ukrajinskýma plackama na hrudi atd. Když ale začně Amerika vraždit lidi, tak zalezou a najednou maj hrozně moc práce nebo co a neni po nich ani vidu ani slechu. Je to fakt zajímavý..

 9. Libri napsal:

  ono je stejně od rusů drzost, že si dovolí mít vlastní stát uprostřed základen US army
  https://www.imghosting.cz/view-62expanze_ruska.jpg a proč se někomu nelíbí šíření humanity, demokracie a míru?
  https://www.imghosting.cz/view-41vyvoz_demogracie.jpg 🙂 a těm co se neumí orientovat ve složitějších situacích bych pouze poradil, že strom se pozná po ovoci a nejvíce štěkají podvraťáci (aneb zloději volají chyťte zloděje). a otázka pro Pet: proč US bombardovalo srbsko a ne kosovo, které se chtělo osamostatnit? proč má být odtržení Katalánska neústavní a odtržení ČR od RakUh bylo OK? nebo odtržení USA od anglie bylo OK, či zločin? anebo jsme měli bombardovat slováky v 1993? a vzpomínky na ruskou invazi nás mají coby historická zkušenost nahnat do vřelého náručí s německem, protože 1938-1945 není historická zkušenost? a co bílá hora? které historie si máme vážit?

 10. Pet napsal:

  jen bych se zeptal – je rok 1938 a 1968 dostatečný příklad jak to končí v případě, kdy se nebrání ani stát, ani národ, ani mezinárodní společenství? Osobně nejsem zastáncem souboje mocí na Ukrajině a pokud se pamatuji z mých pobytů v Charkově, Kyjevě, Lvově, tak zas takový rozdíl v životě normálních lidí nebyl a ve smýšlení a postoji k Rusku už vůbec – ruština byla dobrá, všichni se s ní domluvili, firmy sice do Ruska vyráběly, ale hledaly jiné trhy, stejně jako jinde v Evropě. Takže nevím kdo to začal, ale normální lidi určitě ne. A pokud má pro mocenské ambice kohokoliv trpět ukrajin/ec/ka tak mi to prostě nepřijde košer< stejně jako mi to nepřijde košer v Kosovu, Bosně, Polsku 81, Praze 1968, Maďarsku 56, Praze 48, Evropě 1938-45, Mnichově 38, …….. . Tam taky bylo jedno kdo to začal. Evropa nyní zvolila reakci, která jistě bude bolet i EU, ale pořád lepší než nedělat nic a to by měl Čech, Slezan, Moravák, Slovák, Polák, Maďar vnímat daleko citlivěji. Ano je špatné, že se Evropa nevzmohla na lepší řešení v Kosovu, ale třeba je nynější zavedení sankcí snahou o zvolení lepšího řešení než byla nečinnost v počátku a následné vyřešení na Balkáně tenkrát.

 11. Pet napsal:

  2 Libri – je na každém jaké historie si váží a z čeho se poučí – ad Německo – je poměrně zajímavé sledovat jak se jeho pozice v EU mění a jak samo Německo mění svůj přístup k EU. A vřelá náruč Německa? – to není můj šálek čaje už s ohledem na historickou zkušenost, ale pokud si mám vybrat mezi odběratelem v Německu a Rusku budu preferovat Němce.

 12. kubik napsal:

  https://www.nwoo.org/2014/08/06/dukazy-jsou-jiz-presvedcive-malajske-letadlo-mh17-sestrelily-dva-ukrajinske-vladni-tryskace-nebyla-to-raketa-zeme-vzduch-buk/

  Vidím že se tady schází většina lidí,kteří vědí která bije,ani mě se nechce narukovat a bojovat kvůli nějakým idiotům,kteří neví co to je a myslí si že je to sranda a budou to mít jak seriál na pokračování,viz irak a další a sedět v ameru před bednou,s pivem v ruce.Tady už přestává sranda,rusko není libie nebo irak,má možnost planetu přeorat jadernejma zbraněma a oni to udělají,mají již nyní zapnutý systém poslední odplaty,kdy se odpálí všechny JZ automaticky po vyhodnocení senzorů o napadení a nemusí být v celym rusku nikdo naživu,i tak se to odpálí.Myslím že pro ameriku je lepší položit dolar,ale zůstat naživu.Horší je to s ukrajincema,to jsou někteří totálně vymytý mozky,taky to tak s nima dopadá,nechápu proč se nedohodli hned na rozdělení jako my se slovákama.Ale vyhodnari holt jsou horké hlavy.

 13. DEERRICK napsal:

  mne jen uniká,proč ty uprchlíci jdou do Ruska,když Rusko podporuje teroristy.

  https://www.novarepublika.cz/2014/08/osn-od-zacatku-roku-prekrocilo-hranice.html

  Moskva, 5. srpna – RIA Novosti. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) sdělil, že 730 tisíc osob vjelo od začátku roku do Ruska z území Ukrajiny kvůli konfliktu na východě této země, oznámila v úterý agentura Reuters.

 14. woxow napsal:

  Mnoho států v EU drží dluhopisy USA. Stačí když evropa neposlechne USA a USA ji spláchnou odpisem svých dluhopisů z důvodu bankrotu. Díky tomu USA nutí Evropu aby si znepřátelila Rusko, čímž ji nakonec stáhne, až se Rusko naštve ke dnu. Směšné je že to mají USA rozehrané tak, že nakonec budou všichni nadávat na Rusko, i když v podstatě si do té kaše vlezli sami jakou otrocké loutky USA. Švýcaři, Němci a Rakušané si uvědomují celou hru, a pokud mají krach USA přežít s minimální úhonou, musí mít dobré vztahy s Ruskem. Čím více se tlačí na pilu, tím rychleji se konflikt vyostří do jediného dne kdy jedno jediné oznámení změní svět tak jak jej známe.

 15. Hugo napsal:

  PET Ty si Petko Kokotov z AC24.cz 🙂 že jo?

  Já vím že tu diskutujeme o byznyse ale původ proč byl připojen Krym je nejspíše zde. Stalo se to v únoru. Mainstream to vynechal jako nedůležité. 8 autobusů s rusky mluvícími občany co se vraceli z Kyjeva na Krym – čekali tam na ně 3 dny náckové, zablokovali, vytáhli je ven a zbytek však víte mlácení, mučení 7 popravenejch. No a když k tomu přidáte že školní děti skáčou na náměstí a křičí zab rusa zab rusa co to je za lidi kteří tuhle propagandu vedou. To jsou prostě nemocné mozky, jinak to nazvat nejde. Role Putina je docela těžká, jednak nemůže nechat lynčovat rusy co žijí na východní ukrajině protože lidi doma by mu to neodpustili ale přitom je nemůže nijak výrazně podpořit protože ti lidé mimo dění věří tomu co je v telce bez ohledu na to jestli je to pravda. Viděli jsme to na sestřelené 777. Američané plnou pusu důkazů a kde nic tu nic, skřínky v Británii takže zapoměnte na 777 že by se něco vyšetřovala. prostě to hodili na Putina, udělalí pár falešných obrázků poslali to médiím a tak to je. Podle nových poznatků to byl palubní 30 mm kanón co rostřílel kokpit ale jak říkám tohle nikdo vyšetřovat nebude. Stejně jako střelbu na Maidanu nebo masakr v Oděse. Prostě stejná deska pořád dokola. Sankce pocítí celá Evropa, Rusové se přizpůsobí. Amíci se můžou smát jak vrazili kudlu mezi Rusko a Evropu a budou se sem snažit tlačit svoje. Média masírují jak euro pádá vůči dolaru ale když jsem viděl dnes ten 50 pipsový propad na USD/JPY za 3 minutky bez fundamentu je mi jasný že velcí se začali zbavovat dolaru. Otázka Krymu je jasná, obyvatelé si zvolili sami – mistrovský tah Putina, Koneckonců máme tu Kosovo, proč ne Krym. Tvrdit že to samý se může stát Karlovým Varům může s prominutím tvrdit jen někdo kdo nabourává diskuze a štve lidi proti Rusku. O tom že se před třemi týdny vylodili poláci v Oděse v počtu 1000 mužů, paragáni oddíl Mazurek, s nimi 12 samohybných houfnic DANA a bujují proti domobraně na východě,ani zmínka v mainstreamu, v současnosti v obklíční v kotli a brzy asi i rostřílení na cimprcampr – to je důvod proč mezi prvními byly sankce na Polsko.

  Korsuňský pogrom – Ukrajina – 20.02.2014 Titulky CZ

  https://www.youtube.com/watch?v=p7HrJbqYFVQ

  tohle zkoukněte taky jak vypadá objektivní zpravodajství , propaganda hadr

  https://afinabul.blog.cz/1408/viete-azbuku-potom-je-as-vsetko-inak a pokud nechcete čas trávit hledáním doporučuji

  https://www.slobodnyvysielac.sk/informacna-vojna/m5/p19/r3

  informačná vojna archív 300 dílů po 3 hodinách, pouštím si večer když jdu spát, super jsou ty díly kde je host Lubomír Hudo V tomhle jsou slováci o hodně napřed palec nahoru 🙂 na chyby co tu mám prdím sorry jdu chrápat.

 16. Pet napsal:

  Hugo mohu tě uklidnit – toho kokotka se nezbavíš, ten ti zůstane. O kvalitě mediálního prostoru si iluze nedělám, ruské i anglické zdroje si raději přečtu v originále a souhlasím, že média na Slovensku jsou poměrně dobrým zdrojem informací.

 17. diego004 napsal:

  – vy jste se ale tady rozcertili soudruzi.. 🙂
  – bohuzel veskera Vase argumentace je ve znamem stylu “ … a Vy zase mlatite cernochy…“ 🙂
  – a urcite zadny zdejsi diskutujici nevyresi problemy tahnouci se 100+ let do historie … 🙂
  – ale to uz jsme zde s armagedon dvojkou probirali uz x-krat … u cehoz asi mimi+Deerrick nebyli…
  – mejte se, hlavne at to sype.. 🙂

 18. mimi napsal:

  diego004: Jasně, kdo neplive na Rusko, je komunista/soudruh a nemá rád domácí mazlíčky!

  Jinak neřek bych, že argumentace byla jak říkáte ve stylu ” … a Vy zase mlatite cernochy…” – Naopak. Krym byla úplně jiná situace, jak několik lidí napsalo již výše(Kdo situaci sledoval od začátku ví, co předcházelo akci Krym). Navíc ze strany Ruska nebyl zabitý jediný člověk. To je asi tak všechno, víc už asi nemá smysl psát. Kdo vidí, vidí. Nemam potřebu ani čas zde někoho přesvědčovat.

 19. J@ napsal:

  Nenápadná, ale účinná odpověď na sankce proti Rusku – https://www.nwoo.org/2014/08/07/nenapadna-ale-ucinna-odpoved-na-sankce-proti-rusku/

 20. kubik napsal:

  https://blisty.cz/art/74225.html
  Hra s ohněm

  Ilona Švihlíková

  Velmi dobré

 21. diego004 napsal:

  mimi: neni treba plivani, staci mit otevrene oci + otevrenou mysl
  – jinak vase vyjadreni „Navíc ze strany Ruska nebyl zabitý jediný člověk“ me opravdu pobavilo… 🙂
  – oni ti Ukrajinci maji totiz miliony padnych duvodu Rusy nenavidet… a neni to zase az tak stara kapitola dejin…
  – a btw nejde jen o Ukrajince…
  – jinak ale souhlas s Vasi posledni vetou… 🙂 howgh

 22. mimi napsal:

  A kolik lidí teda zařvalo v souvislosti s Krymem(rukou rusů)? Předpokládal jsem, že se bavíme o Krymu.

 23. diego004 napsal:

  mimi: ale kdeze o Krymu.. chapu, ze umyslne „zapominate“ na genocidu rizenou bolsevikem primo z Kremlu, kde odhady jsou 2,5-7mio Ukrajincu.. proti tomu je ten Vas Krym 2014 jen takovy cajovy lynch dychanek… 🙂

 24. kubik napsal:

  https://jirivondracek.blog.idnes.cz/c/403243/Toho-se-mel-dozit-Ukrajinec-Breznev.html
  Málokdo si ale také uvědomí, že nás okupoval Sovětský svaz z rozhodnutí Leonida Iljiče Brežněva. Tedy i Ukrajinci. Málokdo si uvědomí, že jeden z obdivovaných vůdců Majdanu Vitalij Kličko u nás jako dítě strávil pět let spolu se svým otcem, důstojníkem okupačního vojska. Málokdo si při vzpomínce na okupaci uvědomí, že Brežněv byl Ukrajinec. Že představitelé Říše zla byl lepenec národností kterým se říkalo Rusáci, potažmo Rusové a přitom Stalin byl Gruzínec, Berija byl z Abcházie a Trockij se narodil v Ukrajinském Kirivogradu.

 25. plukin napsal:

  Hmm, „zabavne“..mainstream media jsou manipulovana a nejake radoby „svobodne“ medium nebude a bude podavat opravdu skutecny, pravdivy obraz udalosti? Dokazete vubec poznat pravdu? Navic kdyz uz nekdo argumentuje ze nam v minulosti uskodilo nejen Rusko, ale i Nemecko..pak je otazka ucili-li nas tu historii opravdu tak jak se skutecne stala. Ti kdo cekali v Pze na „osvobozeni“ pri Prazskem povstani az se rusove dohrabou z Berlina zatimco Amici byli za humny, by mohli vypravet.
  Koho zajima udelat si opravdu objektivni pohled, doporucuju precist si knihy od Suvorova, protoze ona ta historie mohla byt klidne uplne jinak nez se uci. Mimochodem tvrdi, ze Hitlera v zasade sponzoroval Stalin, ona rozvalcena evropa se lepe osvobozuje od „kapitalistu“ vime..
  My osobne meli smlouvu nejen s GB, FR ale i s Ruskem pred 2.sv.v. A i Rusko od nas dalo ruce pryc, aby nas pak mohlo s velkou pompou zachranit..Jak slechetne, vazne se nemohli postavit Hitlerovi hned kdyby opravdu chteli?!
  Neni to o tom, ze Suvorov pise pravdu..ale clovek minimalne znejisti, jestli opravdu se to vsecko stalo tak jak se historie vyklada. A zacne si rikat, cemu lze vlastne verit? Do archivu at uz US nebo Rus. pristup nemam, s pany nahore na pivo nechodim, takze jak muzu vedet kdo co opravdu dela, jakymi prostredky a o co mu jde?

  Opravdu si nedelam iluze ze nekdo ma objektivni zpravy z Ukrajiny ci Krymu, valky byvaji dost neprehledne a je potreba mnoha dobrych zdroju a porovnavat a porovnavat. A to stoji penize a je treba koordinaci. Jinak to muze byt jenom propaganda a v tom jsou mistry KGB, rekl bych jedni z nejlepsich.

 26. plukin napsal:

  kubik: ono to neni o narodnostech, ale o „blbcich“ mam-li je nejak nazvat. Ne kazdy vojak se prizna jak se pak cely zivot citil po te co zjistil jak to tady v 68 opravdu bylo a ze nas rozhodne nezachranovali jak jim bylo nabulikovano. A ono jim to doslo, protoze sami videli, slyseli co jim lidi davaji najevo. Ale je to neco o cem pak muzes doma otevrene mluvit? To by se v SSSR nemuselo vyplatit, rekl bych ze doted tam nejsou zvykli byt dvakrat otevreni, prece jenom zkusenost za tech hafo let uprimnost/otevrenost zrovna nepodporuje. Ani u nas a oni tam maji jeste o par desitek let delsi zkusenost kam az to muze vest.

 27. plukin napsal:

  Me prinde, ze zapadni politici jsou dost amateri v porovnani s exKGB Putinem. Strategie, predstavivost veskera zadna, bohuzel.. Takze ty jejich sankce proste nemuzou fungovat a akorat si tak hazou klacky pod nohy a zvysuji napeti, protoze si vubec nevi rady jak lepe reagovat. Takhle me to pripada a pritom to jsou sachy na mezinarodni urovni, kde se proste musi premyslet x tahu dopredu! Jakoby to snad ani netusili..

 28. mimi napsal:

  diego: já nic úmyslně nezapomínam..ale pokud jste si všimnul, tak v Rusku už víc jak dvě desetiletí bolševik nevládne. Když mluvíte dnes o Německu, hovoříte o něm jako o fašistickém Německu??

 29. mimi napsal:

  plukin: souhlas s tou historií. Nemá cenu to nějak extra studovat, protože jeden napíše tohle, druhej zas tohle a co my víme. Ale tu současnost jde studovat mnohem líp, protože jsme svědky. A ještě jeden souhlas s tim, jak se chovaj západní politici..jsou to blbci, velkohubý..úplný pitomci. Když vidim nějaký jejich vystoupení a porovnam s někym z Ruska, tak je to uplně jiná liga. Chovaj se jak malý rozmazlený děcka.

 30. Hugo napsal:

  O tom že je mainstream manipulovanej o tom není pochyb, to je vidět na každým kroku. Všechna média podléhají 3 korporacím . Z jakýho důvodu není třeba spekulovat. V posledních měsících je to vidět více než jindy. Ruší se dizkuzní fóra pod články, omezuje se počet příspěvků, nutná registrace s oskenovanými doklady, zákaz vkládání odkazů, manipulace anket a nebo třeba aktualne.cz už blokuje i příspěvek kde se vyskytuje obyčejné slovo „youtube“ Pokud máte monopol myček na mozky můžete cokoliv. Lidé si za to můžou částečně sami / nehledají jiné zdroje spokojí se s tím co je naservírováno na podnose / a částečně systém který zaměstnává lidi natolik že nemají čas přemýšlet a hledat různé zdroje a sami posuzovat co je nejspíše pravda a co je propaganda, protože mají sami dost startostí. Zpravodajství by mělo být v širokém spektru a nezávislé, uveřejnit to co říkají američané a uveřejnit i to co říkají rusové, nic neskrývat, nenavádět, nepodsouvat. Prostě fakta. A je na IQ jedince aby sám dle vlastních zkušeností posoudil co je pravda a co lež, udělal si vlastní názor. Bohužel aby jste si udělali dnes vlastní názor je třeba prolézt několik zdrojů a kdo má na to čas 🙂 Lidé zapomínají a na to spoléhají manipulátoři. Kdo si dnes vzpomene že Račak v Jugoslávii byla lež, kdo si vzpomene že ZHN Irák byla lež, Kdo si vzpomene za pár let co se stalo v Sýrii a Lybii? A těhle pomníčků je daleko více, ale koho to dnes zajímá.

  když už jsme u toho našel jsem nedávno tohle, je to zpověď člověka přímo od zdroje.

  https://www.youtube.com/watch?v=EM31myP0tqE

  víte je s podivem že důležité věci mají tak malý počet shlédnutí i po několika letech, zatímco kdejaká kravina jde do milionů. Lidi prostě nechtějí slyšet špatný zprávy, nechtějí se nechat probudit z Matrixu 🙂

 31. plukin napsal:

  mimi: hmm, ani u nas jsme se nebyli schopni vyporadat s komancema a oni sami se minulosti pred 89 nezrekli. Takze v cem je dnesni Rusko jine nez za komancu? Pustit si tam hubu na spacir neni stale bezpecne. Dokonce mu i vladne exKGB, stale maji chute rozsirovat svou sferu vlivu.. Tohle bych s Hitlerovym nemeckem a povalecnym nemeckem vubec nesrovnaval. Nebo se snad Nemecko snazi obnovit svou risi tak jako se o to snazi Rusko? To pak muzeme rovnou srovnavat ne hrusky s jablkama ale hrusky s uhlim..

 32. mimi napsal:

  Jak moc je nebezpečný pouštět si hubu na špacír sem viděl, když si „hlasatelka“ v RT v přímým přenosu řekla svuj názor na dění na Ukrajině..nic se jí nestalo, žádnej postih, nijak na ní netlačili apod. Dovedete si představit, že by si takhle pustila hubu na špacír v západních médiích? Jak by asi dopadla?? JIstě, že si budou rozšiřovat/hájit svoji sféru vlivu, když se jim to za hranicema hemží cizíma základnama. A pořád jim tihle vyhrožujou, vydírjí je, hází na ně sračky a obviňuje je z tohodle a z tamtoho.

 33. plukin napsal:

  mimi: ze jsme svedky soucasnosti? To je dost dobra iluze. Osobne jsem jedine svedkem bezprostredne toho co vidim/vnimam pred sebou. Uz i o tom co se mi deje bezprostredne za zady se muzu vice ci mene jenom odhadovat. A pritom porad jeste to muzu nejakym svym smyslem vnimat. Na rozdil od jakekoliv zprostredkovane informace. To by clovek u toho musel primo byt aby mohl rict „ano, bylo to takhle a takhle“. A i tak by to bylo ovlivneno jeho vlastnim nazorem/postojem. Protoze 10 lidi bude stejnou situaci videt a tudiz popisovat 10ti zpusoby. A jak vim, ktery z nich je jak moc vnimavy, uprimny, ktery si vymysli a ktery vylozene lze ci manipuluje? Kdyz to prezenu do krajnosti, osobne nevim jestli je Zeme kulata, protoze jsem ji osobne neobeplul/neobletel.. Natozpak abych vedel co se deje ve svete. Kouzelnikova kouzla koneckoncu vidime na vlastni oci..a prece neverime, ze opravdu prostrcil ruku deskou stolu ze.. 🙂

 34. diego004 napsal:

  mimi: tak uz dost nebo z toho smichu budu mit smrt … 🙂 a ten spasitel sveta co sedi aktualne v Kremlu je kdo? byvaly spion a agent KGB, ktery to zabalil teprve v r. 91 🙂 🙂 🙂 tipuji, ze ti oligarchove – ex-bolsevici, ex-KGB – co tam maji defacto moc, jsou ted s Vladimirem cleny Ruskeho Pravicoveho Spolku 🙂 🙂 🙂

 35. diego004 napsal:

  Plukin: presne tak, hrusky s uhlim.. 🙂 uz jen cekam na nejake super info, ze Stalin byl americky spion… 🙂

 36. mimi napsal:

  Už mě to neba. Vyhrál si, diego, udělal si víc smajlíků.

 37. DEERRICK napsal:

  chlapi jste se ale rozjeli.

  fakt je,že teď se bojuje v Kyjevě.Já mít 5 miliard USD,tak těm,co mají barikády pošlu peníze,zaplatím ostřelovače a uvidíme,jak se k tomu postaví EU a USA.By měli začít pomáhat demostrantům,ne?

  Ale vázně.Kdo tam stojí na barikádách?podle mne obyčejní lidé,jsou nasraný,že nemají teplou vodu,možná ani studenou,zima na krku,a plyn taky nebude.Tak jsem zvědavý,co s tím fašisti,EU a USA udělají.Podle mne se na ně vyserou a lidi ty ve vládě umlátí.Takže kdo zvítězí?No Rusko vy tupci.Tak to má být,tak to má být.

 38. Standa napsal:

  plukin: Dnes, stejně jako za starých časů, máme jedinou možnost: Bedlivě sledovat, kde manipulátor udělal chybu ve své vlastní propagandě, kde se nedaří vyvrátit argumenty protistrany, přestože by to mělo být triviální, pokud říká pravdu. A mít delší paměť, než manipulátor předpokládá. A nyní se podívejme na sestřelené letadlo:

  Buk je tříštivá raketa. Proč nevypadaly trosky letadla zasažené tříštivou raketou jako cedník?

  Povstalci disponují pouze systémem Buk schopným sestřelit letadlo ve výšce 5km? Jak se jim podařilo dostřelit do 12km?

  Proč se po území povstalců promenovalo všem na očích nezaplachtované vozidlo s nosiči raket Buk? (Mimochodem, přesouvat nezaplachtované nosiče je velmi neprofesionální.)

  Jak to, že nejsou k dispozici záznamy z pozemního řízení letového provozu?

  Zde najdete krásnou animaci toho, jak to být nemohlo:
  https://zpravy.idnes.cz/sestrelit-boeing-mohli-dezerteri-dqy-/zpr_nato.aspx?c=A140719_083123_zpr_nato_inc

  Protože když je to barevné a hýbe se to, lidé tomu snadněji uvěří.

 39. Oracle napsal:

  Naspäť k hlavnej téme, Ruská odpoveď: https://www.reuters.com/article/2014/08/06/us-ukraine-crisis-idUSKBN0G61K220140806
  Rusi zatrhli predaj EU a US zeleniny, ovocia, mäsa, hydiny, alkoholických nápojov a morských produktov.
  Predstavitelia EU a USA sú bez seba, ako si to Rusi mohli dovoliť odplatiť im sankcie podobnou mincou. 🙂
  Ekonomiky pobaltských štátov, Francúzska, Talianska, Španielska, Grécka, Rakúska a možno aj Rumunska to určite odnesú a keď sa k tomu priráta aj zákaz letu západných aerolínií nad Ruskom, tak straty budú obrovské. A keď sa vyplnia tie špekulácie, že Rusi zavedú podobné sankcie voči priemyslu USA a EU (odkaz som nenašiel: RUSSIA PREPARING RETALIATORY MEASURES AGAINST INDUSTRY: IFX), tak to ekonomika Západu nerozdýcha, a krajiny EU budú mať všetky dôvody aby vystúpili z EU a prestali poslúchať dementov z bieleho domu.

 40. drewid napsal:

  Á kremlobotí úderka opět v akci ! Jistě, rusko nepotřebuje nic ! Vždyť všechno co dováželo, dělalo z čirého samaritánství 😀

  Vůbec je to dokonalá země – 2 města a miliony km2 středověku 😀

 41. Oracle napsal:

  Citujem z „obľúbených“ stránok miestnej „inteligencie“ a miestnych „realistov“:
  “ Russia can replace meat imports from U.S., EU, Canada, Australia with supplies from Brazil, Uruguay, Paraguay, Argentina, Belarus
  Russia will try to replace Norwegian red fish with domestic supplies, shipments from other countries
  Country consumes 2.345m mt of beef/yr, incl. 59kt from 5 banned suppliers
  Pork: consumption 3.415m t/yr total vs 450kt from 5 sanctioned suppliers
  Poultry: 4.28m t/yr total vs 338kt from banned countries
  Fish: 3.44m t/yr total vs 457kt from banned countries
  Dairy: ~36m t/yr total vs 459kt; cheese, butter, powdered milk can be imported from South America, New Zealand
  Vegetables: 16m t/yr vs 900kt; subsitutions possible from Turkey, Argentina, Chile, China, Uzbekistan, Azerbaijan
  Fruits and berries: 11m t/yr vs 1.6m t; apples, pears can be imported from Argentina, Chile, China, Serbia; cherry, apricots, peaches from Uzbekistan, Azerbaijan, Armenia, Israel, Turkey, Iran; citrus from Egypt, Morocco, Turkey, South Africa“ 🙂
  – V dlhodobom horizonte to posilní Ruskú sebestačnosť, lebo narozdiel od EU tieto krajiny zväčša nedotujú svoje poľnohospodárstvo a tým pádom domáca produkcia bude rentabilná a dôjde k ďalšej vlne revitalizácie vidieka, pretože už teraz 50% Ruskej domácej spotreby je vykryté cez domácu produkciu.
  Teraz musím podotknúť, v Rusku občan Ruska môže požiadať o 1-3 ha štátnej pôdy, ktorú môže používať podľa vlastného uváženia, takto boli založené mnohé sebestačné osady a mikro-farmy a tento program beží už pomaličky 10 rokov.

  PS pre drewid a ostatných členov miestnej „inteligencie“ uľahčím prácu, zdroj citácie: https://www.zerohedge.com/news/2014-08-07/first-brics-bank-now-brics-food-bank
  😛

 42. drewid napsal:

  Oracle dost jsi klesnul – jak to nemá příponu .ru tak to není důvěryhodný web ! 😛 A jo, povíme si tak za 2 járy, jak nám to v tom rusku pěkně šlape 😀

 43. Hugo napsal:

  Si nemůžu pomoct ale někteří jedinci co mají jen tunelový vidění se musí navážet do ostatních že mají širší rozhled.

 44. kubik napsal:

  https://rt.com/business/178924-russia-food-ban-companies/

  Tak nám akcie ruských potravinářských fy stouply o 40%,možná by stálo hodit nějakej short na evropské fy

 45. kubik napsal:

  https://russian.rt.com/article/44474

  Ale jestli nám ukrajinci zastaví kohoutky,tak by se oplatilo shortovat fšecko evropský od slova f,ale to už se stejně děje

 46. kubik napsal:

  https://russian.rt.com/article/44502 A ještě jedna perlička,člověk si už nemůže být jistej ani v 65 letech že nepůjde do války

 47. drewid napsal:

  Samozřejmě, nejsem takový duševní gigant, jako někteří zde přítomní. Nechám se ovlivnit pitomými propagandistickými nepravdami, jakože rubl za poslední rok o 20% dolů, sberbank za čtvrtletí 40mld USD ve ztrátě a od ukrajinského dobrodružství se ruské devizové rezervy ponížily o podobnou částku. Ale to jsou drobnosti. Důležité je že ruský duch, odhodlání a pravda přetrvá. Sláva Putinovi !

 48. Lucif napsal:

  Hugo, pekne podane, o tych mediach. Uplny suhlas.

 49. DEERRICK napsal:

  Rusko je to v podstatě fuk.Stačí mít třeba dobré vztahy s íránem a obchody jen kvetou.pak stačí přepnout platby na ruble a zlato a EU a USA mají problém.

  Ruský ministr energetiky Alexandr Novak podepsal s íránským ministrem pro ropné záležitosti Bijanem Namdarem Zanganehem smlouvu o spolupráci v hodnotě přesahující dvě milardy amerických dolarů. Předpokládají se užší vztahy v odvětví ropy a zemního plynu či ve výstavbě a rekonstrukci výrobních kapacit. Předmětem dohody je i rozvoj síťové infrastruktury energetiky a strojírenství.

  Moskva bude nově od Íránu brát 500 tisíc barelů ropy denně, což povolují i jaderné dohody uzavřené v lednu mezi USA, Británií, Francií, Čínou, Ruskem, Německem a Íránem, které stanovují limit na jeden milion barelů ropy za den.

  Zásoby ropy v Íránu patří mezi největší na světě. Islámská země v žebříčcích figuruje na čtvrtém místě za Venezuelou, Saúdskou Arábií a Kanadou, přičemž se na jejím území nachází osmnáct procent celkových světových zásob zemního
  plynu.

  500.000 barelů denně.Kdo má ropu,může si diktovat.Co kdyby Rusko jako největší těžař na světě,řeklo,utáhneme si opasek na pár měsíců,a denní produkci ropy nepošleme na trh.Přemýslel někdo,kdo by byl schopen ten výpadek nahradit?Nikdo.Ropu zdraží o 100 USD a EU se z toho posere.Myslete hlavou.Rusko neporazíte,nejde to.

 50. Oracle napsal:

  @ DEERRICK
  Iste, Rusko môže dať aj 12 mesačný ban na priamy vývoz ropy, plynu a surovín pričom dohodnúť sa s ostatnými z BRICS (horúci kandidáti India a Čína), že budú predávať západu za svoje meny a Ruble Ruské komodity pričom profit rozdelia 50/50 alebo na 45/55.
  Takýto krok by Západ položil za týždne max za mesiace.

  @ drewid
  Použitie smajlíkov po každej vete je prejavom kultivovanosti a nesmiernej inteligencie, že? 🙂 Na vážnejšiu tému, podľa všetkého obyčajných Rusov to ani nezaujíma resp. mália ruské sankcie. Budú to zbohatlíci ktorí prídu o svoje luxusné jedlo, priznal to aj Bloomberg ktorého nemôže nikto považovať za proruské médium: https://www.bloomberg.com/news/2014-08-07/richest-russians-deprived-of-luxury-foods-by-putin-s-ban.html
  Mimochodom Rusi opúšťajú od použitia US$, takže straty v US$ ich neštve a Ruské vedenie kašle na MICEX.

 51. RadekP napsal:

  Já bych se spíš bál toho, aby „západ“ na Rusko nezadupal moc silně a to se nepoložilo. Mít ještě víc těch buranů po Evropě bych opravdu nechtěl 🙁

 52. Hugo napsal:

  Tak ruští zbohatlíci se chovaj u nás jako prasata, no stejně jako to dělají zbohatlíci čeští typu Janoušek a podobní zmetci. Ovšem pokud srovnám normální občany tak rusové mají nad českým občanem hodně navrch, jsou o hodně skromnější, pokornější, nejsou závistiví, jsou pohostiní, nepomlouvají , nelezou nikomu do zadku a jsou hrdí na svoji Rus. Takže si myslím že tohle jim můžeme akorát závidět jak je naším dobrým zvykem.

Přidat komentář