Investujete? Nebojte se konce býčího trhu a hlavně neopakujte chybu snad všech investorů-nováčků

Jsme svědky dlouhého býčího trhu a množství dlouhodobých investorů (zejména začátečníků) se bojí nakupovat akcie, protože „co kdyby přestaly růst“. Nedívají se na ocenění konkrétní akcie, ale sledují ono zmíněné „co kdyby přestaly růst“. To je ale velká chyba.

Pokud investujete s dlouhodobým časovým horizontem, vaším cílem by mělo být mít nakoupeno co největší množství akcií před začátkem následujícího býčího trhu. Proto investovat při nerostoucím, nebo dokonce klesajícím, trhu není vůbec špatné. Dobrý výběr správných fundamentálně podhodnocených akcií umí divy.

Pokles cen akcií by investor, který začíná budovat své portfolio, měl přivítat s otevřenou náručí. Mně jako dlouhodobému value investorovi by nevadilo, kdyby se situace na akciových trzích otočila a ceny akcií začaly klesat. Stále totiž průběžně dokupuji do svého portfolia další a další akcie. 

Co se týče realizovaných obchodů, při investování se vyplatí být trpělivý. Nemá cenu prodávat akcie v panice jenom proto, že cena právě klesla, nebo kupovat proto, že cena akcie už nějakou tu dobu roste a vy přece tu akcii musíte mít…  Uvědomte si, že jakmile se výsledky společnosti odchýlí od očekávané výsledky byť o cent, cena akcie to okamžitě pocítí – ať tím či oním směrem. Takovéto chování ceny akcie je důsledek „zrychlování“ běhu života, extrémního důrazu na krátkodobé výsledky. Je to proto, že finanční trhy se chovají podle příkazů obchodníků, ne podle fundamentů.

A jaké největších chyb byste se měli vyvarovat? Jednou z nich je extrapolace minulého vývoje do budoucna. Nejde o to, že to párkrát nemůže někdy vyjít, v zásadě jde o princip a o statistiku. Statistika hraje proti nám. Podmínky, které vedly v minulosti k historickým výnosům, se nebudou v budoucnu nikdy přesně opakovat, proto od nich nelze neustále očekávat identické výsledky.

I když to může vypadat jako paradox, platí to stejně jako zrádnost fráze „This time is different“. Když tuto frázi někdo použije zbystřím. Pravděpodobně mu došly fundamentální argumenty. Pokud to náhodou někomu vyjde, neznamená to, že je investiční génius a vyplatí se řídit jeho radami. Zkuste si na internetu najít, kolikrát tuto frázi v minulosti použil. Často zjistíte, že už mockrát a kdybyste se celou dobu řídil jeho radami, prodělal byste kalhoty.

Druhou chybou je snaha časovat trh. Nemá cenu snažit se trefit dno nákupu dané akcie nebo vrchol při prodeji. Pokud se vám to povede, je to náhoda, nic jiného.Zato má smysl krok za krokem budovat své dlouhodobé portfolio, nakupovat fundamentálně levné akcie v pravidelných intervalech. Samozřejmě je nutné akcie pečlivě vybírat, kupovat akcie finančně zdravých společností, které zároveň nejsou předražené.

Buďte si toho vědomi, pomůže vám to zlepšit investiční výnosy. O hodně. Příležitosti jsou vždy, jen je třeba je umět najít.

 

 

EBOOK ZDARMA
ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně

  • – Růstové akcie
  • – Dividendové akcie
  • – Tajné informace
  • + „třešnička na dortu“

Ke stažení ZDE

 

Komentáře

Přidat komentář