Izboril: Evropa a nahrazení dodávek ruského plynu

Máme tu poslední (čtvrtý) článek dubnového kola soutěže čtenářů roku 2014.

 

Tak jsem pořád zahlcován z našich sdělovacích prostředků tvrzeními, že Rusko Evropa vlastně nepotřebuje, že z břidlicový plyn z USA plně nahradí dodávky z Ruska.Tak jsem si vzal tužku, papír a kalkulačku. Z volně dostupných zdrojů jsem vyčetl, že Rusko dodává do Evropy cca 161 miliard metrů krychlových plynu ročně. Jeden tanker pro přepravu zemního plynu třídy Q-Max pojme 266 tisíc metrů krychlových plynu.

Prostým dělením 161.000.000.000 /266.000 jsem došel k tomu, že pokud mají být plně nahrazeny dodávky plynu z Ruska, muselo by být ročně vypraveno 605.263 tankerů (něco přes půl milionů ), tedy 1.658 tankerů denně. Každou hodinu by tedy muselo být v USA naplněno 69 tankerů.

Dokáže si někdo představit, že by mezi USA a Evropou plul denně konvoj 1.658 tankerů v jednom směru, stejný počet v druhém směru, měly by se někde plnit a někde vyprazdňovat?

Komentáře
 1. NoTax napsal:

  Zdravím, jsem zde nový. Jenom malá poznámka. Někde jsem četl, že pokud se plyn zkapalní, tak 600x zmenší objem. Potom už by to nebylo tak nereálné.

 2. Oracle napsal:

  @ NoTax
  Vaša poznámka je na mieste, to ale neznamená, že USA má plyn potrebný na naplnenie tých tankerov.

 3. Pet napsal:

  Již v počátku krize na východní UA jsem někde na web prostoru četl nevybíravě kritizovaný článek, že tato krize přinese revoluční jaro do Evropy a Putinova anexe Krymu je dar zlenivělým ovčanům EU. Revoluční jaro se mohe jednoduše projevit při volbách do parlamentu EU tím, že se ve větší míře prosadí nacionalisté a celá evropská komise a byrokracie EU v Bruselu dozná výrazných změn. Druhou mincí je že nahradit 30% celkové spotřeby plynu se prostě nahradí masivním zateplením a využitím stávajících alternativ na maximum. Znovu je potřeba si uvědomit, že jak Evropa, tak Rusko jsou spojené nádoby a zatímco nahrazení 30% dodávek bude možná nemožné a kruté, je pro Rusko pro Rusko není uzavření kohoutů cesta vůbec. Rozpočet Ruska je životně závislý na prodeji do EU – jinou alternativu zatím nemá- v této chvíli prostě nemá – proto využívá ochoty Turecka k navýšení odběru, ale zase část dodávek je vedena přes UA, tedy je otázkou, jestli se Turci jen nejistí pro případ zastavení dodávek přes UA. Smlouvy s Čínou jsou na spadnutí, již 3 roky ale dodávky budou v roce 2018, nejdříve. Změna orientace Putina na bývalý SSSR bude děsit Kazachy a Lukašenko taky neskáče radostí. Situace se může přiostřit, ale doufám, že ovčané EU se probudí a min. v eurovolbách se začne se změnou, kterou EU nutně potřebuje.

 4. DEERRICK napsal:

  jaké změna.Jim to vyhovuje.Houby dělají.Bych taky chtěl vymýslet,zda banán je dost zakřivený a brát za to tisíce EUR.No já sám bych to nebral,si vydělám víc svou hlavou,ale být obyčejný občan,tak to beru.Stačí volný pohyb pracovních sil,kapitálu,zboží a omezit či zrušit dotace.Jenže to by se stávající země posrali,by museli něco začít dělat.takže to nejde a dělat se nic nebude,jen se budou měřit banány a já budu dál sabotovat EU a škodit jí.

 5. Jan Dvořák napsal:

  Kvůli plynu se bojuje v Sýrii. Kdyby totiž USA a EU vybudovaly plynovod z Kataru přes Sýrii do EU, ruský plyn rázem nebude třeba.

 6. DEERRICK napsal:

  no já myslím,že nejen kvůli tomu.Nevím,kolik plynu má Katar,ale USA potřebují Syrii taky kvůli Iránu.Ten je plný ropy a to USA zajímá.Já být Ruskem,klidně jim dovolím,aby v Syrii byl plynovod a své zdroje si tak ušetřím.Proč cpát někomu plyn,který se nedá vyrobit za papírky,které si USA tisknou jako na běžím pásu?

 7. Petr Gejdos napsal:

  Přeprava z USA do EU 161 miliard m3 zemního plynu = de facto CH4 za rok znamená:
  Měrná hustota při 20°C cca 0,676 kg/m3. Plyn nutno zkapalnit, což je technicky a energeticky náročné, tankery musí zabezpečit, aby celou dobu byl zkapalněný plyn podchlazený, což taky je technicky a energeticky náročné, pomiňme i to, že na zplynění opět nutno docela technicky a energeticky náročnou technoogii – to vše značně sníží energetickou účinnost celého procesu přepravy.
  Těch 161 miliard m3 představuje cca 109 milionů tun. Kdybychom uvažovali tankery s kapacitou cca 250 OOO tun, potom by to představovala cca 440 plaveb takových tankerů za rok. Jedna cesta samotná může trvat cca 20 dnů a ztráty únikem CH4 mohou dosahovat až 10%, část se dále ztratí pohonem tankeru – plyn je užíván jako palivo. Lze odhadnout, že potřebný počet tankerů by byl nejméně o těch 10% vyšší – počítejme že ročně by se muselo vykonat cca 500 jednotlivých plaveb. Netuším, jak dlouho trvá samotné plnění a na druhé straně vyprazdňování tankerů, odhadnu, že dohromady rovněž 20 dnů – čili i za jinak 100% využití tankerů může tento vykonat za rok 9 plaveb. Z toho plyne, že nejmenší možný počet tankerů „stále na cestě“ by byl 56 ! Číli – bez rezervy by tato doprava představovala potřebu postavit nejméně 56 obřích tankerů v ceně velké letadlové lodi = investice jen do pořízení tankerů v řádu stovek miliard USD. Nutno však uvážit, že rezerva musí jakási být – to ale není již tak podstatné. Zkapalňování a zplyňování je další obdobná položka, zabezpečení další infrastruktury opět. Nutno taky počítat s tím, že by i ceny na americkém trhu nutně reagovaly růstem – čili ekonomická efektivita by taky nutně poklesla. Myslím, že by nebyl problém se dopracovat k nákladům jen na vstupní investici cca bilion US dolarů. zatím nemluvím ani o tom, že se toto vše nedá zrealizovat za rok samozřejmě, kdežo energii budeme potřebovat průběžně furt. Myslím si, že to v Rusku mají spočítané přesněji, než jsem to takhle z hlavy kalkuloval já a že si Rusové mnou ruky. Takto vzato – již jsme ve válce. Prostě nastoupí válečné restrikce na všechnu spotřebu. To totiž není jen plyn, ale i ropa, rudy a td. – budeme topit doma PET flaškama a pneumatikama, dlubat kyt z oken a lidi vykopou na zahradách růžičky a zasadí zelí a brambory… hmm, to samozřejmě všechny potěší a výrazně to zlepší chuť lidí na Západě podporovat své vlády ! Zvláště, když zase tak neinformovaní nejsou, co vlastně se na Ukrajině děje doopravdy. Už to vidím, jak před národ český v televizi obrazně řečeno „předstoupí“ holohlavý Sobotka a s pazgřivým Zaorálkem a budou národu sdělovat, že toto vše podnikáme ve jménu demokracie a’la Majdan a Bandera. Já si větší srandu ani představit neumím a už se těším na to nadšení všech lidí ! A to u nás v ČR je proti třebas Španělsku či Francii, Italii či Řecku vlastně libá pohoda a „ouplná konjunktura“. Myslím, že se fakt smíchy tady v tom našem velmocenském EU neudržíme… A to vše před EU volbama a ve světle výsledků voleb ve Francii. Hmmm, sranda.

 8. Oracle napsal:

  @ DEERRICK:
  Krásne ste to zosumarizovali, a plno-spektrálna finančná vojna sa práve vstúpila do novej fázy:
  https://www.zerohedge.com/news/2014-04-25/furious-russia-downgraded-just-above-junk-sp-proposes-scorched-earth-retaliation-aga a keď k tomu prirátame toto:
  https://bodhita.com/russia-india-china-planning-epic-30-billion-oil-pipeline-that-could-shift-the-geopolitical-balance/
  -a keby to, že Sev. Kórei opustila 90% dlhu len preto aby mohla viesť plyn cez jeho územie do Juž. Kórei nestačilo (a myslím si že J. Kórea bude platiť barterom/vlastnou menou), tak musím pridať že Japonsko predal značnú časť svojich US dlhopisov, po návšteve Obamy.

  Vyzerá to s EU viac než biedne a posledné kroky BRICS nasvedčujú, že sú viac než ochotný pustiť US$ k vode, a VoDo napriek všetkému bude zas bull na US$.

 9. lulinak napsal:

  panecku to by clovek nerekl jaka moudra se daji na tom anonymnim internetu najit, ted jeste zauvazovat ze prumerne 50-70 procent informaci jsou smysleny a z kontextu vytrzeny plky znudenych lidi, kteri se bavi tim jak to obcas nekdo basti, a pohadku mame kompletni… 🙂
  Pamatuju si kdysi na vojne, jak jsem hltal casopis tusim Hrom, plnej senzaci, alternativnich dat a podobnyho balastu, taky jsem mel tendence objevu Ameriky a kazdyho v okoli presvedcovat o te nove pravde, kterou jsem prijmul…

  Mno nic, stale stejne, hlavne kdyz vam ten Zerohedge a dalsi panove poradne nese, portfolio diky tomu roste, kupujete si za vydelany penize pekny veci a proste umite ten svuj virtualni Matrix na denni bazi obchodovat 🙂

 10. Pet napsal:

  pokud má tento web sloužit investorům, bude asi nutné začít používat ověřené info – 2 O(racle) – „Japonsko predal značnú časť svojich US dlhopisov, po návšteve Obamy“ – požádal bych o konkrétní čísla – Dost mi neladí, že by se na trhu objevily bondy za min. 1 bilion USD , ad ZH – velmi zajímavé info se tam dají najít a je dobré si je dát do souvislosti – v okamžiku, kdy je Rusko označováno jako země které podporuje teroristy – začíná se v bankovním světě obchodování s ruskými bankami dost komplikovat a pokud Rus křičí – stáhněte vše co můžete z USA a NATO zemí – ví proč to dělá – hlavní je, že Putin ty ztráty vlastníkům nezaplatí, bo ani nebude mít z čeho a navíc do zahraničí neodejde ani 1 rubl, jakmile se uzavře SWIFT – prostě tohle neumí amí China, ani Indie, Brazílie – nikdo – tohle si hlídaj USA a EU banky společně s CHF. 6e to poškodí i ty co chtějí v Rusku nakupovat – určitě , ale je to daň – čím dříve EU pochopí, že tato daň je nevyhnutná tím lépe. Nepamatuji rok 38/39/ jen z vyprávění rodičů a prarodičů, ale rok 68 pamatuji a nechci aby se to opakovalo kdekoliv, natož v zemích bývalého SSSR.

 11. Jan Dvořák napsal:

  Katar by byl schopen nahradit Rusko z více něž půlky určitě

 12. Oracle napsal:

  @ lulinak
  Zerohedge tuším cituje Wall Street Journal, takže váš komentár je tak vedľa, ako tamtá bedľa. 🙂

  Mimochodom Ford predal menej aut ako plánoval, vyhovára sa na zlé počasie. Keď pôjde to tak ďalej tak, slabá účasť na akciách US dlhopisov bude tiež kvôli zlému počasiu, nevadí že sa to robí elektronicky. 🙂

  Mimochodom DEERRICK práve zarobil pekný balík peňazí, zagratulujme mu. 🙂

 13. Lime napsal:

  Chlapi asi málo čtete.

  Fiasko břidlicové revoluce

  Zaprvé, „revoluce břidlicového plynu“ v USA selhala. Dramatický nárůst produkce amerického zemního plynu „frakováním“ či násilným vytlačováním plynu z břidlicových formací končí. Největší energetické společnosti jako Shell a BP ji opouštějí, protože je neekonomická.

  Čtěte ZDE: Kyjevská vláda hodlá odebírat jaderné palivo od amerického Westinghousu. Hrozí Evropě další Černobyl? Co na to naši a rakouští „majdanisté“ – ekologičtí aktivisté?

  Shell právě oznámil obrovské snížení expozice rozvoje břidlicového plynu. Společnost prodává své pronájmy asi na 700 000 akrech břidlicových pozemků v hlavních oblastech břidlicového plynu v Texasu, Pensylvánii, Coloradu a Kansasu. Říká, že se možná zbaví i dalších, aby zarazila své ztráty z břidlicového plynu. Generální ředitel Shell, Ben van Beurden, to říká zcela natvrdo: „Finanční výkon zde, upřímně, není přijatelný… některé z našich sázek na průzkum prostě nefungovaly.“

  Užitečné shrnutí iluze s břidlicovým plynem přichází v nedávné analýze aktuálních výsledků několika let těžby v USA od zkušeného energetického analytika Davida Hughese:

  „Produkce břidlicového plynu rostla explozivně a dosáhla téměř 40% celkové americké produkce zemního plynu. Nicméně od prosince 2011 produkce stagnovala; 80% produkce břidlicového plynu pochází z pěti míst, z nichž několik ochabuje. Velmi vysoké míry poklesu výtěžnosti břidlicových vrtů si vyžadují neustálé kapitálové vstupy – podle odhadů 42 miliard dolarů ročně na vyvrtání dalších více než 7 000 studní – aby se produkce udržela. Pro porovnání, hodnota břidlicového plynu vyprodukovaného v r. 2012 byla pouhých 32,5 miliard dolarů.“

  Takže Obamovi buď lhali jeho poradci ohledně skutečného stavu u amerických dodávek břidlicového plynu, nebo vědomě lhal on. Pravděpodobnější je to první.
  Sny… a realita

  Druhým problémem u americké „nabídky“ plynu EU jako náhražky ruského plynu je fakt, že by si to vyžadovalo masívní a nákladnou infrastrukturu. Vybudování nových terminálů pro zkapalňování plynu, které dokážou obsloužit obrovské LNG tankery, které ho přepraví do podobně obrovských LNG terminálů v přístavech EU.

  Problém je, že kvůli různým americkým zákonům pro vývoz domácí energie a faktorům u dodávek neexistuje v USA ani jediný fungující LNG zkapalňovací terminál. Jediným, který je ve výstavbě, je přijímací terminál Sabine Pass LNG ve farnosti Cameron v Louisianě, vlastněný Cheniere Energy, kde John Deutsch, bývalý šéf CIA, sedí v představenstvu.

  EU nemá k ruskému plynu žádnou realistickou alternativu. Německo, největší ekonomika, se pošetile rozhodlo vyřadit jadernou energetiku a jeho „alternativní energie“ – větrná a solární – je ekonomickou a politickou katastrofou

  Jenže: Problémem s terminálem Sabine Pass LNG je, že většina plynu byla předem nasmlouvána pro korejské, indické a další asijské zákazníky LNG, nikoli pro EU.
  Jednoduše: Chiméra odstřihnout ruský plyn, a stát se místo toho závislým na americkém plynu, je ekonomický, energetický a politický nesmysl, prostě řečeno pitomost.

  https://svobodnenoviny.eu/bily-dum-eu-o-americkych-dodavkach-plynu-lze/

 14. kubik napsal:

  No mně připadá,že amíci (nejen obama) jsou jak slon v místnosti stále menší a menší s množstvím porcelánu a šlapou a šlapou,je to vidět v sýrii(sestřelené dvě rakety a konec války),ukrajině-krym(a přelet ruského bitevníku nad amerikánskou válečnou lodí,totálně rozložená posádka,nic jim nefungovalo),pomalu vyhlášení války číně kvůli ostrůvkům v j čínském moři na podporu japonska,rusi pravděpodobně ukousnou půl ukrajiny,prostě kam šlápnou nic se nedaří tak jak byli zvyklí,zhodili cenu ruských akcií a rusko si je levně od nich odkoupilo,obama nasliboval ukrajině a evropě plyn,viz výše, připadá mě to na zmateného člověka těsně před smrtí

 15. Lime napsal:

  Rusko agresivně stmeluje příští největší Eurasijskou osu (určitě co se týče obyvatelstva a přírodních zdrojů) a takovou, co bude nejdůležitější v geopolitickém Novém normálu: tj. Čína – Rusko – Indie. V této ose zatím chybí jen jedna země – Německo. Protože ač je Německo diplomaticky tak blízko k US, jak jen může být, jeho ekonomika daleko více závisí na Číně a Rusku, což je cosi, co si tyto dva národy také velice dobře uvědomují. Zadruhé i německý průmysl dává na srozuměnou, že přesunuje svou loajalitu k Eurasijské ose a pryč od Skupiny 6 (bez Německa) nejinsolvetnějších zemí světa, což bude tím momentem potřebným, aby byly dny současné petro-měny sečteny.

  Vypadá to, že zatímco Západ přemýšlí jak si pod sebou uříznout ekonomickou větev, aby potrápil Rusko, tak Rusko své ekonomické vztahy a vazby upevňuje a vytváří nedefinovatelný ekonomický Euroasijský gigant, kterému bude těžké konkurovat. A co když budeme dráždit ruského medvěda tak dlouho, až se otočí zády a zavře kohouty?

  Ano jistě břidlicový plyn z USA, ale za kolik?

  Americký trh s plynem je velmi uzavřený, to znamená, že zatím jsou možnosti vyvézt plyn do zahraničí velmi omezené. Díky uzavřenosti trhu a tamní konkurenci dosahují ceny plynu nízké úrovně. Konkurenční boj nutí těžaře prodávat plyn s minimálním ziskem. Otázka je, co udělá s cenami jeho vývoz. Vývoz se postupně stává realitou, hlavní cílová destinace však není Evropa, ale Asie, kde jsou ceny vyšší než v Evropě. Tedy zdá se, že limitujícím prvkem pro jeho rozšíření v Evropě bude jeho cena včetně nákladů na zkapalnění a dopravu. Uplyne ještě spousta času, než se americký plyn bude moci stát konkurentem stávajících dodavatelů v Evropě, pokud se vůbec tak stane. Hlavním konkurentem pro něj by byl ruský Gasprom a norský Statoil, protože Evropa je napojena na jejich plynovody. Na druhou stranu přibývá v Evropě americkému plynu konkurence, například v podobě zkapalněného plynu z Jamalu, dodávaného ruským koncernem Novatek.
  https://www.czechfreepress.cz/rusko/izolace-ruska-je-zbozne-prani-rusko-pripravuje-dohodu-s-cinou-a-indii.html

 16. Lime napsal:

  Zákaz na dovoz ruského plynu v EU bude mít vážné následky pro ekonomiku a průmysl Evropy, soudí experti mezinárodní ratingové agentury Fitch. Nedostatek plynu způsobí prudký vzrůst cen paliva, což bude mít za následek zvýšení ceny elektřiny, uhlí a ropy.
  Číst všechno: https://czech.ruvr.ru/2014_04_25/Vzdat-se-ruskeho-plynu-neni-pro-Evropu-vyhodne-0651/

  https://czech.ruvr.ru/2014_04_25/Vzdat-se-ruskeho-plynu-neni-pro-Evropu-vyhodne-0651/

 17. Oracle napsal:

  @ Pet:
  Žiaľ link a čísla som nenašiel, viem že BoJ/Japonská vláda má problémy s likviditou a na to sa vyhovárali, asi ich predali Belgičanom. 🙂
  Rusko odstrihnú od SWIFT a nedostane zaplatené, čo si myslíte bude púšťať nám t.j. Západu plyn a ropu?
  Čo si myslíte ak predsa len budeme chcieť Ruské nerastné bohatstvo, v čom bude chcieť platbu Rusko, v Yuanoch, v Rubľoch alebo v Zlate?
  Čo si myslíte po takom kroku koľko bude stáť liter benzínu/nafty a čo sa urobí s našou t.j. Západnou ekonomikou?
  Čo si myslíte, prečo Rusi začali rozprávať asi pred mesiacom o alternatíve k SWIFT?

  Nič sa neje tak horúco ako sa uvarí, žiaľ klauni (a teraz sa ospravedlňujem profesionálnym klaunom) z Washington DC a z EU nepochopili jemné náznaky Moskvy, tak prosím dostanú ekonomickú vojnu v plnej sile.

 18. Pet napsal:

  přípravy, v budoucnu, chystáme se podepsat dohody , ….. všem je jasné že ani v roce 2018 nebude dovoz plynu z USA, nebude ani plynovod do ČÍNY – co tady jako bude Rusko a Evropa dělat do té doby???? Jako se budou koukat jak v Rusku zastavili těžbu, bo to nemaj z více jak poloviny kam dodat??? Je dobré použít selský rozum. Za tu dobu co si poměřujou v médiích kdo ho má většího, se plyn dodává, ropa teče a každej hledá alternativy – ale 3-4 roky jsou prostě na sebe EU a Rusko odkázaný.

 19. Lime napsal:

  Pet – svatá pravda. Asi to už konečně pochopili i naši politici.

  Český premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že úřady České republiky a Slovenska jsou skeptické k zavedení dodatečných sankcí proti Rusku a domnívají, se, že takové sankce by měly negativní vliv na ekonomiku zemí EU.

  Podle slov českého premiéra by se mělo rozhodnutí o sankcích přijímat na úrovni hlav evropských států a vlád. V takovém případě bude ČR vystupovat proti zavedení nových sankcí. Podle jeho slov, hlava slovenské vlády tuto myšlenku také podporuje.
  Číst všechno: https://czech.ruvr.ru/2014_04_24/Ceska-republika-a-Slovensko-neschvaluji-uvaleni-rozsahlych-sankci-proti-Rusku-6741/

 20. kubik napsal:

  Jak píše lime,tak to jsem psal již dávno že břidlicový plyn a ropa je bublina,jenže tak dávno jsem si to myslel a zobchodoval,že ETF ka na plyn jsou od té doby na třetině,bohužel

 21. Pet napsal:

  Alternativa – začali hovořit, co to udělá – pořád stejné – tady a ted se lidi v Rusku i jinde budou ptát, proč najednou maj ropu a plyn ,ale nemaj proč chodit do rabóty, bo tak to na východě chodí – ad SWIFT – alternativa není a spustit ji bez západu nejde, pokud jste někdy obchodoval s východem, tak je Vám tato skutečnost známá.

  Ad bondy –
  •Japan Buying Foreign Bonds, Y -463.9B
  •Japan Buying Foreign Stocks, Y 100.4B
  •Foreign Buying Japan Bonds, Y 311.7B
  •Foreign Buying Japan Stocks, Y 194B
  to je tento týden

  •Japan Buying Foreign Bonds, Y 115.5B
  •Japan Buying Foreign Stocks, Y -33.3B
  •Foreign Buying Japan Bonds, Y 360.3B
  •Foreign Buying Japan Stocks, Y -83.5B
  to je min. týden
  prostě realita a tak to je každý týden, někdy jsou nákupy, jindy prodeje

  mám takové přání – Vraťte se k realitě a používejte hmatatelná, nebo alespoň ověřitelná fakta a informace – třeba jako J.Dvořák – na papír daná úvaha, zda je vůbec fyzicky možné dodávat plyn z USA – super záležitost, každý si udělá obrázek sám – navíc PG to pěkně rozebral po fyzikální stránce – super – to je nosná info – možná, v budoucnu, uvažují, chystají se , ……………….. – ted jsme tady a musíme žít, nebo jak se říká strčit hlavu do písku

 22. Oracle napsal:

  @ Pet
  Číňania postavili 1 15 poschodový hotel za 2-3 dni v roku 2010: https://www.youtube.com/watch?v=Ps0DSihggio a jeden 30 poschodový hotel za 15 dní v roku 2012:
  https://www.youtube.com/watch?v=rwvmru5JmXk
  Myslím si, že Číňania keď veľmi budú chcieť postavia za 2-6 mesiacov. 🙂

  Mimochodom Čína a Rusko plánuje postaviť alternatívu k panamskému prieplavu.

 23. Oracle napsal:

  @ Pet
  Nemecko je životne závislý od Ruského plynu, takže pristúpi na používanie Ruského systému tak ako zbytok členských štátov EU skôr či neskôr. A o Japonsku radšej nehovorím ona je tiež závislá od dovozu energetických nosičov, skôr či neskôr aj ona pristúpi.
  Ropa, jej cena sa môže vystreliť keď ignorujú Rusko, pričom ropa je v súčasnosti strategická surovina.
  Tak preto som sa pýtal tie otázky, lebo Rusko príde s alternatívou, ktorá nám nemusí páčiť viď ako obchádza Irán odobratie SWIFT kódov. 🙂

 24. Lime napsal:

  A nezapomínejme, že Rusko nemá jen plyn…
  19.4.2014 v 18:22

  Situace je taková, že státy se budou o spolupráci s Ruskem prát. Stačí si uvědomit tento prostý fakt. A když bude Rusko, prodávat levněji než ostatní nebude co řešit.

  Putin čeká na zprávu z plošiny Prirazlomnaja

  Prezident RF Vladimir Putin včera vyslechl video zprávu hlavy ruské energetické společnosti Gazprom Alexeje Millera, který se nachází na mořské stacionární ropné plošině Prirazlomnaja v Pečorském moři, informovala kremelská tisková služba.

  Miller má informovat hlavu státu o zahájení vykládání ropy vytěžené na arktickém šelfu. Dnes se vydává na cestu první tanker s 70000 tun ropy z Prirazlomného ropného ložiska. V roce 2014 se plánuje vývoz na světové trhy 300000 tun ropy.

  Evropská unie vystupuje proti omezení styků s Ruskem v otázkách dodávek plynu v nejbližších letech, prohlásil v interview pro německé novináře evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger.
  Číst všechno: https://czech.ruvr.ru/news/2014_04_19/EU-je-proti-oslabeni-styku-s-Ruskem-v-dodavkach-plynu-5889/

  https://czech.ruvr.ru/2014_04_19/EU-je-ochotna-projednat-plynovou-otazku-5656/

 25. lulinak napsal:

  ale kdyz je ten patek, tak neco pozitivniho – i kdyz tu je 95 procent teoretiku ktery nic neobchoduji, jen maji chytre reci (cili presny opak osazenstva ktery bych tu ocekaval), alespon se tu clovek obcas neco zajimaveho dozvi a ne jen papouskovani zarucenych odkazu odjinud.
  Cili dneska ma jednicku s hvezdickou Petr Gejdos, dvojku Pet a Lime, je videt ze pouzivate i svou hlavu, prineste si notysek, jen tak dale chlapci. A i ostatnim pekny vikend, je to treba posledni vikend pred kolapsem, tak ho zkuste stravit treba pobytem v prirode, kde najdete neco velmi duleziteho – a to dnesni realitu.

 26. Lime napsal:

  lulinak – díky za hodnocení. Jako ve škole.
  Jěště jedna zajímavost a odcházím. Pěkný den.

  Komise pro vojensko-technickou spolupráci Ruska se zahraničními státy v Moskvě, navrhl zvýšit objem výroby komplexů protivzdušné obrany, které jsou určeny na export.

  Podle Putinova názoru protiletadlové systémy S-300, S-400 a Pancir-S1 nemají ve světě konkurenci díky své spolehlivosti a jednoduchosti. Právě tyto komplexy, po kterých je poptávka mezi ruskými spojenci a partnery, se budou vyrábět ve větším objemu.

  Putin uvedl, že v roce 2013 Rusko prodalo zbraně za rekordních 49 miliard dolarů a umístilo se z hlediska objemu exportu hned za Spojenými státy.
  Číst všechno: https://czech.ruvr.ru/news/2014_04_25/Putin-Rusko-zvysi-vyrobu-a-export-systemu-protivzdusne-obrany-3297/

 27. Oracle napsal:

  @ lulinak
  Prečo by som sa chcel stať obeťou podvodu?
  Pretože v súčasnosti „trhy“ sú podvodné kasíno kde človek len tratí v dlhodobom horizonte.

 28. Libri napsal:

  diskuse posledních týdnů mi evokovaly těchto několik citátů:
  • „Jestliže chcete přivést hlupáka k bankrotu, dejte mu informaci.“
  • „Prorok není obdařen mimořádnými vidinami. Naopak je slepý vůči tomu, co vidí většina ostatních.“
  • „Rozum je jediný dar, který příroda rozdělila spravedlivě, protože nikdo si nestěžuje, že ho má málo.“
  • Když podnik nebo jednotlivec utratí víc, než vydělá, zbankrotuje. Když to udělá vláda, pošle vám učet.
  • Studium ekonomiky obvykle odhalí,že nejlepší čas na koupi čehokoli byl loni.
  Tak pěkný víkend a vzhůru od monitorů. Burzy naštěstí o víkendu nejedou a tak máme volno 🙂

 29. Oracle napsal:

  @ Libri
  Ja sa sťažujem, stále nechápem toľko vecí koľko by som chcel. Na druhú stranu, mohlo to byť aj horšie.:)
  Koho ste mali na mysli s tým prorokom?

 30. DEERRICK napsal:

  plyn:

  článek na úvodní stránce Mladé Fronty dnes čtvrtek 24.4.2014:

  Prodejte nám svůj plyn,naléhá Evropa na USA.
  Součást článku i Plyn z USA vyfouknou Unii Japonci

  šéf společnosti RWE W.Peters: V Evropě by dovozci při odečtení nákladů na zkapalnění a dopravu vydělali podle RWE ne jedné megawatthodině dvě (slovy dvě) eura,v Japonsku by si přišli na 18 eur.

  Je tady snad někdo tak naivní,že si myslí,že ho USA prodají levněji,než Japonsku?

  To jsem opsal z Mladé Fronty,takže nerad bych tady slyšel,že jsou to nějaké konspirační teorie.Prostě pokud bude plyn z USA,tak si ho pěkně každý za těžký peníze zaplatí,znásobte si cenu plynu 4 až 5 x a budete mít USA plyn.Ale 80% lidí tady bude mrznout a těch 80% rozbije nejdřív hubu vládě a potom těm zbývajícím 20%.

 31. DEERRICK napsal:

  ještě něco,pokud by USA dodávali dotovaný plyn do Evropy,tak počítejte s tím,že se najde x chytráků.co ho levně koupí a prodají ho Japoncům.To budou lehké topné oleje 2.Stát utře hubu na daních,neb se to vyveze přes firmy z daňových rájů.

 32. Jan Dvořák napsal:

  S plynem z USA to není tak jednoduché – klíčový port pro export není hotov, exportní kapacita také není neomezená, zvláště když Kongres dovolil významný export do zemí, se kterými USA nemají dohodu u volném obchodu…

 33. kubik napsal:

  https://www.matrix-2001.cz/clanek-detail/7425-doslo-jiz-k-prekroceni-one-povestne-cervene-linie/

  myslim ze plynu-jedovateho- tady muzeme mit brzo vic nez budeme chtit

 34. stas napsal:

  pane Dvoraku: velmi spatne!! m3 NG neni totez jako m3 LNG ! Pri zkapalnovani se objem zmensuje 600x a tedy 1 m3 LNG je 1420 m3 NG! Navic se vse pocita pri tlaku 1barr a teplotě 0°C, V praxi musite bridlicny plyn zkapalnit, uskladnit, precerpat, prevezt 6000 km, precerpat, uskladnit , zplynovat, natlakovat s dusikem do roury a transportovat. V oblasti kde neni vybudovana infrastruktura na LNG a násobnou manipulaci dojdete k vysledna vyssi ceny nez rusky NG! A pokud by vypadly dodavky z Ruska, tak kamaradi kapitalisti samozrejme prizpusobi cenu poptavce!!!! :-DDD

 35. stas napsal:

  Apropo, zadne vyznamne sankce nebudou, protoze Rosneft a BP jsou zasnoubene a Obama skace jak kapital piska!

 36. Jan Dvořák napsal:

  stas, nerozumím.

  Že zkapalňování se objem zmenšuje, vím.
  Píši, že Spojené státy mají omezenou exportní kapacitu. Z čeho usuzujete, že mluvím o přepravní kapacitě? Omyl. O ní jsem nenapsal ani písmeno.
  Jim chybí dost těžební kapacity, aby mohli exportovat do EU. A v takovém případě je jedno, že plyn zkapalňováním zmenšuje objem…

 37. stas napsal:

  Dvorak: napsal:Prostým dělením 161.000.000.000 /266.000 jsem došel k tomu, že pokud mají být plně nahrazeny dodávky plynu z Ruska, muselo by být ročně vypraveno 605.263 tankerů (něco přes půl milionů ), tedy 1.658 tankerů denně. Každou hodinu by tedy muselo být v USA naplněno 69 tankerů.

  Spravne má být:Prostým dělením 161.000.000.000 m3 NG/600zkapalnení = 2.683. 000.000,- m3 LNG / 0,46 vaha = 1.200.000.000,- MT/ 100.000 MT nosnost tankeru = 12000 tankeru za rok/365= 33 tankeru denne x 20 dní pro transport a nakladku = 660 tankeru o nosnosti 1000000 MT pro praktický transport denne!! To znamena , ze plne nahrazení ruskeho plynu v EU je ekonomicky nesmysl, nehlede na to, ze to nikdo neni schopen zaplatit a nejsou zadne logisticke kapacity v teto oblasti! takže kdo uvažuje o 100% nahradě RU plynem za US břidličným plynem, který je podle studie JPMorgen/ mam k dispozici/jen energetická bublina, je žvanil , který o tom nic neví!!

 38. stas napsal:

  P.S: a navíc by muselo byý k dispozici 33 terminálů pro tankování

 39. Jan Dvořák napsal:

  stas, čtěte pozorně.

  To je článek čtenáře, ne můj.
  Hned první věta uvozuje na soutěž čtenářů. Vkládám všechny články čtenářů a pokaždé je uvozuji první větou, že jde o článek v rámci soutěže čtenářů.

 40. stas napsal:

  to Dvorak. Pardon, ale je napsano: by Jan Dvorak..

 41. Jan Dvořák napsal:

  Janě, protože vkládám všechny články čtenářů já. Proto je uvozuji touto větou.

  Svůj pohled dna Rusko, jeho zahraniční obchod, ropu a zemní plyn, síť současných i připravovaných stanic na zkapalňování zemního plynu budu publikovat v noci z neděle na pondělí, avšak článek je určen předplatitelům.

 42. izboril napsal:

  4 Stas

  Samozřejmě máte pravdu. Je tam ta chyba „stlačitelnosti“ zkapalněním na 1/600 původního objemu. Přiznávám svou chybu,měl jsem si to nastudovat líp. Ale,jak uvádíte, i po „úpravě“ je to množství takové,že by to nikdo nejen nepřepravil,ale ani nezaplatil. A o plynovodu na mořském dně si asi ještě dlouho bude Evropa moct nechat zdát.

 43. izboril napsal:

  Principiálně jsem ale hlavně chtěl ukázat,že dovoz plynu z USA je nesmysl

 44. stas napsal:

  to izoril: to je spravne, jen se musi pohlidat spravnost argumentace aby nevznikaly pochybnosti

 45. stas napsal:

  to kubik: samozrejme , kdyz se neco z hlubil zeme odebira, tak si vrstvy sedaji, staci se pozeptat na Karvinsku… nehlede na to, ze pri frakování je potreba obrovske mnozstvi vody, takze nezbyva potom pro zemedelstvi a lid….a to nemluvim o solich, ktere kdyz zamori spodni vodu uz nikdy se nedaji separovat od zdroju pitne vody!! Dalsi je pretizeni transportnich cest pro material a plyn po zeleznici, coz omezi transport vseho dalsiho zbozi a to jen pro kratkodoby zisk monopolu!!!

 46. Lime napsal:

  Další aspekt frakování:“Frakování břidlic ohrožuje genetickou výbavu lidí
  Chemikálie, které narušují hormony, byly nalezeny v řece Colorado a jsou spojené s frakováním

  Další důkaz prokazuje, že hydraulické štěpení (frakování) představuje potenciálně závažná rizika pro kvalitu pitné vody a lidské zdraví.

  Tým vědců z University v Missouri našel důkaz přítomnosti chemických látek, které narušují hormony, ve vodě nacházející se v blízkosti míst frakování. Vzorky byly odebrané z řeky Colorado blízko regionu s vysokou těžbou v západní části státu Colorado.

  Řeka Colorado je zdrojem pitné vody pro více než 30 milionů lidí.

  https://stophf.cz/archives/6077

 47. vertigo napsal:

  to Pet: …jakmile se uzavře SWIFT neodejde ani 1 rubl…
  Můžeš to, prosím, rozvést – na co potřebuje báťuška Putin SWIFT aby mohl prodávat ropu a plyn číńanovi a to libovolně v jaké měně se ti dva domluví?

 48. Pet napsal:

  zcela jednoduše – platby do zahraničí neudělají banky z východu mezi sebou, ale potřebují prostředníka – v UA a RUS většinou americké banky, po 2008 možná i velké evropské DB, …. – tak to tam prostě fungovalo a funguje do dnes – v okamžiku kdy je banka, nebo stát označen za podporovatele terorismu, nebo je na ni vystaveno embargo – žádná banka takového prostředníka dělat nebude – nemá zapotřebí mít problémy s amíky – je to stejné jako v Iránu, kde bylo uvaleno embargo na bankovní služby a platby nešly přes banky, ale barterem přes zlato a prostředníka asi dělalo Turecko – určitou alternativou je uzavřený swap, ale k čemu budou Rusům yuany, rupie – což jsou země které snad mohou od Rusů kupovat komodity, ale oni radši „sladkou“ ropu, ruská těžká ropa je historicky zpracovatelná v Evropě, kde jsou na ni technologie – ale to již je jiný příběh

 49. kubik napsal:

  pet-ale k čemu budou Rusům yuany, rupie – což jsou země které snad mohou od Rusů kupovat komodity-nakoupi za ne cinska auta,elektroniku a dalsi spotrabni zbozi,ktere cina a indie dodava do usa za zelene zachodove papirky(i kdyz uznavam i pro nas ty papirky maji dnes urcite kouzlo,ale co zitra?)

 50. Pet napsal:

  2 kubík – otázka byla položena, tož jsem na ni odpověděl – k dilematu – k čemu budou Rusům yuany, rupie – bych se zeptal – proč to teda nedělají už dnes – proč ten Rus neplatí za potraviny, technologie, spotřební zboží v juanech, rupiích, tureckých lirách, atd. – bo to číńan, ind, turek nechce? nebo proč? proč je realita taková jaká je, že to přepočtou na USD, EUR – zelené papírky jsou možná pro někoho vhodné na záchod, ale pořád je to směnitelná měna všude na světě – vem si rupii a jdi ji vyměnit do banky, směnárny, k vekslákovi – nevím jestli uspěješ – nebo jed do Ruska a vyměň je tam , uvidíš jaký dostaneš super kurs – pak si odpověz jak dlouho bude trvat, než bude yuan volně směnitelný – od začátku roku ztratil 3%, o indické rupii v roce 2013 neradno mluvit, brazilský real – darmo mluvit – to je prostě realita

 51. kubik napsal:

  Pet-já nemluvím o dnešní realitě,ani Vy jste se neptal na současnost,mluvil jsem o budoucnosti a rusi jsou stále více tlačeni do pozice iranu,dále může být dotlačena čína,zbytek bric,no a další země třeba egypt atd,no a taky na této straně barikády můžeme zůstat s usa sami ale myslím že se eu bude za pár roků plazit aby dostala nějaký příděl plynu a ropy z ruska.

 52. kubik napsal:

  ale možná se mýlím a bude to už tuto zimu

 53. VoDo napsal:

  Pet: presne tak, spousta diskutujicich zde nechce pochopit ze rezervni mena se neustanovuje.

 54. vertigo napsal:

  to VoDo: …rezervni mena se neustanovuje…
  Mas pravdu, rezervni mena se neustanovuje ale akceptuje – tak jako cinanovi akceptuji swap vsude kde s tim napadem prijde.

 55. Pet napsal:

  zajímalo by mne zda někdo sečetl kolik dělají dohodnuté swapy mezi Chinou a jejími obchodními partnery – o jaké výši za rok se zde mluví? Jen pro přirovnání – denní obrat na FX trhu je poslední dobou odhadován na 5 biliónů USD ( pro sebe stále vycházím z 1,5 bil.) – využiji zprávu z naposledy prováděného průzkumu v roce 2010 –
  celkový obrat na devizovém trhu se od doby posledního průzkumu zvýšil o 20 % na 4 biliony dolarů denně. Finanční krize tak aktivitu na FX nijak nesnížila, i když částečně zbrzdila dynamiku jejího růstu.
  Pokud jde o zastoupení jednotlivých měn, americký dolar si i nadále drží dominantní pozici, když byl zastoupen v 84,9 % všech obchodů, což je jen o málo méně, než v roce 2007 (85,6 %). Růstu se naopak dočkal význam eura, které se objevuje v 39,1 % všech obchodů, oproti předchozím 37 %. Dalšími nejvíce obchodovanými měnami jsou japonský jen (19 %), britská libra (12,9 %), australský dolar (7,6 %) a švýcarský frank (6,4 %). Česká koruna je pro zajímavost 25 nejvíce obchodovanou měnou s podílem pouhých 0,3 % na všech transakcích.
  Nejvíce obchodovaným měnovým párem je nadále EUR/USD s 28 %, následovaný USD/JPY (14 %) a USD/GBP (9 %).
  Až 44 % obchodů představují na devizovém trhu FX swapy, 37 % obchodů má na FX spotový charakter a 12 % představuje forwardový trh.

Přidat komentář