Japonsko – místo peněz by mělo „tisknout“ děti

Jeden z architektů „Abenomiky“ je přesvědčen, že Bank of Japan by měla ještě více uvolnit svoji monetární politiku. To ukazuje, že uvolnění loni na podzim nefunguje, že nenese očekávané ovoce.

Co dalšího ale může Bank of Japan po více než 20 letech kvantitativního uvolňování podniknout? Nedělat nic není řešení. Další vlna kvantitativního uvolňování je nezbytností, pokud nemá Japonsko skončit v deflační spirále. Bohužel. Bude muset i nadále uvolňovat svoji politiku, respektive Bank of Japan bude nucena kupovat státní dluhopisy, aby je vůbec stát prodal. Už teď je Japonsko zadlužené mnohem více, nežli tolik diskutované Řecko.

Navíc, ani to nezaručí, že se japonská ekonomika do deflace nepropadne.  Dvouprocentní inflace cílovaná na příští rok je v nedohlednu. To je hezká věc, ale dlouhodobě neřeší problém Japonska se stárnutím populace (v Japonsku je ještě naléhavější nežli v Evropě) neřeší.

Koncem dubna se dozvíme od Bank od Japan více.

Problém vyspělých zemí by dlouhodobě řešil „tisk“ dětí, nikoliv tisk peněz. Níže uvedený graf mluví za vše.

Jap_obyv

 

 

 

 

E-BOOK ZDARMA
Průvodce burzou a investicemi

 • – Akcie
 • – FOREX
 • – Indexy
 • – Futures
 • – Opce a další

Ke stažení ZDE

Komentáře
 1. diego004 napsal:

  vcera opet vyborny Petr Robejsek v Hydeparku… jen by to chtelo lepsiho redaktora, Krouzkova je pouhe cteci zarizeni na otazky divaku 🙂

  https://www.ceskatelevize.cz/specialy/hydepark/13.4.2015/

 2. Koudak napsal:

  To není problém jenom v Japonsku, ale v podstatě všude. Japonci to mají jenom o to horší, že jsou o dost popředu a mají i kulturní problém… Článků o tom, že Japonci nechtějí zakládat rodiny a raději civí na animáky a hrajou hry je na webu dost a dost. Když se k tomu připočtu ještě hodně nepřejícná imigrační politika a tradicionalismus, ze kterého by EU a USA dostaly kopřivku, směřuje to přesně tam, kam to směřuje.

 3. Zavacky napsal:

  Narobiť nič „je“ riešenie! Je to nutnosť, ktorá sa presadí sama. Samozrejme „nič“ z hľadiska menovej expanzie. Z hľadiska liberálneho, ale aj sociálneho naopak bude nutné niečo robiť.

 4. VoDo napsal:

  Japonsko starne protoze temer nikdo nema sanci dostat jejich obcanstvi narozdil od evropy kde je vitan kazdy!

 5. Standa napsal:

  VoDo: Díky tomu sice Evropa mládne, lež zároveň leniví.

 6. diego004 napsal:

  Standa: velice „diplomaticky“ receno… 🙂

Přidat komentář