HSBC zavírá své trezory na zlato

Kilovka zlata

Banka HSBC končí počátkem května provoz svých londýnských trezorů na zlato. Klienti banky již obdrželi před necelými třemi týdny výpovědi smluv s dvouměsíční výpovědní lhůtou.  Kdo z klientů nebude schopen najít pro své zlato jinou lokaci, tomu banka nabízí, že od něj jeho zlato odkoupí. Jako oficiální zdůvodnění se používá ukončení fixingu zlata.

Najednou tyto trezory začala označovat jako „bezpečnostní schránky“. To je ale jen hra slov.

Proč je zavírání těchto důležité? Proto, že banka HSBC je custody bankou pro SPDR Gold Trust, tedy největší světové ETF na zlato. Tento fond má aktuálně cca 205 miliónů akcií, každá z nich reprezentující  1/10 unce zlata. Celkem tak jde o 25 mil uncí zlata, tedy o cca 800 tun zlata. Buď je přestěhuje někam jinam, nebo GLD místo cihel zlata drží deriváty. Kdyby se něco takového prokázalo, dopad na cenu zlata by mohl být velmi silný.  V takovém případě by jistě banka uvítala jakéhokoliv zájemce, který by si nechal místo vydání svého fyzického zlata vyplatit peníze na účet.

 

 

 

E-BOOK ZDARMA
Průvodce burzou a investicemi

 • – Akcie
 • – FOREX
 • – Indexy
 • – Futures
 • – Opce a další

Ke stažení ZDE

Tagy:
Komentáře
 1. VoDo napsal:

  Jak je videt tak zlato ne ze nic neprinasi, krome pojisteni proti padu men, ale i samotny drzeni muze stat balik penez a je nevyhodny uz i pro banky. Bear trh ja vysitej.

 2. kubik napsal:

  Tady je něco o repatriaci německého zlata:
  https://euro.e15.cz/archiv/repatriace-nemeckeho-zlata-z-usa-se-zadrhava-americky-fed-mozna-cizi-poklad-prodal-1167844
  Vůbec nechápu,jak chtějí vyvézt 800 tun zlata v květnu,když němci chtěli převézt 300 tun a mělo jim to trvat 8 roků.Možná mě to tady někdo vysvětlí?

Přidat komentář