Jedna z nejdůležitějších věcí při investování

O co jde? Je nezbytné ignorovat nevýznamné krátkodobé fluktuace trhu včetně námi držených akcií. Mějte svůj rozum a nebuďte přelétaví. Co z toho plyne dlouhodobé investory?

Dlouhodobí investoři si musí uvědomovat rostoucí roli hraje psychologie na akciových trzích. Čím větší je její role, tím větší a delší (myšleno v časovém horizontu) mohou být fluktuace cen akcií. Tyto fluktuace nebývají často podloženy změnami hospodaření firem, ale pouze zmíněnou psychologií.  Z toho vyplývá jejich nepředvídatelnost. Čím jsou silnější emoce u obchodníků na finančních trzích, tím větší příležitost se nabízí investorům.  

Zajímavé investiční příležitosti se otevírají v situacích, když jsou akcie fundamentálně zdravých společností stlačeny dolů jenom proto, že obchodníci (schválně nepoužívám slovo „investoři“) mají v oblibě jiné akcie a tyto ignorují.

Dobří investoři mají základní přehled a rozumí businessu kupovaných firem.  Jsou si vědomi toho, co skutečně kupují a kolik za to platí. K nákupu akcií měli přistupovat,  jako kdyby kupovali podíl v podnikání. Těžko by akceptoval jakoukoliv cenu, kterou by si řekl prodávající a sotva by počítali s tím, že z podnikání za pár měsíců vystoupí. V dlouhodobém horizontu bude cena akcie následovat skutečnou hodnotu konkrétní společnosti.

Zvýrazněná věta je tou nejdůležitější.

Přesně proto by investoři neměli skočit na jakýkoliv informační šum. K němu paradoxně napomáhají i informační sítě jako jsou Bloomberg nebo americká televize CNBC. Proč? Podívejte se na trh jejich očima. Vysílají téměř non-stop a potřebují tak naplnit obrovské množství vysílacího času. Výsledkem je, že se nezaměřují na hlavní informace a události, ale že referují o jakémkoliv “prdu‘“, co se na finančních trzích stane.  

Co z toho všeho plyne pro dlouhodobé investory?  Není třeba reagovat na každou zprávu, třást se ze sebemenšího poklesu ceny akcie apod.  Nesedněme někomu na lep, nekupujme akcie jenom proto, že jejich cena roste nebo proto, že se nějaký analytik vydal investiční doporučení. Tak bohatství sotva vybudujeme

Jak na to? Mějme vlastní rozum.

V kurzu zdarma si ukážeme, jak s dvacetikorunou a trochou trpělivosti můžeme vybudovat bohatství v hodnotě miliónů korun.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář