Jak to vidí šéf společnosti Agnico Eagle

Níže uvedené jsou výňatky z rozhovoru Seana Boyda, předsedy představenstva a CEO společnosti Agnico Eagle, který poskytl společnosti King World News. Sean Boyd je jedním z veteránů odvětví, který pomohl vybudovat firmu a kapitalizace 13 mld USD.

Kdyby vám někdo před 10 lety řekl, že cena zlata dosáhne hranice 2000 dolarů, napadlo by vás, že to je možné jen v případě obrovské krize. Podle mě ale zlato na 2000 dolarech můžeme vidět i bez toho, aby se svět dostal do hluboké krize, říká Sean Boyd.

Podle něj lidé postupně opouští názor, že zlato je prakticky bezcenným „barbarským reliktem“ a začínají uznávat jeho roli. Z krátkodobého hlediska (řekněme 6 měsíců) překoná cena zlata pravděpodobně hranici 1500 dolarů za unci. To ale bude jen další milník na dlouhodobé cestě vzhůru, podporované mimo jiném uvědoměním si lidí role zlata jako měny.

Sean Boys se dále domnívá, že již zmíněné hranice 2000 dolarů za unci dosáhne zlato podle během 12-18 měsíců. Jeho přáním je, aby cena zlata rostla pokud možno plynule (i když korekcím po cestě se samozřejmě nevyhneme), aby se cena zlata nedostávala den co den na titulní stránky novin.

Co se týče stříbra, Sean Boyd předpokládá, že jeho cena poroste v procentuálním vyjádření rychleji, než cena zlata. Až zlato dosáhne hrance 2000 dolarů, bude se podle něj stříbro obchodovat za 60-75 dolarů za unci.

Za pozornost stojí i jeho názor na konsolidaci v sektoru. Vyjádřil přesvědčení, že bude pokračovat. Pro větší firmy je efektivnější cestou koupit si ložiska, než se zabývat jejich průzkumem. Akvizice však budou velmi selektivní*. Firem skutečně těžících zlato je kolem 20, potenciálních cílů převzetí jsou stovky, možná tisíce.

Pokud tedy chcete investovat tímto směrem, v první řadě podívejte na ložisko a management.

 

Můj komentář:

*Proč budou akvizice selektivní? Každé společnosti může totiž vyhovovat jiné ložisko, kritéria jsou různá. Tomuto tématu jsem věnoval samostatný příspěvek a najdete ho zde: https://www.komoditniakcie.cz/komodity-akcie-prevzeti/

Na této stránce najdete i další faktory, které jsou důležité při hodnocení komoditních firem.

Komentáře

Přidat komentář