Jak jsou na tom americké akciové trhy?

Toto je článek, který by byl od října dostupný pouze předplatitelům

Americké akciové trhy dosahují svých maxim. Index S&P500 vyrostl od počátku roku o 20%. Proto stojí za to se podívat na to, jak tato maxima vznikají.

Výnos je krásný, má však jedno velké „ale“. Tím je skutečnost, že pouze jedna čtvrtina tohoto výnosu je díky rostoucím ziskům firem. Zbývající tři čtvrtiny jsou dílem optimismu investorů do budoucna, respektive růstu P/E.  To znamená, že pokud společnosti neuspokojí investory svými výsledky (o ti i kdyby jejich zisky rostly), ceny akcií mohou jít dolů.

Ti z čtenářů, kteří vyznávají klasický Value investování podle B. Grahama, by se měli mít na pozoru ještě více. Graham totiž zaregistroval vysokou fluktuaci hodnoty P/E a proto pracoval s pětiletými, sedmiletými a desetiletými zisky. V případě jejich použití se hodnota P/E ještě zvyšuje, u desetiletých zisků již přesahuje hodnotu 25 (v prosinci 1999 činila jeho hodnota 44, v roce 1929 pak 32, historický průměr je 16,5).

Pokud jde o to, jak často desetileté P/E překonávalo současné hodnoty, tak nyní jsem již na 90. percentilu (hodnota z roku 1929 odpovídá 97. percentilu, vše nad je technologická bublina).

Nedomnívám se, že P/E na 90. percentilu je dobrým základem pro pokračující býčí trh. Výkonnost akciových trhů tak bude pravděpodobně horší než změna výsledků firem.

Pokud se budou výsledky amerických firem zlepšovat, akciové trhy budou reagovat stagnací, v lepším případě menším růstem, než by odpovídalo zlepšovaným výsledků.

A pokud se výsledky amerických firem nedej bože zhorší, akcie čeká propad. Větší, než by odpovídalo zhoršení výsledků.

 

 

Komentáře
 1. Vilem Vrzala napsal:

  Půjde Obama proti Ústavě Spojených států amerických aby oddálil bankrot?

  https://blogs.marketwatch.com/capitolreport/2013/09/25/if-all-else-fails-obama-will-raise-debt-ceiling-himself-analyst/

 2. Samik napsal:

  Existuje nějaký slušný screener na víceleté zisky
  (nebo P/E)? Případně kolik jsou póplatky za nějaký, který to umí?

 3. Lime napsal:

  Zajímavé čtení-https://www.czechfreepress.cz/amerika/amerika-opet-nad-propasti.html

Přidat komentář