(Geo)Politické černé labutě

Jak jsem avizoval včera, mám připravenu sérii článků o potenciálních černých labutích. Rozdělil jsem je do tří kategorií a dnes začnu těmi (geo)politickými, které by měly zásadní dopad na globální vývoj, včetně finančních trhů. Některé událost nemusí přímo zasáhnou t trhy, ale může spustit lavinu dalších událostí.

Jaké události schopné otřást trhy mám na seznamu? Zde jsou:

  1. Atentát na globálně význačnou osobnost nebo sebevražda významné osobnosti, ať už by šlo o dílo Islámského státu (ISIS) či nikoliv. Zde jde nejen o prezidenta Obamu, ale například o Papeže (kterého ISIS označil za potenciální cíl) či Vatikán (když už ne přímo na Papeže). Papežova ochrana je přece jenom na jiné úrovni než ochrana například prezidenta Obamy. V případě sebevraždy by ani nemuselo jít o politika, ale „stačil by“ i prominentní investiční bankéř…
  2. Írán i přes nedávnou dohodu úspěšně vyzkouší jadernou zbraň. Takový test by vyvolal ve Spojených státech obrovskou paniku, na něco takového nejsou připraveny. Zvláště, kdyý vezmeme v úvahu nedávno podepsanou dohodu. Takový test by byl Spojenými státy pravděpodobně vnímán jako plivnutí do tváře. Reakce by tomu odpovídala…
  3. Kdokoliv by vyzkoušel elektromagnetickou pulzní zbraň. Na takový test není mezinárodní komunita vůbec připravena. Panika by byla ještě větší, než v případě íránského jaderného testu. Vždyť taková zbraň je schopna vyřadit z provozu elektroniku zasažené strany. A bez elektroniky je dnes každý doslova „namydlený“.
  4. Rozsáhlé nepokoje. Ať už by šlo o nepokoje, stávky sabotáž nebo podobná událost kvůli penězům nebo potravinám. V Evropské unii by mohlo jít i o dramatický konflikt ve vztahu k vlně přistěhovalců.
  5. Vyhlášení nezávislosti Kurdistánu. Něco takového by zásadním způsobem ovlivnili dění na Blízkém a Středním východě.
Komentáře

Přidat komentář