Jonášek: Manipulace mysli – sci-fi nebo realita?

Tohle je druhý článek soutěže čtenářů v měsíci březnu. Na tento server patří sice jen částečně, ale vzhledem k diskusím v minulém týdnu jsem se rozhodl ho uveřejnit.

 

„A když všichni přijali lež, kterou Strana vytvořila, když všechny záznamy sdělovaly to samé, lež se stala pravdou.“ – George Orwell, 1984

Tento článek volně navazuje na můj předchozí článek o manipulaci drahých kovůDnes se však manipuluje téměř vše od trhů až po Vaši mysl. Někteří mohou považovat tento článek za opravdovou sci-fi, podíváme-li se však na fakta, zjistíme velmi zajímavé skutečnosti. Stačí do googlu, nebo ještě lepé na Youtube, zadat spojení „subliminal messages“. A budete asi velmi nemile překvapeni, jakými skrytými zprávami nás každodenně bombardují, hlavně reklamy. V podstatě jde jen o to, jak funguje mozek a podvědomí a jak těchto faktů využít v něčí (nejčastěji ne Váš) prospěch.

Manipulaci mysli můžeme rozdělit podle intenzity jejího působení. Hardcore verzi manipulace mysli představují různé utajované armádní projekty, jako byl MK-ULTRA nebo Monarch programming. Obětmi těchto praktik jsou i některé hollywoodské hvězdy, ikony pop kultury či porno průmyslu. Mnohdy také členové supertajných armádních projektů, o kterých často ani vláda dané země nemá tušení, že probíhají. Často jsou obětmi i jejich děti. A víte, jak je poznáte? Obvyklé poznávací znamení kontroly mysli typu Monarch je tetování v podobě motýla. Raději se ani nechtějte dozvědět, jakým zacházením si tyto oběti musely projít, aby u nich došlo k záměrnému rozdvojení osobnosti.

Softcore verzi zažívá denně každý z nás. Téměř neustále jsme vystaveni propagandě médií a reklamního průmyslu. Věděli jste, že již asi po minutě a půl dívání na televizi, vás změny obrazu a barev uvedou do mírného stavu transu, který potlačuje kritické myšlení? A Bůh ví, jaké důsledky na naše tělo a hlavně mozek mají různé elektromagnetické vlny, jejichž vlivu jsme neustále vystaveni. Ať už jde o televizní nebo radiové vysílání, mikrovlnné vlnění, záření wi-fi signálu a mobilními telefony konče. Něco může naznačit poslední scéna z filmu Děkujeme, že kouříte.

To, jak dokáže ovlivnit uvažování reklama, velmi přesně popisuje známý český film Český sen. A to již vůbec nemluvím o reklamních kampaních velkých společností, které zaměstnávají týmy odborníků na psychologii a fungování mozku, aby jejich reklamy měly maximální účinnost. Například podprahové mediální reklamě se odolává velmi špatně.

Někomu to může připadat jako jedna velká konspirace. Bohužel to tak funguje a jsou i samozřejmě tací, kteří nechtějí, aby lidé věděli, jak systém funguje. Další techniky manipulace shrnul známý profesor lingvistiky na MIT a také jeden z nejvlivnějších žijících intelektuálů, Noam Chomsky. Ale o těchto věcech se moc v médiích ani ve škole nemluví.

Co Vám ve škole neřeknou

A je toho více, co Vám ve škole neřeknou. Jste mladí a chcete začít podnikat? Tak zapomeňte na to, co jste se naučili ve škole. O podnikání se v běžné škole dozvíte asi tolik, jako v kostele o sexu. Naučili jste se ve škole, jak být úspěšný a dosahovat svých cílů? To je podle mého to základní, co by nás škola měla naučit. Dnes existuje o tomto tématu již spousta knih i filmů. Osobně zmíním jen jeden a tím je Tajemství.

„Potom co jste vyloučili nemožné, to co zůstane, jakkoli nepravděpodobné to je, musí být pravda.“ – Sherlok Holmes

Čím více studujete, jak funguje lidský mozek, podvědomí a lidská psychika, tím více zjišťujete, jak pravdivý je popis těchto mechanismů ve filmu nebo knize Tajemství. Pochopíte proč se Vám opakují některé věci, které nechcete. A hlavně zjistíte, že realitu vytváříte svými myšlenkami. Že náš aktuální stav je výsledkem našich minulých myšlenek a že když jej chceme změnit, musíme napřed změnit své myšlenky.

Ano, někomu tenhle film může přijít jako mírný výplach mozku, ale jak říká pan Jiří Vokáč Čmolík, autor transformačního semináře Neurorestart, ve své audio eseji Brainwashing: „Když si mozek neumýváte sám, vymývá vám jej někdo jiný“ (reklamy, média). A nad tím již nemáte kontrolu. Přesně to sedí na dnešní mainstreamová media, která šíří propagandu těch, kdo je ovládají.

Dle mého je lépe vymýt si mozek sám, pozitivními myšlenkami, které postupně velmi promění Váš život (to jestli k horšímu nebo lepšímu, to je již na Vás a Vaši úrovni poznání, jak je používat), nežli si jej nechat zanášet opravdovými sračkami a propagandou, kterými nás každodenně média bombardují.

A když se to vezme do důsledků, tak každé náboženství je mírná forma brainwashingu. Záleží jen na Vás, co si z toho odneste, jestli tu spoustu pozitivních návyků, které Vám zlepší život. Nebo jen tu menší část, která je určena pro ovládání oveček.

Bohužel každé velké náboženství tuto část obsahuje. V křesťanství je to hřích a chudoba. A hinduismus přímo konzervuje kastovní systém v zemích, kde ještě přetrvává. Velmi přesně to vyjádřil známý český motivační kouč Mark Džirasa na jednom ze svých seminářů: „Náboženství jsou ty úžasné a pravdivé principy, které nám zanechali osvícení lidé jako Ježíš, Buddha nebo Mohamed. Církev je pak ta ubohost, co se z toho stala, když to lidé začali řídit a upravovat v zájmu své moci nebo zisku.“

Proč si myslíte, že chodí nejvýznačnější manažeři na semináře lidí, jako je Tony Robbins, Jack Canfield nebo Mary Diamond? A jsou za ně ochotní zaplatit i 50 000 dolarů! Oni to přece již nepotřebují, oni již úspěšní jsou. Chodí tam, protože chtějí být ještě úspěšnější. Často si odnesou pouze jednu nebo dvě myšlenky, ale díky jejich aplikaci, pak vydělávají mnohem více.

Mnohým mohou tyto informace o osobním růstu, podobně i jako zbytek článku, znít jako absolutní blábol. Věřím však, že Těm, kteří jsou připraveni, přinese inspiraci k tomu, aby vzali svůj život do vlastních rukou.

Hlavním problémem běžných lidí je skutečnost, že nejsou ochotni se učit novým věcem. A hlavně nejsou ochotni za vzdělávání platit. Nejsou ochotni učit se od těch nejlepších, kteří však znají svou hodnotu – proto jsou jejich semináře tak drahé. Tito lidé hledají levné rady nejlépe zadarmo, které však stojí za darmo. Učte se tedy od těch nejlepších!.

Pak je tu další aspekt, proč obyčejní lidé nejsou ochotni platit za své vzdělávání – nemají peníze. To opět souvisí s tím, jak funguje finanční systém. A když peníze získají, raději je utratí, za věci které nepotřebují, jen aby se zalíbili lidem kolem, které nemají rádi. Místo toho aby investovali do svého vzdělání, protože vůbec netuší, kam až je může aplikování těchto znalostí posunout.

Někteří si možná jednou nebo dvakrát nějaký kvalitní vzdělávací seminář nebo knihu zakoupili. Ale protože nedělají akce, které jim tam sdělili, pak se diví, že to nefunguje. A tím mají potvrzeno, že to nefunguje. Příště si raději už žádnou knihu nebo seminář nekoupí, aby nebyli opět zklamáni.

Nechápou nebo nechtějí pochopit, že změna návyků jistou dobu trvá – minimálně 21 dní, většinou i déle. Změna se skládá ze dvou fází: Uvědomění si aktuální situace, k tomu je dobrý ten seminář nebo kniha, a pak udělat příslušnou akci. Ať již se jedná o sepsání svých cílů nebo třeba změnu přístupu v komunikaci.

Existuje know-how, jak být úspěšný, tj. dosahovat toho, co chci. A to know-how je nyní dostupné všem. A je jen na Vás jestli je začnete používat. Mnoho lidí se diví, že se jim nedaří. Nejčastěji za to může fakt, že nemají jasně definovány své cíle. Když svůj cíl nemáte, pracujete na cíli někoho jiného a ten pak bohatne místo Vás. A často se Vám ten cíl vůbec nemusí líbit.

Je to úplně jednoduché: Kde je pozornost, tam to roste. Soustřeďte se tedy na to, co opravdu chcete, místo na to, co nechcete. Nezapomeňte, že když něco víte a neděláte to, tak vlastně nevíte. Protože, když opravdu víte, tak to děláte. To je pobídka hlavně pro ty, kteří mají nastudováno množství knih osobního rozvoje, ale stále ještě neuvedly získané poznatky do praxe.

Kdybych měl vybrat pouze 4 knihy z té spousty úžasných a přínosných knih, které mě posunuly dále, jsou to následující: Louise L. Hay Miluj svůj život – trochu nepřesný překlad názvu. Lépe vystihuje, oč v této knize jde, doslovný překlad Můžete vyléčit svůj život. Další má zajímavý název Ukradený potenciál. Je to kniha pro lidi, kteří chtějí ve svém životě něco změnit a nebojí se prozkoumat, jak se věci doopravdy mají. Chcete-li podnikat, tak je to povinná četba. Úžasných 7 návyků skutečně efektivních lidí od Stephena R. Coveyho právě dočítám. A na úplně novou úroveň myšlení vás zavede kniha pana Joea Vitaleho Svět bez hranic. Jedna z jeho knih je dokonce zdarma volně stažitelná na Internetu (bohužel zatím jen v angličtině).

Jestliže však dáváte přednost videu před knihami, tak abyste pochopili, jak dnes opravdu funguje svět, stačí dle mého plně pochopit 2 filmy: Rozkvět (The Thrive) – přesně o tom, jak dnes funguje svět ovládaný bankéři. A filmTajemství aneb jak může svět fungovat podle Vás. Objevte tajemství, jak funguje Váš mozek a emoce. Bohužel tyto informace byly dlouhou utajovány, ale dnes jsou dostupné všem, stačí se jen zajímat.

Věřím, že Vám tyto poznatky, které jsem získával přes 10 let a strávil mnoho času na seminářích osobního rozvoje a ještě více čtením moudrých knih a webů, přijdou stejně přínosné, jako mně. Škoda jen, že se ke mně nedostaly dříve. A jeden tip na závěr – chcete-li vědět proč se věci opravdu dějí, následujte peníze…

 

 

Martin Jonášek

 

Komentáře
 1. VoDo napsal:

  Stačí si přečíst jednu knihu https://en.m.wikipedia.org/wiki/Think_and_Grow_Rich pokud člověk sám nepochopí co tím chtěl autor říci, přečíst znovu a znovu dokud to člověk doopravdy nepochopí a nepřijme.

 2. VoDo napsal:

  Nebo zapřemýšlet nad moudrama který zná každý, pro pár jedinců tady by se hodilo, „dej si pozor na to co si přeješ, mohlo by se to vyplnit“.

 3. marwin napsal:

  Také znám jedno moudro:
  „Ztrácejí-li lidé kolem vás hlavu,zatímco vy zůstáváte ledově klidný,je pravděpodobné,že jste problém nepochopil“
  (E.A. Murphy)
  …:)

 4. lulinak napsal:

  rozdeleni sveta na 99 procent loutek a 1 procento loutkaru je neco, co vetsina lidi odmita priznat, ale v zasade je to pravda. To odmitnuti prameni prevazne z toho, ze maji co jist, maji kde bydlet, maji v lepsim pripade nejaky zdroj prijmu, jsou zdravi, a vlastne se maji dobre, tak proc pripoustet, ze jsou na denni bazi jemne potahovani zleva doprava dle aktualni potreby….
  Cim dal vic lidi v mem okoli mam pocit ale procita, jsou vyrazne ostrazitejsi na ruzne zpravy v mediich s co nejvetsimi titulky, dvakrat o nich premysleji, a skupinka lidi, ktera se nejdrive poradne zamysli nad kazdou kravinou ve zpravach se IMHO pomalicku ale jiste rozsiruje…
  Stale jsem mirny optimista v tom, ze soucasny konzumni zivot, nulove hodnoty, traveni casu u bedny, u pocitacovych her, facebooku anebo ctenim Besku se lidem drive nebo pozdeji prirozenym zpusobem definitivne preji a procitnou, ze to nikam nevede a pridana hodnota tehle zdroju je naprosto nulova a bude proveden pomaly ale jisty mentalni restart lidstva.
  Sam se sve deti snazim ucit drzeni rozumneho odstupu, jiste miry skepse a nenechat se sebou manipulovat. Neni to lehke, clovek bude vzdycky takovy, v jakem prostredi se pohybuje (tedy ted skola apod.), ale alespon budu mit dobry pocit ze jejich mira zdrave skepse bude vyssi nez je prumer…
  Kdo chce dukaz o cilene a masivni manipulaci, kde se podarilo diky mediim lidi presvedcit, ze cerna koule na obrazovce je preci vlastne bily kruh, je zari 2001 a saskarna s teroristickymi utoky na NY. Jako byvaly pilot jsem nevericne koukal jak se media snazi vtlouct lidem do hlavy, ze mala dirka v Pentagonu byla zpusobena narazem neviditelneho B767, a co se delo dal tak nejak vime, to mi tehdy otevrelo oci dokoran, byla to velmi dobra lekce…

 5. VoDo napsal:

  lulinak: to je ale normalni a vzdy to tak bylo, nemuze bejt preci kazdej manazeeeeer, je to tak i v prirode, vudce smecky je jeden ci nepatrne mnozstvi, lidska spolecnost neni vyjimkou, jak to dopadlo kdyz vsichni pry meli mit vseho stejne jsem uz zazili a nekde zazivaji i dnes. I driv vladli ti na hrade a poddani makali, nic moc se nezmenilo, jen kazdy z nas se muze snazit dostat se mezi to jedno procento (nepravdepodoby) nebo, smirit se s tim a delat neco pro zlepseni sveho zivota, 90% lidi toto nechteji a staci jim kdyz jim nekdo rika co maji delat, kde a jak moc, kdyby to tak nebylo priroda by to zmenila.

 6. Oracle napsal:

  @ VoDo:
  Iste vždy to tak bolo v ľudskej spoločnosti, jedni viedli a druhí poslúchali, LENŽE vo zvieracej spoločnosti resp. vo vlčej svorke vládne meritokracia! V ľudskej spoločnosti resp. v jej väčšej časti vládne fašistická kleptokracia cca už 2000 rokov a môžete to nazývať ako chcete, na podstate to nemení lebo sú to tí ktorí sa cítia vyvolený bohom resp. samovyvolenci (v skutočnosti nemajú na to aby vládli spoločnosti) a zbytok.

 7. marwin napsal:

  to VoDo-
  jenže člověk se přírodními zákony přestal řídit.Kolem sebe máme milión takových příkladů.(Od genetických modifikací po sypání ptáčkům v zimě a zachraňování velryb).
  Myslí si,že to vymyslel lépe a přírodní zákonitosti ignoruje kudy chodí. A v tom je problém.
  Přírodní zákony se nedají ignorovat trvale a nakonec se prosadí.Jenom ta cena může být pro lidstvo hodně bolestivá…
  Ale vidím to podobně,jako lulinak-čím dál více lidí to vnímá jinak,než mainstream a masmédia. A hlavně- značná část mladé generace má chuť s tím něco udělat.
  P.S…i to je přírodní zákon,z popela vylétne Fénix…:)

 8. xmart napsal:

  @lulinak: proč tomu tak je krásně to vystihuje citát jedno předního bankéře rodu Rotschildů:
  „Menšina, která chápe jak systém funguje, bude mít buď značný zájem na svém zisku, nebo bude tak závislá na jeho laskavosti, že se nemusíme bát žádného odporu od této třídy. Většina, mentálně neschopná pochopit nesmírné výhody, které systém vlastníkům kapitálu přináší, ponese své břemeno bez stížností. Možná i bez podezření, že tento systém je nepřátelský vůči jejich zájmům“

  Částečné rezervy spolu se složeným úročením jsou skrytým mechanismem k přesunu majetku a z něj plynoucí moci do rukou velmi malé menšiny.

  Jak napsal Aldous Huxley ve svém románu Brave new world – snaží se nás ubavit k smrti…
  Hlavní je, aby se lidé nezajímali, jak to tady funguje, protože pak by se elitám systém pěkně rychle rozpadl.

 9. xmart napsal:

  A ještě link na knihu Ukradený potenciál, která sqěle popisuje, jak elita funguje. Když chcete podnikat tak je to téměř povinná četba. https://www.ukradenypotencial.cz/
  Mnoho důležitých informací je obsaženo již v první části, která ke stažení dokonce zdarma.

 10. czechvip napsal:

  Děkuji autorovi za velmi zajímavý článek. Knihu Ukradený potenciál jsem si dnes objednal, přečetl jsem si první dvě kapitoly zdarma a už se těším, až ji budu mít doma!

Přidat komentář