Japonsko – první deficit obchodní bilance za 30 let

Není to tak dávno, co jsem psal o čtvrtletním poklesu čínských devizových rezerv jako o mimořádné události.  Utekly necelé dva týdny a je tu oznámení ještě déle nevídané události.

Jde o první roční obchodní deficit Japonska od roku 1980. Deficit činil 32 miliard dolarů.  Japonsko tak v loňském roce přišlo o svůj hlavní zdroj financování veřejného dluhu, který je oproti japonskému HDP více než dvojnásobný.

Primárním důvodem deficitu je zvýšený import tažený vynuceným nárůstem importu energetických surovin kombinovaný s vynuceným zastavením výroby (a tedy nerealizovaném exportu) v řadě továren po březnovém tsunami a následné havárii v jaderně elektrárně Fukushima. Po této události bylo mimo jiné odstaveno 50 z 54 japonských jaderných reaktorů.

Japonsko je tedy nuceno stahovat peníze ze zahraničí a vypadlo tak z role poskytovatele kapitálu.

Guvernér japonské centrální banky prohlásil, že obchodní deficit byl jednorázovou událostí a že by se neměly stát pravidlem. Je to možné, uvidíme za rok.

 

 

10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

Další vybrané články:

 

Komentáře
  1. Toxic napsal:

    O tom, že situace je vážná svědčí i to, že se Japonsko rozhodlo prodloužit životnost atomových reaktorů ze 40 let na 60:
    https://www.reuters.com/article/2012/01/18/us-japan-nuclear-life-idUSTRE80H01L20120118

    Uvědomují si, že bez jaderné energie jsou naprosto v háji..

Přidat komentář