Jak společnosti reportují čísla

Tento článek má sloužit jako varování drobným investorům. Hlavně aby si dávali pozor, jaká čísla společnosti reportují a následně se nedivili, že se cena akcie vyvíjí jinak, než by odpovídalo na první pohled zveřejněným číslům.

Do obliby se totiž čím dál více dostávají různé „proforma“ hodnoty, ať už se skrývají za jakoukoliv zkratkou. Jejich obliba strmě stoupá od ukončení největší krize v roce 2009 a nejčastěji se používá výraz „Adjusted EBITDA“.

O co konkrétně jde? Jde o to, že společnosti upraví hospodářský výsledek tak, aby vyšel lépe, a tento výsledek je prezentován jako hlavní číslo dne.

Ne, nejde o účetní podvod v pravém slova smyslu. Společnost někde v poznámce pod čarou uvede, že do této „adjusted EBITDA“ nezapočítala tu či onu položku.  Akorát pro odhalení pravdy je třeba se trochu prošťourat výkazy firmy a relevantními komentář.

 

Závěr je jednoduchý: pokud někde uvidíte číslo „adjusted EBITDA“ ignorujte ho. Jeho vypovídací hodnota pro investory je nulová, ne-li záporná.

 

P.S.

Pokud tento ukazatel společnost použije jednou, pravděpodobně se jí zalíbí a v prezentování „adjusted EBITDA“ bude pokračovat i v dalších reportech

 

 

Komentáře

Přidat komentář