Jakým akciím se vyhnout?

Ano, často se dočtete, jaké akcie, respektive akcie s jakými parametry se doporučují k nákupu.  Já se na to podívám dnes z druhé strany –  jaké akcie pro dlouhodobější investování nekupovat. Věřím, že účastníci kurzu tyto chyby nedělají.

Jde o pár jednoduchých pravidel, které vám ušetří peníze a čas a přitom nejde jenom o screening. O jaké typy akcií tedy jde?

  1. Nekupujte předražené akcie

Toto pravidla asi nepřekvapí nikoho z vás. Jak je poznat? Na to je ideální fundamentální analýza. Ta přesně ukáže, jak je na tom společnost, pokud jde o SKUTEČNÉ hospodářské výsledky (nemluvím o těch prezentovaných nebo o těch viditelných na první pohled).  Tyto výsledky se mohou významně lišit a je třeba dostat se k těm správným.

Nemusí být nejlepší kupovat akcie sice růstových firem, ale za neodpovídající cenu.

 

  1. Dejte si pozor na zabrzděná růstová odvětví

Hlídejte si, že odvětví, o kterém jste přesvědčeni, že je růstové, je také růstové ve skutečnosti. Růžové brýle jsou pro investora ty nejhorší možné. Přeplácet nerůstové akcie není nejlepší rozhodnutí. To nechte jiným.

 

  1. Kouzelníci s čísly

Vyhněte se společnostem, které se chlubí ¨non-GAAP“ výsledky. Takové výsledky jsou očistěné o všechny nevyhovující náklady. Skutečné dosazené výsledky podle platných pravidel se pak krčí někde v koutku.

Když společnost odkupuje vlastní akcie, zisk na akcii roste, i když se skutečné hospodaření společnosti nelepší.

Mimochodem, i zaokrouhlování je věda.

 

  1. Nekupujte levné šmejdy

To, že akcie je podle základních měřítek (P/E. P/B, P/S…) levná, neznamená, že je to nutně velmi výhodná investice. Naopak, extrémně nízké hodnoty těchto ukazatelů mohou sloužit jako varovný signál. V takovém případě je třeba dbát na důslednou fundamentální analýzu akcie.

Mějte tato pravidla na paměti, když kupujete akcie.

 

 

Komentáře

Přidat komentář