Intervence ČNB – koruna oslabuje o cca 1 Kč oproti euru i dolaru

Bankovní rada ČNB dnes oznámila zahájení devizových intervencí s cílem stlačit kurz do blízkosti 27 korun za euro CZK/EUR.  Výsledkem bylo okamžité oslabení koruny o přibližně 1 korunu za euro.

Cílem je podpora domácí ekonomiky a zároveň omezení rizika deflace.

Shodou okolností dnes změnu své politiky vyhlásila i Evropská centrální banka, která naprosto neočekávaně snížila základní úrokovou sazbu z 0,5% na 0,25%. Euro oslabilo proti dolaru a výsledkem obou kroků je skokové více než 5% oslabení české koruny vůči dolaru.

Absolutní oslabení proti euru i dolaru je tak velmi podobné a pohybuje se kolem 1 korun.

Zvýšení inflace v České republice je za dveřmi. Jak se kdo zachová, je jen a jen na každém z nás. O mém názoru asi není třeba dlouho spekulovat. 

Komentáře
 1. Toxic napsal:

  Jsem opravdu zvědav, co to udělá s cemami benzínu/nafty čili posléze s cenami celkově. Pitomci v ČNB asi opravdu chtějí zabít oživení v ČR..

 2. Jan Altman napsal:

  Rašín se v hrobě obrací….

  Celou historii byla silná měna tou nejlepší vizitkou ekonomiky. A teď najednou se soutěží, kdo svou měnu víc zdevalvuje, zruinuje.

  Ať si nakonec ČNB se svou měnou dělá, co chce. Ale měla by přijít o monopol na jedinou legální měnu.
  Soukromé finanční instituce by měly mít právo emitovat měny vlastní a jejich hodnotu a akceptovanost by měl stvrzovat výhradně trh.
  Firmy a lidé by měli mít právo uzavírat kontrakty v libovolné měně a povinnost přijímat CZK by měla být zrušena. Je nepřípustné, aby nějaká instituce měla právo tisknout či jinak znehodnocovat měnu a zároveň mít moc ji všem násilím vnucovat.
  Taktéž by se mělo zrušit DPH na Ag a daň z kapitálových výnosů u držby drahých kovů.
  Pak ať si ty svoje papírky znehodnocujou, co hrdlo ráčí.

  Pokud někdo má na účtě X tisíc CZK, tak ČNB mu dnes sprostě ukradla několik procent z hodnoty jeho majetku. Proto je na ČNB (a na stát) potřeba pohlížet jako na obyčejného zloděje – a také s ním podle toho jednat a adekvátně před ním svůj majetek bránit. Mašíni nekonali legitimně jen z pohledu tehdejší situace… (ostatně proto je ani dnešní politici nikdy neocení a neuznají)

 3. Oracle napsal:

  Súhlasím s pánom Altmanom. Čo sa týka článku, presmerovanie nefunguje práve najlepšie, dostávam sa na stránku Silverum.

  Čo sa týka neexistencie manipulácie cien zlata, stačí si pozrieť na grafy práve aktuálnych cien. Hovorím o tom, že akonáhle sa otvorila NYMEX tak zlato najprv začalo stúpať a potom prepadlo, dôkaz z dneška: https://www.kitco.com/charts/popup/au24hr3day.html

 4. Jan Dvořák napsal:

  Co to udělá s cenami benzínu a nafty nevím, ale už z principu jsem si natankoval, i když bych ještě týden vystačil.. 🙂

 5. Jan Dvořák napsal:

  Martin Kopáček: Investoři do státních dluhopisů právě dostali facku
  https://www.silverum.cz/news/investori-do-statnich-dluhopisu-prave-dostali-facku-a-416.html

 6. Toxic napsal:

  Inu, jsem dále zvědav na další vývoj koruny. Pokud by v blízké budoucnosti posílila, otevírá se zde prostor pro spekulanty na její následné oslabení s cílovkou 27Kč/EUR..

 7. mhi napsal:

  Doporucuji poslechnout https://www.cnb.cz/cs/verejnost/pro_media/tiskove_zpravy_cnb/2013/20131107_menove_rozhodnuti.html – zejmena dotazy od pulky tiskovky.

  Otazkou je jak dlouhodobe opatreni to je, pokud by nahodou „inflace“ (dle definice statu) sama od sebe neposkocila, matematicky za rok a neco je tu ten samy problem. To CNB udela dalsi devalvaci treba na 28 CZK/EUR? Dale tam zvatlal o trhu prace, o cemz si myslim svoje: nic to s nim neudela (pokud tedy za nejakou dobu zjisti, ze jejich opatreni se minulo v tomto ohledu ucinkem, nevim jestli mam cekat ze jeste „zrychli“). S ohledem na tvrzeni Singera maji neomezenou munici jakozto emitent CZK. Moje otazka zde je, zda tomu je skutecne tak: co jineho nez hrozba prilis vysoke inflace je jeste muze zastavit?

 8. lulinak napsal:

  uprimne receno se mi stale vice otvira kudla v kapse, kdyz musim pozorovat namysleny oslabovani meny uz zcela neskryvane z jedinyho duvodu – abychom meli inflaci, tj,. skrytou dan a rakosku na chudaky stradatele, kteri si dovoluji setrit misto aby utraceli, a to vse proto, aby statni dluhy v case ztracely.
  Je to na pobliti, ale to je tak vse, co s ti muzeme delat.

  Honzu Altmana po dlouhem case vitam, depa byl? Takovych tun stranek o kolapsech se tu popsalo, a objektivnejsi nazor a strizlivejsi pohled tu zacal trochu docela chybet… 🙂

 9. Jan Dvořák napsal:

  Neomezená munice? To si Bank of England myslela taky a jak ji Soros vypekl…

 10. Oracle napsal:

  Mhi, čo asi?

  Aby sme si vyjasnili veci, v 95% do vedúcich pozícií sa dostávajú (v lepšom prípade) buď neschopné a inkompetetné osoby alebo (v horšom prípade) zločinci.

  Prvú skupinu zväčša zastavujú protesty a druhú skupinu buď lynčujúci dav alebo využijú lynčujúci dav.

  Takže otázka je do ktorej skupiny patrí Singer?

 11. Toxic napsal:

  Jan Dvořák: No ale ona ČNB opravdu může tisknout koruny donekonečna..:)

 12. Toxic napsal:

  mhi: Díky za odkaz, musel jsem si pustit jen audio, protože pohled na toho samolibě se usmívajícího pitomce jsem prostě nedal..

 13. Oracle napsal:

  Toxic obdivujem Vašu výdrž, mám na mysli že máte silný žalúdok, mne príde fyzicky nevoľno aj pri počúvaní týchto kreatúr.

  Iste ČNB a iná národná banka dokáže tlačiť do aleluja, háčik je v tom že sa potom stráca dôvera v mene tak v zahraničí ako aj doma viď USD a situácia okolo nej.

 14. Pepan napsal:

  Jan Dvořák: u Bank of England to bylo obráceně. Intervence měly udržet kurz libry silný na rozdíl od intervence ČNB. Oslabovat lze opravdu donekonečna.

 15. mhi napsal:

  Moje otazka smerovala spis k tomu, jestli CNB bude vadit v bilanci hromada natistenych CZK (pretavenych do cizi meny). Pokud zadne takove omezeni neni, tak je jasne, ze maji neomezene mnozstvi munice.

  Zajimava je take myslenka na ihned.cz, ze za tim je nejaky hlubsi plan (o cemz u Singera & spol pochybuju, ale treba se pletu). Protoze ono opravdu to opatreni nedava smysl: exporterum kratkodobe urcite nepomuze kvuli forwardum, dlouhodobe take moc moznosti nevidim.

 16. Sid napsal:

  Já se nemohu zbavit pocitu, že ten důvod pro intervenci proti Kč je daleko jednoduší. A to ten, že pan Singer a spol. chce být prostě světový a moderní. Podle hesla „tisknout budou všichni, tak musíme mít náskok“.

 17. Standa napsal:

  Sid: mhi: On Singer už před rokem prohlašoval, že máme utrácet, protože oni mají munici, jak nás o úspory připravit.

  Napadají mne hned dva další důvody, proč to udělali:

  1. Někdo byl dopředu informován, a v jediném dni vydělal na měnové spekulaci bez rizika 5%. Pokud to udělal na páku, pak mnohem víc.

  2. Na pořadu dne je urychlené přijetí eura, a měnová intervence by v tomto případě znamenala de facto nevratné vyvedení 5% kupní síly z ČR do eurozóny. A za našich 5% úspor se mohou mít v Řecku lépe.

 18. mhi napsal:

  Po precteni https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2486323/tomsik-cnb-intervence-zabrani-ztrate-pracovnich-mist-a-podpori-spotrebu-deflace-by-bolela-vic.html si opravdu uz nemohu pomoci a mam opravdu pocit, ze Sid ma pravdu. Ubohe nazory.

  Uz jenom „Pro někoho mohou být bezprostřední důsledky oslabení koruny nepříznivé, a to zejména v krátkém období. Firmám zdraží nakupované suroviny, materiály a polotovary ze zahraničí, budou dražší i dovážené zboží a energie pro domácnosti. Tento bohužel nezbytný negativní průvodní efekt oslabení kurzu však bude pouze krátkodobý […]“. No comment.

 19. mhi napsal:

  Standa: ano, vim o tom prohlaseni. Jenze v tomto okamziku si myslim spousta lidi stredni vrstvy zapamatuje co se stalo a zaridi se. Mam takovy pocit, ze z mych EUR jen tak brzy CZK nebude (tudiz ani nebudou utraceny/investovany zde).

 20. Jan Altman napsal:

  Pan Singer by si měl uvědomit, že se postavil do jedné řady s Tondou Zápotockým. Jeho měnová reforma sice byla větší svinstvo, ale v principu jde o zločin podobného charakteru.

  To lulinak : ále nikde, tak nějak po okolí 🙂

 21. Pavel Jan napsal:

  Možné je i to, že měl Singer návštěvu, nebo mu někdo zatelefonoval, že Velký bratr není spokojen s jeho nečinností. Že si někdo škrábnul, o tom nemůže být pochyb – je to jako u všech regulací. Někdo to ví trochu dřív a může se zařídit. Neříkám, že tu panoval klídek a pohoda, ale tohle bylo, jako když hodíte šutr do rybníka.

 22. maxik napsal:

  Po přečtení převážně záporných komentářů na stránkách kurzy.cz jsem se rozhodl již nic nekupovat. Nejasné jsou další kroky České národní banky, když zdražení občany vystraší, takže lidé se budou bránit a nebudou nic nakupovat. Vyvolání uměle zvýšené cenové hladiny tak nebude dosaženo. Tento krok se setkal s nevolí odborníků a nejpříznačnější je tam článek „Deformujeme, deformujeme, deformujeme“.

 23. František Sousedík napsal:

  Zdravím.
  Přidá se ke mně někdo, když budu reagovat na jejich další okrádání?

 24. Jan Dvořák napsal:

  Co máte na mysli?

 25. František Sousedík napsal:

  Z Ústavy ČR jsem dovodil, že ČNB postupuje v rozporu s Ústavou. Zdá se mi, že neumí číst nebo nejsou schopni porozumět jednoduchému textu nebo mají na očích brýle, které by měli sundat.
  Ze zákona o ČNB jsem zjistil, že jí jsou svěřeny kompetence správního úřadu. To by mohlo znamenat, že lze proti čtvrtečnímu rozhodnutí podat opravný prostředek. Dále by to mohl řešit Nejvyšší správní soud či Ústavní soud.
  Možná by bylo vhodné zapojit do protestu mnoho lidí.
  Psát jim své názory, sepsat petici, požádat politiky o změnu zákona či ústavy.

 26. František Sousedík napsal:

  Po telefonní rozmluvě jsem do ČNB zaslal:
  Vážená paní, vážený pane,
  dle vaší prezentace vydala dne 7. 11. 2013 bankovní rada ČNB rozhodnutí. Ze zákona o ČNB pro mne vyplývá, že by mělo vlastně jít o správní rozhodnutí. Takováto rozhodnutí musí, dle mého názoru, obvykle obsahovat informaci o opravném prostředku. Jelikož se toto rozhodnutí dotýká všech občanů ČR, tedy i mne, zvažuji využít možnosti podat proti tomuto rozhodnutí opravný prostředek.
  Sdělte mi, prosím, kde a jak získám ono rozhodnutí s informací o opravném prostředku.
  Ačkoliv má ČNB na odpověď 30 dnů, s ohledem na možnost uplynutí lhůty k opravnému prostředku, žádám o odpověď v adekvátním termínu.
  Děkuji. S pozdravem
  František Sousedík

 27. cipinek napsal:

  https://www.investicniweb.cz/2013/11/11/krugman-dluhova-katastrofa-nic-takoveho-nehrozi/
  kluci Paul tomu určitě rozumí více, buďte v klidu, ale radši si trošku zlata a stříbra kupte, ale hlavně ne u někoho, kdo prodává zlatý uncový slitek za Kč 27 800 a vykupuje za 25 000 jako třeba Česká mincovna, a.s.:-)

 28. František Sousedík napsal:

  Mnozí jemu podobní a taky nositel NC, přišli po podzimu 1929 o mnoho měny. Oni byli taky jediní borci, co tomu rozumí. 🙂

 29. Oracle napsal:

  Cipinek máte na mysli tohoto Krugmana: https://www.zerohedge.com/news/2013-02-09/paul-krugman-we-should-kick-can-down-road-it%E2%80%99s-responsible-thing-do

  -lebo tent určite má pravdu 😉

 30. rj1 napsal:

  Frantisek Sousedik:
  uz vam něco odpovedeli?

  Zda se, ze jsou z toho sami pekne vystraseni, co to vlastne udelali. tolik vystoupeni clenu bankovni rady v mediich v několika dnech nebylo snad ani za několik let… A jeden pokus o vysvetleni je tragikomictejsi nez druhy.

  Kam patri Singer? před soud…

 31. František Sousedík napsal:

  Pro rj1:
  neodpověděli. Ti nebudou spěchat. Příští týden jim zase zavolám.
  Ale tudy stejně asi cesta nepovede. Chtělo by to někoho komu byla jejich akcí přímo způsobena škoda, abychom se s tím mohli dostat až k testu ústavnosti. Možná tedy jako žalobu na stát pro nesprávnou činnost úřadu.
  Možná by to chtělo referendum o tom, co si občané představují pod pojmem stabilita cen, a to zejména dlouhodobě nikoli s tupým ohlupováním v rozmezí roku.
  Vystrašeni jsou oprávněně. Oni velmi dobře vědí všechny ty poučky. Že nás okrádají parlamentem neschválenou daní, dobře vědí.
  Že „rakušané“ mají zcela jiné názory, dobře vědí. Z toho, co Tomšík říkal u Moravce si lze udělat snadno představu, jak to vidí. Udělali to proto, abychom neměli deflaci, jako po roce 1929. Pochopil jsem to tak, že prožíváme dle nich totéž.
  Někteří možná tuší, že až se příště bude hledat viník, žid, cikán, slovan, kapitalista, nacista apod., mohl by někdo zařvat „ekonom“ a zejména ten z CB.

 32. rj1 napsal:

  Ano, taky si myslim, ze jsou stezi nejak postizitelni. Bankovni radu jmenuje prezident (bez kontrasignace kymkoliv jinym), ale pote uz nejsou zodpovedni ani jemu. Pravdepodobne pak nikomu. Jedina teoreticka cesta by mozna byla Ustavni soud.
  Krome Ustavy, ale museli porusit i zakon o CNB:
  § 35
  Česká národní banka
  a)stanoví, po projednání s vládou, režim kurzu české měny k cizím měnám, přičemž však nesmí být ohrožen hlavní cíl České národní banky
  Moravec to vcera vytahl na Singera, ale ten delal, ze nic neslysel….

 33. František Sousedík napsal:

  V pátek mi odpověděli z ČNB. Je to delší tak to sem dávat neplánuji. V zásadě mi řekli, že takové rozhodnutí neexistuje.
  Takže je nutno zvolit jinou cestu.
  Je třeba někoho komu byla způsobena škoda a je ochotný do toho jít.

 34. František Sousedík napsal:

  Pro rj1:
  Protože pan Moravec na můj vkus často není připraven do důkladné hloubky a na vytrvalé vyžadování odpovědi.

Přidat komentář