Sledujete komoditní akcie? A nepřehlížíte při tom něco?

Co sledujete jako první, když uvažujete o investici do komoditních akcií – ať už jde o ropu, zlato nebo třeba měď?

V principu je jedno, o jakou jde komoditu.  Ceny komodit nejsou – ač se to může zdát paradoxní –  to úplně hlavní, i když jsou samozřejmě důležité. Měli byste vzít v úvahu faktory, které z finančních výkazů ani prezentací firem moc nepoznáte. Lépe řečeno poznáte, ale až za několik let, až se budete divit, že firmy nedosahují zisků, jaké jste při daných cenách komodit předpokládali.

V čele rizik je riziko nacionalistického přístupu ke komoditám. Země Jde o rostoucí možnost znárodnění, ať už jakoukoliv formou. Tento přístup může být ještě umocněn v případě, že by se komodity dočkaly dna. V takovém případě by zisky firem začaly ve srovnání s dneškem výrazně růst… a zejména v rozvojových zemích vyletí vzhůru tlak na to, aby „vysoké zisky neskončily u zahraničních akcionářů ale v rukou lidu“.

Může se to dít třeba formou výrazného navýšení licenčních poplatků za povolení k těžbě nebo nárůstu daní. Když to však přeženou, může se změna stát kontraproduktivní a stát bude inkasovat méně než dosud.

Protože těžařské firmy šetří, kde se dá (včetně propouštění), je zde riziko nedostatku dostatečně kvalifikovaných zaměstnanců v případě oživení na trzích. I když se firmy ve finančních výkazech pochlubí několika zkušenými zaměstnanci, neznamená to, že jich mají pro provoz firmy dostatek nebo že nejsou nuceni je tvrdě přeplácet, aby jim neodešli.

Na dalších místech jsou následující nefinanční faktory:

 • Infrastruktura – vytěženou surovinu je třeba nějak dopravit k zákazníkům
 • Udržování reputace- bezpečnost práce, vztah k životnímu prostředí…
 • Riziko korupce a zpronevěry – zvýšené zasahování státu hrozí zvýšením korupce

Pokud tedy monitorujete potenciální kandidáty pro investice, nezapomeňte vzít výše uvedené faktory v úvahu.

 

 
EBOOK ZDARMA

ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně

 • -Růstové akcie
 • – Dividendové akcie
 • – Tajné informace
 • + „třešnička na dortu“
 • + „kalkulačky“

Ke stažení ZDE

Komentáře
 1. plukin napsal:

  „Hedging v Trading – What Really Makes the Low“:
  https://www.armstrongeconomics.com/archives/35680

  ..As we move into lower prices, mining companies are FORCED to sell gold forward (Paper Gold) to try to make ends meet. Their short positions will increase going into the lows and without real hedging models, many will go bankrupt. They will lose a fortune and contribute to the short-cover rally that even took place back at the 1985 low…

 2. Jan Dvořák napsal:

  Úvaha je rozumná

Přidat komentář